Najnowsze

Najnowsze

Wybory 2010 w obiektywie

Wybory to wielkie święto demokracji, moment podejmowania ważnych i poważnych decyzji. Czujne oko fotoreportera i obiektyw jego aparatu dojrzą wszystko: moment okazywania czułości, zatroskania, skupienia.

Pierwszy huragan w tym sezonie

Pierwszy huragan w huraganowej porze na Pacyfiku uformował się u wybrzeży meksykańskiego portu Acapulco - poinfomowało Amerykańskie Centrum Huraganów z Miami (NHC).

Możemy śmiało wydać domniemanego agenta?

Mossad to profesjonaliści, a ewentualne wydanie Niemcom zatrzymanego w Polsce domniemanego izraelskiego agenta nie zaszkodzi stosunkom Polski z Izraelem - przekonuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Jossi Melman, izraelski historyk Mossadu.

Światowe media o polskich wyborach wspomniały

Wyniki pierwszej tury polskich wyborów prezydenckich znalazły się w serwisach informacyjnych z całego świata. "Polacy wybierają Komorowskiego" – podawała BBC po pierwszych bardzo korzystnych dla kandydata PO sondażowych wynikach wyborów. Większość serwisów ograniczyła się do krótkich informacji zaczerpniętych z agencji prasowych.

Kowboje z PiS wzywają na pojedynek. "W samo południe"

- Jest 12 dni na nadrobienie luk w odwadze - zwrócili się do Bronisława Komorowskiego ubrani w kowbojskie kapelusze Paweł Poncyljusz i Marek Migalski. Politycy PiS - podczas wieczoru wyborczego - namawiali w ten sposób kandydata PO, by stanął z Jarosławem Kaczyńskim do "pojedynku kowbojów" (czyli do debaty).

Były minister obrony będzie prezydentem

Polska czeka, Kolumbia już wie - były minister obrony Juan Manuel Santos wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich. Pokonał tym samym Antanasa Mockusa.

Wilków nie miał głowy do wyborów

W dwukrotnie zalanym i zdewastowanym przez powódź Wilkowie mało kto miał głowę do głosowania. W najbardziej dotkniętej przez powódź gminie na Lubelszczyźnie, przez pierwsze dwie godziny wyborczej niedzieli zagłosowały zaledwie 22 osoby z uprawnionych 4 tys. Głosowanie odbywało się bez przeszkód, ale chętnych do oddawania głosów było mało - do wieczora zaledwie kilkuset.

Wybory w "PO-landzie" i w mateczniku PiS

Państwo Buchowscy mieszkają w Wielkopolsce - mateczniku Platformy Obywatelskiej. Z kolei rodzina państwa Gołko mieszka na Podlasiu, które tradycyjnie głosuje na PiS. Reporterzy TVN24 spędzili z obiema rodzinami wyborczą niedzielę.

Wieczór wyborczy od kuchni

Jedno z największych przedsięwzięć dla telewizji informacyjnej - wieczór wyborczy. Po dwóch miesiącach projektowania, miesiącu tworzenia grafik, tygodniu budowania studia i kilku dniach wygładzania szczegółów - przyszedł "Czas decyzji".

Eksperci: Kaczyński nadal będzie łagodny

Pierwsza tura za nami, jakie strategie przyjmą kandydaci na drugą? - Jeśli różnica będzie rzędu 5 procent, Jarosław Kaczyński nadal będzie łagodny - prognozuje Radosław Markowski. - Obaj będą się odwoływać do lewicowego języka - uważa Jerzy Bralczyk.

Po kłótni z Evrą interweniuje Sarkozy

Awantury i wzajemne oskarżanie się - napięta atmosfera we francuskiej drużynie zaniepokoiła prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Poprosił on minister zdrowia Roselyne Bachelot - pod kuratelą której znajduje się sport - by przedłużyła swój pobyt na mistrzostwach świata w RPA i zapanowała nad sytuacją w piłkarskiej reprezentacji tego kraju.

Sondażowy rozstrzał u lidera

41,2 proc. dla Bronisława Komorowskiego i 35,8 proc. dla Jarosława Kaczyńskiego – to sondażowe wyniki wyborów prezydenckich według TNS OBOP dla TVP. Z badania Millward Brown SMG/KRC dla TVN i TVN24 wynika, że Komorowski uzyskał 45,7 proc., a Kaczyński - 33,2 proc.

Wieś kluczem do sukcesu Kaczyńskiego?

Mieszkańcy wsi w I turze wyborów prezydenckich stanowili niemal połowę elektoratu Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu SMG/KRC dla TVN24 i TVN. Biorąc pod uwagę słabą frekwencję na terenach wiejskich, wydaje się, że kluczem do zwycięstwa kandydata PiS może być skłonienie mieszkańców wsi do udziału w II turze.

Sondaż: Pałac prezydencki weźmie Komorowski

Bronisław Komorowski ma większe szanse wprowadzić się do pałacu prezydenckiego. W drugiej turze wyborów uzyska 53,7 proc. głosów, Jarosław Kaczyński - 39,1 proc. - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego dla TVN24 i TVN. Ponad 7 proc. Polaków nadal nie wie, na kogo zagłosuje w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Wykształceni stawiają na marszałka

Gdyby o wyborze prezydenta decydowali ludzie z wyższym wykształceniem, ze zwycięstwa już w pierwszej turze cieszyć mógłby się Bronisław Komorowski - wynika z wyborczego sondażu SMG/KRC dla TVN24. W tej grupie wyborców poparło go aż 51,8 proc. ankietowanych. Jarosław Kaczyński zanotował wynik na poziomie 21,3 proc.

Kto wygrywa u młodych i starych

W każdej z grup wiekowych wyborców prowadzi Bronisław Komorowski, wyprzedzając Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PO zdobył największe poparcie zarówno wśród najmłodszych jak i najstarszych wyborców.

Liderzy uwiedli kobiety

W elektoracie Grzegorza Napieralskiego najbardziej widać "kobiecą rękę" - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN i TVN24. Panie były też w przewadze wśród wyborców Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, a także Bogusława Ziętka. Z kolei "męskimi" kandydatami okazali się Andrzej Lepper i Janusz Korwin-Mikke.

Wyborcy Tuska głosują na Komorowskiego

Przez pięć lat większość wyborców nie zmieniła swoich sympatii politycznych - wśród tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na Donalda Tuska, trzy czwarte poparło Bronisława Komorowskiego, a ponad dwie trzecie wyborców Lecha Kaczyńskiego w tą niedzielę zagłosowało na jego brata - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC.

Kolejki, brak kart i martwe dusze na listach

Głosowanie nie do końca szło jak po maśle - piszą na platformę Kontakt TVN24 nasi internauci. Skarżą się m.in. na kolejki do głosowania, a nawet tajemniczy brak kart. Kiedy podpisują się na listach widzą nazwiska swoich zmarłych krewnych czy sąsiadów. Problemy z zagłosowaniem mają też niepełnosprawni lub osoby, które zamiast dowodu osobistego zabrały na głosowanie np. prawo jazdy.

Przyszli zagłosować i nie mogli

Mimo że według PKW wybory przebiegały spokojnie, doszło do mniejszych i większych incydentów. W Łodzi jeden z mieszkańców, który posiada prawo wyborcze nie mógł zagłosować bo - przez błąd członka komisji - w rubryce potwierdzającej odbiór karty widniał już czyjś podpis. W identycznej sytuacji znalazła się też jedna z mieszkanek Białegostoku. A ty, zagłosowałeś bez problemu?

Pijane komisje w kujawsko-pomorskim

W dwóch komisjach wyborczych w województwie kujawsko-pomorskim ich przewodniczący byli pijani. W miejscowości Zakrzewek przewodniczący komisji pracował z 1,74 promilami alkoholu w wydychanym powietrzu. Z kolei w gminie Sadki koło Nakła nad Notecią miał prawie promil.

BP szuka 50 mld dolarów

Brytyjski koncern BP chce zebrać 50 mld dolarów. Pieniądze są mu potrzebne by sprostać kosztom usuwania skutków wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i odzyskać zaufanie rynków.

"Żeby się cieszyć demokracją, nie wystarczy siedzieć na kanapie"

- Żeby się cieszyć demokracją, nie wystarczy siedzieć na kanapie i wypowiadać wzniosłe słowa o wolności. Trzeba tę demokrację współtworzyć m.in. za pośrednictwem wyborów - zaapelował do wzięcia udziału w wyborach abp Józef Życiński. Metropolita lubelski swój głos oddał w niedzielę po południu.

"Mój dom się rozleciał, ale głosować idę"

Specjalne autobusy, transport amfibią albo łódką, przeniesione lokale wyborcze - tak wygląda organizacja wyborów na zalanych przez powódź terenach. - Mój drewniany dom się rozleciał, nie wiem, co będzie ze mną dalej - mówi mieszkająca na korytarzu szkoły Genowefa Szast z zalanego Wilkowa. Ale głosować idzie. Podobnie, jak Bogdan Kaczmarek, który na głosowanie wraz z rodziną, musiał przypłynąć łódką.

Świat patrzy na polskie wybory

Media na całym świecie piszą o wyborach prezydenckich w Polsce. BBC, CNN, media francuskie, niemieckie, belgijskie nie pomijają głosowania w naszym kraju.

Śmierć uwięzionego kolosa

Wieloryb, który od pięciu dni był uwięziony w duńskim fiordzie, zdechł w niedzielę rano – informuje agencja AFP.

Znoszą barykady, przedłużają stan wojenny

Kirgiska armia rozpoczęła w niedzielę rozbieranie wzniesionych w mieście Osz barykad, gdzie doszło do walk etnicznych. Według władz, usunięcie barykad jest pierwszym warunkiem, by życie wróciło do normalności. W sobotę kirgiskie władze zdecydowały o przedłużeniu do 25 czerwca stanu wyjątkowego w regionie Oszu.