Łętowska: Powinno nas to czegoś nauczyć. Czy nauczy? Jestem sceptyczna

Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

"Jak by nie zaklinać rzeczywistości, winy nie rozkładają się tu po równo"

Jeżeli chcemy wyciągać wnioski z tego, co się stało, konieczny jest namysł nad językiem i treścią naszej debaty politycznej. Jak by nie zaklinać rzeczywistości, winy za jej zatruwanie nie rozkładają się po równo - napisał w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zapewniała z kolei, że "w obliczu ludzkiej tragedii PiS zachował się jak trzeba".

"Ze świadczenia dobra nie zrezygnujemy". Prezydent na charytatywnym slalomie

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w charytatywnym maratonie narciarskim zorganizowanym w Zakopanem. Uczestnicy zawodów uczcili minutą ciszy pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - To spotkanie ma na celu także pokazać, że my ze świadczenia dobra nie zrezygnujemy, choćby nie wiem jakie przeszkody były rzucane - powiedział prezydent.

"Kiedy się dzieje straszna rzecz, powinniśmy się zastanowić, na ile mieliśmy w tym swój udział"

Nawet przesadne wzięcie na siebie odpowiedzialności jest pożyteczne i pozytywne, bo odwrotne: "to oni", nie zaprowadzi nas w dobrą stronę - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Odniósł się w ten sposób do apeli z sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza o zaprzestanie mowy nienawiści. Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uznał, że bez względu na osobiste motywy zbrodni, "za tym wszystkim stoi wojna polityczna, która tak dramatycznie dzieli społeczeństwo".

"Słowa są zawsze początkiem ataku"

- Przesunęły nam się normy tego, co można powiedzieć, a czego nie - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej", oceniając w jaki sposób mowa nienawiści wpływa na debatę publiczną w Polsce. - Nie ma już właściwie czegoś takiego jak wstyd - dodała.

"Traktujmy to jako alarm, żeby się zreflektować"

- Jeżeli pozwolimy, żeby nienawiść zaczęła nami rządzić, to jesteśmy na najlepszej drodze do rzeczy tragicznych - ocenił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 przyjaciel Pawła Adamowicza, Jacek Merkel. Nawiązał tym samym do apelu dominikanina, ojca Ludwika Wiśniewskiego, który podczas sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska mówił o tym, że "trzeba skończyć z nienawiścią".

"Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę.

"Polska płacze". Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów

"Polska płacze","niestrudzony prezydent", "jego zabójstwo odkryło głębokie podziały" - tak zagraniczne media, wspominając Pawła Adamowicza, opisywały w sobotę uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska. W komentarzach dziennikarze wskazują, że Polska jest głęboko podzielona. Podkreślają, że podczas mszy potępiano przejawy nienawiści i przemocy.

"Cisza nie może oznaczać milczenia". Rodzina i przyjaciele pożegnali Pawła Adamowicza

W czasie mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pożegnała rodzina oraz przyjaciele. - Jeśli prawdą jest, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze - mówiła wdowa po prezydencie, Magdalena Adamowicz. Zmarłego wspominali także: córka Antonina, brat Piotr, przyjaciele - Aleksander Hall, ojciec Ludwik Wiśniewski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także p.o. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Adamowicz spoczął w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

"Jeżeli to nas nie otrzeźwi, to idziemy prosto w przepaść"

To jest wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację - ocenił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się do wygłoszonego podczas mszy pogrzebowej apelu ojca Ludwika Wiśniewskiego, by skończyć z nienawiścią, pogardą i bezpodstawnym oskarżaniem innych. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że należy zatrzymać "ciężką chorobę nienawiści".

"Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści"

Jestem przekonany, że Paweł chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych - powiedział w sobotę dominikanin, ojciec Ludwik Wiśniewski podczas mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

38-latka i jej matka z zarzutami zabicia noworodka

- Prokuratura Rejonowa w Starachowicach postawiła zarzut zabójstwa nowo narodzonego dziecka 38-letniej mieszkance powiatu starachowickiego. Kobiecie grozi dożywocie - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Daniel Prokopowicz.