"Ja błagam pana. Zwracam się do pana Dudy"

Nie mówią, że obozy zagłady były polskie, ale mają z Polską związane traumatyczne wspomnienia i o tym chcą mówić bez obaw. Polscy Żydzi, którzy po wojnie wyjechali do Izraela tłumaczą dlaczego ustawa o IPN jest dla nich niezrozumiała i nie do przyjęcia. Opowiadają - niektórzy po raz pierwszy - swoje wstrząsające rodzinne historie, co dokumentują - drastyczne też niekiedy zdjęcia. Wszyscy podkreślają, że Holokaust był niemiecki, ale mówią też, dlaczego mają żal do Polski i Polaków. Materiał "Czarno na białym".

Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru sędziów do KRS jest okryta wstydem

Polityczni nominaci wstydzą się, że są politycznymi nominatami. Marszałek Kuchciński wstydzi się ich zaprezentować. Nie są publikowane także listy sędziów, którzy popierają tych kandydatów - mówiła w "Kropce nad i" przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika byłoby źle, gdyby ujawniono nazwiska osób ich popierających.

"W tym konflikcie o pamięć, który przegramy, tracimy dobrych sojuszników"

Ruch może być tylko jeden: zapowiedź nowelizacji tej ustawy, która będzie poprzedzona intensywnymi rozmowami, konsultacjami ze stroną izraelsko-żydowską - ocenił w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Odniósł się w ten sposób do konfliktu Polski z Izraelem dotyczącego ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak dodał, głos w tej sprawie powinien zabrać prezydent Andrzej Duda.

Koleżanka ministra szefową sądu w Krakowie. Senator PiS: czysty zbieg okoliczności

Sędziowie zależni od ministra Ziobry będą decydować, kto w Polsce będzie sędzią, kto jako sędzia będzie mógł awansować - wskazywał w "Tak jest" w TVN24 poseł PO Borys Budka, komentując kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jedną z nich jest mianowana przez ministra sprawiedliwości na prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka, szkolna koleżanka Zbigniewa Ziobry. - To może być czysty zbieg okoliczności, że ktoś taki akurat wybrał drogę prawniczą - ocenił z kolei senator PiS Artur Warzocha.

Ambasador Polski i mąż prezes Trybunału Konstytucyjnego sugeruje "doprecyzowanie ustawy"

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski w odpowiedzi na list przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Niemczech napisał, że nie podziela obaw o znowelizowaną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, ale zasugerował doprecyzowanie pojęcia "naród polski" przez Trybunału Konstytucyjny. Ambasador Przyłębski prywatnie jest mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej.

Burmistrz dostał po oczach z armatki wodnej. Strażacy skazani

Czterej strażacy-ochotnicy podczas festynu złapali burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebulę za ręce i "strzelili" mu z działka wodnego prosto w twarz. To miał być żart. Ale Cebuli uszkodzili wzrok. Sąd skazał ich na kary od czterech do sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Para prezydencka wśród małych pacjentów

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą z okazji przypadającego na 11 lutego Światowego Dnia Chorego odwiedzili we wtorek małych pacjentów w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Para prezydencka między innymi przygotowała z dziećmi prace plastyczne. Obchody Światowego Dnia Chorego w CZMP w Łodzi odbyły się pod hasłem "Innowacyjne technologie i partnerstwo w służbie pacjentom".

Saakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawne

Jestem mieszkańcem Ukrainy, wróciłem tam jako jej stały rezydent, miałem na to legalny dokument. Odesłanie mnie do Polski było bezprawne - przekonywał na zwołanej we wtorek w Warszawie konferencji wydalony z Ukrainy były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili.

Prymas: musimy być ufni i wrażliwi wobec skrzywdzonych dzieci

Kościół musi uczyć się z właściwą otwartością i wrażliwością wsłuchiwać się w doświadczenia skrzywdzonych dzieci - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak podczas wtorkowej konferencji poświęconej kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

Oksana miała wylew. "Pracodawca zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby"

Oksana to Ukrainka z Kijowa, w przyzakładowym mieszkaniu dostała wylewu. - Jej pracodawca, po ponad dwóch godzinach, odwiózł ją do miasteczka, zostawił na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby - relacjonuje Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu. O dramatycznej historii Ukrainki dowiedział się od jej siostry oraz znajomych. Sprawę bada policja i prokuratura.

Sędziowie do KRS - większość z nich ma związki z resortem ministra Ziobry

Większość z jedenastu ujawnionych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa ma bezpośrednie lub pośrednie związki z ministerstwem sprawiedliwości. Czworo z nich pracowało w ministerstwie za kadencji Zbigniewa Ziobry, kolejnych czworo to prezesi sądów nominowanych przez obecnego ministra, troje jest reprezentowanych przez podwładnych ministra sprawiedliwości. Są też tacy kandydaci, którzy zdaniem prezesów sądów mają kłopoty z pracą w zespole oraz ze stabilnością orzekania.