Ośrodek w Gostyninie to tykająca bomba. "Rośnie liczba pacjentów i poziom frustracji"

Ośrodek w Gostyninie powstał z myślą o mordercach i gwałcicielach, którym karę śmierci po amnestii w 1989 roku zamieniono na wieloletnie więzienie, ale szybko zaczęli tam trafiać także inni. Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że wraz ze wzrostem liczby osadzonych rośnie poziom frustracji. W ośrodku jest już ponad 70 osób. Placówka pęka w szwach. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Kwaśniewski: działaczy z okresu PRL łatwiej znaleźć na listach PiS

Dziewięć dni do wyborów parlamentarnych. 13 października zdecydujemy o składzie Sejmu i Senatu. - Nie można krytykować, jak się nie idzie na wybory - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera. Europosłanka PiS Beata Szydło prosiła "o zaufanie na kolejne cztery lata". Prawo i Sprawiedliwość krytykowało "taśmy Neumanna", przewodniczący klubu PO-KO odpierał zarzuty. PSL opowiedziało się za powołaniem w przyszłym Sejmie komisji śledczej, która zbadałaby sprawy poruszone w czasie nagranej narady z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Relacjonujemy wydarzenia kampanii wyborczej.

"Ludzie byli zdumieni, że Wojciechowski nie ma nic do powiedzenia"

Janusz Wojciechowski podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim wypadł fatalnie - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - To było, okazuje się, wielkie zaskoczenie dla wielu posłów z tej komisji. Wielu zagranicznych posłów zna go z pracy i z zaciekawieniem, ale pozytywnym, oczekiwano tego przesłuchania - mówił. - Ci ludzie byli zdumieni, że Wojciechowski nie ma nic do powiedzenia poza ogólnikami. Popełnił poważny błąd, że nie mówił po polsku, bo angielski nie jest jego silną stroną - dodał.

"Jeśli ktoś ma pieniądze, to może się leczyć, a jeśli nie ma, to umiera wcześniej"

- Żeby poprawić ochronę zdrowia w Polsce, trzeba większych pieniędzy, to jest poza dyskusją - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann. Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg ocenił natomiast, że "wszystkich problemów nie da się pozbyć magicznie". - Natomiast musimy w końcu zrobić to, czego od kilkunastu lat nie zrobiliśmy, to znaczy podnieść publiczne nakłady na ochronę zdrowia - dodał.

"Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do Unii"

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

"Czas decyzji: debata" we wtorek w TVN24

We wtorek, 8 października, zaraz po "Faktach", w TVN24 odbędzie się "Czas decyzji: debata". We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prowadzący Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz przedstawili zasady debaty. - Są cztery rundy pytań. Mamy cztery zagadnienia najważniejsze - wydaje mi się - w tej kampanii: zdrowie, polityka społeczna i gospodarka, ekologia i klimat oraz praworządność. Każdy ma po minucie na odpowiedź - wyjaśniał Grzegorz Kajdanowicz.

Jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. Dziś w "Czarno na białym"

W dzisiejszym "Czarno na białym" jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce i ludzie, za których nikt w państwie tak naprawdę nie chce wziąć odpowiedzialności. Reporterzy odwiedzili z kamerą ośrodek w Gostyninie i pokażą, jak po pięciu latach działa ustawa o izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców, która od początku budziła kontrowersje i obawy.

Prezes Iustitii pozywa Ziobrę. "Powinien w pierwszej kolejności pozwać samego siebie"

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz pozwał ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i pięciu sędziów, w tym Jakuba Iwańca, Arkadiusza Cichockiego oraz byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Chodzi o sprawę tak zwanej afery hejterskiej w resorcie sprawiedliwości. - Jeśli pan minister nie umie sam wyciągnąć wniosków ze swoich błędów, musi mu o tym przypomnieć niezależny sąd - tłumaczył prezes Iustitii. Zbigniew Ziobro uważa natomiast, że "sędzia Markiewicz powinien w pierwszej kolejności pozwać samego siebie".

Apelacja w sprawie zabójstwa niepełnosprawnego 19-latka. Wyrok zaostrzony

W czwartek odbył się proces odwoławczy w głośnej sprawie śmierci 19-letniego Piotra Wawrzynowicza ze Świnoujścia. Przed śmiercią był on bestialsko torturowany przez sprawców. W ubiegłym roku zapadł pierwszy wyrok – sąd pierwszej instancji skazał dwóch oskarżonych na dożywocie, a trzeciemu wymierzył 25 lat więzienia. Sąd apelacyjny nie tylko utrzymał te kary, ale dodatkowo je zaostrzył.

Ardanowski o taśmach: nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś nagrywa

- Na razie wszystko jest pod kontrolą, ale ja wolę dmuchać na zimne - tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski komentował swoje słowa dotyczące "realnego zagrożenia wykorzystania środków publicznych", które zostały nagrane podczas narady z urzędnikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Minister na spotkaniu ganił także urzędników za opieszałość, ale w czwartek przekonywał, że "agencja została bardzo mocno naprawiona".

"To jest wyrok na Morawieckiego". Politycy komentują orzeczenie TSUE

To jest wyrok na byłego prezesa banku Santander, dzisiaj Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej korzystnego dla frankowiczów. Według ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego pozycja frankowiczów "zdecydowanie będzie wzmocniona".

Samcik: wyrok TSUE dotyczy wszystkich umów frankowych

Na ile znam typy umów i to, co się w tych umowach znajduje, to interpretacja TSUE dotyczy wszystkich umów, które są indeksowane albo denominowane do franka szwajcarskiego - ocenił w TVN24 dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach". Odniósł się do korzystnego dla frankowiczów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Damian był bity niemal od urodzenia. Jego rodzice staną przed sądem

Prokuratura w Kutnie (Łódzkie) wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko 42-latkowi, który miał pastwić się nad własnym półrocznym synem. Oskarżonemu grozi dożywocie za usiłowanie zabójstwa. Matka chłopczyka - zdaniem śledczych - wiedziała, że jest on bity, ale nic nie zrobiła, żeby zapobiec cierpieniom dziecka. Jej grozi do pięciu lat więzienia.

Zatrudnienie lekarzy spoza Unii? "Byłoby to lekarstwo gorsze od choroby"

Trzeba lepiej wykorzystać lekarzy, którzy są. Chodzi o odbiurokratyzowanie medycyny i obudowanie lekarzy sferą pracowników pomocniczych - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej. Odniósł się do problemu braku lekarzy w szpitalach. Jego zdaniem sprowadzanie specjalistów spoza Unii Europejskiej "byłoby lekarstwem gorszym od choroby, to znaczy, że w przyszłości wywołałoby kolejny kryzys".

Wójcik: kwestia Piebiaka została dla nas zamknięta

Bardzo szanuję Łukasza Piebiaka - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odnosząc się do doniesień w sprawie afery hejterskiej, której jednym z uczestników miał być ówczesny wiceszef resortu sprawiedliwości Łukasz Piebiak, podkreślił, że "w sensie politycznym ta kwestia została zamknięta bardzo szybko". Komentował także sprawę nieujawnionych - mimo prawomocnego wyroku sądu - list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Minister zganił pracowników agencji rolnictwa. Wyciekło nagranie ze spotkania

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski został nagrany podczas rozmowy z pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Skandalem jest to, że tysiące wniosków na modernizację leżą i nie są obrobione - grzmiał minister w nagraniu, do którego dotarły Niezależne Media Podlasia. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.