Mieli dojść do pensjonatu, nie dotarli. Interweniował bieszczadzki GOPR

Po słowackiej stronie w czwartek wieczorem odnaleziono dwóch zaginionych turystów, którzy wyszli rano z Przełęczy Wyżniańskiej w Bieszczadach w kierunku Krzemieńca (Kremenarosa) i chcieli dotrzeć na słowacką stronę. - Żyją. Są przemoczeni i wychłodzeni - powiedział naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.

"Rząd nie zrobił tego, co obiecywał. To nie były obietnice dotyczące transferów socjalnych"

Jest zawieszenie ze strony przedsiębiorców. Czekają, co będzie. Jest duża niepewność co do polityki rządu, ale i niepewność globalna - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekspertka arbitrażu dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, zwrócił uwagę, że rząd w kwestii gospodarki "nie zrobił tego, co obiecywał na samym początku kadencji". W programie rozmawiano o gospodarczym podsumowaniu 2019 roku oraz prognozach na przyszły rok. - Bardzo trudno powiedzieć, co będzie w drugiej połowie przyszłego roku, ale na razie nie widzę sygnałów kryzysowych - przekonywał ekonomista Ignacy Morawski.

Niewyjaśnione zatonięcie. Historia ORP Orzeł

W czwartkowym "Czarno na białym" ponownie pojawi się reportaż Joanny Hac-Mroczki, a w nim wyjątkowe zdjęcia i wciąż niewyjaśniona historia legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w 1940 roku z nieznanych przyczyn zatonął z kilkudziesięcioosobową załogą w Morzu Północnym.

Od "wyjęcia" do wszczepienia. W cztery godziny nowe serce

34 razy w mijającym roku wojskowe samoloty transportowe wzbijały się w powietrze, by przewieźć organy do przeszczepów ratujących życie. "Akcja Serce", bo tak nazywana jest każda taka operacja, trwa od 1985 roku. W ostatnich latach odbywa się coraz częściej.

11 ofiar wypadków, ponad 400 pożarów. Święta na półmetku

W pierwszy dzień świąt na drogach w całej Polsce doszło do 36 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 43 zostały ranne - poinformowała w czwartek st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Tylko w środę policjanci zatrzymali 175 nietrzeźwych kierowców.

Nowotwór zabrał jej włosy i nadzieję. Internauci dali szansę na nowe życie

Jeszcze rok temu 5-letnia Samirka bała się, czy ma jeszcze jakąś przyszłość i czy na jej małej główce pojawią się znów włosy. Dziewczynka walczyła z potężnym i nieobliczalnym przeciwnikiem: neuroblastomą. Nowotwór układu nerwowego najpierw zniszczył jej zdrowie, potem zaczął odbierać nadzieję. Internauci ją przywrócili.

"Widzisz, Lewicki, co miłość może...". "Podły apasz", aktorka i trzy kule

Antonina dogorywała przez dwie godziny. Jej kochanek twierdził, że zabił ją z miłości i sam - jak twierdził - chciał odebrać sobie życie, ale zabrakło mu kul. Sekcja zwłok dowiodła jednak wyrachowania zbrodni: Kazimierz strzelił do kochanki, ubrał się, po czym oddał kolejne dwa strzały. A potem poszedł zjeść obiad.

"Na naszych oczach rozsypuje się opieka psychiatryczna. Nie istnieje praktycznie geriatria"

Mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia. I brak działań - podkreśliła w "Faktach po Faktach" przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Mirosław Wielgoś mówił między innymi o tym, jak powinno się kształcić kadry medyczne. O bolączkach systemu opieki zdrowotnej dyskutowali także doktor Tomasz Karauda z Porozumienia Rezydentów i profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Ministerstwo edukacji chce wprowadzić cztery nowe zawody

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by już od września w szkołach branżowych i technikach mogli kształcić się przyszli zdobnicy ceramiki, technicy spawalnictwa, mechanicy oraz technicy pojazdów kolejowych. O wprowadzenie nowych zawodów starały się dwa resorty - infrastruktury oraz przedsiębiorczości i technologii.

Przewodniczący nowej KRS: mimo wyroku Rada nie przestanie nominować sędziów

Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - zapewnił przewodniczący Rady, sędzia Leszek Mazur. Zapowiedział też, że prawdopodobnie już w lutym nowa KRS będzie opiniować kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniej pierwsza prezes tego sądu, profesor Małgorzata Gersdorf, zaapelowała do KRS, aby ta wstrzymała się z opiniowaniem kandydatów.

"Warto sobie powiedzieć, czy te święta mają szansę cokolwiek zmienić w moim życiu"

Kiedy pomylą się nam ornamenty z fundamentami, to one bardzo szybko wysysają z nas to, co jest związane z entuzjazmem, radością. Bardzo często mamy skłonność przykrywania twardą, sztywną skorupą tradycji czegoś, co jest bardzo proste i oczywiste - wskazywał w TVN24 dominikanin, ojciec Jacek Szymczak. Mówił o tym, co należy zrobić, aby same przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie przysłoniły ich głównego przesłania.

Arcybiskup Głódź o "lekcji dla różnych notabli". Homilia metropolity gdańskiego

Trzeba bronić wiary, kultury i tradycji, bowiem Kościół jako wspólnota wiary to nie muzealny zabytek - mówił podczas pasterki w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański mówił o współczesnych zagrożeniach dla rodziny, przypomniał też postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego postępowanie - jak wskazywał - "to także lekcja dla różnych notabli".

Kardynał Nycz: przychodzimy w środku nocy i stawiamy ciągle te same pytania

W centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia - powiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas uroczystej pasterki, której przewodniczył w kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. - Przychodzimy co roku, w środku nocy, w Wigilię Bożego Narodzenia do kościoła i stawiamy sobie ciągle te same pytania i szukamy na nie coraz pełniejszej i głębszej odpowiedzi - mówił.

Prymas Polski: Bóg przedstawia się nam w małym dziecku

Boże Narodzenie nie jest wzruszającą historią, zachowaną dla potomnych w starodawnych kronikach. Nie jest opowieścią, którą przekazują sobie ludzie z pokolenia na pokolenie. Boże Narodzenie jest wydarzeniem - mówił w trakcie mszy pasterskiej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "w ten sposób sam Bóg przedstawia się nam w małym dziecku, owiniętym w pieluszki i położonym w żłobie".

"Żywa szopka" przy bazylice franciszkanów

Tradycyjnie w wigilię przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie stanęła "żywa szopka". Stajenkę ze świętą rodziną i prawdziwymi zwierzętami będzie można podziwiać także w dzień Bożego Narodzenia, od godziny 14 do 19.

Wycinka lasu pod cmentarz? "Gdzieś to miejsce pochówku musi być"

Żadna decyzja nie została jeszcze podjęta - powiedział metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda, pytany o plany utworzenia cmentarza w miejscu Lasu Turczyńskiego nieopodal Białegostoku. Przedsięwzięcie wiązałoby się z wycinką, przeciwko czemu protestuje część okolicznych mieszkańców. - Wiem, że to jest trudne, ale gdzieś to miejsce pochówku musi być - przekonywał hierarcha.