"Pamiętam jeden wyrok". Pozostałe "były ze świadomością, że będzie amnestia"

W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajdują się co najmniej cztery wyroki karne ze stanu wojennego, w których orzekał sędzia Józef Iwulski - prezes Sądu Najwyższego zastępujący pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf. To ustalenia między innymi "Dziennika Gazety Prawnej". Katalog IPN informuje o siedmiu wyrokach wydanych pod przewodnictwem lub z udziałem sędziego wojskowego Józefa Iwulskiego. Prezes SN utrzymuje, że pamięta jeden wyrok ze stanu wojennego ze swoim udziałem. Pozostałe komentuje bezosobowo: "Może te wyroki były ze świadomością, że będzie amnestia".

Unijna komisarz: wciąż czekamy na refleksję polskiego rządu

Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego, mając nadzieję na pozytywne zmiany w tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek unijna komisarz do spraw sprawiedliwości Viera Jourova. Wyraziła też zaniepokojenie sytuacją w Rumunii.

Sąd obniżył wyrok gwałcicielowi 10-latki. Ziobro zapowiada kasację

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył o połowę karę mężczyźnie, który przez rok wykorzystywał seksualnie 10-latkę. Minister sprawiedliwości zapowiada wystąpienie o kasację wyroku. - Takie obniżenie kary, taka wspaniałomyślność i łaskawość jest rzeczą bulwersującą - powiedział Zbigniew Ziobro.

Spór o wezwanie Donalda Tuska przed komisję. Głosowano bez posłów opozycji

W poniedziałek odbywa się posiedzenie komisji do spraw Amber Gold, na którym jej członkowie zadecydowali o wezwaniu w charakterze świadka byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Jak mówiła przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann, decyzja została podjęta jednomyślnie, bo na posiedzeniu nie było większości posłów opozycji. Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej wskazywał, że jego spóźnienie wynikało z bardzo długiej kontroli, której został poddany, kiedy wchodził do budynku.

Terlecki: mamy trochę niedobór kadr

Nagrody dla ministrów to był "wypadek przy pracy", ale obowiązek zwrotu był "bardzo bolesny" - ocenił w niedzielę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Ludzie dostawali przez półtora roku co miesiąc po parę tysięcy, a na koniec, jak się to uskładało, to musieli kilkadziesiąt tysięcy oddać - stwierdził. Uznał też, że w opozycji jego partia "się nie rozwinęła".

Kolejne służby dołączają do protestu policjantów

Policjanci protestują już od 10 lipca - oflagowali jednostki, nie wypisują mandatów. W poniedziałek dołączyły do nich kolejne służby, w tym straż pożarna i straż graniczna. Mundurowi walczą o lepsze płace i zmiany w systemie emerytalnym. Trwają rozmowy z ministerstwem spraw wewnętrznych, ale rozwiązania na razie brak.

Były minister finansów ma stanąć przed komisją śledczą

Od poniedziałku sejmowa komisja śledcza do spraw Amber Gold będzie kontynuowała przesłuchania w wątku służb skarbowych. Zeznania złoży między innymi były minister finansów Jan Vincent Rostowski oraz były wiceminister finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej Andrzej Parafianowicz.

"Dialog - tak, zaufanie - nie". Szczerski o spotkaniu Trump-Putin

Ważne, żeby rozmowa prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina toczyła się w ramach warunków omówionych na ostatnim szczycie NATO w Brukseli - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, komentując zaplanowane na poniedziałek spotkanie prezydentów tych krajów.

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Gwizdy i okrzyki w czasie przemówienia premiera

- Lech Kaczyński uosabiał zupełnie odmienną ideę Polski od tej, którą uosabiali dotychczasowi władcy III RP - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku. Wystąpieniu Morawieckiego towarzyszyły okrzyki i dźwięk syren, które mieli ze sobą protestujący w okolicy pomnika rolnicy.

"Odebraliśmy 60 psów, za miesiąc byłoby ich 120"

Wszystkie psy zaniedbane, większość z nich chora, a ponad połowa suk w ciąży. Tak dużej interwencji Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt jeszcze nie przeprowadzał. Dokładnie 60 psów zostało zabranych z prywatnej posesji w Grodźcu na Dolnym Śląsku.

Kolczatka zrywała mu skórę. Odebrali psa właścicielom

Kolczatka, która przypięto mu do szyi, omal nie poderżnęła mu gardła i nie odcięła uszu. Mimo to właściciele nie zabrali go do weterynarza. Cierpienia psa przerwała interwencja "Animalsów". Cukiereczek, bo tak nazwano psa, został odebrany właścicielom i walczy teraz o powrót do zdrowia.

"Tusk zastosował klasyczny chwyt - pociągnięcie prętem po kratach"

To dosyć naturalne, że Donald Tusk chce stanąć w takim pojedynku naprzeciw liderowi Prawa i Sprawiedliwości, który odpowiada za to, w jaki sposób Polska jest dewastowana - powiedział w "Ławie polityków" w TVN24 Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się do złożonej w piątkowych "Faktach po Faktach" TVN24 deklaracji byłego premiera, który mówił, że stanąłby do pojedynku o prezydenturę, gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy to przypadkiem nie jest tak, że Tusk nie chce się zmierzyć z prezydentem Dudą - wskazywał z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Donald Tusk będzie zeznawał w sprawie Amber Gold. Komisja ustali termin

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza do spraw Amber Gold ustali termin przesłuchania byłego premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodała, przesłuchanie prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie września.

Pielęgniarki z Lublina zakończyły strajk

Pielęgniarki i dyrekcja szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie uzgodnili w sobotę wstępne porozumienie w sprawie podwyżek. Prowadzony od poniedziałku strajk pielęgniarek został zakończony, ale nadal trwa spór zbiorowy.

"Miałem poczucie absurdu, ale  po prostu poszedłem do pracy"

- Bezsensowne wydarzenie - tak obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu na dziedzińcu Zamku Królewskiego określił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Krytycznie o uroczystości wypowiadał się także poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, który stwierdził, że "nie wiadomo, po co się odbyła".