Zmiany w ustawach sądowych PiS z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw sądowych, w tym o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Duda złożył podpis także pod nowelizacją przepisów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, w myśl których ogłoszone zostaną nieopublikowane dotychczas trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego z komentarzem, że zostały "podjęte z naruszeniem przepisów".

Wybory lokalne w Anglii. Wśród kandydatów Polacy

W Anglii odbyły się w czwartek wybory lokalne. Ponad 22 milionów uprawnionych do głosowania wyborców ze 160 jednostek samorządowych w tym kraju wybierało ponad 4,4 tysiąca radnych. Prawo głosu mają również mieszkający tam Polacy, a na listach znajdują się polscy kandydaci.

Tam psy uczyły się, jak ratować ludzkie życie. Ktoś zdewastował poligon ćwiczebny

Zniszczone manekiny, spalone pomieszczenia i sprzęty do ćwiczeń, porozbijane butelki. Nieznani sprawcy zdewastowali poligon ćwiczebny dla psów-ratowników w Dąbrowie Górniczej. - Te psy są dla nas najcenniejsze - podkreśliła w TVN24 Olga Glanowska z Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej. Dodała, że budowa piwnic zajęła trzy lata i ich kompletna odbudowa może zająć drugie tyle.

"Nie mogę powiedzieć, że nastąpił przełom. Mogę powiedzieć, że dialog trwa"

Komisja Europejska musi przeanalizować, na ile zaproponowane przez Polskę zmiany wychodzą naprzeciw jej oczekiwaniom - powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowym spotkaniu w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Ten przyznał, że Komisja odnotowuje postęp, "ale pora na podsumowanie będzie, gdy pojawią się decyzje polskiego parlamentu".

Rowerem dookoła Polski. Jedzie, by pomóc choremu Wojtkowi

Tomasz Czernich, kolarz amator z Krakowa, ma zamiar przejechać prawie 3800 kilometrów w 22 dni. Swoją podróż planował od dawna, teraz jednak postanowił połączyć ją z pomocą siedmioletniemu Wojtkowi. Chłopak cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i marzy o tym, aby zacząć chodzić.

"Samo ogłoszenie terminu referendum nie wystarczy"

Jest pytanie, czy ci, którzy konstytucji dzisiejszej nie szanują, mogą zapowiadać referendum konstytucyjne - mówił Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej. Za to marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) "z pełnym szacunkiem" odnosi się do zapowiedzi prezydenta. Andrzej Duda zaproponował przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada.

Trump, Elżbieta II i Macron pogratulowali Polakom Konstytucji 3 maja

Prezydenci USA, Niemiec, Francji oraz królowa brytyjska i król Szwecji przekazali na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy gratulacje dla Polaków z okazji święta Konstytucji 3 maja. Donald Trump w przesłanej depeszy napisał, że Amerykanie "bardzo cenią sobie trwałą współpracę i przyjaźń" z Polską.

Czaputowicz w Brukseli z misją "zażegnania niepotrzebnych napięć"

Czwartkowe spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem to element procesu, którego celem jest ochrona polskich reform przy jednoczesnym zażegnaniu niepotrzebnych napięć z Komisją - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Pierwsza w Europie, druga na świecie. Dzisiaj święto Konstytucji 3 maja

Mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela z udziałem prezydenta Andrzej Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W południe prezydent wygłosi przemówienie na pl. Zamkowym.

"Oni dalej protestują, bo władza nie jest w stanie nic zrobić"

Według rządzących osoby niepełnosprawne stanowią "małą, niespójną grupę". - W związku z tym trudno ich zaliczyć do wyborców, przez co nie ma sensu ich kupować, ponieważ pieniądze trzeba przeznaczyć na kupowanie innych grup społecznych - mówił w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

"Morawiecki i Juncker są osobiście zaangażowani, żeby ten spór załatwić"

Postęp w zakresie sporu o praworządność w Polsce między Brukselą a Warszawą jest dzisiaj widoczny gołym okiem - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W jego ocenie zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker "są osobiście zaangażowani w to, żeby ten spór załatwić".