Wybory prezydenckie 2020. Premier o Trzaskowskim: krew z krwi, kość z kości Platformy Obywatelskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Trzaskowski: panie prezydencie, niech się pan nie boi, po prostu porozmawiajmy
Trzaskowski: panie prezydencie, niech się pan nie boi, po prostu porozmawiajmyTVN24
wideo 2/21
Trzaskowski: panie prezydencie, niech się pan nie boi, po prostu porozmawiajmyTVN24

- Prosimy wszystkich, którzy mają Polskę głęboko w sercu, którzy chcą rzeczywistość opierać na trwałym fundamencie tradycji, tożsamości, polskości i połączyć ją z nowoczesną gospodarką i twardą walką o nasze interesy w Brukseli, idźmy 12 lipca i zagłosujmy. Nie za kłótnią, nie za wojną na górze. Uniknijmy paraliżu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. Kampanię relacjonujemy na tvn24.pl.

Rafał Trzaskowski rano w Tczewie wziął udział w briefingu z udziałem prezydenta tego miasta Mirosława Pobłockiego, następnie odwiedził Kartuzy oraz Kościerzynę. W Kartuzach przemawiał na rynku, gdzie słuchało go kilkaset osób, w tym samorządowcy z Pomorza, a wśród nich marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. - Potrzebna nam jest Polska dumna ze swojej różnorodności, w której wszyscy doceniamy naszych samorządowców - mówił Trzaskowski.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda prowadzi kampanię wyborczą na Podkarpaciu. Wcześniej był w Parzniewie (woj. mazowieckie) na posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Wierzę w to głęboko, że zostanę wybrany na następną kadencję. Ten wynik pierwszej tury jest wynikiem, który jak na razie, wyraźnie mnie premiuje - mówił Duda.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 19:54

    Kończymy relację drugiego dnia kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich. Dziękujemy za wspólny czas.

  • 18:46

    Na konferencji prasowej przed Sejmem prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że stoi "po stronie demokratycznego państwa, wartości konstytucyjnych, wartości jakie za sobą niesie to wszystko, co wiąże się z przyzwoitością i ta przyzwoitość musi nam towarzyszyć do ostatniego dnia".

    Jak dodał, PSL i on oczekują debaty, "poważnej debaty tych, którzy weszli do drugiej rundy" wyborów prezydenckich. - Debata o przyszłości Polski powinna być wyrazem szacunku dla wyborców - mówił i podkreślił, że takiej debaty zabrakło przed I turą wyborów.

    - Ta debata jest nieodzowna przed II turą i do takiej debaty pomiędzy dwoma kandydatami, którzy znaleźli się w II turze wyborów wzywamy i takiej debaty oczekujemy - podkreślał.

    - Wiem, że dla moich wyborców to będzie na pewno bardzo ważne i wiem o tym, że zachowają się przyzwoicie - zapewnił.

    Dopytywany, czy PSL i on sam wskażą konkretnego kandydata w II turze, Kosiniak-Kamysz powtórzył, że stoi po stronie demokratycznego państwa prawa, a esencją demokracji jest przedstawiania wizji, programu dla Polski i tego, w jakim kierunku powinna ona iść.

    - Mamy jeszcze kilka dni, jutro nie ma wyborów, dzisiaj się nie zaczyna cisza wyborcza - powtórzył pytany, którego kandydata poprze.

  • 18:23

    Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim przekonywał, że w czasach prezydentury Andrzeja Duda i rządów PiS udało się zreformować Polskę tak, "żeby zdanie Polaków było najważniejsze". - To wszystko jednak nie musi trwać. Jeżeli nie pójdziemy do głosowania 12 lipca, nie zagłosujemy na pana prezydenta, to wszystko może być odkręcone, wszystko może upaść - stwierdził Morawiecki.

    Jak mówił, Rafał Trzaskowski to "krew z krwi, kość z kości Platformy Obywatelskiej". - Odpowiada za podnoszenie podatków, podnoszenie podatku VAT przedłużone w 2014 roku kiedy on był w rządzie, podniesione przez Platformę Obywatelską - wyliczał premier.

    Premier przypominał też o wsparciu dla seniorów, m.in. o wprowadzeniu 13. emerytury. Zaapelował do seniorów, by poszli do wyborów 12 lipca. - Epidemia już jest opanowana. Wybory odbywają się na całym świecie, w dużo gorszych warunkach. Nie ma się czego bać. Pójdźmy do tych wyborów i zagłosujmy na prezydenta Andrzeja Dudę - przekonywał.

    Szef rządu podkreślił, że aby móc kontynuować dotychczasowe reformy, musi być dobra współpraca rządu z prezydentem. Jego zdaniem, jest ona możliwa tylko z Andrzejem Dudą.


    - Prosimy wszystkich, którzy mają Polskę głęboko w sercu, którzy chcą rzeczywistość opierać na trwałym fundamencie tradycji, tożsamości, polskości i połączyć ją z nowoczesną gospodarką i twardą walką o nasze interesy w Brukseli, idźmy 12 lipca i zagłosujmy. Nie za kłótnią, nie za wojną na górze. Uniknijmy paraliżu - apelował Morawiecki

  • 17:38

    Trzaskowski: ludzi dobrej woli jest więcej.

  • 17:37

    Trzaskowski: odbudowujemy porozumienie, którego dawno między nami nie było.

  • 17:36

    Trzaskowski: jak rzucają nam kłody pod nogi, to jesteśmy niepokorni; jesteśmy jeszcze twardsi.

  • 17:34

    Trzaskowski: mamy dość na dzielenie nas na "swoich" i "nieswoich".

  • 17:32

    Trzaskowski: prezydentura powinna być otwarta i niezależna. Dlatego dobrze byłoby, gdyby prezydent Duda podjął zaproszenie do debaty.

  • 17:30

    Prezydent Warszawy zapowiada, że przyjrzy się postulatom pozostałych kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze.

  • 17:29

    Trzaskowski: trzeba otworzyć drzwi do kancelarii, chcemy zmiany.

  • 17:28

    Trzaskowski: tak, jak dzisiaj w Warszawie współpracuję z wieloma ludźmi, którzy nie mają partyjnej przynależności, tak i w kancelarii prezydenta będę otaczać się ekspertami. To będzie niezależna prezydentura.

  • 17:26

    Trzaskowski: dzisiaj Hołownia mówił o tym, co mu zależy. Mówił o wecie samorządowym, wecie demokratycznym. Panie Szymonie, ze wszystkim się zgadzam. Te postulaty będą przeze mnie realizowane. Dziękuję za ciężką pracę, jaką pan włożył, by zmobilizować tych, którzy nie głosowali.

  • 17:25

    Trzaskowski: silny prezydent jest potrzebny, żeby odkryć prawdę i zadawać trudne pytania.

  • 17:24

    Trzaskowski: Jak widzę twarze rządzących, to wydaje mi się, że coś ukrywają; podobno przygotowują podwyżki podatków i obciążeń, przymierzają się do niewygodnych decyzji. Jeśli zostanę prezydentem, zawetuję wszystkie próby podnoszenia podatków i obciążeń.

  • 17:21

    Trzaskowski: dzisiaj trzeba rozmawiać o prawach kobiet, darmowych żłobkach i przedszkolach, o wyrównywaniu szans, o katastrofie ekologicznej i klimatycznej.

  • 17:19

    Rafał Trzaskowski w Chojnicach z apelem do prezydenta Dudy: nie róbmy kolejnej ustawki, tylko porozmawiajmy o przyszłości Polski.

  • 16:13

    Prezydent wręczył we wtorek promesę dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworniku Polskim (Podkarpackie) na zakup nowego wozu. - Mam nadzieję, że w ciągu dwóch, najdalej trzech miesięcy, samochód będzie stał w remizie - powiedział.

  • 15:53

    Andrzej Duda w Podkarpackiem: Zapraszam wszystkich na spotkania ze mną. Można tam usłyszeć, co mam do powiedzenia, można tam porozmawiać ze mną o przyszłości Polski, kwestiach programowych. Zwróciłem się z apelem do wielkich trzech telewizji, aby usiedli przy stole i uzgodnili. Żeby zrobili taką wspólną debatę, która będzie otwarta dla innych mediów, żeby nikt nie mówił, że pytania są tendencyjne czy cokolwiek.

  • 15:22

    Hołownia: Nasz ruch nie udzieli poparcia żadnemu kandydatowi w drugiej turze wyborów. Sam pójdę na wybory prezydenckie, będę głosował przeciwko wizji prezydentury Andrzeja Dudy.

    Hołownia: nasz ruch nie udzieli poparcia żadnemu kandydatowi w drugiej turze wyborów

  • 15:21

    Szymon Hołownia: powstanie ruch społeczny, obywatelski w formie stowarzyszenia o nazwie "Polska 2050"

    Hołownia: powstanie ruch społeczny, obywatelski w formie stowarzyszenia o nazwie "Polska 2050"

  • 15:12

    Belgia: Do drugiej tury wyborów prezydenckich zarejestrowane są 13 882 osoby - wynika z danych MSZ. To o ponad 20 proc. więcej niż zapisanych było na głosowanie w minioną niedzielę.

    Polacy, którzy chcą oddawać głos w jednej z komisji wyborczych za granicą, mogli się zapisać do 15 czerwca. Zapisani na pierwszą turę są automatycznie zapisani na drugą. Ci, którzy przedtem nie zarejestrowali się do głosowania za granicą, a chcieli oddawać głos poza Polską, mieli na to jeden dodatkowy dzień - 29 czerwca.

    W Belgii, jak wynika z danych MSZ, skorzystało z tej opcji 2 395 osób. O ile w pierwszej turze do trzech komisji wyborczych utworzonych w Brukseli zgłosiło się 11 487 osób, to teraz suma ta wynosi 13 882 osoby.

    To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim głosowaniu - w pierwszej turze wyborów prezydenckich pięć lat temu zarejestrowało się 6 902 wyborców.

  • 14:57

    Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że frekwencja w wyborach za granicą w wyborach prezydenckich w pierwszej turze wyniosła 86,67 proc., w 167 obwodach oddano 311 tys. głosów ważnych oraz 283 głosy nieważne.

  • 14:48

  • 14:46

  • 14:28

    Bosak przekonywał, że jego postawa jest "całkowicie fair". - Nie staram się nikogo demonizować, mówić żadnych złośliwości, żadnych rzeczy przykrych. Mówię prawdę, jak to wygląda z naszej perspektywy i zarazem z perspektywy naszych wyborców, którzy mają swoją godność - dodał.

  • 14:28

    Bosak: Mają dwa tygodnie. Po stronie obozu rządzącego są różne instrumenty, niech najlepsi sztabowcy, socjolodzy, doradcy tam się głowią. My będziemy to obserwować, raczej powstrzymywać się od komentarza, dlatego że komentarzem będzie karta wyborcza naszych wyborców wrzucona do urny za dwa tygodnie w niedzielę. (...) To będzie najlepszy odczyt skuteczności przyjętych taktyk politycznych.

  • 14:26

    Bosak: To obóz rządzący, prezydent Andrzej Duda z jednej strony, a z drugiej strony Koalicja Obywatelska i prezydent (Warszawy - red.) Rafał Trzaskowski, powinien udowodnić, że na cokolwiek może być pożyteczny wyborcom Konfederacji.

  • 14:25

    Na konferencji prasowej przed Sejmem wystąpił Krzysztof Bosak, który był kandydatem Konfederacji na prezydenta.

  • 14:16

  • 14:10

    Szłapka: Na razie na stole mamy jedną propozycję debaty od TVN, TVN24, Onetu i WP.PL.

  • 14:10

    Szłapka: Jest mównica, jest debata, panie prezydencie, pan się nie boi.

  • 14:08

    Myrcha: Dziwimy się, że sztabowcy pana prezydenta, prezes Jarosław Kaczyński, nie wyrażają zgody na to, żeby prezydent Duda stanął do merytorycznej, poważnej debaty.

  • 14:07

    Myrcha: Chyba nikomu nie zależy, żeby prezydent naszej ojczyzny był określany mianem tchórza i cykora.

  • 14:05

    Szłapka: Trudno jako debatę liczyć te dwa spotkania w telewizji publicznej.

  • 14:04

    Szłapka: Andrzej Duda na żadnym spotkaniu nie odpowiada na pytania dziennikarzy.

  • 14:04

    Przed pałacem prezydenckim na konferencji prasowej występują posłowie Koalicji Obywatelskiej - Adam Szłapka i Arkadiusz Myrcha.

  • 13:55

    Trzaskowski: Dzisiaj rządzą nami ludzie, którzy boją się tego cienia, z którym walczą. I ciągle szukają wrogów gdzie indziej, a sami nie potrafią zadać najprostszych pytań.

  • 13:54

    Trzaskowski: Ja przez cały czas chce mówić o przyszłości.

  • 13:52

    Trzaskowski: Potrzebny jest prezydent, który patrzy władzy na ręce.

  • 13:50

    Trzaskowski: Próbują nas dzielić na ludzi z dużych miast, z małych miast, z wsi. A przecież wiemy, że mamy takie same problemy.

  • 13:49

    Trzaskowski: Nie ma zgody na to, żeby znów na barki Polek i Polaków przerzucać obciążenia i przerzucać przede wszystkim koszty własnego braku profesjonalizmu. Nie ma na to zgody i na to będzie weto podatkowe.

  • 13:45

    Trzaskowski: trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego rządzący się tak spieszyli do wyborów.

  • 13:43

    Trzaskowski do Hołowni: Panie Szymonie, jestem absolutnie gotowy, by rozmawiać o programie.

  • 13:41

    Rafał Trzaskowski jest na spotkaniu z wyborcami w Kościerzynie (województwo pomorskie).

  • 12:57

    O godzinie 15 odbędzie się briefing prasowy Szymona Hołowni.

  • 12:45

    Rafał Trzaskowski w Tczewie

  • 12:39

  • 12:17

  • 11:58

    Duda: Jeżeli zostanę wybrany na kolejną kadencję, z całą pewnością polska wieś będzie w centrum mojej uwagi.

  • 11:57

    Duda: Chcę, żebyście państwo mieli poczucie, że ze strony głowy państwa jest zainteresowanie rolnictwem, że ja czuję powagę sytuacji i powagę tematu.

  • 11:45

    Andrzej Duda zabrał przed południem głos w miejscowości Parzniew w woj. mazowieckim na posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

    Duda: Musi być tak, że państwo sprawuje nad rolnictwem szczególną pieczę. Polskie rolnictwo stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym. Każdy mógł się o tym przekonać dobitnie w ostatnim czasie, gdy zaczynała się pandemia. Była przez kilka dni panika, że zabraknie jedzenia, że trzeba magazynować. Puste półki sklepowe natychmiast zapełniały się żywnością.

  • 9:57

    Trzaskowski: W całej Polsce stoją obok mnie samorządowcy. Oni są lokalnymi autorytetami.

    Niestety, jeżeli prezydent z PiS-u wygra wybory, to nie łudźcie się, będzie zemsta na samorządowcach. Już dzisiaj jesteśmy wrogiem numer jeden dla partii rządzącej, bo twardo staliśmy w obronie praworządności i obronie prawa. Nie wydaliśmy waszych danych do wyborów 10 maja, bo nie było podstawy prawnej.

  • 9:52

    Trzaskowski: Jeśli rząd będzie chciał pomagać, przeznaczać więcej pieniędzy na rzecz rodzin, na rzecz walki o miejsca pracy, ja wszystkie te inicjatywy poprę. Natomiast jeśli rząd będzie chciał podejmować decyzje szkodliwe dla Polek i Polaków, zwiększać podatki, w tym momencie będzie twarde weto. Tak sobie wyobrażam silnego i niezależnego prezydenta.

  • 9:49

    Trzaskowski: Tu dokładnie widać, jak działa obecna władza. Pan prezydent obiecuje, ale później tych obietnic nie spełnia. Na to miał pięć lat. A takich obietnic jest mnóstwo.

  • 9:45

    Trzaskowski: To miejsce jest symboliczne, bo równo pięć lat temu pan prezydent Andrzej Duda stał tutaj i krzyczał, że ten most wyremontuje, że podejmuje takie wyzwanie. Dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda krzyczy równie donośnie, ale niestety jeśli chodzi o remont mostu, nic się nie zmieniło. Został wystosowany list z kancelarii prezydenta, że wykracza to poza możliwości kancelarii.

  • 9:43

    Rafał Trzaskowski zabrał głos na briefingu w Tczewie. Na konferencji był też obecny prezydent miasta Mirosław Pobłocki. Trzaskowski przemawiał na tle mostu.

    Trzaskowski: Większość Polek i Polaków opowiedziało się za zmianą. Milion głosów więcej zostało oddanych na kandydatów opozycji. Dzisiaj konieczna jest ta energia i to, żebyśmy zdali sobie sprawę ze stawki tych wyborów.

  • 9:19

    TVN, TVN24 i największe polskie portale: ONET oraz WP zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej. Multimedialna debata planowana jest na czwartek (2 lipca, start godzina 19.25).

    Możecie zadać pytania kandydatom w wyborach. Przesyłajcie je na Kontakt 24.

    Na udział w debacie zgodził się już kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

  • 9:17

  • 7:46

    Gowin: Ewentualne zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego będzie oznaczało eskalację wojny na górze. Zwycięstwo Andrzeja Dudy to będą trzy lata stabilności, których potrzebujemy na to, żeby walczyć z epidemią i jej skutkami gospodarczymi

  • 7:46

    Były wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24: największym zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest polska demokracja

Wyniki wyborów prezydenckich 2020

We wtorek rano Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Andrzej Duda zdobył 43,50 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski - 30,46 procent. Oznacza to, że urzędujący prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej zmierzą się w drugiej turze.

Oficjalne wyniki pierwszej tury klasyfikują Szymona Hołownię na trzecim miejscu. Uzyskał on poparcie 13,87 procent głosujących.

Pozostali kandydaci uzyskali: Krzysztof Bosak - 6,78 procent głosów; Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 procent; Robert Biedroń - 2,22 procent.

Inni kandydaci nie przekroczyli 0,3 proc. poparcia: Stanisław Żółtek - 0,23 procent, Marek Jakubiak - 0,17 procent, Paweł Tanajno - 0,14 procent, Waldemar Witkowski - 0,14 procent i Mirosław Piotrowski - 0,11 procent.

Według pełnych danych PKW frekwencja wyniosła 64,51 procent.

Sondaż late poll przeprowadzony przez Ipsos, który poznaliśmy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Autorka/Autor:js, ads/dap, ks

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News powiedział, że Rosja próbuje zrujnować ukraińską gospodarkę by wywołać kolejną falę uchodźców. W jego opinii to zbrodnia wojenna.

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Źródło:
PAP

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie. Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły już swoje rządy. Informacje podał brytyjski "Financial Times", twierdząc, że Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez "pełnomocników".

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Źródło:
PAP

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Kierwiński zagroził konsekwencjami za szkalowanie jego imienia. Włoska "La Repubblica" pisze, że atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii. Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, który zapisał się w oscarowej historii kina. Oto rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Źródło:
tvn24.pl TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24