"Gimnazja same się obroniły, mimo że zostały zlikwidowane"

Byłem tym nauczycielem, który gasił światło w polskich gimnazjach. Gimnazjów już nie ma. Jest smutek, żal, rozczarowanie, natomiast z drugiej strony jest wielka duma z uczniów, z tego, że pokazują, na co ich stać - mówił we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 nauczyciel Artur Sierawski z inicjatywy "Nie dla chaosu w szkole", odnosząc się do wyników, jakie polscy nastolatkowie odnieśli w badaniach kompetencji szkolnych PISA.

"Upadłyśmy, krzyczałam z tą dziewczyną, ale ona w pewnym momencie przestała...". Piekło nie zabawa

Brakowało wszystkiego. Powietrza, żeby wziąć oddech. Miejsca, by postawić kolejny krok. Kogoś, kto zapanowałby nad tłumem. Cztery lata po tym, jak podczas studenckiej imprezy w Bydgoszczy stratowano trzech studentów, sąd ma skazać winnych tej tragedii. Na ławie oskarżonych siedzą cztery osoby. Żadna z nich nie chce wziąć odpowiedzialności za "koszmar, który nigdy nie powinien się odbyć". We wtorek wyrok w tej sprawie wyda Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

"Gdyby patrzeć na to, kto jest wygranym, to pokazałbym dwie osoby"

W prawyborczej debacie Platformy Obywatelskiej, w której zmierzyła się Małgorzata-Kidawa Błońska i Jacek Jaśkowiak brakowało emocji - oceniła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera, była europosłanka PO. Zdaniem Karola Karskiego, europosła PiS, największy zysk debata przyniosła dwóm osobom - prezydentowi Andrzejowi Dudzie i szefowi PO Grzegorzowi Schetynie.

Zarzuty i areszt dla przemytników. "Możliwe nowe wątki w tej sprawie"

Gdański Sąd Rejonowy wydał w piątek późnym wieczorem nakaz tymczasowego aresztowania zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajową Administrację Skarbową, podejrzanych o przemyt kokainy. Prokuratura postawiła im zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu do Polski 1859 kilogramów kokainy wartej około 2,2 miliarda złotych.

"Jesteśmy inni, mamy inne temperamenty". Jaśkowiak: myślę, że nie było źle

Wydaje mi się, że ta dzisiejsza debata była ciekawa. Widzowie dowiedzieli się o różnicach między nami - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Zmierzyła się w sobotę z Jackiem Jaśkowiakiem w debacie przed prawyborami, które wyłonią kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Jaśkowiak oceniając swój występ powiedział, że "nie było źle". Szef PO Grzegorz Schetyna stwierdził, że przekonali go oboje kandydaci.

Kosiniak-Kamysz: inni szukają kandydatów, a my jeździmy po Polsce

Gdy inni szukają kandydatów, debatują wewnątrz, spotykają się tylko ze swoimi działaczami, my już od kilku tygodni jesteśmy na spotkaniach w różnych częściach Polski - skomentował sobotnią debatę kandydatów PO w prawyborach prezydenckich szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według Krzysztofa Gawkowskiego (SLD) starcie Jacka Jaśkowiaka i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej było "nudne i mdłe". Michał Dworczyk (PiS) stwierdził, że debata "boleśnie obnażyła braki merytoryczne i programowe" Platformy.

Przegląd prasy. Tusk: PiS nie będzie rządzić w Polsce za cztery lata

System zbudowany przez Prawo i Sprawiedliwość zapadnie się nawet nie ze względu na skuteczność opozycji, ale pod ciężarem łajdactwa, jakie ta partia funduje - powiedział w wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej" szef Europejskiej Partii Ludowej, były przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk.

"Niech wygra ten, kto ma większe szanse wygrać z Andrzejem Dudą"

Kandyduję, bo jestem kobietą, a kobieta lepiej da radę zasypywać podziały w społeczeństwie - przekonywała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w sobotniej prawyborczej debacie Platformy Obywatelskiej . - Obiecuję, że zawsze będę stał po stronie poniżanych i słabszych - mówił jej konkurent, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Decyzja o tym, kto z PO wystartuje w majowych wyborach prezydenckich, ma zapaść 14 grudnia.

"Czasami się udaje przeczekać problem, ale nie tu. Sprawy zaszły za daleko"

To jest chowanie głowy w piasek, taktyka: bierzemy na przeczekanie. Ale sprawy zaszły za daleko. Już są w obrocie prawnym orzeczenia, które podważają zaistniały porządek - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego, kwestionującego niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa i uznającego, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "nie jest sądem" w rozumieniu prawa.

"Gdzie to się stało? Tam, gdzie ostrzyłeś narty. U tego Józka"

Mieszkali w Szczyrku od pokoleń, blisko siebie. Wokół drewnianego domu rodzinnego pobudowali murowane. Na Leszczynowej 6 żyli Józef z żoną, córką i wnukiem, z siostrzeńcem, jego żoną i ich trójką dzieci. W środę wieczorem, gdy córka była w pracy, dom przestał istnieć. Z rumowiska wydobyto osiem ofiar.

"Szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym"

Nigdy nie podjęto choćby wstępnych czynności dyscyplinarnych wobec sędziów w związku z działaniami stanowiącymi krytykę ustawy o Sądzie Najwyższym - oświadczył w "Faktach po Faktach" rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. Ocenił jednak, że "szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym". - Proszę nie utożsamiać tego rodzaju akcji z krytyką władzy - powiedział.

"Była rozcięta od góry do dołu. Nie wiem, jak on to zrobił i po co?"

Doktor mówi, że pobrał wycinek, ale stan jest ciężki. Mówi tak: "Wierzy pani w cuda? To niech pani nie wierzy"- opowiada Wanda Jeziorska, matka 37-letniej Justyny, która zmarła po zabiegu medycznym przeprowadzonym w sieradzkim szpitalu. Kobietę operował Wojciech S. Do jego pracy pacjenci i inni lekarze mają poważne zastrzeżenia. Mimo to wciąż pracuje, a jego koledzy po fachu, którzy zgłaszają uwagi, tracą stanowiska. Reportaż Roberta Sochy "Żeby nie było roszczeń".

Odmówiła orzekania z Radzikiem i Lasotą. Ma pięć zarzutów dyscyplinarnych

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec warszawskiej sędzi Anny Bator-Ciesielskiej. Przedstawił jej pięć zarzutów. Chodzi między innymi o odmowę orzekania razem z zastępcami rzecznika Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą. Schab chce skierować sprawę do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, choć wobec niej zapadło w czwartek orzeczenie SN, iż nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

"Okazuje się, że Karczewski nie pracował dla idei, ale za grube tysiące złotych"

To jest sytuacja skandaliczna - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba, odnosząc się do informacji tvn24.pl, że Stanisław Karczewski jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił płatne dyżury. Parlamentarzyści KO zapowiedzieli skierowanie pism w tej sprawie do Kancelarii Senatu, resortów zdrowia i pracy, Generalnego Inspektoratu Pracy oraz Naczelnej Izby Lekarskiej.

Najnowszy sondaż: w Sejmie nadal pięć ugrupowań

Grudniowy sondaż CBOS nie wykazał dużych zmian w układzie głównych sił na polskiej scenie politycznej. Najwięcej zwolenników nadal ma PiS z sojusznikami. Wyprzedza Koalicję Obywatelską, Lewicę, PSL-Kukiz'15 i Konfederację. Te pięć ugrupowań wprowadziłoby swoich przedstawicieli do Sejmu. "Utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów" - ocenili badacze.

Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisji

Każdy ma prawo jako obywatel do wypowiadania słów krytycznych, sędziowie również. Natomiast proszę nie utożsamiać krytyki z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym - powiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Arletą Zalewską. Zapewnił, że to "nieprawda", jakoby ingerował w niezawisłość sędziów.

Gersdorf: zaapeluję, by sędziowie Izby Dyscyplinarnej powstrzymali się od orzekania

Zarówno obecna Krajowa Rada Sądownictwa, jak i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "w moim przekonaniu nie mają prawa funkcjonowania" - tak czwartkowy wyrok SN skomentował Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konsytucyjnego i były szef Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oceniła, że Izba Dyscyplinarna pochodzi z "nieprawego łoża", co wynika ze sposobu, w jaki została ukształtowana nowa KRS.

Izba Dyscyplinarna SN "ma się dobrze i orzeka". Uchyliła immunitet prokuratorski

Prokurator Justyna Brzozowska odmówiła Centralnemu Biuru Antykorupcyjnego wszczęcia śledztwa dotyczącego stołecznej reprywatyzacji. W czwartek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła jej immunitet, otwierając drogę do postawienia zarzutów, co zamierza zrobić Prokuratura Krajowa. "Izba Dyscyplinarna ma się dobrze i orzeka" - skomentowało Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia". Podkreśliło, że tego samego dnia Izba Pracy SN wydała orzeczenie w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według tego orzeczenia, Izba Dyscyplinarna "nie jest sądem" w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.