Najnowsze

Najnowsze

Protestują, ale rząd nie odpuszcza. Premier chce przeprowadzić reformę "do końca"

"Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca" - oświadczył w niedzielnym wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche" premier Francji Edouard Philippe. Zapewnił także, że nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne. "Jeżeli nie przeprowadzimy gruntownej, poważnej i postępowej reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie" - ocenił.

"Błędów było bardzo dużo. Po pierwsze, niekonsekwencja"

Nie jesteśmy formacją ani centrową, ani lewicową, ani prawicową. Rozmył się przekaz Platformy Obywatelskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski i potencjalny kandydat na przewodniczącego PO. Ocenił, że w działaniach jego ugrupowania "błędów było bardzo dużo". - Po pierwsze, niekonsekwencja, utrata wiarygodności, złe komunikowanie się ze społeczeństwem - komentował.

Czekają przed hotelem, liczą na autograf

W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

Szymon Hołownia ogłasza start w wyborach prezydenckich

Do wyścigu o fotel prezydenta stanął kolejny kandydat. Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta i były współprowadzący program "Mam Talent" w telewizji TVN swoją decyzję ogłosił w Gdańsku. - Nie wesprą mnie partyjne przelewy, struktury, machiny, wielki biznes. Nie potrzebuję ich, bo mam was - mówił do zgromadzonych.

Skazani za pobicie operatora w puszczy. Do sądu wpłynęły apelacje

Do sądu odwoławczego wpłynęły apelacje od wyroku w sprawie dwóch mężczyzn nieprawomocnie skazanych przez białostocki sąd okręgowy za napaść na operatora telewizji Polsat. Do zdarzenia doszło w 2017 roku, gdy ekipa telewizyjna pracowała przy materiale na temat protestów w Puszczy Białowieskiej. Apelacje złożone przez obrońcę obu oskarżonych oraz pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych - telewizji Polsat i operatora - sąd ma rozpoznać za dwa miesiące.

O prawyborach w Platformie Obywatelskiej i Weekendzie Cudów w "Faktach po Faktach"

Prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej i wybory jej nowego szefa - to główne tematy pierwszej części programu, której gościem będzie Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej. Nie zabraknie także pytań o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz byłego przewodniczącego Rady Europejskiej i nowego szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska.

Zmarł "niezmordowany świadek pamięci o Shoah"

W Rzymie zmarł w niedzielę Piero Terracina, jeden z ostatnich Włochów ocalałych z Holokaustu. Były więzień Auschwitz miał 91 lat. Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność edukacyjną jako świadek Zagłady.

"W tej chwili, jeżeli będą dobre podstawy, to każdy może właściwie zaskarżyć wyrok"

Uznanie orzeczenia Sądu Najwyższego oznaczałoby, że w Polsce nie ma już demokracji, tylko jest sędziokracja - mówił w "Kawie na ławę" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do czwartkowego orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroku TSUE. Magdalena Biejat z klubu Lewicy zauważyła, że "w tej chwili, jeżeli będą dobre podstawy, to każdy może właściwie zaskarżyć wyrok, jaki został wydany w danej sprawie". - Powinna powstać ustawa, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną - przekonywała była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Jaki powinien być dobry szpieg? "Trzeba się napracować, aby wybrać kandydatów"

Vincent Severski jest pisarzem i byłym oficerem polskiego wywiadu. W rozmowie z Michałem Sznajderem w programie "Ostatnie piętro" opowiedział o wyzwaniach związanych ze służbą, jak i o cechach idealnego funkcjonariusza. - Dobry oficer to taki, który z pełnym przekonaniem, odpowiedzialnością i w poczuciu prawdziwego patriotyzmu służy krajowi, jest do tego właściwie przygotowany i wie, jaka spoczywa na nim odpowiedzialność. Trzeba się mocno napracować, aby wybrać kandydatów, którzy te warunki spełniają - dodał.

"To już nie było życie, to była wegetacja". Schudł ponad 160 kilo

- Trzeba sobie uświadomić jedną podstawową rzecz, że to jest praca do końca życia. To nie jest żadna walka, tylko to jest po prostu życie - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mateusz "BigBoy" Borkowski z programu "Gogglebox. Przed telewizorem" telewizji TTV. Opowiadał o tym, jak walczył z otyłością. W przeszłości ważył 240 kilogramów.

Kraj wielu królowych. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy z istnienia tego fenomenu"

Gwatemala to miejsce, w którym królowe można spotkać niemalże w każdej wsi, czy mieście. Każda z nich ma reprezentować kulturę majańską i dbać o swoją małą społeczność. Fotografka i podróżniczka Julia Zabrodzka i redaktor prowadzący magazynu "Podróże" Bartek Kaftan podczas podróży do Gwatemali poznali tę niesamowitą tradycję i opowiedzieli o niej w programie "Pokaż nam świat" na antenie TVN24 BiS. - Królowa to taka reprezentantka danej społeczności. Rzeczywiście swoją królową majańską ma właściwie każda wieś, miejscowość, miasto. Miewają je też szkoły i różne instytucje - powiedziała Julia Zabrodzka. - Nie zdawaliśmy sobie sprawę z istnienia tego fenomenu. On jest poza Gwatemalą w zasadzie mało znany. Dopiero, kiedy zaczęliśmy wypytywać o te królowe, okazało się, że jest ich tak dużo - mówił Kaftan.

Podróż na rajską wyspę. "Plaże ciągną się kilometrami"

Sardynia słynie przede wszystkim z pięknych plaż. Podczas wakacji na tej wyspie warto zwiedzić także urocze miasteczka, czy odkryć starożytne zabytki. O tym niesamowitym miejscu opowiadał w programie "Pokaż nam świat" pasjonat podróży, dziennikarz i wydawca TVN24 BiS Cezary Królak. - Są miejsca, w których plaże ciągną się kilometrami. Tam naprawdę, jak ktoś lubi plażowanie, znajdzie miejsce dla siebie. Na kilkukilometrowej plaży tłoku nie będzie - mówił.

Tokarczuk "udało się wyjaśnić, dlaczego literatura jest ważna"

Wykład Olgi Tokarczuk wygłoszony w sobotę w Sztokholmie prowokował do myślenia i był świetnie sformułowany. W porównaniu z nim przemowa austriackiego noblisty w dziedzinie literatury Petera Handkego wypadła "blado" - ocenił w niedzielę szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet".