Najnowsze

Najnowsze

"Rosyjska dyplomacja przekształciła się w narzędzie kłamstw Kremla"

Minister Ławrow straszy Ukrainę i wspólnotę międzynarodową "prowokacjami", poszukując propagandowo-dyplomatycznej przykrywki dla militaryzacji okupowanego przez Rosję Krymu – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie. To reakcja na poniedziałkowe wystąpienie szefa rosyjskiej dyplomacji.

Ekshumacja generała Franco coraz bliżej. Sąd odrzucił wniosek rodziny

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił w poniedziałek wniosek rodziny generała Francisco Franco o zablokowanie ekshumacji i przeniesienia jego zwłok poza Dolinę Poległych (Valle de los Caidos), podmadryckie mauzoleum wojny domowej. Według rządu daje to szansę, że do ekshumacji dojdzie w styczniu 2019 roku.

"Pan prezydent chyba bardzo się przywiązał do swojej ustawy o Sądzie Najwyższym"

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Czy szczyt uratował klimat?

Choć wszystkie kraje podpisały porozumienie i szczyt klimatyczny w Katowicach ogłoszono sukcesem, to jednocześnie te same kraje odpowiedzialne są za emisję dwutlenku węgla, która w tym roku wzrosła do rekordowego poziomu. I to tyle, jeśli chodzi o mobilizację ludzkości w walce o przyszłość planety. Polska też nie ma się czym chwalić i za kilka lat, niestety, też nie będzie miała.

Rosja przenosi żołnierzy na sporne wyspy

Rosja poinformowała w poniedziałek o wybudowaniu nowych koszar na południowych Kurylach. To wyspy stanowiące przedmiot jej sporu terytorialnego z Japonią. Moskwa zapowiedziała też zbudowanie tam baz dla pojazdów opancerzonych.

"Zimna wojna" i "Komunia" na oscarowych krótkich listach

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Komunia" Anny Zameckiej znalazły się na krótkich listach filmów z szansami na nominacje do Oscarów. Na krótkiej liście jest również reprezentant Kazachstanu "Ayka", który jest polską koprodukcją. O tym, kto ostatecznie powalczy o nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej, dowiemy się 22 stycznia.

Poles paid homage to the fallen in December 1970 events

It is thanks to the sacrifice of victims of December '70 that we, the contemporary Poles, may live in yet again independent and sovereign homeland, wrote President Andrzej Duda in a letter to the participants of the 48th anniversary of December 1970 events commemorations in Gdynia.

Kolejny dzień antyrządowych protestów na Węgrzech

Kilka tysięcy osób wzięło w poniedziałek udział w demonstracji przed siedzibą państwowego radia i telewizji w Budapeszcie, protestując między innymi przeciwko nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej limit godzin nadliczbowych.

Nowy sposób na ból

Przez całe wieki był postrachem, a teraz może być zbawieniem w dokuczliwym bólu. Jad skorpiona coraz powszechniej uznawany jest za skuteczne remedium dla chorych na nowotwory czy pacjentów cierpiących na reumatyzm. Choć kuracja nie jest najprzyjemniejsza, to ulga - niemal pewna. Niemal, bo na pewno nie może odbywać się bez udziału lekarza.

Uwięzieni na Antarktydzie

Chcieli wygrać z przyrodą i w rekordowym czasie pokonać Antarktydę. Udało się Polakowi, który w rekordowym czasie wygrał Lodowy Maraton. Tyle, że nieco później to natura udowodniła swoją wyższość. Uczestnicy imprezy od zeszłego czwartku uwięzieni są na najbardziej lodowym i zimnym rejonie Bieguna Południowego. Pomoc nie może do nich dotrzeć, warunki są fatalne.

Na ratunek psu ruszyli ratownicy GOPR

Ratują ludzi, często od ich własnej niefrasobliwości. Tym razem jednak pomocy potrzebował pies, który brak ludzkiej wyobraźni niemal przypłacił życiem. Udało mu się pomóc. Niestety mała jest szansa, że uda się przekonać ludzi, że nie każdy zwierzak powinien być zdobywcą szczytów.

Polak piątą ofiarą zamachu w Strasburgu

Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie, niestety, nie udało się. Zmarł 36-letni Polak Bartosz Niedzielski, piąta ofiara zamachu w Strasburgu. Po strzelaninie Francja zwiększa kontrolę nad miejscami, gdzie przed świętami gromadzą się ludzie, a brytyjska policja uczy, jak się zachować w czasie zamachu.

Wraca sprawa podbicia Wojciecha Kwaśniaka

W akcie oskarżenia jest mowa o przynajmniej kilku uderzeniach, o czterech ranach tłuczonych głowy i złamaniu kości ciemieniowej. Jego żona była przekonana, że nie przeżył ataku. Wojciech Kwaśniak miał być bity dwie minuty. Dwa miesiące spędził w szpitalu. Sprawa brutalnego ataku na byłego wiceszefa KNF rusza od nowa. Po niemal pięciu latach od pobicia.

Ustawa o Sądzie Najwyższym podpisana

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Decyzja niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Decyzję zmienił, nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym podpisał. Kolejny raz.

Miasta słupów. Śledztwo, które doprowadziło do skazania VAT-owskich oszustów

Kulisy procederu wyłudzeń VAT na gigantyczną skalę. Na Mazurach były całe miejscowości tzw. słupów, dzięki którym przestępcy mieli fikcyjne faktury. Można powiedzieć, że była to wręcz fabryka fikcyjnych faktur. Interes szedł pełną parą do czasu, gdy pomysłodawca uznał, że ma już dość pieniędzy i chce się wycofać. O szczegółach Leszek Dawidowicz.

"Nadal uważamy, że mamy wiele racji w sporze z Komisją Europejską"

- Podkreślaliśmy od początku, że będziemy uznawać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyznał też, że "spodziewał się takiej decyzji". W jego opinii, podpisaniem ustawy "spełniliśmy wszystkie warunki, które Trybunał określił w zabezpieczeniu".

Pamięć wiceminister. Dwie różne wersje wydarzeń

Zaskakujące starcie: była wiceminister finansów kontra były minister, czyli dwa przesłuchania przed VAT-owską komisją śledczą. Dwie różne wersje wydarzeń sprzed 10 lat i dwa zawiadomienia do prokuratury. O szczegółach Arkadiusz Wierzuk.

"Nadal uważamy, że mamy wiele racji w sporze z Komisją Europejską"

- Podkreślaliśmy od początku, że będziemy uznawać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyznał też, że "spodziewał się takiej decyzji". W jego opinii, podpisaniem ustawy "spełniliśmy wszystkie warunki, które Trybunał określił w zabezpieczeniu".

Sikorski: Plan PiS jest oczywisty. Głupi, kto się da nabrać

Jest to kompletnie niewiarygodne po trzech latach takiej jazdy na Unię Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do proeuropejskiego zwrotu Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Gościem drugiej części programu był Adam Wajrak.

Sikorski: Plan PiS jest oczywisty. Głupi, kto się da nabrać

Jest to kompletnie niewiarygodne po trzech latach takiej jazdy na Unię Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do proeuropejskiego zwrotu Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego: ukraiński synod zjednoczeniowy bez znaczenia

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwołała w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym synod i ogłosiła, że pozostaje jedynym kanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Sobotni sobór zjednoczeniowy Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego - który wybrał biskupa Epifaniusza na zwierzchnika - uznała za nieważny.