Policjant, który zrzucał konfetti, ma awansować

Policjant, który osobiście zrzucał konfetti na głowę wiceministra Jarosława Zielińskiego, ma awansować do Komendy Głównej Policji na dyrektorskie stanowisko - dowiedział się tvn24.pl. Do sprawy odniósł się w środę, pytany o to przez TVN24, sam wiceminister.

Zmiany w obsadzaniu stanowisk w Sądzie Najwyższym. Nowe pomysły PiS w Sejmie

Sejm zajmie się projektem Prawa i Sprawiedliwości zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem zmian w Prawie o prokuraturze, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz rządowym projektem ustawy o Polskim Instytucie Ekonomicznym - zadecydowali w środę posłowie. Sejm nie rozpatrzy zmian w Regulaminie izby.

Pod świerkiem, między blokami. Rodzina dzików zamieszkała na osiedlu

Nowi mieszkańcy gdańskiego osiedla VII Dwór. Locha i dziewięć jej warchlaków znalazło schronienie pod świerkiem miedzy blokami. Ludzie są podzieleni - jedni dzików się boją, inni nawet je dokarmiają. A spółdzielnia rozkłada ręce, twierdząc, że nie ma narzędzi prawnych, aby usunąć zwierzęta z osiedla.

"Byłoby niedobrze, gdyby pierwsza prezes miała się uginać pod groźbą postępowań dyscyplinarnych"

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, uznała ona, że "musi być na miejscu", bo Sąd Najwyższy jest wciąż zaskakiwany "nowymi okolicznościami". Sędzia Laskowski wskazał też, że jednym z powodów szybszego powrotu jest spór wokół sędziego Iwulskiego.

Sędzia Tuleya: wychodzi na to, że prezydent może robić wszystko

Żeby darować winę, to najpierw trzeba ją stwierdzić. Wyrok był nieprawomocny, czyli pan prezydent tak naprawdę zastosował prawo łaski wobec osoby niewinnej - powiedział we wtorek Igor Tuleya w TVN24. W "Faktach po Faktach" sędzia skomentował w ten sposób akt łaski wydany w listopadzie 2015 roku przez Andrzeja Dudę wobec między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

"Trybunał Konstytucyjny stanął dzisiaj po stronie państwa bezprawia"

Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego tak naprawdę powiedział, że prezydent Rzeczypospolitej może w dowolnym momencie zakończyć procedurę karną - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister sprawiedliwości Borys Budka, odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezydenckiego prawa łaski. - Na tym polega abolicja indywidualna, która wlicza się w zakres prawa łaski - odpowiadał rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Jak dodał, prawo łaski jest wyłączną prerogatywą prezydenta.

Prezydencki minister: prawo łaski nie jest w żaden sposób ograniczone

- Jedną z postaci stosowania prawa łaski jest tak zwana abolicja indywidualna. Czyli na dowolnym etapie postępowania pan prezydent stosuje prawo łaski, co skutkuje koniecznością umorzenia postępowania - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Pytany był o wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza, że Andrzej Duda mógł ułaskawić skazanego nieprawomocnie Mariusza Kamińskiego.

Sześć godzin przesłuchania byłego wiceministra finansów w sprawie Amber Gold

W sprawie Amber Gold nigdy nie odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol ochronny", jego firma nie była "pod opieką" resortu finansów - mówił we wtorek były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Dodał też, że "w sensie formalnym nie poczuwa się do odpowiedzialności" w kwestii związanej z powstałą wtedy piramidą finansową.

Były szef CBA Paweł Wojtunik ma usłyszeć zarzuty

Paweł Wojtunik, były szef CBA i policyjnego CBŚ, usłyszy zarzuty karne przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków - wynika z informacji tvn24.pl. Został wezwany w charakterze podejrzanego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, choć aktualnie ma status dyplomaty, który - na mocy konwencji wiedeńskiej - daje mu immunitet.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przerwała urlop i wróciła do pracy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy. Uznała, że "musi być na miejscu", bo Sąd Najwyższy jest wciąż zaskakiwany "nowymi okolicznościami" - przekazał rzecznik tej instytucji. Jak z kolei stwierdził wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, "ktoś taki nie ma uprawnienia do urlopu".

Rektorzy protestują przeciw poprawce do ustawy 2.0

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyraziła we wtorek protest wobec poprawki Senatu do Ustawy 2.0, która gwarantuje sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotnie zatrudnienie na uczelniach. Rektorzy w oświadczeniu apelują do Sejmu o odrzucenie tej poprawki.

Płonął magazyn na terenie stoczni w Gdańsku

Gęste, czarne kłęby dymu nad gdańską stocznią. Spłonął magazyn prywatnej firmy. Urząd miasta poprosił mieszkańców o zamknięcie okien na czas gaszenia, ale straż uspokaja, że dym nie był trujący.