"Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca". Terlecki krytykuje, Hartwich odpowiada

Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu - stwierdził w środę w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Stwierdził także, odnosząc się do trwającego w budynku parlamentu protestu, że "trzeba nie mieć serca", żeby trzymać niepełnosprawnych przez tyle dni w Sejmie. - To pan Terlecki nie ma serca i rząd polski nie ma serca, że skazuje te niepełnosprawne osoby na 900 złotych w portfelach - odparła na to Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Odpowiedź z Sejmu po komentarzu Pięty: nie planujemy usuwania siłą protestujących

- Nie wiem, co miał na myśli poseł Pięta, o co apeluje, ale to są jego indywidualne opinie - oświadczył w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Skomentował w ten sposób o dzień wcześniejszy wpis Stanisława Pięty z Prawa i Sprawiedliwości, który napisał o usuwaniu z Sejmu protestujących. Jak podkreślił, Kancelaria Sejmu codziennie kontaktuje się z protestującymi i sprawdza, czego im potrzeba.

Rozmowy w Nowym Jorku. Spotkanie szefów MSZ Polski i Iranu

Współpraca dwustronna, sytuacja w Syrii i Jemenie, a także kwestia porozumienia światowych mocarstw z Iranem dotyczącego jego programu atomowego znalazły się wśród tematów rozmowy szefów polskiej i irańskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz i Mohammed Dżawad Zarif spotkali się we wtorek w Nowym Jorku.

Ponad dwa lata przeleżał w szufladzie. Raport o nadużyciach policji opublikowany

Prawie 600 przypadków nieuprawnionej lub nadmiernej przemocy policji wobec obywateli. Na to wskazuje raport ministerstwa spraw wewnętrznych za 2014 rok. Policja twierdzi, że nie jest tak źle, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma zupełnie inne zdanie. Przed Trybunałem Praw Człowieka toczy się kolejna sprawa przeciwko Polsce, w której chodzi o przemoc polskiej policji. Materiał programu "Polska i Świat".

Zawieszone wydawanie przepustek. Kuchciński nie leci do Gruzji "ze względu na sytuację w Sejmie"

Od środy "z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa" przyznawanie jednorazowych kart wstępu na teren kompleksu sejmowego zostało zawieszone. Dostęp do budynku parlamentu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu. Jak poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, ze względu na sytuację w Sejmie marszałek tej izby zdecydował o odwołaniu wizyty w Gruzji.

Andrzej Duda: Alfie Evans musi zostać uratowany. Modlimy się za Ciebie

Alfie Evans udowodnił, że cud życia może być silniejszy od śmierci. Być może wszystko, czego potrzeba, to trochę dobrej woli decydentów - napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych. Prezydent wezwał do ratowania ciężko chorego 23-miesięcznego chłopca, którego w poniedziałek odłączono od aparatury podtrzymującej życie.

"Dochodzi do podziału. Środowisko nie do końca wie, jak się w tym wszystkim odnaleźć"

Nie dostaliśmy zielonego światła od protestujących matek. Rozmawialiśmy o innych rzeczach i kwestiach - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja, jeden z sygnatariuszy deklaracji podpisanej wraz z rządem. - Czymś innym są postulaty protestujących, które jak najbardziej trzeba dalej rozwiązywać - dodał, zwracając też uwagę, że "społeczeństwo się dzieli, a środowisko nie do końca wie, jak się w tym wszystkim odnaleźć". - Chcemy, żeby jak najszybciej doszło do zakończenia tego protestu - zaznaczył.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek przez aklamację ustawę, która ma pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w odzyskaniu zagrabionego majątku. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w rozmowie z "Faktami" TVN stwierdził, że ustawa "nie daje żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Polski".

Niewybuchy w piwnicy, na półce z przetworami

W Baligrodzie (Podkarpacie) policjanci odkryli granaty i zapalniki, prawdopodobnie z czasów wojny. Właścicielka piwnicy trzymała je na półce z przetworami. Nie była świadoma zagrożenia - informują służby.

Rafalska: jestem gotowa na rozmowę z protestującymi bez kamer

- Mam wrażenie, że w naszej rozmowie, próbie poszukiwania kompromisu, jest nieugięta postawa, protestujący nie słuchają naszych argumentów. Obawiam się, że w sytuacji takich dużych emocji znowu będzie dochodziło do agresji słownej - stwierdziła w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Przedstawicielka protestujących w Sejmie powiedziała, że te słowa jej się nie spodobały. Sprostowała też kilka kwestii, które w rozmowie z TVN24 poruszyła minister.

Porównywana do eboli, groźniejsza od dżumy. Odra wróciła, bez szczepień zabija

Są obowiązkowe szczepienia, które nie powinny budzić dyskusji, bo to dzięki nim udało się właściwie wytępić wiele śmiertelnych chorób. Jedną z nich jest odra. Powikłania po niej prowadzą nawet do obumierania mózgu. Ostatnio pojawiła się w Ostródzie i Wieruszowie, gdzie ewakuowano jeden z oddziałów pediatrycznych. Materiał programu "Czarno na białym".

"To wygląda jak próba podzielenia środowiska, ale też próba oszustwa"

Zawsze się mówi, że jakość państwa ocenia się przez pryzmat stosunku państwa do najsłabszych. Państwo dzisiaj pokazuje siłę wobec najsłabszych, ale nie siłę państwa, żeby im pomóc, tylko siłę, żeby ich oszukać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk (PO). Chciałbym, żeby protestujące matki same uznały, że "znaleźliśmy porozumienie, że wierzymy temu rządowi, bo to jest sprawa ponadpartyjna i nie musimy być już tutaj w Sejmie". O to bym apelował. To by było najlepsze rozwiązanie - dodał były wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Schetyna: Odłożyliśmy dla niepełnosprawnych 656 milionów. Co się z nimi stało?

Rząd PO-PSL zapewnił w rezerwie budżetowej 656 milionów złotych na realizację oczekiwań środowiska rodziców osób niepełnosprawnych. Ale te pieniądze nie są wypłacane - stwierdził Grzegorz Schetyna. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej skomentował w "Faktach po Faktach" trwający w Sejmie protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Szef Służby Ochrony Państwa: nie wezmę ekwiwalentu mieszkaniowego

Wstąpiłem do Biura Ochrony Rządu tuż przed jego likwidacją z powodów czysto administracyjnych, a nie - by uzyskać kilkaset tysięcy złotych ekwiwalentu mieszkaniowego - stwierdził w "Faktach po Faktach" generał Tomasz Miłkowski, komendant Służby Ochrony Państwa, następczyni BOR. Zapewnił, że nie złoży wniosku o wypłatę tego świadczenia.

"Złe skojarzenia", dyscyplinarka i ślepy los. Przypadki sędziego, który uniewinnił KOD

Suwalski sędzia ma orzekać w sprawie, za którą ma zarzuty dyscyplinarne. Tak zdecydował system losowego przydziału spraw wymyślony w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest w tym dodatkowo kontekst polityczny, bo chodzi o sędziego, który w innym procesie uniewinnił działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Byli oni obwiniani przez policję o zakłócenie porządku na otwarciu przez polityków Prawa i Sprawiedliwości wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi.