Kobiety w wyborach idą po władzę

Jest ich więcej niż cztery lata temu. Kobiety idą po władzę i mają nadzieję, że z każdymi wyborami będzie ich w polityce więcej. W tym roku kobiety stanowią 18 procent zarejestrowanych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Ja myślę, jak przetrwać ten rok i powiedzieć dzieciom, że będziemy dalej żyli"

Po rekordowo upalnym lecie susza zebrała swoje żniwo. W całym kraju ucierpiało 250 tysięcy gospodarstw. Niektórzy twierdzą, że tak źle jeszcze nie było. - Ja myślę jak przetrwać ten rok i powiedzieć dzieciom, że będziemy dalej żyli, że nie ogłosimy jakiegoś bankructwa - komentował Paweł Rogucki, rolnik ze wsi Rostołty. Po tego typu kataklizmach rządzący z reguły tracą w sondażach. Czy podobny los czeka Prawo i Sprawiedliwość? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny o przepis unijnego traktatu. "Krok w stronę polexitu"

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To rozszerzenie wniosku skierowanego przez prokuratora generalnego do trybunału 23 sierpnia. - Równie dobrze może powiedzieć, że w takim razie wypisujemy się z Unii Europejskiej - ocenił w rozmowie z TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Nie żyje dziennikarz Bogdan Sawicki

W wieku 51 lat zmarł dziennikarz radiowej Jedynki, lektor, prezenter Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Bogdan Sawicki. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą nowotworową.

Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria

- Szczepienia ochronne są największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki. Teorie przeciwników szczepień to szarlataneria, oparta na spiskowych teoriach i niewiedzy – powiedział we wtorek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Dodał, że będzie prowadził wspólną akcję ze wszystkimi profesjonalistami medycznymi, aby poprawić wiedzę na temat szczepień.

"Jeżeli nikt nam nie będzie przeszkadzał, to będziemy się cieszyli"

Gramy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do tej pory kupowaliśmy bardzo dużo sprzętu na oddziały, ale od wielu lat mamy prośby, które dotyczą całych szpitali. Wybraliśmy 50, bo tyle ich jest w całej Polsce. Chcemy kupić gruby, mocny, ciężki sprzęt - mówił w "Faktach po Faktach" o 27. finale WOŚP Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Mazurek: PSL powinien zostać wyeliminowany z życia publicznego

PSL podejmowało działania przeciwko polskiej wsi i przeciwko Polakom, powinien zostać wyeliminowany z życia publicznego - zaapelowała Beata Mazurek, komentując ujawnioną przez telewizję publiczną rozmowę byłego posła PO Pawła Grasia i nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka o prezesie ludowców, Władysławie Kosiniaku-Kamyszu. Na apel rzeczniczki PiS odpowiedział Janusz Piechociński z PSL, zwracając się za pośrednictwem Twittera do Mazurek.

"Mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę"

Znałem historie ze sponsorowaniem Roberta Kubicy. Pojawiały się w różnych przekazach internetowych - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych, komentując nagrane słowa Mateusza Morawieckiego o wypadku polskiego kierowcy Formuły 1. - Z jednej strony mamy twarz premiera, który troszczy się o Polaków. Z drugiej strony mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę - wskazał Paweł Zalewski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były europoseł PO.

Nowa izba Sądu Najwyższego nie działa. "Luka w prawie"

Obsadzona w ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie może zacząć działać, bo nie ma sędziego kierującego jej pracami - donosi RMF FM. Ten nie został wskazany, bo ustawodawca nie określił, kto i w jaki sposób miałby pełnić tę funkcję. - Mamy do czynienia z luką w prawie - ocenił Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Prezydent przy grobie Jana Pawła II. Arcybiskup: nie wolno wolności zamieniać w samowolę

Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali - mówił podczas nabożeństwa przy grobie Jana Pawła II w Watykanie arcybiskup Jan Romero Pawłowski, zwracając się między innymi do uczestniczącego we mszy prezydenta Andrzeja Dudy. Dodawał, że "nie wolno lekkomyślnie niszczyć tego, co udało się osiągnąć, bo będzie bardzo trudno to wszystko odbudować". - Nie wolno wolności zamieniać w samowolę - podkreślał hierarcha w homilii.

Kaczyński: te wybory zdecydują, czy będzie kontynuowana "dobra zmiana"

Niedzielne wybory samorządowe to "początek czwórboju wyborczego" - podkreślał na spotkaniu z elbląskimi wyborcami we wtorek prezes PiS. - Te wybory, jeżeli je traktować łącznie, zdecydują o tym, czy w Polsce będzie kontynuowana dobra zmiana i, co więcej, czy ona będzie pogłębiona - mówił Jarosław Kaczyński.

"Kler" zalicza kolejny rekord. Świetny wynik za granicą

"Kler" po rekordach zaliczanych w polskich kinach osiągnął kolejny sukces, tym razem na Wyspach Brytyjskich. Tylko przez pierwsze trzy dni wyświetlania zarobił tam ponad milion funtów - poinformował tvn24.pl dystrybutor filmu Wojciecha Smarzowskiego.

Mazurek: po spotkaniu z Morawieckim Kubica nie żywi urazy

Najlepszą odpowiedzią na wyrazy oburzenia słowami Mateusza Morawieckiego o Robercie Kubicy są słowa samego Kubicy, który nie żywi urazy - przekonywała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Odniosła się w ten sposób do krytyki pod adresem premiera po ujawnieniu jego nagranej wypowiedzi, że wypadek Kubicy jest korzystny z punktu widzenia wydatków sponsorskich banku, którym wówczas zarządzał Morawiecki.

"Moim premierem na pewno Schetyna by nie był"

Dyskusja na temat tego wniosku pewnie będzie na posiedzeniu klubu. Natomiast moim premierem na pewno Grzegorz Schetyna by nie był. Byłby nim Władysław Kosiniak-Kamysz - ocenił Jakub Stefaniak (PSL), komentując zapowiedź Koalicji Obywatelskiej o złożeniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec premiera Mateusza Morawieckiego. Zgłoszonym przez opozycję kandydatem na nowego szefa rządu miałby być Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nic nie jest przesądzone". Trzaskowski i Jaki komentują wynik sondażu

Wyborczy bieg będzie trwał do samego końca - komentował Rafał Trzaskowski wynik sondażu zrealizowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie "Gazety Wyborczej", który daje mu 43 procent głosów w pierwszej turze. - Nic nie jest przesądzone - podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej. - Mam pełną świadomość tego, że faworyt jest jeden - dodał Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy i główny kontrkandydat Trzaskowskiego.

"Przysłonił go inny pojazd". Uderzył w samochód, zepchnął na chodnik

Nie zauważyłem nadjeżdżającego samochodu, bo zasłonił go inny pojazd - tak według relacji policjantów miał się tłumaczyć kierowca, który spowodował w Łukowie tę groźnie wyglądającą kraksę. Na nagraniu z miejskiego monitoringu widać, jak wyjeżdżające z bocznej ulicy volvo uderza w rovera i spycha go na barierki odgradzające chodnik od jezdni.

Jak prawidłowo oddać głos? Dwie linie mogą przesądzić o wyniku wyborów

Wybory samorządowe 21 października będą przeprowadzone pierwszy raz w oparciu o przepisy znowelizowanego w styczniu kodeksu wyborczego. Nowością jest definicja znaku "x", jaki mamy postawić przy nazwisku wybranego kandydata. A ta kwestia może przysporzyć kłopotów komisjom, które będą zliczać głosy i decydować, który z nich jest ważny, a który nie.

Schetyna: w poniedziałek decyzja o członkostwie Zdanowskiej w PO

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecyduje po wyborach samorządowych, czy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska pozostanie członkiem partii. Zgodnie ze statutem PO osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może być jej członkiem. W powyborczy poniedziałek ma być ogłoszona decyzja w tej sprawie. Z kolei w piątek jeszcze przed wyborami wojewoda łódzki Zbigniew Rau ma rozpocząć procedurę wygaszania mandatu obecnej prezydent Łodzi.

"Jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku". Prezydent uczcił rocznicę wyboru Jana Pawła II

"My, Polacy, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II szczególnie wiele. Jego słowa dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były dla nas drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Polska para prezydencka wzięła udział w uroczystej mszy przy grobie Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

"Kopał po głowie skutego Brytyjczyka". Policjant z zarzutem usiłowania zabójstwa

To miał być odwet. Według ustaleń policji, czterech Brytyjczyków pobiło w barze w Katowicach trzech Polaków i uciekło. Dwóch pokrzywdzonych wymagało interwencji lekarza. Trzeci, 43-letni policjant po służbie, pomagał funkcjonariuszom szukać napastników. Gdy ich znaleźli i obezwładnili, 43-latek miał pobić jednego Brytyjczyka. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Dzikie wysypisko w Poznaniu. W śmieciach toną trzy auta

Na poznańskich Podolanach ktoś składuje śmieci. Na działce zalegają ubrania, buty, sprzęt elektroniczny, a nawet trzy wraki samochodów. Mieszkańcy mają dość. - Zaraz coś się tu zalęgnie i będziemy mieli epidemię - mówią. Policja już nakazała właścicielowi uprzątnięcie terenu.

Spór prawny czy polityczny? Kandydat PiS, z  wyrokiem jak Zdanowska, spokojnie startuje

Samorządowi kandydaci z wyrokami na koncie i pytanie, czy takie osoby powinny startować w wyborach i czy mogą sprawować urząd w przypadku wygranej. Głośny przykład Łodzi, gdzie o ponowną prezydenturę miasta ubiega się skazana na grzywnę Hanna Zdanowska z Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że przepisy są w tej kwestii niejasne. To, czego jesteśmy świadkami, to nie tyle spór prawny, co czysto polityczny, jak pokazuje przykład z Podkarpacia, gdzie z poparciem PiS o stanowisko wójta Osieka Jasielskiego stara się kandydat też z prawomocnym wyrokiem grzywny. To, w przeciwieństwie do Łodzi, rządzącej partii już nie przeszkadza. Materiał magazynu "Czarno na Białym".