Polska chce wzmocnienia misji ONZ. Duda: nie stać nas na bierność

Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Jak dodał, "powrót do szeregów tej misji stanowiłby sukces zarówno dla Polski jak i ONZ".

Dworczyk: premier nie traktuje Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego

Interpretuję to jako gest dobrej woli. Jako dowód na to, że premier chce prowadzić dialog, zarówno w Polsce, jak i za granicą - tak w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk skomentował spotkanie Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf. - Nawet gdyby premier bardzo chciał traktować Gersdorf jako Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to nie mógłby, dlatego że nowelizacja ustawy weszła w życie - dodał.

"Patrzymy na wymiar sprawiedliwości oczami obywateli, a nie komisarza Timmermansa"

Komisja Europejska nie powinna mieć wpływu na to, jak kształtowany jest wymiar sprawiedliwości w poszczególnych krajach - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego zdaniem KE nie ma możliwości wydania orzeczenia, które nakazałoby przywrócenie do pracy sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy ustawy.

"Ta decyzja szkodzi nie Polsce, a Unii Europejskiej"

Żadne państwo nie jest w takiej sytuacji jak Polska - stwierdził Arkadiusz Myrcha po złożeniu przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości na nasz kraj. Z kolei Adam Bielan ocenił, że ta decyzja Komisji to "zagrożenie dla Unii Europejskiej".

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa usłyszy zarzuty

Ewa Gawor usłyszy w czwartek zarzuty. Chodzi o śledztwo dotyczące wydania zgody na mecz otwarcia Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 roku - ustalili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i jej obrońca łączą ten ruch prokuratury z wyborami samorządowymi i rozwiązaniem przez nią marszu ONR 1 sierpnia. Prokuratorzy zaprzeczają, że jest jakiś związek między zdarzeniami.

Były PR-owiec Tuska "podrzuca pomysły" Platformie

Igor Ostachowicz nieformalnie doradza Platformie Obywatelskiej podczas kampanii - ustalił portal tvn24.pl. - Wcześniej doradzał, teraz podrzuca własne pomysły - słyszymy w samej partii. Były spec od wizerunku Donalda Tuska tłumaczy, że nie jest zaangażowany w kampanię, a w siedzibie PO pojawia się prywatnie.

Morawiecki: Komisja Europejska zrobiła krok, który urywa dialog

Cały czas toczymy dialog w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, ale Komisja Europejska zdecydowała się na wykonanie pewnego kroku, który ten dialog do pewnego stopnia urywa - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, spór z Komisją Europejską "oparty jest na niezrozumieniu sytuacji Polski, która przechodzi transformację".

RPO chce wiedzieć, kto i dlaczego chciał przesłuchań sędziów. Pisze o efekcie mrożącym

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych w wysłanych do nich pismach o powody wezwania na przesłuchania w ostatnich dniach pięciorga sędziów, a także o podmiot, który zainicjował czynności w sprawie. Wskazuje, że przesłuchania mogą prowadzić do wywołania tak zwanego efektu mrożącego, polegającego na "zniechęceniu tych oraz innych sędziów do udziału w przyszłości w debacie publicznej na temat reform ustawodawczych dotykających sądownictwa".

"Miało być super, jest jako tako". Politycy o realizacji obietnicy Andrzeja Dudy

Wraca sprawa obietnic, jakie w kampanii wyborczej składał frankowiczom Andrzej Duda, wówczas jeszcze kandydat na prezydenta. - Nie będę udawał Greka ani koloryzował, ani mówił na okrągło - mówił poseł Tadeusz Cymański, odnosząc się do słów Dudy z 2015 roku. - Miało być super, a jest jako tako, ale będzie lepiej - ocenił polityk klubu PiS. Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej przypomniała, że "grupa frankowiczów była jedną z głównych grup, do której była kierowana w 2015 roku kampania Prawa i Sprawiedliwości".