Najnowsze

Najnowsze

Zjadł kurczaka w samolocie i umarł. Linie pozwane

73-letni Othon Cortes w maju tego roku zjadł posiłek na pokładzie samolotu American Airlines i wkrótce potem zmarł. Zdaniem jego żony i córki, które właśnie pozwały przewoźnika, kurczak, którego spożył mężczyzna, był skażony. Teraz kobiety domagają się od AA ponad miliona dolarów odszkodowania.

Wizja Sikorskiego. "To nie było oficjalne stanowisko rządu"

Poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie nie było oficjalnym stanowiskiem rządu, ale zaproszeniem do debaty o kształcie UE - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Zaznaczył, że przemówienie ministra było konsultowane z premierem.

Od stycznia leki tylko za 100 procent?

Kilkadziesiąt tysięcy lekarzy protestuje przeciw nowym zasadom wypisywania recept na leki refundowane. Jeśli nic się nie zmieni, to od początku nowego roku będą wypisywać tylko recepty bez refundacji - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Windy i szyny. Wielki tunel narkotykowy pod granicą

Amerykańskie i meksykańskie władze odkryły pod granicą 550-metrowy podziemny tunel używany przez handlarzy narkotyków. Skonfiskowano w sumie aż 32 tony marihuany o łącznej wartości 53 milionów dolarów. To drugie tego typu odkrycie w ciągu miesiąca.

Najechał lawetą na tył ciężarówki

Do szpitala trafił kierowca lawety, która najechała na tył ciężarówki. Do wypadku doszło w środę późnym wieczorem na obwodnicy Wrocławia. Była gęsta mgła.

Niemiecki wywiad zniszczył akta byłych członków SS i Gestapo

Historycy badający powiązania pracowników niemieckiego wywiadu z III Rzeszą dokonali szokującego odkrycia - donosi "Der Spiegel". Okazuje się, że w 2007 roku BND zniszczyło akta osobowe swoich pracowników, którzy w przeszłości służyli w SS i Gestapo. Chodzić może o teczki większości byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy, którzy kiedykolwiek byli zatrudnieni w wywiadzie RFN.

Pierwszy "klaps" w filmie o Wałęsie

Dzisiaj pierwszy "klaps" na planie filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. W rolę historycznego przywódcy "Solidarności" wcieli się Robert Więckiewicz, a u jego boku zagra Agnieszka Grochowska. Jak mówił sam reżyser - to najtrudniejszy film w jego twórczości.

Takiej suszy nie było od lat

Europa od ponad trzech miesięcy boryka się z suszą. Woda w rzekach opada, lasy płoną a ceny żywności szybują w górę. Jeśli w najbliższych dniach nie spadnie deszcz, to poziom polskich rzek osiągnie minimum.

Wiceminister zdrowia w konflikcie interesów?

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak, nadzorujący wart miliardy złotych rynek leków, jest członkiem zarządu wspieranej przez koncerny farmaceutyczne Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, sprawą powinno się zająć CBA.

Niemcy chcą się opiekować Brytyjczykami w Iranie

Po zamknięciu ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie, Niemcy są gotowe reprezentować brytyjskie interesy w Iranie. Poinformował o tym w środę wieczorem w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Rodak donosi na papieża: jeździł bez pasów

Benedykt XVI z rozbawieniem przyjął wiadomość o tym, że pewien obywatel Niemiec zadenuncjował go za to, iż podczas wizyty w swej ojczyźnie we wrześniu nie używał pasów bezpieczeństwa w papamobile - poinformował rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Korupcja w królewskiej rodzinie?

W Hiszpanii trwa śledztwo antykorupcyjne przeciw zięciowi króla Juana Carlosa. Inaki Urdangarin, mąż młodszej córki króla, Cristiny, jest oskarżony o oszustwa i defraudację pieniędzy publicznych w latach 2004-2006, gdy prowadził organizację pozarządową.

"Ziobryści" spróbują uderzyć w Palikota

Ostatni dzień pierwszego posiedzenia nowego Sejmu będzie obfitował w ważne głosowania. Do uzupełnienia jest skład Trybunału Stanu, trzeba wybrać członków komisji ds. służb specjalnych i przedyskutować projekt ustawy okołobudżetowej. Pod głosowanie trafi też wniosek klubu Solidarna Polska, który domaga się odwołania wicemarszałek Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota.

5 tys. km tuneli, a w nich ogromny arsenał jądrowy

Chiny mogą mieć znacznie więcej broni atomowej niż sądzą eksperci ds. kontroli zbrojeń - to konkluzja badań nad podziemnymi tunelami w tym kraju, prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Georgetown pod kierunkiem byłego pracownika Pentagonu Philipa Karbera.

Świecące Koloseum przeciwko karze śmierci

"Nie ma sprawiedliwości bez życia", "Nie - dla kary śmierci" - takie hasła pojawiły się w środę wieczorem na Koloseum, podświetlonym z okazji 10. światowej edycji kampanii przeciwko karze śmierci. Jest to inicjatywa rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego.

1,5 roku po wyborach uzgodnili rząd

- Dokładnie 535 dni po wyborach parlamentarnych w Belgii socjaliści, chrześcijańscy demokraci i liberałowie porozumieli się w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformowała w środę późnym wieczorem agencja Belga. Nowym premierem będzie socjalista, 60-letni Elio di Rupo. Jest on pierwszym od 1974 roku politykiem z francuskojęzycznego południa Belgii, który stanie na czele rządu tego kraju.

Ania, Olga, Michalina - finałowa trójka wyłoniona

Uczestniczki programu "Top Model" przeszły długą drogę. Pozowały z nagim modelem, na wysokości czy z nietypowym jedzeniem. Do tego dziewczyny były oceniane przez profesjonalnych fotografów, modelki oraz projektantów mody. Teraz zakończył się Paris Fashion Week, z którego zwycięsko wyszły Ania Bałon, Olga Kaczyńska i Michalina Manios. W wielkim finale drugiej edycji "Top Model" zabraknie Asi Kudzbalskiej, która - po 13 tygodniach zmagań - na ostatniej prostej pojechała do domu.

Szwedzkie myśliwce zawojowały alpejskie niebo

Najnowszy szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen trafi na alpejskie niebo. Szwajcaria zdecydowała się kupić od Szwedów 22 maszyny za 3,3 miliarda dolarów. Myśliwiec Saaba wygrał z francuskim Rafalem i europejskim Eurofighterem. Kiedyś w Polsce szwedzka maszyna przegrała z F-16.

Rolnicy łupnięci na łupkach

Dokładne czytanie podpisywanej umowy to sprawa kluczowa. Przekonali się o tym rolnicy, którzy zgodzili się wpuścić na swoją ziemię firmy poszukujące gazu łupkowego. W umowach znalazły się zapisy dla nich niekorzystne. - Firma, jako podmiot lepiej zorganizowany wykorzystała swoją pozycję i występuje jako strona silniejsza - mówi szefowa regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Gdańsku, Hanna Dzikowska.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu bije rekord

X-37B, utrzymywany w tajemnicy mały prom kosmiczny amerykańskiego wojska, właśnie bije rekord długości pozostawania na orbicie. Dziewięć miesięcy temu wystartował z Cape Canaveral i pomimo upływania założonej długości misji, Pentagon nie ma zamiaru sprowadzać go na ziemię.

Jak się pozbyć "wpadki", czyli gra w usuwanie ciąży

W tej grze wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety, pozbywając się ciąży. Po drodze czyhają pułapki, a jedną z nich jest test ciążowy. Jeśli jest pozytywny, czeka się trzy kolejki zastanawiając się, jak się pozbyć niechcianej "wpadki", zaś jeśli - negatywny, przechodzisz na metę. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zorganizowała akcję, w której na ulotkach informuje, że "wpadki" można uniknąć. Gra zamieszczona na jej odwrocie obrazuje, jak można się jej pozbyć.

Ważą się losy Tymoszenko. Rusza proces apelacyjny

W Kijowie rusza proces, który rozstrzygnie o losie Julii Tymoszenko. Wyrok w tej sprawie zaważy także prawdopodobnie na tym, jak będą wyglądać relację UE i Ukrainy. Sąd będzie rozpatrywał apelację wniesioną przez byłą premier w sprawie wyroku z października, którym została skazana na siedem lat więzienia.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy, to gatunki ryb zagrożone wyginięciem. Dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature (WWF). Przewodnik zaprezentowano w środę w jednej z restauracji w Sztokholmie.

Zamarzła na bagnie, bo kolega "zadbał o siebie"

Młoda dziewczyna zamarzła na bagnach pod Ostródą. O tym, że 16-latka potrzebuje pomocy, wiedział jej kolega, który zostawił ją samą w trudnej sytuacji. Jednak 18-latek przez trzy dni nikomu nie powiedział o tym, że wie gdzie jest poszukiwana przez dziesiątki osób dziewczyna. - Odpowiedzialność i empatia przychodzą wraz z wiekiem. W tym wypadku dla tego człowieka być może trochę na to za wcześnie - mówi Konrad Maj, psycholog.

"Szeryf roku" trafił do aresztu swego imienia

Patrick Sullivan był niegdyś "szeryfem roku" w USA, który odznaczył się skuteczną i niezłomną walką z narkotykowymi gangami. Teraz, pod zarzutem handlu narkotykami, trafił do aresztu, który nazwano jego imieniem.

Gospodarska wizyta Nowaka. "Jak się pracuje?"

Jak się pracuje? - zagadnął minister pracujących na placu budowy kluczowej inwestycji. - Bardzo dobrze, ładna pogoda - odparł robotnik. To wcale nie kronika z minionych lat PRL-u. To nowy minister transportu wizytuje budowę autostrady A2. Mimo, że prace na wielu odcinkach są dalekie od ukończenia, padały obustronne zapewnienia o tym, że "jest dobrze".

"Kropka nad i" 30.11

Środa, 30.11 - Tusk jest ciągle sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu. On się nigdy nie zdobędzie na pełne poparcie współpracy polsko-niemieckiej. Zostawił to z premedytacją Sikorskiemu. Bo uznał, że jeśli on to zrobi, to zaraz wróci Kaczyński i powie, że Tusk jest uzależniony od Niemców - takie, zdaniem Janusza Palikota, były powody tego, że to szef polskiej dyplomacji, a nie premier przedstawił w Berlinie wizję nowej, federalistycznej formuły Unii Europejskiej z kluczową rolą Niemiec.

"Rozmowa Rymanowskiego" 30.11

Środa, 30.11 - Skandaliczne jest to, że wystąpienia ministra Sikorskiego nie było najpierw w polskim parlamencie. Nie było konsultowane z polskimi posłami - mówi Krzysztof Szczerski z PiS. - To nie było przedstawienie oficjalnego stanowiska Polski - odparł Dariusz Rosati z PO. Goście programu "Rozmowa Rymanowskiego" spierali się o znaczenie i treść przemówienia szefa polskiego MSZ w Berlinie.

MON przedstawiło propozycje ugodowe ws. poległych Polaków

MON przedstawił propozycje ugodowe dla rodzin żołnierzy poległych na misjach zagranicznych - mieliby oni otrzymać rekompensatę finansową w formie zadośćuczynienia lub odszkodowania. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że resort wycenił zadośćuczynienie na 100 tys. zł, a odszkodowanie - na maksymalnie 150 tys. zł. Po spotkaniu obie strony odmówiły podania szczegółów. Rodziny mają teraz zastanawiać się nad propozycjami. Pierwsze ugody mogą zostać zawarte najwcześniej w drugiej połowie grudnia.

W PO bez dyscypliny ws. wniosku o Trybunał

Nie będzie partyjnej dyscypliny w Platformie Obywatelskiej w sprawie podpisów pod wnioskiem SLD o Trybunał Stanu dla prezesa PiS i byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - dowiedziały się Fakty TVN. Tak w środę wieczorem postanowiło prezydium klubu PO. Sprawa ma związek z ustaleniami komisji śledczej ds. Barbary Blidy.