Wiceszef MSZ: kształt ustawy na żadnym etapie nie był negocjowany z Izraelem

Warto było wejść w kryzys, warto było wywołać trudną, bolesną debatę, która wymagała kilku miesięcy fermentacji i znalazła rezultat we wspólnej deklaracji premierów - tak Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych i szef rządowego zespołu do spraw dialogu polsko-izraelskiego, komentował w czwartek przyjętą w środę nowelizację ustawy o IPN. Zapewnił, że jej kształt "na żadnym etapie nie był przedmiotem negocjacji z Izraelem".

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".

"Waszyngton zrobi wszystko, żeby to zablokować". Bielan w USA o Nord Stream 2

Wydaje mi się, że minister Wess Mitchell był zadowolony z nowelizacji ustawy o IPN, natomiast nie rozmawialiśmy dłużej na ten temat - oświadczył Adam Bielan po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA do spraw europejskich. Przebywający w Waszyngtonie z oficjalną wizytą wicemarszałek Senatu podkreślił, że rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym i gazociągu Nord Stream 2, który - jak podkreślił - administracja waszyngtońska będzie starać się "zablokować".

"Z zadowoleniem przyjmujemy te kroki". Ambasador USA chwali zmiany w ustawie o IPN

Z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte przez polski parlament w sprawie ustawy o IPN - powiedział w środę w Krakowie ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Widziałem też pozytywną reakcję ze strony Izraela - dodał. Również Komitet Żydów Amerykańskich ocenił, że "to ważny krok dla odbudowy zaufania w relacjach między Polską, światem żydowskim oraz Stanami Zjednoczonymi".

Smolar: obrzydzenie dla kłamstwa, współczucie dla premiera

Czuję mieszaninę pewnego obrzydzenia dla kłamstwa i współczucia dla pana premiera - powiedział w programie "Kropka nad i" w TVN24 Aleksander Smolar, prezes Fundacji imienia Stefana Batorego, komentując w ten sposób środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Jak ocenił, "Prawo i Sprawiedliwość rządzi strachem i próbuje wzbudzić strach, poczucie izolacji w społeczeństwie".

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę antypolonizmu"

Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się tym samym do ustawy o IPN, której nowelizację przegłosowano w środę w Sejmie. - O polskim antysemityzmie mówi się od dawna, ale antypolonizm wciąż czeka na swoich badaczy - zaznaczył Zybertowicz.

"Atomowe tempo" prac nad nowelizacją, "niepoważny" prezydent

- Prezydent, który podpisuje po godzinie od wyjścia z Senatu ustawę, jest po prostu kompletnie niepoważny - ocenił w "Kropce nad i" poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński. Grzegorz Długi (Kukiz'15) mówił z kolei, że tempo uchwalenia ustawy o IPN "świadczy o sposobie stanowienia prawa, który nie ma absolutnie nic wspólnego z demokracją".

Kaczyński: otwieramy sobie drogę do ofensywy antydefamacyjnej

Oczywistym celem tego dokumentu jest pokazanie światu, również naszym społeczeństwom, że doszliśmy w tej sprawie do porozumienia - powiedział Jarosław Kaczyński "Gazecie Polskiej", odnosząc się do podpisania przez Polskę i Izrael deklaracji dotyczącej przyjętej w środę nowelizacji ustawy o IPN. - Otwieramy sobie drogę do ofensywy antydefamacyjnej - podkreślił.

"Ustawa była niepotrzebna, ale idziemy w dobrym kierunku"

Wycofali się, a im wcześniej, tym lepiej. Cieszę się, że dzisiaj tak zrobili - podkreślił w TVN24 Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Sejm i podpisania przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem Ornsteina poprzednia nowela była "niepotrzebna", ale jak przyznał, cieszy się, że "zmiany idą w dobrym kierunku".

Netanjahu: z zadowoleniem przyjęliśmy nowelizację ustawy o IPN

Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację w sprawie przyjętej w środę przez parlament i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. W tym samym czasie odbyła się konferencja izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który odczytał to samo oświadczenie, co Morawiecki. Netanjahu mówił, iż "jest zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności".

Jaki: jeśli mam przepraszać, to przepraszać ma cały parlament

Jeżeli mam przepraszać za ustawę o IPN, to rozumiem, że przepraszać ma cały parlament, przepraszać powinien również Donald Tusk i cała Platforma Obywatelska, która podobny projekt ustawy przyjęła w 2006 roku - odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, pytany o zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Jaki brał udział w opracowywaniu przepisów nowelizacji IPN uchylonych w środę w parlamencie.

Morawiecki o ustawie o IPN: takiego efektu nie dałyby filmy z Gibsonem i Deppem

Wierzę, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej doprowadzi do poprawy stosunków z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. - Jeżeli trzeba dzisiaj zrobić dwa kroki w bok, to robimy dwa kroki w bok, jeżeli tego wymaga interes państwa polskiego - oświadczył. Pytany o dialog z Izraelem, podkreślił, że był "szorstki" i "trudny", ale jak ocenił, efekt tej dyskusji to "uzysk, jakiego byśmy nie zrobili przez publikację tysiąca książek i filmy z Melem Gibsonem i Johnnym Deppem".

Uchwalili po dwóch latach. Skasowali w dwie godziny

Zastrzeżenia co do nieskuteczności i międzynarodowych konsekwencji ustawy o IPN były znane od początku prac nad nią, podjętych przez rząd zimą 2016 roku. Ministrowie i posłowie forsowali przepisy karne, nie zważając na ostrzeżenia. W środę nieoczekiwanie się z nich wycofali i pospiesznie nowelizowali ustawę.

Wieczorem oświadczenie Morawieckiego i premiera Izraela

W środę o godzinie 18 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie, podczas których przedstawią wspólne stanowisko - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

"Chodzi o to, żeby gonić króliczka". Prezydent o sporze z Komisją Europejską

Formułowane w ramach dialogu z Polską oczekiwania Komisji Europejskiej zostały w dużym stopniu zrealizowane - przekonywał w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do prowadzonej wobec Polski procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Komentując spór z Komisją, ocenił, że "chyba nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, tylko o to, żeby go gonić".