Prezydent o nauczycielach: jakość kształcenia nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali

Czy jakość kształcenia w Polsce jest dobra? Nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali i cały czas musi to być naprawiane - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Wołowa na Dolnym Śląsku. - Mamy rzeszę super oddanych, wspaniałych nauczycieli, ale nie wszyscy są tacy - dodał. Zabrał również głos w sprawie środowiska sędziowskiego.

"Sędziowie pozbawieni są siły, aby chronić przed łamaniem prawa przez władzę"

Ten wyrok zrobił pierwszą dziurę w tarczy, jaką jest sądownictwo, które stoi na straży wolności i praw obywatelskich - stwierdziła sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z SSP "Iustitia", komentując sprawę sędzi Aliny Czubieniak ukaranej upomnieniem przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za orzeczenie, jakie wydała. Po tej decyzji sędzia stwierdziła, że "to było najbardziej żenujące wydarzenie w moim życiu zawodowym", za co grozi jej postępowanie dyscyplinarne.

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie rezygnuje ze stanowiska

Sędzia Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, powiadomiła, że chce złożyć rezygnację z pełnionej funkcji - przekazał w rozmowie z tvn24.pl sędzia tego sądu Piotr Gąciarek. Miało to nastąpić po tym, jak zebranie sędziów negatywnie oceniło informację roczną prezes Bitner o działalności sądów okręgu warszawskiego w 2018 roku.

Dera: pierwsza dama uważa, że nauczyciele powinni zarabiać więcej

Znam poglądy pierwszej damy i nie tylko jej, bo wszyscy mówimy, że nauczyciele powinni więcej zarabiać - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, odnosząc się do zapowiadanego przez nauczycieli strajku i żądania przez nich podwyżek. - Nauczyciele mają rację, istota polega w tym, w jaki sposób można dojść do wyższych pensji - dodał.

"To nie jest propozycja dla nauczycieli, tylko propozycja wyborcza dla PiS"

Spotkanie miało charakter bardziej wyborczy niż jakiegoś dialogu - oceniła w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha (PO), komentując rozmowy rządu z nauczycielami. Jej zdaniem propozycja, jaka padła po spotkaniu, "to nie jest propozycja dla nauczycieli, tylko propozycja wyborcza dla PiS". - Musimy uspójnić i uzgodnić, jakie są postulaty - zaznaczyła wiceszefowa MEN Marzena Machałek. - Na poniedziałek będziemy przygotowani i mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - dodała.

Trzylatek wyskoczył z okna. Złapał go sześciolatek

Trzyletni chłopiec wspiął się na parapet, zobaczył przez okno bawiące się dzieci i postanowił się do nich przyłączyć. Był w mieszkaniu na pierwszym piętrze, na wysokości trzech metrów. Gdy w oknie zobaczył go z podwórka chłopiec, lat sześć, podbiegł do budynku i złapał spadającego trzylatka.

Bajeczne zarobki dyrektora Opery Wrocławskiej. Zarząd chce go odwołać, wojewoda wstrzymuje decyzję

Kontrola Najwyżeszej Izby Kontroli wykazała, że dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski w 2017 roku zarobił ponad pół miliona złotych. Według kontrolerów, tylko za same dodatki do pensji za dyrygowanie, można było zatrudnić czterech dyrygentów. Zarząd województwa dolnośląskiego chciał odwołać dyrektora, ale stosowną uchwałę, z rekomendacji ministra kultury, wstrzymał wojewoda dolnośląski.

Biskupi wzywają do rozmów. List o "głębokich podziałach społecznych" wśród Polaków

Potrzebujemy debaty o Polsce z udziałem polityków, samorządowców i przedstawicieli klubów parlamentarnych, dzięki której opadłyby emocje, które często przeważają w debacie publicznej - powiedział metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas prezentacji listu społecznego Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie w liście zwracają uwagę między innymi na "problem głębokich podziałów społecznych, które podzieliły Polaków".

10 osób zmarło z powodu grypy w tydzień. 118 od początku roku

W sezonie grypowym 2018/2019 od początku roku z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarło do tej pory 118 osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Tylko w trzecim tygodniu marca odnotowano 10 zgonów, od początku miesiąca na grypę zmarło 29 osób.

Oszustwo "na Elżbietę II". Policja szuka tego mężczyzny

Poznańscy policjanci poszukują mężczyzny, który oferował monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II i przekonywał o ich wielkiej wartości. W ten sposób udało mu się od kilku osób otrzymać łącznie około 40 tysięcy złotych. Monety okazały się bezwartościowe. Wizerunek mężczyzny zarejestrowały kamery monitoringu.

Sędzia skomentowała decyzję nowej izby Sądu Najwyższego. Zajął się nią rzecznik dyscypliny

"Klasyczna ustawka" - te między innymi słowa sędzi Aliny Czubieniak dotyczące upomnienia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego wzbudziły zastrzeżenia rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Podjęto czynności w sprawie możliwego dopuszczenia się przez nią "przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności zawodu". Reprezentująca Czubieniak przed Izbą sędzia Olimpia Barańska-Małuszek oceniła, że jej komentarz "był po prostu prawdziwy".

Broniarz: oczekiwanie pani Szydło jest graniem na czas tudzież na podzielenie środowiska

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych spisały wspólne stanowisko, które prześlą do wicepremier Beaty Szydło, aby uniknąć posądzenia o "torpedowanie" porozumienia z rządem - oświadczył we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz. To odpowiedź na apel, by "centrale związkowe uzgodniły stanowiska". Broniarz ocenił przy tym, że nie można uzależniać rozmów od faktu, "czy nastąpi konsensus trzech organizacji".

Pierwsza kara za naruszenie RODO. Prawie milion złotych

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na jedną ze spółek karę w wysokości ponad 943 tysięcy złotych za niespełnienie obowiązku informacyjnego dotyczącego przetwarzania danych - poinformowała we wtorek prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa. To pierwsza taka kara po wejściu w życie RODO.

"Jeśli któryś związek będzie skłonny podpisać porozumienie, to rząd jest na to otwarty"

Rozmowa wczoraj była długa i niełatwa - powiedziała wicepremier Beata Szydło, komentując przebieg negocjacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi nauczycieli. Pytana, czy porozumienie może zostać zawarte tylko z jednym związkiem, na przykład z Solidarnością, odpowiedziała, że "jeśli któryś ze związków będzie skłonny do podpisania porozumienia, to rząd jest na to otwarty". Zarówno wicepremier, jak i inni politycy PiS wyrażają wątpliwości co do intencji Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego szefa, Sławomira Broniarza.

Olej opałowy z Niemiec zmieniali w napędowy w Polsce. Wśród zatrzymanych "baron paliwowy"

Polskie i niemieckie służby rozbiły międzynarodową grupę przestępczą, która w latach 2013-2018 miała wprowadzić do obrotu w Polsce co najmniej 180 milionów litrów nielegalnego paliwa. Zatrzymano sześć osób w Polsce i cztery w Niemczech. Straty Skarbu Państwa oszacowano na co najmniej 108 milionów złotych z tytułu podatku akcyzowego i VAT po stronie polskiej oraz 23 mln euro po stronie niemieckiej.

65 kilogramów marihuany w hurtowni artykułów spożywczych

Marihuana była zapakowana w folię. Policja oceniła jej czarnorynkową wartość na prawie dwa miliony złotych. Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę, powiązanych - wedle policji - ze środowiskiem pseudokibiców. Starszy był poszukiwany do odbycia kary więzienia za niepłacenie alimentów.