Najnowsze

Najnowsze

Podwójne bliźniaki "delikatnych twardzieli"

Choć wrocławski ogród zoologiczny z powodu koronawirusa został zamknięty dla odwiedzających, to toczy się tam normalne życie. Niemal 90 opiekunów dba o 12 tysięcy zwierząt. A czworonogom, jak się okazuje, koronawirus niestraszny. Tylko w ciągu tygodnia na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie.

S7 nad morze. Drogowcy rozstrzygnęli kolejny przetarg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie i budowę kolejnego fragmentu trasy S7 Płońsk – Czosnów na odcinku od węzła Modlin do węzła Czosnów. Wartość oferty to około 598,8 milionów złotych - poinformowali drogowcy. 

"Prawo wyborcze nie może być zmieniane w ciągu sześciu miesięcy przed wyborami"

Widać, dlaczego rządzący nie decydują się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego, ponieważ prą wszelkimi siłami do wyborów prezydenckich. Moim zdaniem pokazuje to stan całkowitego oderwania się od rzeczywistości - powiedział na antenie TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonej w nocy poprawki Prawa i Sprawiedliwości, która zmienia Kodeks wyborczy. 

"Doszło do skrajnego naruszenia konstytucji i regulaminu Sejmu"

To zmiana reguł gry w czasie gry. Mamy wybory, które już się zbliżają, zmiana reguł głosowania w trakcie już rozpisanych wyborów, to jest naruszenie konstytucji - ocenił w rozmowie na antenie TVN24 doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował w ten sposób poprawkę Prawa i Sprawiedliwości zgłoszoną w środku nocy, która zmienia Kodeks wyborczy.

Wzruszony Klopp. "You’ll never walk alone" w jednym ze szpitali

Cały świat walczy z koronawirusem. Pełne ręce roboty mają szczególnie pracownicy medyczni, którzy narażają własne zdrowie, by pomagać zakażonym osobom. W tym momencie wsparcie dla nich jest niezwykle istotne. O zachowanie dobrej atmosfery dbają również sami lekarze. W jednym z angielskich szpitali wspólnie odśpiewali hymn Liverpoolu, co wyraźnie wzruszyło Juergena Kloppa.

Koncert operowy na warszawskim balkonie 

Pojawiał się na scenie Polskiej Opery Królewskiej czy w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Teraz scena Michała Janickiego liczy zaledwie kilka metrów kwadratowych. Przeniósł się na balkon, by tam zaśpiewać dla swoich sąsiadów.

Pomogli ogrodnikom i kupili od nich 20 tysięcy bratków. Teraz w mieście "cieszą oko i dają nadzieję"

Bratki to pierwsze kwiaty, sprzedawane na wiosnę. Lublinieccy ogrodnicy wyhodowali ich prawie 300 tysięcy. A targi i giełdy pozamykane z powodu epidemii. Poza tym ludzie prędzej kupią teraz chleb i masło, niż bratka. Władze Lublińca przyszły swoim ogrodnikom z pomocą - wykupiły od każdego po kilka tysięcy kwiatów. Żółte, fioletowo-niebieskie, niebieskie, bordowe, żółte z promieniami rosną teraz na każdym skwerze miasta.

Hermeliński: nocna zmiana kodeksu to naruszenie konstytucji

- Już nie pierwszy raz się uzasadnia, że to są zmiany techniczne i w tej sytuacji można robić, co się komu żywnie podoba. Nie jest to zmiana techniczna, bo to jest zmiana, która obejmuje znaczącą grupę wyborców - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Odniósł się do przyjętej przez Sejm poprawki do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia Kodeks wyborczy na 42 dni przed wyborami prezydenckimi.

Wideo 3D pokazuje, jak wyglądają płuca zakażonego koronawirusem

Kilka dni temu ten pacjent nie miał jeszcze żadnych objawów choroby COVID-19. Dziś jest podłączony do respiratora, a lekarze ze szpitala w Waszyngotnie, którzy go leczą, udostępnili nagranie. Widać na nim, jak rozległe są zniszczenia płuc wywołane zakażeniem nowym koronawirusem.

Francuzi dziękują za walkę z koronawirusem

Na wieży Eiffla w Paryżu w piątek o godzinie 20 pojawił się napis "dziękuję" skierowany do osób walczących z epidemią COVID-19. Co wieczór na najsłynniejszej atrakcji turystycznej Francji będzie można także zobaczyć ostrzeżenie przed wychodzeniem z domu - w języku francuskim i angielskim.

Wsparcie dla firm i pracowników. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w sobotę rano ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią choroby powodowanej przez koronawirusa. Ustawa zwalnia najmniejsze firmy oraz samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Wsparcie dla firm i pracowników. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w sobotę rano ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią choroby powodowanej przez koronawirusa. Ustawa zwalnia najmniejsze firmy oraz samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Czy Sejm zdalny może zmienić Konstytucję? Sprawdzamy

Po zmianach w regulaminie Sejmu posłowie obradują online. W nocy z piątku na sobotę tak przegłosowali m.in. zmianę w Kodeksie wyborczym. Czy możliwe są w tym trybie prace nad zmianami w Konstytucji? Nigdzie nie jest napisane, że można ją zmienić siedząc tylko na sali obrad - zwracają uwagę eksperci.