Motocyklista zginął podczas pościgu. Policjant stanie przed sądem

O spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego w trakcie pościgu za motocyklistą oskarżyła giżycka prokuratura policjanta z Olsztyna. Według śledczych, policyjne auto uderzyło przodem w tylne koło jednośladu, przez co motocyklista wpadł pod samochód. 23-latek zginął na miejscu. Policjantowi grozi do 8 lat więzienia.

Kartki świąteczne dla samotnych. "Uśmiechu, zdrowia, szczęścia"

Ponad tysiąc świątecznych kartek trafi w tym roku do osób potrzebujących i samotnych w Szczecinie. Wszystkie są imienne i zrobione własnoręcznie. Organizatorzy akcji przekonują, że chcą wywołać uśmiechy na twarzach osób, które prawdopodobnie w inny sposób nie dostaną świątecznych życzeń.

"Nie myślę o Oldze Tokarczuk jako o szefie"

Ta drużyna, ta ekipa Olgi Tokarczuk, my jesteśmy jak rodzina, jak przyjaciele, jak ludzie, którzy się lubią i dobrze znają, którzy mają jakiś wspólny cel - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Iryna Vikyrchak, asystentka laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Opowiadając o kulisach swojej pracy, przyznała, że "współpraca z noblistką jest bardzo przyjemna", ale jednocześnie "wymagająca".

"Będziemy bronić zasad. Bez względu na konsekwencje"

Sędziowie spędzą święta w atmosferze przygnębienia i smutku związanego z tym, że od pięciu lat są bezprecedensowo atakowani, poniżani i niszczeni - powiedział w TVN24 Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zapowiedział, że nawet jeżeli "ustawa zwana kneblującą wejdzie w życie", sędziowie będą "bronić zasad bez względu na konsekwencje".

Wigilijne życzenia od prezydenckiej pary, polityków i... prezesa Banasia

Niech okres Bożego Narodzenia będzie czasem niezwykłym, a świętowanie pogodne i radosne. Niech wigilijny stół nas jednoczy i łączy - życzy para prezydencka. Okolicznościowe filmy z życzeniami opublikowali też między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Tygrysy prawdopodobnie jechały na śmierć. Zoo, do którego zmierzały, nie działa

Historią transportowanych dziesięciu tygrysów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy żyła cała Polska. Okazuje się, że zwierzęta wcale nie miały jechać do ogrodu zoologicznego w rosyjskim Dagestanie, bo go tam w ogóle nie ma. Najpewniej jechały na śmierć. Reporterka Katarzyna Górniak dotarła do ludzi, którzy wysłali tygrysy w podróż, i tych, do których miały one jechać.

Płonęła hala magazynowa. Ogień zagrażał stacji paliw

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar hali magazynowej w Bralinie w województwie wielkopolskim. W budynku znajdowały się łatwopalne smary oraz oleje. W akcji gaśniczej brało udział 14 zastępów straży pożarnej. Ich działania były utrudnione z powodu dużego zadymienia.

Poseł klubu PiS: to skandaliczne zachowanie Pawłowicz

Uważam to za skandaliczne zachowanie. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Skomentował wpis sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym nazywa ona Małgorzatę Kidawę-Błońską "marionetką" i "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się z kolei do słów prezydenta o pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzacie Gersdorf. - To jest wstyd, że ktoś taki, jak Andrzej Duda jest prezydentem Polski - oceniła.

"Rząd może się wywrócić na tej ustawie"

Możemy się spodziewać już w styczniu rozpoczęcia procedury, która doprowadzi do kolejnej skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy" ocenił, że ta ustawa jest "w całości do wyrzucenia". Goście TVN24 mówili także o kolejnych postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów.

"Zalegalizowanie ewidentnych naruszeń prawa". Sąd Najwyższy o ustawie represyjnej

Cele wyrażone w preambule nie przystają do treści uchwalonej ustawy, przepis o "jurysdykcji sędziów" ma na celu obejście skutków wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, a przepis zwiększający kompetencje Izby Dyscyplinarnej to "przejaw podporządkowania władzy wykonawczej" - wynika z nowej opinii, jaką Sąd Najwyższy wydał do ustawy dyscyplinującej sędziów. Wcześniej SN wydał stanowisko odnoszące się do pierwotnej wersji projektu ustawy, teraz skupia się na poprawkach.

Co zasłoniły krzaki, co w ręku miał Adam? 38 kluczowych pytań po śmierci z policyjnej broni

Ile informacji da się pozyskać z jednego nagrania monitoringu? To sprawdza biegły powołany przez prokuraturę badającą okoliczności śmierci 21-letniego Adama, zastrzelonego z policyjnej broni w Koninie. Śledczy czekają na wyniki, ale już teraz zadają biegłym z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie 38 szczegółowych pytań. Od odpowiedzi na nie zależy, czy i jakie zarzuty usłyszy funkcjonariusz konińskiej policji, który pociągnął za spust.

Zaginiony helikopter odnaleziony kilometr od miejsca startu. "Niestety, pilot już nie żył"

- W lesie w okolicach miejscowości Wysoka Wieś policjanci znaleźli zaginionego mężczyznę i helikopter, którego od wczorajszego wieczora poszukiwaliśmy. Mężczyzna niestety nie żyje - poinformowała młodsza aspirant Anna Karczewska z ostródzkiej policji. W akcji poszukiwawczej uczestniczyli policjanci, strażacy i żołnierze. Policjanci prowadzą oględziny pod nadzorem prokuratora. Okoliczności wypadku badać będzie Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Pierwsze informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gersdorf odpowiada na słowa prezydenta. Wydaje oświadczenie

"Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status, że są niechętni zmianom i występują przeciw władzy. Jest to całkowita nieprawda" - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podkreśliła, że "dzisiejszy głos sędziów wynika z poczucia odpowiedzialności" za los jednostki i jej dobro oraz za to, by każda sprawa była sądzona przez niezawisły i bezstronny sąd. To reakcja Gersdorf na słowa prezydenta Andrzeja Dudy.

Morawiecki: opozycja bierze na siebie odpowiedzialność w kwestii Mariana Banasia

W ramach planu B, który wtedy sygnalizowaliśmy, trzeba byłoby wtedy przekonać opozycję do współpracy - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii odwołania Mariana Banasia ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Opozycja, która nie chce współpracować, bierze na siebie odpowiedzialność w tej kwestii - podkreślił szef rządu na konferencji po posiedzeniu gabinetu.

"Szli z kościoła, do domu nie wrócili". On nie żyje, ona jest w ciężkim stanie

Przejście dla pieszych między centrum handlowym a kościołem w sobotę po godzinie szesnastej, zmrok, deszcz i ruch przedświąteczny. Kierowca powiedział policjantom, że nie widział pieszych. Inni widzieli, jak piesi unieśli się w powietrzu. On miał 74 lata. Zginął na miejscu. Ona, 65-latka, jest w ciężkim stanie. Byli małżeństwem. - To moja rodzina. Szli z kościoła do domu, nie wrócili - pisze pani Ula.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała w sprawie sędziego Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmująca się sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna uchyliła jego zawieszenie w orzekaniu. - Istnieje potrzeba bardzo precyzyjnego przeanalizowania motywów uchwały Sądu Najwyższego w kontekście ewentualnego zaskarżenia - komentował tę decyzję rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. - Każdy, kto łamie prawo, musi się liczyć z konsekwencjami i dotyczy to też sędziów, w tym pana sędziego Juszczyszyna - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jeszcze przed ogłoszeniem decyzji.