Zieliński przejmie resort spraw wewnętrznych? Brudziński: nie ma żadnej decyzji

Startuję do europarlamentu, bo coraz więcej ważnych decyzji dla Polski zapada w Brukseli - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Mówił o swoim ewentualnym następcy na stanowisku szefa resortu. Podkreślał, że w tej kwestii decyzję podejmie "premier w porozumieniu z liderem naszej partii Jarosławem Kaczyńskim".

"Zakaz handlu w niedziele maksymalnie utrudnił życie studentom". Trudniej im dorobić

Chętnie bym znalazł pracę jako sprzedawca, ale nie jest to możliwe - mówi Alan, student studiów dziennych. Tak jak wielu kolegów, uczy się od poniedziałku do piątku, a w weekendy - w tym w niedziele - stara się dorobić. Zakaz handlu bardzo to utrudnia. Jak pokazują badania, od czasu jego wprowadzenia, dorywczą pracę mogło stracić prawie 40 tysięcy studentów. Materiał programu "Polska i Świat".

Były wiceprezydent Radomia skazany za łapówki

Na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazał sąd w Radomiu byłego wiceprezydenta tego miasta Igora M. Zdaniem sądu były wiceprezydent brał łapówki, które miały być przeznaczone na kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w latach 2011-2014.

"Kryterium rozdziału pieniędzy jest jedno: głosodajność w wyborach"

Rząd będzie stwarzał wrażenie, że wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Będzie tak zarządzać kryzysem, by dążyć do tego, żeby koszty polityczne ze strony partii rządzącej były jak najmniejsze - powiedział w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu i były szef MSWiA. Jego zdaniem realne rozwiązanie problemu jest "mało prawdopodobne".

Na obchody 4 czerwca do Gdańska zostaną zaproszeni "wszyscy"

To samorządy kontynuują dziś myśl Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mówiąc o działaniach komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że na obchody zostaną zaproszeni "wszyscy", także przedstawiciele partii rządzącej.

Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski dla ratujących Żydów

Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, bez karabinu, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Zaznaczył, że żyli w tamtym czasie na ziemiach polskich ludzie "podli tak, że niegodni są w ogóle nazywać się Polakami".

"Co teraz leży na stole? Dalej tysiąc złotych?" "Resztki ciastek"

Po zakończeniu rozmów przedstawicieli związków zawodowych w oświacie ze stronę rządową prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego został zapytany przez dziennikarzy, co leży na stole negocjacyjnym i czy jest to postulowany przez nich tysiąc złotych podwyżki. Sławomir Broniarz zaoferował krótki komentarz.

"Nie przybliżyliśmy się o złotówkę". Rozmowy nauczycieli z rządem przerwane na tydzień

- Szkoda, że te dzisiejsze godziny - w jakiejś mierze stracone - nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu. Strona rządowa nie przedstawiła żadnych rozwiązań - powiedział szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek. Poprosiliśmy, by centrale związkowe uzgodniły swoje stanowiska - poinformował wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło po spotkaniu strony rządowej ze związkowcami.

Ma 20 lat, jest w ciąży. Pojechała do szpitala, "kazali jej czekać do rana". Po udarze rusza tylko oczami

Wieczorem Paulinę bolała głowa. Zaczęła gubić litery. Zaniosłem ją na rękach do szpitala, bo bałem się, że upadnie. Ale stała tam na własnych nogach - opowiada jej narzeczony. Tak było o drugiej w nocy. Godzinę później: Jęczała, wyła. Zaciskała pięści, wymiotowała. Ale lekarz kazał czekać do rana - twierdzi mężczyzna. Dzisiaj Paulina tylko mruga, przeszła udar mózgu. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie narażenia pacjentki na utratę zdrowia przez personel szpitala.

Ratownik ze szpitala psychiatrycznego z zarzutami molestowania pacjentek

Ratownik medyczny z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku miał molestować dwie pacjentki. Jedna z kobiet zgłosiła się już w lipcu 2018 roku. Wtedy postępowanie umorzono ze względu na brak dowodów. Śledczy wrócili do sprawy, kiedy pojawiła się kolejna poszkodowana. Mężczyzna usłyszał zarzuty, ale nie przyznał się do winy.

"To sprzęt, którym chwalimy się za granicą"

Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic Krab - powiedział w poniedziałek w Sulechowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, jest to sprawdzony sprzęt, "który realnie odstrasza ewentualnego agresora".

Szef ZNP: od 85 do 90 procent za strajkiem

W sporze zbiorowym uczestniczy 85 procent placówek edukacyjnych, a za strajkiem opowiedziało się w nich od 85 do 90 procent osób - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej przed spotkaniem związkowców z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. W spotkaniu bierze udział także między innymi wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że w referendum nie wzięła udziału ponad połowa placówek oświatowych.

Trybunał Konstytucyjny: wybór członków KRS przez polityków zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o wyborze przez Sejm spośród sędziów członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa są konstytucyjne. Uznał też, że niekonstytucyjny jest "przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego". Przed wydaniem orzeczenia Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że w składzie orzekającym nowego Trybunału znajduje się sędzia nieuprawniony do orzekania.

Lubnauer o "ostatniej szansie", Czarnecki "trzyma kciuki za rząd"

W poniedziałek przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych domagających się podwyżek wynagrodzenia w oświacie usiądą do rozmów ze stroną rządową. - To rozmowy ostatniej szansy - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki przekonywał, że jego formacja "chce się dogadać" i podkreślał, że "trzyma kciuki za rząd".