"Bareja by tego lepiej nie wymyślił. Mamy polityków PiS, którzy zaczynają na siebie donosić"

Gołym okiem widać, że zarzuty są śmieszne i typowo polityczne - tak europoseł PiS Patryk Jaki skomentował wnioski Najwyższej Izby Kontroli dotyczące rządowego programu "Praca dla więźniów", za który Jaki odpowiadał jako wiceminister sprawiedliwości. Politycy opozycji łączą publikację ze sporem pomiędzy obozem rządzącym a prezesem Marianem Banasiem. - Jeden walczy z drugim, kto popełnił większe wykroczenie i większe przestępstwo - skomentował poseł Tomasz Trela z Lewicy. Wicepremier Jacek Sasin przyznał, że "sprawa może być działaniem odwetowym ze strony prezesa NIK".

"Taksówkarz gonił rowerzystę i po nim przejechał". Według śledczych chciał go zabić

Wrocławska prokuratura oskarżyła 37-letniego taksówkarza o usiłowanie zabójstwa rowerzysty. Choć Artur Ch. zarzekał się, iż chciał jedynie zatrzymać mężczyznę, który wcześniej uszkodził jego samochód, to według śledczych dowody temu przeczą. Taksówkarz bowiem najpierw ścigał cyklistę po parku, potem go potrącił, a na końcu przejechał po nim, miażdżąc mu klatkę piersiową - informuje prokuratura.

Pijany wikary miał przyjechać samochodem na ceremonię pogrzebową

Na posesję, gdzie rozpoczynała się ceremonia pogrzebowa, nietrzeźwy wikary miał przyjechać samochodem. Policjanci zastali księdza już na plebanii, badanie alkomatem wykazało, że miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - poinformowała aspirant Iwona Chruścińska z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole. Dyrekcja i policja pod lupą prokuratury

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole podstawowej w Barczewie. Nie wszyscy uczniowie wiedzieli, że atak to jedynie ćwiczenia i część z nich wpadła w panikę. Teraz śledczy wyjaśnią, czy dyrekcja placówki i miejscowy komisariat policji nie dopełniły obowiązków przy zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom. Dyrektorka już wcześniej została odwołana ze stanowiska.

Gersdorf: wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej do powstrzymania się od orzekania

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do "powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych" w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i rozstrzygnięciem Izby Pracy Sądu Najwyższego. "Kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce" - napisała Gersdorf.

Chcieli stawiać zarzuty Andruszkiewiczowi. Staną przed sądem dyscyplinarnym

Przed sądem dyscyplinarnym mają stanąć prokuratorzy z Białegostoku, którzy wyjaśniali sprawę fałszowania podpisów poparcia dla Ruchu Narodowego w wyborach samorządowych w 2014 roku. "Superwizjer" ujawnił, że ci sami prokuratorzy wcześniej zaplanowali zarzuty w tej sprawie dla Adama Andruszkiewicza, ówczesnego lidera Młodzieży Wszechpolskiej. Po emisji reportażu śledztwo im odebrano.

Miał przygotowywać zamach na centrum handlowe. "Uległ silnej radykalizacji"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, który miał planować zamach w galerii handlowej w Puławach. Według ustaleń służb mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu pułapki, ładunków wybuchowych lub broni palnej. Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, mężczyzna - Maksym S. - miał niedawno przejść na islam i ulec silnej radykalizacji.

Przyszli na imprezę, zostali stratowani. Wyrok za koszmar na studenckich otrzęsinach

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wyrok w sprawie tragedii na imprezie studenckiej w 2015 roku. Podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy stratowanych zostało troje studentów. Na kary od sześciu miesięcy do roku więzienia w zawieszeniu skazane zostały trzy osoby, które - zdaniem sądu - w jakimś stopniu przyczyniły się do tragedii. Czwarty oskarżony, były prorektor uczelni, został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny.

12 tysięcy podpisów poparcia dla sędziego Juszczyszyna

Aktywiści Akcji Demokracja przekazali w poniedziałek sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi z Sądu Rejonowego w Olsztynie list z wyrazami poparcia podpisany przez 12 tysięcy osób. - List ten traktuję jako wsparcie udzielone nie tylko mnie, ale całemu środowisku sędziowskiemu - powiedział Juszczyszyn.

"Trudno sobie wyobrazić, żeby tylko z powodu konfliktu, zemsty, ktoś zrobił coś takiego"

Najprawdopodobniej jest to wyraz jakichś zaburzeń psychicznych. Jednak ze względu na wiek podejrzanego można myśleć, że to jednak skutek zażycia środków psychoaktywnych - powiedział w TVN24 doktor Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Odniósł się do potrójnego morderstwa z Ząbkowic Śląskich, o które podejrzany jest 18-latek. - Trudno sobie wyobrazić, żeby tylko z powodu konfliktu, zemsty ktoś zrobił coś takiego - dodał.

Pożar dawnego dworca pod Warszawą. Jedna osoba nie żyje

W budynku starego dworca w Celestynowie w poniedziałek w nocy wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali trzy osoby. W jednym z pomieszczeń trafili na nieprzytomnego mężczyznę, którego mimo reanimacji nie udało się uratować. Informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kto będzie pierwszą damą? Jaśkowiak: odpowiem jak Kaczyński

Mam świadomość, że jest mi trudniej wygrać prawybory niż potem wygrać z Andrzejem Dudą - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak startujący w prezydenckich prawyborach w PO. Zaznaczył, że gdy Andrzej Duda startował w wyborach prezydenckich, "miał jeszcze mniejszą rozpoznawalność". Na pytanie, kto - jeśli wygra wybory - będzie pierwszą damą, Jaśkowiak odpowiedział: - Teraz tak jak Kaczyński mogę powiedzieć, że mogę się poświęcić Polsce.

"Polska będzie epicentrum ćwiczeń". Wielki przerzut wojsk USA do Europy

Aż 20 tysięcy żołnierzy z USA zostanie w przyszłym roku przerzuconych na ćwiczenia w Europie, w tym do naszego kraju. To największa tego typu operacja od 25 lat. - Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku - zapowiedział w poniedziałek generał Sean Bernabe z dowództwa sił lądowych USA w Europie.

Na co płaci Polska Fundacja Narodowa? "Minister Macierewicz i pan Janniger otrzymali zwrot kosztów"

Onet sprawdził, na co Polska Fundacja Narodowa wydaje pieniądze. Okazuje się, że między innymi na drogie posiłki w waszyngtońskich restauracjach, podróż do USA Edmunda Jannigera, młodego byłego współpracownika Antoniego Macierewicza, a także na finansowanie nieistniejących profili w mediach społecznościowych. Na pytania o koszt podróży Jannigera odpowiada jego prawnik. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"On jest jego pięścią. Kaczyński nie pozwoli go ściąć"

Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał. - Mariusz Kamiński jest jedną z najpotężniejszych osób w państwie. Jarosław Kaczyński nie pozwoli go ściąć - uważa publicysta Jacek Nizinkiewicz. Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl, przypomina, że Mariusz Kamiński został co prawda nieprawomocnie, ale skazany za "bardzo poważne nadużycie swojej władzy". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

"Banaś jest od pewnego czasu naszym wspólnym problemem"

Jest pytanie nie tylko o zachowanie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Banasia, ale też o zachowanie opozycji. Wcale nie jestem pewien, czy dobrą strategią jest narracja, że "to wasza sprawa" - mówił w "Kropce nad i" ekonomista Ryszard Bugaj, komentując kontrowersje wokół szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ocenił, że "opozycja powinna pokazać, że jej tak naprawdę nie chodzi do końca o partyjny interes".

"Od fake newsów po rolę literatury". Mowa Olgi Tokarczuk trafia do szkół

W mowie noblowskiej Olgi Tokarczuk widzę materiał nie tylko dla siebie, ale też dla kolegów i koleżanek od wiedzy o społeczeństwie, etyki, plastyki, a nawet informatyki i biologii - powiedział Jacek Staniszewski z warszawskiej Akademii Dobrej Edukacji. Nauczyciele szukają sposobów, jak wykorzystać zainteresowanie słowami noblistki. - W oparciu o różne fragmenty można poprowadzić co najmniej kilka godzin wychowawczych - uważa Marcin Zaród, anglista z Tarnowa.

System "samoistnie się rozpada". "Żadna grupa polityczna nie udźwignęła tego ciężaru"

Jako młodzi ludzie chcieliśmy zmienić trochę tę rzeczywistość - podkreślał w "Faktach po Faktach" Tomasz Karauda z Porozumienia Rezydentów, przypominając protest młodych lekarzy sprzed dwóch lat. Profesor Cezary Szczylik, onkolog, przyznał, że od tej pory "nie zmieniło się nic" i "żadna grupa polityczna nie udźwignęła ciężaru reformowania systemu opieki zdrowotnej". Obaj odnieśli się również do informacji tvn24.pl, według których Stanisław Karczewski jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił tam płatne dyżury.

Bodnar: działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów mogą ingerować w pracę sędziów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba oraz prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego o wyjaśnienia w sprawie działań podjętych wobec Pawła Juszczyszyna. Sędzia z Olsztyna wezwał pod koniec listopada dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia utajnionych list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. "Działania rzecznika dyscyplinarnego mogą w sposób przekraczający zasadę niezawisłości sędziów ingerować w sprawowanie władzy sędziowskiej" - napisał RPO.

"Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"

Reformując wymiar sprawiedliwości, napotkaliśmy na ogromny opór środowisk III Rzeczpospolitej i tych, którzy bronią swoich przyczółków - mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Godziszowa Pierwszego na Lubelszczyźnie. - Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości - podkreślił szef rządu.

Proces apelacyjny byłego prezydenta Olsztyna. Ogłoszenie wyroku odroczone

Przed olsztyńskim sądem odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie byłego prezydenta tego miasta, Czesława Małkowskiego, oskarżonego o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki ratusza. Sądy w tej sprawie wydawały dwa odmienne wyroki. W pierwszym procesie Małkowski został skazany, w drugim - uniewinniony. Z tą ostatnią decyzją nie zgodziła się pokrzywdzona i białostocka prokuratura. Sam Małkowski zapewnia, że jest niewinny. Wyrok ma zostać ogłoszony w najbliższy piątek.