Ziobro: żelazem wypalimy pedofilię. PO chce państwowej komisji

W przyszłym tygodniu złożymy projekt ustawy o utworzeniu państwowej komisji do spraw pedofilii w Kościele - zapowiedział w czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Wszyscy wobec prawa powinni być równi - mówił po sejmowym głosowaniu nad zmianą Kodeksu karnego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prymas: powstanie fundusz solidarnościowy dla poszkodowanych przez duchownych

Trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom pokrzywdzonym przez duchownych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Wyraził nadzieję, że "biskupi diecezjalni w sierpniu na konkretnym spotkaniu dostaną już projekt statutu (funduszu) do zaakceptowania".

Spięcie w Sejmie. Poseł Nitras chciał dać prezesowi Kaczyńskiemu dziecięce buciki

Podczas sejmowej debaty nad nowelizacją Kodeksu karnego doszło do spięcia pomiędzy politykami. Poseł Sławomir Nitras (PO-KO) schodząc z mównicy sejmowej podszedł do miejsca, w którym siedział prezes PiS Jarosław Kaczyński i zostawił przed nim dziecięce buciki. Interweniowali szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski oraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego. Wcześniej burzliwa debata

W czwartek przed godziną 22 Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Drugie czytanie projektu odbyło się po południu na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Debata miała burzliwy przebieg.- Te 118 stron, które chcecie uchwalić w trzy dni, gwarantuje nie wysokie kary dla księży, ale bezkarność księży - mówiła podczas debaty posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. - Byliście obozem wspierającym pedofilów. Mieliście w nosie osoby pokrzywdzone - mówił Zbigniew Ziobro do posłów z opozycji o przepisach dotyczących karania pedofilów, funkcjonujących w systemie prawnym przez lata.

Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

- Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

Dwa kolejne doniesienia o osobach pokrzywdzonych przez księdza Adama S.

W ostatnich miesiącach zgłosiły się dwie nowe osoby, które twierdzą, że były pokrzywdzone przez księdza Adama S. pokazanego w filmie Tomasza Sekielskiego - dowiedział się tvn24.pl. Po październikowym reportażu w "Uwadze" ksiądz zrezygnował z pracy katechety w szkole podstawowej, gdzie - jak zapewnia nas jej dyrektorka - nikt się na niego nie skarżył. Duchowny ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich i czeka na decyzję Watykanu w swojej sprawie.

Zaginął kuter z czteroosobową załogą. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Gryficach wszczęła postępowanie w związku z zaginięciem we wtorek kutra na Bałtyku. - Jest prowadzone w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa spowodowania wypadku w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym - mówi Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Wiosna złożyła pozew w trybie wyborczym przeciwko posłowi Platformy

Przeprosin i zaprzestania podawania fałszywych informacji na temat reakcji na przypadek pedofilii w Słupsku ze strony Roberta Biedronia oraz 100 tysięcy złotych odszkodowania domaga się Komitet Wyborczy Wiosna od Sławomira Neumanna (PO-KE) w pozwie złożonym do sądu w trybie wyborczym. Sąd Okręgowy w Warszawie powinien rozpatrzyć wniosek w ciągu 24 godzin.

Karetka straciła dwie minuty na bramkach. "Mogła w tym czasie przejechać 3-4 kilometry"

Ponad dwie minuty stała na bramkach na autostradzie A2 karetka pogotowia, jadąca na sygnale. Wszystko nagrał jeden z kierowców i przesłał na Kontakt 24. - To kwestia przejechania 3-4 kilometrów na autostradzie - zwraca uwagę pan Marcin Kiciński. Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kierowca karetki błędnie podjechał do bramki elektronicznego poboru opłat.

Postępowanie po wyznaniu księdza Jana A. w filmie braci Sekielskich

Prokuratura rozpoczęła postępowanie sprawdzające dotyczące księdza Jana A. - poinformował w czwartek TVN24 Jarosław Sarba z Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Chodzi o byłego proboszcza parafii w Topoli, który w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przeprosił w czasie konfrontacji jedną ze swoich ofiar. Kuria Diecezjalna w Kielcach poinformowała, że wobec księdza było prowadzone postępowanie kanoniczne, a cała dokumentacja tej sprawy została przesłana do Watykanu.

Krakowscy prokuratorzy alarmują o ograniczaniu ich niezależności, uchwałę przyjęli jednogłośnie

Prokuratorzy z regionu krakowskiego zarzucają swoim przełożonym ograniczanie ich niezależności. Właśnie przyjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. - Chodzi nam o sytuacje takie, kiedy prokurator referent otrzymuje konkretne polecenie wykonania czynności bądź określonego zachowania się, a o tych poleceniach nie wiedzą jego przełożeni - mówi Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Zarzuty o ukrywanie księdza pedofila przez biskupa Tyrawę "nieuprawnione, nieuczciwe"

Kierowanie wobec księdza biskupa Jana Tyrawy zarzutu o ukrywanie czynów pedofilskich Pawła K. jest nieuprawnione, nieuczciwe i niemające nic wspólnego ze stanem faktycznym - oświadczył pełnomocnik biskupa mecenas Edmund Dobecki. Historia księdza pedofila Pawła K. i przenoszenia go między parafiami została ukazana w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Legutko tłumaczy swoje słowa o "pederastii" wśród księży

- Ponad 80 procent przypadków owych nadużyć dotyczy chłopców w wieku od 12 do 17 lat. To przepraszam bardzo, co to jest za pedofilia? To nie jest żadna pedofilia, to jest pederastia - powiedział w środę profesor Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W czwartek w wydanym oświadczeniu tłumaczył swoje słowa i podkreślił, że "potępia obrzydliwe zachowania seksualne wobec nieletnich, które powinny być karane z całą surowością".

"Dzwoniliśmy w cztery miejsca, nikt nie odpowiedział". Borowiecka o milczeniu kurii

Trzeba zacząć od hierarchii w Kościele, pousuwać tych, którzy nie są odpowiednimi osobami na odpowiednich stanowiskach, może wtedy coś się zacznie zmieniać - mówiła w TVN24 Barbara Borowiecka oskarżająca księdza Henryka Jankowskiego o molestowanie seksualne. We "Wstajesz i wiesz" opowiadała między innymi, jak wyglądały jej kontakty z kurią w sprawie złożenia zeznań o molestowaniu. Przyznała, że do dziś czeka na wyznaczenie terminu spotkania.

CBA zatrzymało ordynatora "na gorącym uczynku"

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek rano szefa oddziału z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, a także sześć innych osób. W przypadku lekarza sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowej, a pozostałych osób - wręczania. Jak podało CBA w komunikacie, zatrzymania ordynatora dokonano "na gorącym uczynku".

"Kościół stoi pod ścianą". W tych krajach już zmierzono się z prawdą

Bez niezależnej komisji, która zajmie się problemem pedofilii w Kościele, nie wyjdziemy z tego ciemnego lasu - uważa ksiądz profesor Andrzej Kobyliński. Na świecie są miejsca, w których duchowni zmierzyli się z prawdą, a komisje rozliczyły grzechy księży pedofilów. Na którym modelu mogłaby się wzorować Polska? (Materiał magazynu "Czarno na Białym").

Trwają matury. Abiturienci mierzą się z rosyjskim

Matura z języka rosyjskiego (pisemna) na poziomie podstawowym rozpoczęła się 16 maja o godz. 9. O godzinie 14 rozpocznie się egzamin na poziomie rozszerzonym. Rosyjski to trzeci najczęściej wybierany język na maturze. Będzie go zdawało ponad cztery tysiące tegorocznych absolwentów.

Nie segregujesz śmieci, zostaniesz namierzony

W Ciechanowie wprowadzono nowoczesną weryfikację segregacji śmieci. Na razie to program pilotażowy, ale niebawem może na stałe zagościć na wszystkich osiedlach. System polega na tym, że mieszkańcy dostają kody kreskowe do naklejenia na worki. Odpowiedni kod otwiera pojemnik, a segregacja jest potem sprawdzana. Materiał magazynu "Polska i Świat".