Najnowsze

Najnowsze

Wysokie premie u prezydenta

Hojne nagrody u prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w ubiegłym roku na premie dla swoich ministrów przeznaczył ćwierć miliona złotych. Najwięcej otrzymał szef gabinetu głowy państwa Krzysztof Szczerski. Opozycja miażdży decyzje prezydenta i nazywa ją kontynuacją rządowego programu "koryto plus".

Oczyszczacz powietrza

W Krakowie stanął największy oczyszczacz powietrza na świecie. Siedmiometrowa wieża robi wrażenie. Ze smogiem sobie nieźle radzi, ale to i tak kropla w morzu potrzeb, bo samorządy radzą sobie średnio. Greenpeace wskazuje na największych trucicieli: to nie piece, a marna jakość sprzedawanego węgla.

Burza wokół zatrzymania Frasyniuka

Po zatrzymaniu Władysława Frasyniuka o godzinie szóstej rano w domu i skuciu go kajdankami, opozycja i PiS spierają się czy trzeba było użyć aż takich środków. PiS mówi o równości prawa wobec wszystkich. Ci, którzy wspierają Frasyniuka łącznie z nim samym mówią, że właśnie tak nie jest. Dlatego były działacz opozycji blokował miesięcznice smoleńską. Swojego zachowania nie nazywa nieposłuszeństwem obywatelskim a walką o wolność i równość.

Rewolucja w emeryturach?

Rządzący szykują rewolucję w emeryturach. Może ona objąć ponad 11 milionów pracowników. Będą oni oddawać część swojej wypłaty, aby dostać wyższą emeryturę . Na czym ma polegać Pracowniczy Plan Kapitałowy i czy Polaków zachęci?

Niechciany sygnał

Mieszkańcy zrywają się z łóżek, bo pociągi trąbią. Minister infrastruktury dostaje skargę ze Śląska i zapowiada zmiany dla całej Polski. Dla dobra uszu mieszkańców, maszyniści rzadziej będą trąbić. Pojawia się jednak pytanie co z bezpieczeństwem kierowców.

Harwestery nie wrócą do puszczy

Harwestery nie wrócą do Puszczy Białowieskiej - zapowiada Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Opozycja słucha z niedowierzaniem, ekolodzy z nadzieją, że minister Kowalczyk nie pójdzie drogą ministra Szyszki. Pojawia się pytanie czy na pewno tak się stanie.

Zofia Romaszewska: ustawa o IPN jest idiotyczna

- Ustawa zostanie prawdopodobnie zmieniona. Tak sądzę, przecież ona jest idiotyczna. Tak wyglądać nie może - powiedziała w czwartek Zofia Romaszewska, doradczyni do spraw społecznych prezydenta Andrzeja Dudy.

Problemy z historią

Pomocny w tej kwestii nie jest raczej premier Morawiecki, który kilka dni temu na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami skrytykował polskich historyków. Zarzucił im, że zawiedli, bo w wolnej Polsce za mało zrobili, żeby wyjaśnić polsko-żydowską historię. To nieprawda - odpowiadają badacze i zaczynają akcję uświadamiania premiera - co ciekawe z wykształcenia też historyka. Uświadamiania, jak dużo przez ostatnie ćwierć wieku w tej kwestii zrobiono.

Katastrofa wizerunkowa

Polska Fundacja Narodowa chwali się, że jej kampania prostująca kłamstwo o "polskich obozach zagłady", dotarła do 180 milionów ludzi na świecie. Jaka kampania i skąd ta liczba? Nie wiadomo. Wiadomo, że fundacja, która ma dbać o wizerunek Polski zagranicą, zareagowała dopiero dwa tygodnie po uchwaleniu ustawy o IPN. A przecież o zaskoczeniu nie może być mowy, skoro wiceprezes fundacji od początku był zaangażowany w powstanie tej ustawy, co pokazuje Dariusz Kubik.

Geografia polityczna

Polityka historyczna PiS zmienia polityczną geografię. Bo do niedawna na mapie świata trudno było znaleźć kraj, z którym mielibyśmy napięte relacje. A teraz - po ustawie o IPN - zaczynamy takie mieć nie tylko z Izraelem, ale też ze Stanami Zjednoczonym, czyli najważniejszym sojusznikiem Polski. To wydłuża i tak już długą listę państw, z którymi rząd PiS nie potrafi się porozumieć - nie tylko w sprawie historii. Czy wstając z kolan (jak mówią rządzący) uderzamy już w sufit zamkniętej twierdzy?

Yad Vashem o ustawie o IPN: odrzucamy takie zbytnie uproszczenia

Oczekujemy, że polski Trybunał Konstytucyjny wprowadzi znaczące zmiany w nowej ustawie o IPN - napisał w czwartkowym oświadczeniu izraelski instytut Yad Vashem, zajmujący się problematyką żydowskich ofiar Holokaustu. Nowelizacji ustawy zarzucono, że pomija lub zniekształca wiele ważnych i zawiłych zagadnień.

"Władza demonstruje nierówność wobec prawa"

- W zakresie stosowania prawa o zgromadzeniach niestety mamy do czynienia z wybiórczym stosowaniem standardów - stwierdziła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, była rzecznik praw obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Drugim gościem programu był mecenas Piotr Schramm, adwokat Władysława Frasyniuka.

"Władza demonstruje nierówność wobec prawa"

- W zakresie stosowania prawa o zgromadzeniach niestety mamy do czynienia z wybiórczym stosowaniem standardów - stwierdziła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Uznała, że władze traktują jedne demonstracje jako lepsze, a inne jako gorsze.

Media: Chiny mogą eksperymentować z "brudną" bronią jądrową

Naukowcy w Chinach prowadzą badania nad rzadkim pierwiastkiem, który może być użyty w tak zwanej brudnej bombie – podał w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na fizyków jądrowych. Brudna bomba to określenie ładunku konwencjonalnego lub atomowego, którego głównym celem jest maksymalne skażenie terenu.

Raport MSW: niektóre czeskie media są pod wpływem ekstremistów

Raport czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdza, że niektóre media są pod wpływem lewicowych i prawicowych ekstremistów. Dokument, do którego dotarł czeski portal Aktualne wymienia wśród ugrupowań ekstremistycznych między innymi Wolność i Bezpośrednią Demokrację (SPD), która jest trzecią siłą w parlamencie.

RPA ma nowego prezydenta. Opozycja zbojkotowała wybory

Były przywódca związkowy i biznesmen Cyril Ramaphosa został w czwartek wybrany przez parlament na prezydenta RPA. Nowy szef państwa zapowiedział, że walka z korupcją będzie jednym z jego priorytetów i że będzie ciężko pracował, by "nie rozczarować narodu RPA".