Prezes Gersdorf przyszła do pracy. "Występuję w obronie porządku prawnego państwa"

Zgodnie z zapowiedzią po godzinie 8 pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pojawiła się w pracy. Wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość prawo nakazuje sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, przejście w środę w stan spoczynku. - Występuję w obronie porządku prawnego państwa - mówiła Gersdorf do zgromadzonych przez Sądem Najwyższym protestujących.

Strzembosz: jestem dumny, że mogę być tu z wami

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy liczni i jestem dumny, że mogę być tu z wami - mówił profesor Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. Profesor Strzembosz pojawił się na porannym proteście przed gmachem Sądu Najwyższego, aby okazać wsparcie obecnej I prezes SN Małgorzacie Gersdorf, która - pomimo postulowanego przez PiS przejścia w stan spoczynku według nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - przyszła do pracy.

Kolejne zatrzymanie w sprawie spółki GetBack

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w sprawie nieprawidłowości w spółce GetBack - troje wiceprezesów spółki i dwu biznesmenów. Działanie prowadzone przez CBA wraz z Prokuraturą Regionalna w Warszawie trwają.

"Za niepodległość, za wolność, za przyjaźnie"

Amerykanie świętują w środę Dzień Niepodległości. Mijają 242 lata od podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Z tej okazji, ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała film, w którym urzędnicy nawiązują do historii polsko - amerykańskiej.

Sędziowie idą do Strasburga. Pierwsze skargi na działania ministra Ziobry

Dwoje byłych wiceprezesów sądu w Kielcach złożyło skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie zgadzają się z tym, że bez podania przyczyny zostali usunięci z pełnionych funkcji przez ministra sprawiedliwości. To pierwsze takie indywidualne skargi sędziów na działania Zbigniewa Ziobry. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sędzia Trybunału wybrany przez PiS: konstytucja jest najważniejsza

Konstytucja, w tym zakresie, jej zapisy nie budzą wątpliwości. Ta kadencja rozpoczęła się i powinna trwać do 2020 roku - powiedział o kadencji I prezes Sądu Najwyższego były poseł PiS, a obecnie wybrany głównie głosami PiS sędzia Trybunału Konstytucyjnego Piotr Pszczółkowski. - Z punktu widzenia prawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości wykładnia tych przepisów. Konstytucja jest najważniejsza - zaznaczył.

"Kaczyński ustawił naród na kolizyjnym kursie z Unią Europejską"

Jeżeli Polska nie będzie zmuszona zapłacić wysokiej ceny za swoje działania, prądy rozmontowujące demokrację w państwach Unii dodatkowo przybiorą na sile - ocenia amerykański "New York Times". Zagraniczne media szeroko komentują spór wokół polskiego systemu sądownictwa i wejście w życie kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym. #PisząoPolsce

Kalisz: niech pan prezydent posłucha twórców przepisów

Prezydent musi przenoszonemu w stan spoczynku sędziemu wydać postanowienie czy decyzję, która ma charakter prawny - Zbigniew Ćwiąkalski odniósł się w ten sposób w do niewręczenia takiego dokumentu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf. Razem z Ryszardem Kaliszem we wtorek komentował w "Kropce nad i" spór o konsekwencje nowelizacji ustawy o SN.

Giertych: prezydent się przestraszył i nie wydał postanowienia o wygaszeniu kadencji

Prezydent nie wydał postanowienia, które było zapowiadane o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Roman Giertych. Jego zdaniem, "prezydent się przestraszył", bo "podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności".

Marek Kuchciński nadal marszałkiem Sejmu

We wtorkowym głosowaniu odrzucony został wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, złożony przez kluby PO i Nowoczesna. Zdaniem PiS wniosek był absurdalny. Opozycja dowodziła, że funkcja marszałka przerasta Kuchcińskiego.

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: nie powołał się na ustawę

Sędzia Józef Iwulski nie przechodzi w stan spoczynku, mimo ukończenia przez niego 65. roku życia - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Sędzia został wyznaczony do zastępowania pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Sędzia Iwulski złożył oświadczenie w terminie miesięcznym, prezes Gersdorf żadnego oświadczenia nie złożyła - dodał prezydencki minister.

Doktryna Muszyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich ma być "funkcjonariuszem państwa"

Mariusz Muszyński zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia, z którym się zgadza. Chce przez to osiągnąć "cele wychowawcze i edukacyjne". Atakuje Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zarzucając mu brak szacunku dla konstytucji RP, niską jakość pracy i niedostatek kwalifikacji prawniczych. Dezaprobatę wobec postępowania Muszyńskiego wyraziło 49 organizacji - 48 pozarządowych i Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

PiS za nowelą ordynacji wyborczej do europarlamentu. "Chcecie ukraść mandaty"

Klub Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się we wtorek w Sejmie za nowelą Kodeksu wyborczego dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego, podkreślając, że ustalenie limitu co najmniej trzech posłów wybieranych w okręgu, jest zmianą właściwą. Za odrzuceniem projektu są kluby opozycyjne, które oceniły, że zmiany faworyzują PiS.

Czaputowicz nie przekonał wicepremiera Belgii

Mamy procedurę z artykułu 7 i wspieramy Komisję Europejską, bo rolą Komisji jest bycie strażnikiem traktatów unijnych - mówił we wtorek minister spraw zagranicznych Belgii, wicepremier Didier Reynders po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

"Trzeba ich nauczyć nurkować i wyciągnąć pod wodą"

To są sportowcy, zahartowani przez życie w Tajlandii i przez tę całą akcję - powiedział w TVN24 taternik i płetwonurek Krzysztof Starnawski. Dzielił się swymi przewidywaniami co do sposobów wyprowadzenia z tajlandzkiej jaskini chłopców i ich opiekuna.

Józef Pinior z aktem oskarżenia o korupcję

Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie Józefa Piniora, oskarżonego o popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym – podała we wtorek Prokuratura Krajowa. Wraz z byłym senatorem oskarżeni zostali jego asystent oraz trzy inne osoby.

W Sejmie o zmianach w ordynacji do europarlamentu

Sejm we wtorek zajął się zgłoszonym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektem zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Po zmianach każdy okręg wyborczy miałby przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.