Kogo najbardziej kompromituje wyrok TSUE? "Przede wszystkim prezydenta Dudę"

- On jest adresowany do wszystkich sędziów w Europie, we wszystkich państwach unijnych - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Na pytanie kogo ten wyrok najbardziej kompromituje, odpowiedział, że "przede wszystkim prezydenta (Andrzeja - red.) Dudę".

"To nie jest tylko sprawa Polski. Popełniamy błąd, twierdząc, że to potyczki między Unią a Polską"

Wszystko, co zostało już powiedziane w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, łącznie z dzisiejszym orzeczeniem, jest wystarczające do tego, żeby w pełni uporządkować sytuację w naszym kraju - ocenił w rozmowie z TVN24 sędzia TSUE Marek Safjan. Jak mówił, wierzy, że Polska wykona orzeczenia wskazujące na potrzebę dostosowania polskiego porządku prawnego do wymagań prawa unijnego. - Inaczej nasza obecność w Unii nie miałaby sensu - podkreślił.

"Nie wszystkie naruszenia prawa mogą zostać zapomniane"

To tak naprawdę nie jest sprawa polskich sądów, ona ma znacznie ogólne - podkreślał w "Tak jest" w TVN24 doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, komentując poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Dodał, że "nie wszystkie naruszenia prawa, które nawet zostały potem poprawione nowymi przepisami, mogą zostać zapomniane". Wyrok TSUE to "stworzenie wzorca na przyszłość" - ocenił mecenas i były poseł Ryszard Kalisz.

"Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej"

To potwierdzenie tego, że przepisy sprzed nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym były wątpliwe - ocenił senator klubu PiS Aleksander Bobko, odnosząc się do wydanego w poniedziałek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. - Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej - podkreślił Marek Borowski, senator niezrzeszony. - Chodziło o to, żeby ten precedens nie był już nigdy powtarzany i wypróbowywany w innych krajach - dodał.

Ludzie się nie skarżą, bo "nieco brutalne traktowanie jest normą"

Są kamery na mundurach, jest dużo na ten temat dyskusji i rozmów. Pytanie, czy standardy zatrzymań przez policję zmieniły się w Polsce - mówił w TVN24 Wojciech Bojanowski, autor reportażu "Superwizjera" na temat śmierci Igora Stachowiaka. Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pytany o skalę nadużyć przy zatrzymaniach, stwierdził, że znaczna część osób się nie skarży, bo jest przyzwyczajona, iż "nieco brutalne traktowanie jest normą".

"Czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie"

Nie byłoby dzisiejszej Polski bez Solidarności Walczącej - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Gdyni podczas obchodów 35. rocznicy powstania trójmiejskiego oddziału tej organizacji. - Czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie, którą zbudowaliście. Zwłaszcza starsi o parę lat, o pokolenie ode mnie, działacze, którzy ofiarnie poświęcali swoje życie, często karierę zawodową, dla dobra naszej ojczyzny - dodał.

Polski rząd przegrywa spór przed TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału.

Adwokaci w obronie Bodnara. "Niezasadne i szkodliwe" przedstawianie RPO

Przedstawienie Rzecznika Praw Obywatelskich, w kontekście zbrodni budzącej zrozumiały sprzeciw społeczny, jako rzecznika sprawców, a nie ofiar, jest niezasadne i szkodliwe - wskazała w stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Jej członkowie wskazali, że rolą RPO "jest stanie na straży przestrzegania godności oraz praw i wolności każdego człowieka, także podejrzanego o najbardziej bulwersujące czyny".

Nie żyje dziewięciomiesięczne dziecko. Rodzice aresztowani

Rodzice 9-miesięcznej dziewczynki podejrzani o jej zabójstwo trafią do aresztu na trzy miesiące - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk. Prokuratura postawiła obojgu zarzuty znęcania się nad niemowlęciem, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz wykorzystania seksualnego.

"Zabrakło za to jednego, prostego słowa - przepraszam". Politycy komentują słowa Pawlaka

- Cieszę się, że rzecznik praw dziecka wreszcie twierdzi to, co powinno być oczywistością od samego początku, że bicie dzieci w żadnej formie, ani w formie klapsów, ani jednego, ani kilku klapsów, jest niedopuszczalne. Natomiast nie można zostawić tej jego wcześniejszej wypowiedzi bez komentarza - mówił rzecznik prasowy i poseł PO Jan Grabiec komentując słowa Mikołaja Pawlaka, który tłumaczył swoją wypowiedź dotyczącą kar cielesnych dla dzieci.

Bilans wypadków w długi weekend. "Liczby, które zatrważają"

432 wypadki, 39 zabitych, 519 rannych - to bilans sytuacji na polskich drogach w długi weekend od środy do niedzieli. Tylko w niedzielę w wypadkach zginęło 12 osób - poinformował w poniedziałek podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ranni policjanci, dwukrotnie postrzelony uciekinier

Przy próbie kontroli drogowej w Bielawie na Dolnym Śląsku kierowca samochodu celowo potrącił jednego z policjantów. Funkcjonariusze otworzyli ogień w jego kierunku. Kilka kilometrów dalej mężczyzna porzucił samochód i wraz ze swoją kompanką próbował uciekać dalej taksówką. Wtedy został zatrzymany. Okazało się, że miał dwie rany postrzałowe.

Sąd słał pisma i odbierał "zwrotki", a policjanci szukali nowego adresu. Gdy go namierzyli, było już za późno

Pięć lat spędził w szpitalu psychiatrycznym. Wyszedł na wolność, ale miał się dalej leczyć. Zamiast tego zapadł się pod ziemię. Sąd przez 11 miesięcy szukał Mateusza K. I znalazł. 17 maja br. kurator dostał zlecenie: spotkać się z K. Zlecenie przyjęte, ale niewykonane. Nie było kiedy. 19 maja Mateusz K. miał zgwałcić 9-letnią Sarę i związaną zamknąć w wersalce.

Rzecznik praw dziecka: bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne

Nigdy nie powiedziałem, że wolno bić dzieci czy wolno dopuszczać jakąkolwiek przemoc. Bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, komentując swoje słowa o klapsach z ubiegłotygodniowego wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej". Jak dodał, taka metoda wychowawcza jest niedopuszczalna.

"Robert Biedroń wie, że jego projekt jest już praktycznie skończony"

Zdolność koalicyjna Roberta Biedronia jest bardzo słaba, żeby nie powiedzieć zerowa - oceniła w "Faktach po Faktach" politolog Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Niezrzeczenie się mandatu europejskiego pokazuje, że Robert Biedroń wie, że jego projekt jest już praktycznie skończony - przekonywał Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W sobotę utonęło w Polsce osiem osób

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą i stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Informuje też, że w pierwszy przedłużony wakacyjny weekend utonęło 17 osób.