"Radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe"

Przygotowanie dobrego projektu ustawy, nie takiego, który będzie bublem prawnym, poddanie go konsultacjom, również ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, wymaga czasu - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Rozsądek podpowiada, że takie radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe - dodał. Pytany o możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, stwierdził: - Nie widzę powodu i nie widzę potrzeby, żeby takie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu zwoływać.

Minister z niespodziewaną wizytą, emocje w Sejmie. "Rząd jest z kamienia"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w niedzielę wieczorem z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Spotkanie trwało około 15 minut, a rozmowie towarzyszyły emocje. - Myślałam, że będzie spokojnie - mówiła Rafalska. - Nie ma żadnej wrażliwości, rząd jest z kamienia - komentowała rozżalona jedna z matek.

Niesiołowski: protestujący w Sejmie prawdopodobnie zostaną oszukani

Trzeba wymagać od tych lepiej zarabiających Polaków, żeby się dzielili - mówił w "Faktach po Faktach" marszałek senior, poseł koła "Wolni i Solidarni" Kornel Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianej przez premiera "daniny solidarnościowej". Z kolei Stefan Niesiołowski, poseł PSL-UED ocenił, że propozycja szefa rządu jest "absurdalna" i "służy grze na czas".

Niepełnosprawni "będą czuć się winni, że  w Polsce wprowadza się kolejny podatek"

Stworzenie tak zwanego funduszu solidarnościowego na rzecz niepełnosprawnych, czyli opodatkowanie klasy średniej to "napuszczanie jednej grupy ludzi na drugą pod pretekstem pomagania niepełnosprawnym" - stwierdziła w "Kawie na ławę" w TVN24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Tadeusz Cymański z klubu PiS mówił jednak, że opodatkowani zostaliby tylko "super ekstra bogaci", a nie klasa średnia, w którą rząd nie chce uderzyć.

Kowal: w relacjach z USA trzeba otwarcie mówić o błędach. Inaczej nie będzie, co zbierać

- Daliśmy się zepchnąć do roli klienta, nie mamy żadnych własnych propozycji i dzisiaj w Waszyngtonie patrzą na nas tak, jak patrzą na Ukrainę - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, były europoseł Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Pawła Kowala z Polskiej Akademii Nauk, "trzeba otwarcie mówić o błędach i podjąć normalny, polityczny dialog ze Stanami Zjednoczonymi". - Inaczej będzie się to pogłębiało i za 2-3 lata nie będzie, co zbierać - alarmował.

"Można powiedzieć stop, można z tego wyjść"

Każdego roku blisko milion Polek pada ofiarami przemocy, a tylko 20 procent oficjalnie zgłoszonych sprawców zostaje skazanych. Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji w poniedziałek rusza z kampanią społeczną "Kocham. Szanuję", która ma przekonać krzywdzone kobiety do szukania pomocy i skłonić świadków przemocy do reakcji. W akcję zaangażowały się aktorki, dziennikarki, celebrytki. We "Wstajesz i weekend" TVN24 o kampanii opowiedzieli prezenterka Karolina Malinowska i reżyser Andrzej Saramonowicz.

Mają ziemię, projekt i zgody. Lekarze z Podlasia budują hospicjum. Potrzebują pieniędzy

Zrezygnował z kariery w Warszawie, by na podlaskiej wsi pomagać ciężko chorym i umierającym. Paweł Grabowski prowadzi hospicjum w Nowej Woli, teraz chce zbudować podobną placówkę w Makówce. - Mamy ziemię, projekt wykonawczy ze wszystkimi możliwymi pozwoleniami i zgodami - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24. - Żeby wbić łopatę, potrzebujemy jeszcze 4-5 milionów złotych - dodał.

"Nie może być tak, że zabiera się bogatym, żeby dać biedniejszym"

Apelujemy i prosimy o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim bez mediów - powiedziała w niedzielę w rozmowie z TVN24 Iwona Hartwich, przedstawicielka protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Skrytykowała też propozycję premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zrealizowania potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie funduszu zasilanego z nowego podatku dla najlepiej zarabiających.

"Stosunek do niepełnosprawnych to miara dojrzałości społeczeństwa i my jej nie zdajemy"

- Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi również o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły maksymalnie uczestniczyć w życiu społecznym, chodzi również o to, żeby ich opiekunowie mieli czas dla siebie - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS o proteście w Sejmie profesor Monika Płatek, prawniczka. Zdaniem Grażyny Staniszewskiej, opozycjonistki w czasach PRL, "dla opiekunów muszą być jakieś pieniądze, tym bardziej jeżeli namawiamy kobiety do rodzenia niepełnosprawnych dzieci". Z kolei, jak podkreśliła Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, "stosunek do niepełnosprawnych to miara dojrzałości społeczeństwa i my jej w ogóle nie zdajemy".

"Nadzieja jest w tym, że jest tak źle"

Politycy PiS trafiają, mówiąc o rewolucji godności, redystrybucji prestiżu - podkreślał profesor Timothy Garton Ash w programie "Horyzont" w TVN24, porównując polityczną sytuację w Polsce do sytuacji we Francji. Odniósł się w tym kontekście między innymi do wystąpienia Emmanuela Macrona w Parlamencie Europejskim, podczas którego padły słowa o "wojnie domowej między liberalną demokracją a rosnącym autorytaryzmem".

"Król lawet" i jego kontakty z policją. "Przestępca nieobliczalny. Niebezpieczny"

Gwałcił, oblewał kwasem, podkładał bomby, korumpował policjantów. To tylko niektóre czyny, za jakie w przeszłości odpowiadał Radosław K. ze Skwierzyny. Jego długa i szeroko zakrojona działalność niczym w soczewce pokazuje patologię polskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Patologie, które spowodowały, że Radosław K. zamiast ostracyzmu cieszy się dziś publicznym uznaniem i olbrzymimi pieniędzmi, a nawet kontraktem z policją.

"Demagogia dogoniła samych autorów"

- Zupełnie inaczej wyglądałoby to, gdyby te sprawy były zrealizowane w taki sposób otwarty - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i wicepremier Waldemar Pawlak (PSL), nawiązując do wielotysięcznych nagród, jakie przyznała sobie i swoim ministrom Beata Szydło, kiedy stała na czele rządu.

Ofensywa samorządowa. Politycy PiS ruszyli w Polskę

Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości. Polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości 10 kwietnia wyjechali w różne części Polski, rozpoczynając kampanię "Polska jest jedna" przed wyborami samorządowymi. Mają między innymi spotkać się z mieszkańcami oraz przedstawić obietnice wyborcze.

Marszałek Sejmu o propozycjach Morawieckiego: odważne, ale wymagają pracy

Należy działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, pytany o przedstawiony przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego plan utworzenia funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Zdaniem Kuchcińskiego zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale "wymagają trochę pracy".