Polska wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19. Znalazła się wśród nich Polska, będąca jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.

Prezydent z wizytą u Jana Olszewskiego

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Jana Olszewskiego, premiera rządu wyłonionego w wyniku pierwszych w pełni wolnych wyborów po 1989 roku - poinformował w piątek za pośrednictwem Twittera podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Poseł PiS ma plan, jak zablokować uchwałę Sądu Najwyższego. "Prawo może działać wstecz"

Szef sejmowej komisji ustawodawczej Marek Ast przekonuje, że znalazł sposób, jak rozwiązać prawny pat wynikający z uchwały Sądu Najwyższego, według której prezydent nie powinien stosować prawa łaski wobec osób z nieprawomocnym wyrokiem. Poseł PiS chciałby wprowadzić zmiany w kodeksie karnym - potwierdzające, że prezydent Andrzej Duda miał prawo ułaskawić Mariusza Kamińskiego.

Jeśli miasto nie odkupi lasu, pójdzie pod topór? Chcą 16 milionów

16 milionów złotych - tyle zażądali właściciele Lasu Borkowskiego w zamian za odstąpienie terenu miastu. Krakowscy urzędnicy już odpowiedzieli: za drogo. Czy to oznacza, że 15 hektarów pójdzie "pod topór". Jednym z właścicieli spornego terenu jest Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

"Smutny spektakl, wykorzystali ich jak marionetki". Psycholog o Sejmie Dzieci i Młodzieży

Odbierałam Sejm Dzieci i Młodzieży jako pewien happening przygotowany przez jedną stronę reprezentującą dorosłych polityków o określonych przekonaniach, określonych poglądach, którzy wykorzystali jak marionetki dzieci i młodzież - mówiła w TVN24 doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Zbrodnie na granicy wynaturzenia". Dożywocie za zabicie czterech osób

Dwóch pierwszych ofiar nie znał. Po kilku miesiącach zaatakował ponownie. Dwie kolejne osoby zabił w trakcie prowadzonego w ich mieszkaniu remontu. Do wszystkiego się przyznał. - Walczyłem o to, żeby oni jak najszybciej umarli - mówił. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał go na dożywocie. O przedterminowe wyjście zza krat będzie mógł ubiegać się po 35 latach odsiadki. Wyrok nie jest prawomocny.

Piotrowicz: nieuprawniona ingerencja. Wójcik: Sąd Najwyższy będzie miał problem

- Akt łaski pana prezydenta, jak stwierdzają, nie rodzi skutków prawnych. Czyż nie jest to zakwestionowanie, i w skrócie mówiąc w sposób zrozumiały dla przeciętnego Polaka, uchylenie decyzji pana prezydenta? - mówił poseł PiS, Stanisław Piotrowicz, o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie prezydenckich ułaskawień. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik stwierdził, że Sąd Najwyższy nie będzie w stanie podać prawnej podstawy, na którą się powołał, wydając uchwałę dotyczącą stosowania prawa łaski.

Sąd Najwyższy o "pochopnych wypowiedziach" i "niedopuszczalnej ingerencji"

"Takie wypowiedzi naruszają fundamenty państwa prawa, a Sąd Najwyższy, nie tylko jest uprawniony, ale i wręcz zobowiązany, do wykładni przepisów prawa, w tym także ustawy zasadniczej" - stwierdził w oświadczeniu sędzia i rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odwołując się do komentarzy między innymi polityków dotyczących uchwały Sądu w sprawie prezydenckich ułaskawień.

"Przed nami jeszcze 50 ekshumacji"

W miarę kolejnych ekshumacji obraz jest coraz gorszy - powiedział w piątek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Jak dodał, nie można wykluczyć, że doszło do kolejnych przypadków "zamian ciał i wymieszania elementów ludzkich ciał".

"Co mam powiedzieć klientom, którzy nie są zadowoleni z rozstrzygnięcia sądu?"

- Przyjmuję z dużym niepokojem wypowiedzi ministrów z kancelarii pana prezydenta. Co ja mam powiedzieć tym swoim klientom, którzy też nie zawsze są do końca zadowoleni z rozstrzygnięcia sądu w ich konkretnej sprawie? Czy to oznacza, że mają się do tego orzeczenia nie stosować? Bylibyśmy o krok od chaosu - mówił we "Wstajesz i wiesz" mecenas Łukasz Chojniak, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarzuty dla pięciorga pracowników sądu

Pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie usłyszało zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania korzyści majątkowych i prania brudnych pieniędzy w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia wielu milionów złotych na szkodę tego sądu.