Samorządowcy apelują o dodatkowe środki na walkę z koronawirusem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Braki w zaopatrzeniu szkół w środki ochronne
Braki w zaopatrzeniu szkół w środki ochronneTVN24
wideo 2/3
Samorządowcy apelują o dodatkowe środki, instrukcje i uprawnienia

Środowy briefing prasowy prezydentów dużych polskich miast poprzedziło ich spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Samorządowcy mówili między innymi o dramatycznym stanie zapasów środków ochronnych. Apelowali też o przesunięciu dodatkowych środków na przygotowanie oddziałów zakaźnych w szpitalach.

W ratuszu nie pojawił się dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Rzeczniczka prasowa urzędu miasta, Karolina Gałecka, przekazała dziennikarzom, że prezydent jest przeziębiony i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Podkreśliła przy tym, że przyczyną nieobecności nie jest koronawirus. - Prezydent jest lekko przeziębiony i osłabiony. Lekarz zdecydował, że musi pozostać w domu na zwolnieniu - powiedziała Gałecka.

Potrzebna instrukcja postępowania

Stołeczny ratusz w zastępstwie Trzaskowskiego reprezentowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. W swoim wystąpieniu odniosła się do decyzji rządu o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków.

- Bardzo cieszymy się z tej decyzji. Prezydent Trzaskowski wczoraj apelował o jej podjęcie u wojewody mazowieckiego. Okres dwóch tygodni, kiedy szkoły, żłobki, przedszkola nie będą pracować, poświęcimy na to, aby uzupełnić zakupy do szkół. Już w tej chwili szkoły zgłaszają mi, że kończą się zapasy antyseptyków - powiedziała Kaznowska.

Wiceprezydent Warszawy wskazała również, że dyrektorzy nie wiedzą, jak mają zachować się w przypadku podejrzenia lub przypadku zakażenia wśród uczniów. - Bardzo potrzebujemy takiej instrukcji postępowania. Mam nadzieję, że kuratorium oświaty i ministerstwo zdrowia takie instrukcje przygotują - dodała Kaznowska.

Przesunięcie środków na oddziały zakaźne

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zwrócił uwagę na dramatyczny stan zapasów środków ochronnych, takich jak masek czy kombinezonów.

- To dotyczy wszystkich miast. W przypadku Poznania mamy rezerwy na trzy dni. W trybie pilnym ich potrzebujemy. W przeciwnym wypadku, personel medyczny odmówi dalszej pracy - powiedział Jaśkowiak.

Samorządowiec postuluje również, aby Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał środki innych oddziałów, na wzmocnienie oddziałów zakaźnych. - My nie czekając na dyspozycję rządu, przekazaliśmy 500 tysięcy złotych, za które stworzymy 30 dodatkowych miejsc w szpitalu miejskim w Poznaniu. Oczekujemy, że rząd natychmiast przeznaczy środki, aby chorzy na koronawirusa mogli być transportowani do miejsc, gdzie zostaną poddani właściwemu leczeniu - dodał Jaśkowiak.

"Nie mamy uprawnień, żeby odwoływać imprezy"

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi apelowała przede wszystkim o współpracę samorządowców z wojewodami, bo jak stwierdziła, w różnych regionach, ta współpraca różnie się układa. Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła uwagę na ograniczone uprawnienia prezydentów miast w kwestii odwoływania imprez masowych.

- Najważniejsze jest to, aby wprowadzać zapisy specustawy w życie. Trudno mówić o tym, że odwołujemy imprezy masowe konferencją prasową, jednej czy drugiej osoby. Do tego potrzebne są określone akty prawne, które będą rodziły określone konsekwencje. To my, jako włodarze miast wydajemy zgody na organizację imprez masowych, a nie mamy uprawnień, żeby już te wydane zgody wycofać - powiedziała Dulkiewicz.

Decyzja rządu o zamknięciu szkół

W środę premier Mateusz Morawiecki i ministrowie poinformowali o decyzji ws. zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków w Polsce. .Już od jutra w szkołach nie będą się odbywały lekcje, ale w czwartek i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę rano trzy kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Chodzi o młodego mężczyznę z województwa mazowieckiego oraz kobiety w sile wieku z województwa podkarpackiego oraz lubelskiego. W sumie zakażonych koronawirusem w Polsce jest 25 osób.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

22 października hala COS Torwar ponownie stanie się bokserskim sercem Polski! To będzie wydarzenie, które zachwyci nie tylko miłośników boksu, bo atrakcji będzie bardzo wiele.

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Sejm nie wyraził zgody na uchylenie immunitetu posłance Polski 2050 Joannie Musze, o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie już w 2021 roku. Sprawa dotyczy koncertu Madonny na Stadionie Narodowym.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Źródło:
PAP, TVN24