Zostało ci jedzenie, możesz im pomóc. "Wiem, co to znaczy chodzić głodna"

W 50 polskich miastach trwa akcja "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi", w ramach której najbardziej potrzebujący mogą otrzymać pomoc. Pakunki można dostarczać do jadłodzielni samodzielnie lub przekazać je wolontariuszom. - Warto pomagać - podkreślała w TVN24 pani Beata, jedna z darczyńców, która - jak mówiła - sama była kiedyś głodna i potrzebowała pomocy.

Pomaga Hanksowi szukać syrenki. Wystawi na licytację książkę z jego autografem

Tom Hanks żywo i emocjonalnie reaguje na akcję. Nietrudno było go namówić - mówiła we "Wstajesz i wiesz" Monika Jaskólska. Pomaga aktorowi szukać syrenki, która po wyremontowaniu zostanie wystawiona na licytację. Pieniądze ze sprzedaży auta mają być przeznaczone na rzecz oddziału psychiatrycznego szpitala w Bielsku-Białej. Jaskólska chce wystawić na licytację również książkę z autografem Hanksa.

Były szef CBA: czuję się prześladowany

Dzisiaj takim podwójnym standardem funkcji służb jest to, że w sposób bardzo łagodny traktuje się patologię i przestępstwa popełniane przez swoich kolegów, a w sposób bardzo surowy przestępstwa popełniane przez oponentów - podkreślał w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" Paweł Wojtunik, były szef CBA. Dodał, że czuje się "prześladowany" przez dzisiejsze służby.

"Prawa fizyki zawsze wygrają z polityką"

Nie jesteśmy na kursie do zahamowania zmiany klimatu poniżej niebezpiecznego progu - tak przyjęty na koniec szczytu COP24 Pakiet katowicki ocenił w "Faktach po Faktach" fizyk i analityk megatrendów Marcin Popkiewicz. - Zbudowanie konsensusu na poziomie całego świata, całej ludzkości, to wyzwanie szalenie skomplikowane - przekonywał Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent szczytu klimatycznego w Katowicach.

Do Poznania przyjechał pociąg z Paderewskim

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego pociągiem do Poznania rozpoczęła w środę główne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku, dzień po przybyciu przyszłego premiera, w Wielkopolsce rozpoczęły się walki zwycięskiej insurekcji.

Prymas: wiarygodność Kościoła pokaże jedynie polityka oczyszczenia go z nadużyć

Największym wydarzeniem 2018 roku było XV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, poświęcone młodzieży, które od 3 do 28 października obradowało w Rzymie - ocenił prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Mówił też o sprawach "bolesnych dla Kościoła". Poinformował, że w pierwszej połowie 2019 roku może pojawić się raport pokazujący skalę i zasięg pedofilii wśród księży.

Marzyli o skoczni narciarskiej, zostało im tylko molo

Latem był Riwierą Północy, zimą miał być jak Zakopane. Tor saneczkowy i lodowisko to nie był szczyt marzeń sopocian, którzy liczyli, że przyjdzie dzień, gdy będą u siebie oglądać Stanisława Marusarza i to na własnej "Krokwi”. Śmiałe marzenie zamieniło się w plan. Ponad 60 lat temu powstał projekt budowy skoczni narciarskiej w Sopocie.

"W tym roku więcej baranów". Największa szopka Europy stoi w Poznaniu

Robi wrażenie już od wejścia: 30 metrów głębokości, 16 metrów wysokości, kilkadziesiąt figurek. - Szukałem po księgach rekordów Guinnessa, sprawdzałem czy jest największy. Tak, to jest największy w Europie żłóbek budowany w kościele z elementami ruchomymi - przekonuje ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin. Bożonarodzeniowa instalacja znajduje się w kościele przy placu Bernardyńskim w Poznaniu.

Kościół wspomina dziś swojego pierwszego męczennika

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony świętemu Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął około 36 roku, ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Zmarł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk. Współpracował z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami Szpak, Wagabunda i Pod Egidą. Był felietonistą tygodnika "Polityka".

"Święta są takie, jakie sobie zrobimy. To jest w zakresie naszych decyzji"

Mówienie o tym, że to piękne święta rodzinne, w których zapominamy o różnych codziennych utrapieniach, żeby się weselić, to trochę niebezpieczne spłycenie - ocenił w "Faktach po Faktach" ksiądz Andrzej Szostek. Historyk religii Zbigniew Mikołejko mówił o strachu przed zanikaniem lokalnych tradycji, a Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego" i Tomasz Rowiński z "Christianitas" o tym, jak zwolnić, by móc cieszyć się świętami.

Wpadł w poślizg, potrącił sześcioosobową rodzinę na chodniku. Zarzut dla kierowcy

20-letni kierowca bmw wpadł w poślizg i wjechał w sześcioosobową rodzinę, która szła chodnikiem. - Była to para w wieku 35 i 30 lat, a także czwórka ich dzieci - poinformował komisarz Kordian Mazuryk z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. Do wypadku doszło w poniedziałek w Bolkowie (województwo dolnośląskie). Dzień później kierowca usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

Od piątku na drogach zginęło 30 osób

Tylko w Wigilię na drogach doszło do 67 wypadków, w których zginęło 6 osób – poinformowała we wtorek Komenda Główna Policji. W sumie od piątku zginęło na drogach już 30 osób.

"Każdy zjazd na dół jest jedną wielką loterią"

W intencji ofiar tragedii w kopalni w Stonawie na Zaolziu i ich rodzin modlili się wierni na pasterce w wigilijny wieczór w tamtejszym kościele św. Marii Magdaleny. - Modlimy się, by górników z tej szychty Bóg wprowadził do nieba – mówił ksiądz Roland Manowski.

Niebezpiecznie w Tatrach. Ratownicy ruszyli na pomoc turystom

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego bezpiecznie sprowadzili w wigilię Bożego Narodzenia grupę sześciu turystów, którzy zabłądzili w okolicach Przełęczy Liliowe w Tatrach. TOPR-owcy musieli ratować też innego mężczyznę, który nie był w stanie sam kontynuować swojej wyprawy.