Sasin: potępiam spalenie flagi unijnej i wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści

Uważam, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinno być 2,5 miliona ludzi w Warszawie - ocenił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Krzysztof Hetman (PSL). - Można było sześć miesięcy temu powiedzieć Polakom: słuchajcie, chodźmy wszyscy - dodał. - Ten marsz nie był wspólnotowy, bo jak widzę paloną flagę Unii Europejskiej, to to nie jest wspólnota - stwierdziła Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Potępiam spalenie flagi unijnej. Potępiam wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści - odpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Marsz narodowców we Wrocławiu rozwiązany. Poleciały race i butelki, trzy osoby są ranne

Urząd miasta dopiero po około godzinie od pierwszych incydentów rozwiązał marsz narodowców, który w niedzielę przeszedł ulicami Wrocławia. Na jego trasie trzy osoby - w tym policjant - zostały trafione szklanymi butelkami. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz informuje, że przez brak wsparcia policji "informacja o rozwiązaniu marszu nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi".

Komorowski: liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania

Ja się cieszę, że w Poznaniu jest porządek i że on się także wyraża w formie obchodzenia święta niepodległości w sposób różny niż w wielu miejscach kraju - mówił w niedzielę w stolicy Wielkopolski Bronisław Komorowski. - Liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania święta niepodległości, lepszy i paradoksalnie chyba nowocześniejszy - powiedział. Były prezydent życzył Polakom "więcej radości".

Włoscy neofaszyści, płonąca unijna flaga i race w Warszawie

"Lwów i Wilno zawsze polskie", "Naszą drogą nacjonalizm" i "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy" to niektóre z haseł niesionych na niedzielnym marszu narodowców w Warszawie. Oprócz biało- czerwonych flag część osób niosła również zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego oraz czarne flagi włoskich neofaszystów z ugrupowania Forza Nuova.

Żubr w lesie na Pomorzu. "Teraz już nawet niedźwiedzie nas nie zaskoczą"

Plotki o tym, że w Nadleśnictwie Choczewo (Pomorskie) wędruje żubr, pojawiały się od kilku tygodni. Leśnicy początkowo uważali to za żart, do czasu, aż jeden z nich zobaczył go na własne oczy. Na dowód zrobił zdjęcia. - Teraz po łosiach, wilkach i żubrach już nawet niedźwiedzie nas nie zaskoczą - żartują leśnicy.

"Pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas"

Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym, wierzę w to głęboko, jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Trzeba się strzec pokusy instrumentalizacji Kościoła i państwa"

Państwo postrzega czasami Kościół jako instrument do osiągnięcia własnych celów, Kościół może w analogiczny sposób odnieść się do państwa - powiedział w homilii podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Prawo i Sprawiedliwość robi koreański kult Lecha Kaczyńskiego"

To jest największa krzywda, jaką Jarosław Kaczyński zrobił Lechowi Kaczyńskiemu - zniszczył jego pamięć - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Adam Szłapka (Nowoczesna), komentując sobotnie odsłonięcie pomnika byłego prezydenta na placu Piłsudskiego w Warszawie. Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica) ocenił, że "budowanie tożsamości przez pomniki może nie jest najlepszą, ale jest pewną drogą w czasach kryzysu autorytetów"

"Wybacz nam, Polsko"

- Nie wstydźmy się najprostszych słów: "kochamy Cię, Polsko" - zaapelował w niedzielę były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.

Pałac Kultury i Nauki wycięty z rocznicowego spotu

"W spocie Polskiej Fundacji Narodowej, z pokazywanej panoramy Warszawy wymazano Pałac Kultury (i Nauki). Jakby go nie oceniać, jest rozpoznawalnym na świecie symbolem naszej stolicy" - zauważają internauci, przesyłając wiadomości do redakcji Kontakt24. Jak podaje TOK FM, fundacja wyjaśnia, że jest to spowodowane prawami autorskimi, które "chronią wizerunek pałacu".

"Czescy faszyści jadą do Warszawy jak na sylwestra"

Byłem tydzień temu w Pradze, tamtejszy dziennikarz opowiadał mi, że już są zakontraktowane autobusy, w których czescy faszyści jadą do Warszawy jak na sylwestra, jak na zabawę, dlatego, że mają okazję w tym pięknym mieście pobawić się w to, co lubią najbardziej: w przemoc, w rasistowskie hasła - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog Marek Migalski komentując zaplanowany na niedzielę marsz z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Nie wykluczam, że oni (rząd) w to wierzą, że są w stanie nad tym zapanować - ocenił drugi gość programu Aleksander Smolar.

40 tysięcy osób zaśpiewało dla Niepodległej

Wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przez artystów i widownię PGE Narodowego zakończył się w sobotni wieczór Koncert dla Niepodległej. Na scenie pojawili się między innymi Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Muniek Staszczyk i Jan Pietrzak. Koncertu wysłuchało blisko 40 tysięcy osób.

Biało-czerwone iluminacje w Kuwejcie i Izraelu. "Święto radości po długiej, ciężkiej nocy"

Stulecie odzyskania niepodległości świętowane jest nie tylko w Polsce. W kilku krajach, między innymi w Izraelu i w Kuwejcie, barwy polskiej flagi narodowej pojawiły się na reprezentacyjnych obiektach. W niedzielę takich iluminacji będzie jeszcze więcej. "Dziś mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy" - te słowa, wygłoszone przez Józefa Piłsudskiego podczas inauguracji pierwszego Sejmu, przytoczono podczas uroczystości w polskiej ambasadzie we Francji, z udziałem szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

- Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała "wyjątkowym człowieku".

"To są setne urodziny naszej wolności". Telewizyjne orędzie pary prezydenckiej

W wystąpieniu z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę para prezydencka przypominała o przyczynach, które doprowadziła do powrotu Polski na polityczną mapę Europy. - Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo - mówił prezydent Andrzej Duda. - Spełniły się marzenia czterech pokoleń Polaków. Odrodziła się wolna Polska - dodała Agata Kornhauser-Duda. Znalazły się też podziękowania dla wszystkich, którzy "nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny" oraz zachęta do wspólnego świętowania 11 listopada.

Tuska nie będzie w warszawskim marszu. "To świadczy o głębokości podziału"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie weźmie 11 listopada udziału we wspólnym warszawskim marszu narodowców i władz. - To świadczy o głębokości podziału - skomentował Grzegorz Długi (Kukiz'15). Jarosław Sellin z PiS wyraził natomiast radość z zapowiadanej obecności byłego premiera przy pomniku Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

"Nie można obrażać człowieka, którego szanuje cały świat". Spór o Lecha Wałęsę

Nie powinny paść słowa o bolszewikach w stosunku do nas, nie zgadzam się z tym - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Anna Milczanowska (PiS). Skomentowała w ten sposób sobotnią wypowiedź Donalda Tuska podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. Według Milczanowskiej Tusk zestawił ze sobą postacie marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy, który - jak mówiła - "był konfidentem i współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa". Ewa Kopacz (PO) powiedziała, że "jest zszokowana" słowami Milczanowskiej. - Nie można obrażać człowieka, którego szanuje cały świat - dodała była premier.

Piotrek z zespołem Downa został rycerzem Jedi

"Spójrz trochę inaczej" – to hasło akcji Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka. Najnowszy film kampanii pokazuje rycerza Jedi, który przemierza ulice Szczecina. W tę rolę wcielił się Piotr, który mimo zespołu Downa stał się częścią Ligi Superbohaterów.

"Chcę żyć w kraju, gdzie jest czyste powietrze i ludzie z czystym sumieniem"

W sytuacji, gdy Święto Niepodległości regularnie już staje się bardziej tematem kłótni i walki politycznej niż okazją do radości, postanowiliśmy porozmawiać o nim z tymi, którzy są przyszłością naszego kraju i już niedługo będą decydować o jego kształcie. - Państwo idealne, w którym chciałabym żyć, to przede wszystkim państwo tolerancyjne - twierdzi Michalina, uczennica klasy 6. - To takie, w którym czułbym się bezpiecznie, ale zarazem odczuwałbym wolność - dodaje o rok młodszy Marcel.