Najnowsze

Najnowsze

Przenoszą stołówki i biblioteki, stawiają ścianki działowe

Trwa rekrutacja podwójnego rocznika do szkół średnich. Wielu uczniów obawia się, że nie starczy dla nich miejsca w wybranej placówce. Jednak pojawiają się także problemy z dopasowaniem szkolnej infrastruktury do nowej sytuacji. W wielu szkołach trwają remonty pomieszczeń, które miały służyć jako stołówka czy biblioteka. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Amerykanie żyją krócej. Ostatni raz tak było sto lat temu. Trzy powody

Zdrowy styl życia, postęp w medycynie i rosnący dostatek - te czynniki mają sprawiać, że ludzie żyją coraz dłużej. Niestety tak nie jest. W krajach rozwiniętych prognozy długości naszego życia spadają. Najbardziej wyrazisty przykład pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. O szczegółach mówił na antenie TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Spiker parlamentu z oazy na Saharze

Sliman Szenin z opozycyjnego Ruchu Budowy Narodu (Ennahda-El Adala-Bina) został wybrany w środę na przewodniczącego izby niższej algierskiego parlamentu. Jego kandydaturę poparły partie współpracujące z rządzącym od 1962 roku Frontem Wyzwolenia Narodowego (FLN).

Sędzia Zaradkiewicz zarządził przekazanie do TK swoich pytań w sprawie Sądu Najwyższego

Sędzia Kamil Zaradkiewicz, który w ubiegłym tygodniu formalnie zapytał Trybunał Konstytucyjny, czy poprzednia KRS wybierała sędziów Sądu Najwyższego zgodnie z konstytucją, zarządził przekazanie tego wniosku do TK. Nakazał też kierującemu pracami Izby Cywilnej SN prezesowi Dariuszowi Zawistowskiemu wstrzymanie się od czynności kierowniczych w tej sprawie. Według wPolityce.pl Zawistowski blokował przesłanie pytań Zaradkiewicza do TK.

Ludzie "nakręcili" się na pomoc Poli. "Szansa, że usłyszy, jak powiem, że ją kocham, to piękne"

Cała ciężarówka i 13 ton plastikowych nakrętek. Ludzi z całej Polski do ich zebrania i pomagania choremu dziecku nakręcił dzielnicowy z Białej Piskiej. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek policjant przekazał na leczenie i rehabilitację rocznej Poli z Pisza, która od urodzenia choruje na całkowity niedosłuch. Akcja pomocy trwa i niekoniecznie trzeba zbierać w tym celu nakrętki.

Karnowski: Szkoła nie jest z gumy. Ostrzegaliśmy, nikt nie myślał o uczniach

Reformę edukacji trzeba było robić w większym konsensusie i w dłuższym okresie, a nie eksperymentować na młodych ludziach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jego zdaniem utrudniona rekrutacja tak zwanego podwójnego rocznika do szkół średnich "skończy się obniżeniem poziomu nauczania". - Trzy lata temu mówiliśmy, że ta reforma nie wyjdzie. Ostrzegaliśmy, ale nie chciano z nami rozmawiać - dodał Karnowski.

Irańczycy chcieli zatrzymać brytyjski tankowiec. Na pomoc ruszył okręt wojenny

Trzy uzbrojone irańskie kutry próbowały w środę zatrzymać przepływający przez cieśninę Ormuz tankowiec British Heritage - poinformował rząd w Londynie. Łodzie wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny nadał przez radio ostrzeżenie i wpłynął pomiędzy jednostki Teheranu i statek.

Przyszły wyższe faktury za prąd. Samorządy tną inwestycje

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji dostają też nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków na tych polach powoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie lub już zostało wstrzymanych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Historyczny poziom na Wall Street przebity

W trakcie sesji na nowojorskich giełdach indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył 3000 punktów, ale zakończył słabiej. Po wystąpieniu szefa Fed inwestorzy upewnili się, że pod koniec lipca dojdzie do obniżki stóp procentowych.

Po ponad miesiącu wojskowi przywrócili internet w kraju

Po decyzji Tymczasowej Rady Wojskowej (TMC), rządzącej Sudanem od obalenia w kwietniu byłego dyktatora Omara el-Baszira, przywrócono w środę w tym afrykańskim kraju dostęp do internetu. Odłączono go 3 czerwca po krwawo stłumionych protestach cywili.

Projekt raportu MSWiA: Polsce potrzebne ręce do pracy, ale słowo "imigrant" niemal nie pada

Z dokumentu przygotowywanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. Profesor Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk zauważa, że w raporcie "jest mowa o sile roboczej i rękach do pracy". – Tam słowo "imigrant" pojawia się niezwykle rzadko – dodaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Atak na szefa obwodu donieckiego. Zginął żołnierz, drugi ranny

Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Raport MSWiA: nie poradzimy sobie bez imigrantów

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. O imigrantach i potrzebie ich sprowadzenia do kraju mówił wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju. Paweł Chorąży za swoją szczerość stracił wówczas stanowisko.

Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie

Concilium Civitas zaprosiło do dyskusji kilkudziesięciu polskich profesorów pracujących na zagranicznych uniwersytetach. Spotkali się w Warszawie i razem z publicznością przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych problemach Polski i świata.

Szydło nie została szefową komisji w Parlamencie Europejskim

Była premier Beata Szydło została odrzucona w głosowaniu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to kolejny akt politycznej zemsty za utrącenie Fransa Timmermansa kandydującego do roli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłowie PO przed podkomisją smoleńską

Dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, Cezary Tomczyk i Paweł Suski stawili się na wezwanie sejmowej podkomisji, która bada katastrofę prezydenckiego Tupolewa. To pierwszy przejaw jej działalności od roku, bo ostatni wpis na oficjalnej stronie jest z września 2018 roku.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu.

Strach pacjentów i bezradność farmaceutów

W aptekach brakuje leków na popularne schorzenia. Nie ma ich także w hurtowniach. Kłopoty z kontynuowaniem terapii mają chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, alergicy i astmatycy. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Brakuje także pomysłu, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Samorządy płacą więcej za prąd

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji, mimo obietnic rządu, dostają nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków za prąd spowoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie wstrzymanych.