Zdewastowali Dom Samotnej Matki. "Woda płynęła strumieniem po klatce schodowej"

Nieznani sprawcy zniszczyli remontowany Dom Samotnej Matki w Koszalinie. Przez pourywane w łazienkach baterie w wannach i umywalkach woda zalała dwa piętra. - Aż się łza w oku kręci, bo ogrom pracy był w to włożony - mówi Jacek Krzyżanowski, wicedyrektor Caritasu w Koszalinie. Matki z dziećmi miały się tam wprowadzić pod koniec listopada. Teraz to niemożliwe.

Jego podobizna zawisła na gałęzi drzewa. Poseł zawiadomił prokuraturę

Artur Gierada, poseł PO, złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z powieszeniem na drzewie jego wizerunku z baneru wyborczego. Na konferencji prasowej podkreślił, że "bardzo go martwi dotychczasowy brak reakcji na to skandaliczne zdarzenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry".

Polska para prezydencka na lunchu u króla i królowej Belgów

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w poniedziałek z królem i królową Belgów. Monarchowie wydali dla polskiej pary prezydenckiej uroczysty lunch w rezydencji w Laeken. Wcześniej polski prezydent i pierwsza dama złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Brukseli.

"Po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności"

W poniedziałek zmarł Kornel Morawiecki, legenda opozycji z czasów PRL. W 2015 roku został posłem, a prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora. 12 listopada Morawiecki otworzył pierwsze posiedzenie Izby nowej kadencji. - Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku - mówił wówczas.

"Postać znacząca, zapisał swój ślad w historii"

"Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę"- napisał prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego przywódcę Solidarności Walczącej i marszałka seniora Sejmu. "Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny" - zwrócił się z kondolencjami do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Odszedł człowiek wybitny, niezwykły i to jest powód do wielkiego żalu nas wszystkich, całego naszego obozu - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. "W latach 80. uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę" - wspominał lider PO Grzegorz Schetyna.

"Byli prezydenci nieco się nudzą", "trochę na to patrzę jak na akt rozpaczy"

"Wycofanie mojej kandydatury nie spowoduje poparcia dla pana Ujazdowskiego ze strony tych wyborców, którzy popierają dotąd mnie" - napisał Paweł Kasprzak, niezależny kandydat do Senatu startujący w kontrze do kandydata KO Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Kasprzak odpowiedział na apel trzech prezydentów "do przedstawicieli demokratycznej opozycji". "To nic innego jak autorytarny nacisk na kandydatów, którzy mają prawo w nich startować" - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Lider PO Grzegorz Schetyna przyznał, że podpisałby się pod tym listem, a senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział, że na ten apel "patrzy jak na akt rozpaczy".

Mikrobus utknął pod wiaduktem. "Ludzka pomyłka". To już kolejna

Mały autobus komunikacji miejskiej wjechał pod zbyt niski wiadukt. - Nie przewoził pasażerów - podkreślają pracodawcy kierowcy. Ale betonowe sklepienie wiaduktu urwało z dachu auta instalację gazową. - Ludzka pomyłka - dodają. Takie pomyłki zdarzyły się pod tym wiaduktem już ponad 50 razy. W tym roku co najmniej sześć.

Minister Emilewicz skradziono "prezent urodzinowy od męża"

W niedzielę w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwidze Emilewicz skradziono rower. Jak tłumaczyła w rozmowie z TVN24, wydarzyło się to w czasie, kiedy była w kościele. - Mam złą passę w tym roku, ponieważ wiosną w Warszawie trzy rowery - mojego męża i dwa moich synów - zniknęły spod naszego warszawskiego domu, więc ta niedziela przelała czarę goryczy - dodała.

W szkołach brakuje pedagogów. "Nie możemy proponować 2600 złotych"

Jeżeli kryterium podejmowania decyzji dotyczących miejsca pracy zawiera w sobie komponent ekonomiczny, czyli wybieram takie miejsce pracy, które pozwala mi się normalnie utrzymać, to szkoła jest ostatnim miejscem wyboru - powiedział w rozmowie z TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. - Ci, którzy bez względu na zarobki w szkole chcą pracować, coraz częściej zadają sobie pytanie, "dlaczego ja mam tę funkcję wykonywać, czy uczyć, kształcić, wychowywać, będąc poniżanym w warstwie ekonomicznej" - dodał. Odniósł się w ten sposób do braku pedagogów w polskich szkołach.

"Pan profesor Marek, przepraszam, Tomek...". Kidawa-Błońska przedstawiła "pierwszego ministra"

W poniedziałek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 6 procent PKB. Poinformowała też, kto będzie odpowiadał w przyszłym rządzie za politykę zdrowotną. - Chciałam państwu przedstawić mojego pierwszego ministra w moim rządzie, pana profesora Marka, przepraszam, Tomka Grodzkiego - mówiła.

Zwłoki noworodka w pustostanie. Matkę namierzyli dzięki torbie

Pół roku po znalezieniu ciała noworodka na terenie dawnej fabryki butów zarzuty usłyszała matka dziecka. Policjanci dotarli do kobiety dzięki pozostawionej torbie i nagraniom z kamer monitoringu. 32-latka nie odpowie za dzieciobójstwo, a za znieważenie zwłok i składanie fałszywych zeznań.

"Było jedno nazwisko z ministerstwa sprawiedliwości". Piebiak? "Będę teraz stygmatyzował?"

Pod moją listą poparcia do KRS było jedno nazwisko z ministerstwa sprawiedliwości - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 członek prezydium i rzecznik prasowy nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera. Nie chciał jednak zdradzić, kto to był. - Łukasz Piebiak? - dopytywał prowadzący. - Panie redaktorze, 25 nazwisk, chodziłem, prosiłem. Nie chcę tutaj różnicować - odparł sędzia Mitera.

"Powiem nawet więcej, zbudowaliśmy tę demokrację"

Każdy musi przyznać, że spełniliśmy to, co żeśmy zapowiedzieli przed wyborami i spełniliśmy także to wszystko, co zapowiedzieliśmy już po wyborach - stwierdził w niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji tej partii w Koszalinie.

Byli prezydenci wzywają część kandydatów opozycji do rezygnacji ze startu w wyborach

Czekają nas wybory, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury - napisali w liście otwartym trzej byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. Zaapelowali do osób kandydujących do Senatu w okręgach, w których walczą przedstawiciele trzech opozycyjnych wobec PiS komitetów partyjnych, o rezygnację ze startu w imię realizacji "wyższego celu".

"Doszedłem do wniosku, że w Polsce są potrzebni ludzie, którzy widzą człowieka"

- Dla mojego syna, dla moich rodziców, dla innych rodziców, którzy potrzebują wsparcia, dla osób niepełnosprawnych - takie powody decyzji o starcie w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej wymieniał w "Faktach po Faktach" Łukasz Krasoń, niepełnosprawny mówca motywacyjny. - Doszedłem do wniosku, że w Polsce są potrzebni ludzie, którzy widzą człowieka przede wszystkim - dodał.

Kaczyński: będziemy proponować zmiany w konstytucji

Wolność musi być umocniona w sensie prawnym, odpowiedniego ustawodawstwa - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na niedzielnej konwencji w Szczecinie. - Będziemy oczywiście proponować zmiany w konstytucji, ale obawiam się, że nasi przeciwnicy są zwolennikami wolności (...) wyłącznie dla siebie - dodał.

"Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali za nas krew"

Dzisiaj oddajemy najwyższy hołd ludziom, którzy uczestnicząc w (...) szlachetnych zmaganiach poświęcili własne życie. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna, że nie zawiedziemy ich nadziei, że wypełnimy ich testament wolności i pokoju - powiedział w niedzielę w belgijskim Lommel prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez polską dywizję pancerną. - Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali za nas krew - powiedział natomiast belgijski monarcha Filip I.