Najnowsze

Najnowsze

Szczyt 15 obrońców budżetu UE. Chcą go szybko i bez specjalnych cięć

W Parlamencie Europejskim zakończyło się spotkanie 15 państw - przyjaciół polityki spójności. Jego uczestnicy chcą wypracować strategię obrony korzystnych dla siebie zapisów w budżecie UE na lata 2014-2020. - Niezbędne jest zrównoważone podejście do cięć - stwierdził Donald Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Nie żyje Erazm Ciołek. Słynny fotograf "Solidarności"

W wieku 75 lat zmarł we wtorek w Warszawie fotografik i fotoreporter Erazm Ciołek - poinformował rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. Ciołek zasłynął zdjęciami, którymi dokumentował działalność opozycji demokratycznej lat 80. m.in. zryw Solidarności.

Człowiek Saakaszwilego oskarżony o tortury. Był ministrem obrony

Baczo Achałaja zastał oskarżony we wtorek o stosowanie tortur. Były minister obrony i spraw wewnętrznych to jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Micheila Saakaszwilego. Zwolennicy tego ostatniego aresztowanie i oskarżenie Achałai uznają za polityczne represje.

Marcin Jakub Pałys

Marcin Jakub Pałys - chemik, nauczyciel akademicki, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.Ukończył w 1987 studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988–1992 odbył studia doktoranckie na Universiteit Twente, uzyskując stopień doktora nauk chemicznych. Habilitował się w 2005 na UW na podstawie rozprawy zatytułowanej Elektrochemia związków koordynacyjnych w warunkach transportu dyfuzyjno-migracyjnego, uzyskując status samodzielnego pracownika nauki. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z elektrochemią. Zawodowo od 1987 związany z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2010 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Od 2005 do 2008 pełnił funkcję prodziekana ds. finansowych, następnie powołano go na prorektora UW ds. rozwoju i polityki finansowej.

Urugwajski kibic: "Biało-czerwoni są słabi"

Robert Lewandowski z Borussii Dortmund i Grzegorz Krychowiak ze Stade de Reims to najbardziej znani polscy piłkarze. Tak twierdzi urugwajski kibic, który przyleciał do Gdańska na środowy mecz towarzyski swojej reprezentacji z drużyną Waldemara Fornalika.

2,5 mln ludzi musiało uciekać. Dane mogą być jeszcze wyższe

Na 2,5 mln szacuje syryjskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężca liczbę Syryjczyków, których wojna domowa zmusiła do opuszczenia miejsca zamieszkania i przemieszczenia się gdzie indziej na terenie kraju - poinformowała agenda ONZ ds. uchodźców.

Kolejne badania ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Ciała dwóch kolejnych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, są badane w Zakładzie Medycyny Sądowej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dzisiaj pobierzemy materiał genetyczny od pierwszej z ofiar – informuje prokurator kpt. Marcin Maksjan. Wyniki badań będą znane w przyszłą środę.

Głodówka 76-latki zmobilizowała sąd do działania

- W piątek sąd na niejawnym posiedzeniu zajmie się wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie uwłaszczenia z 1994 roku - powiedziała PAP Agnieszka Weichert-Urban z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. To reakcja na strajk głodowy 76-latki, która twierdzi, że straciła swoją ziemie przez błąd sądu.

Betonowy bunkier runął do morza

Saperzy zepchnęli niemal 50-tonowy, betonowy schron z gdyńskiego klifu prosto do morza. Sama akcja trwała kilkanaście sekund, ale niebezpieczna i bardzo precyzyjna operacja była przygotowywana od dawna.

Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią"

Ograniczenia dotyczące internetu, które weszły w życie w Rosji oznaczają, że Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią". Wydaje się, że celem władz jest monitorowanie na masową skalę aktywności Rosjan w internecie - ostrzega "Washington Post".

Podpisy przeciwko podwyżkom. Dyrektor ZTM: "Mam to w nosie"

3,5 tys. osób poparło do wtorku obywatelski projekt uchwały w sprawie zamrożenia podwyżek cen biletów jaką zaplanowano na początek roku w Poznaniu. Do środy podpisy zbierane będą przy moście Teatralnym. - To wszystko jest sztucznie rozdmuchane. Ilość protestów mam w nosie - mówi jednak bez ogródek dyrektor ZTM Łukasz Domański.

Proces Tymoszenko odroczony dziewiąty raz

Sąd w Charkowie po raz dziewiąty odłożył rozprawę przeciw byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o oszustwa, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Nowy termin wyznaczono na 23 listopada.

Polska przegrała ws. dostępu do teczek IPN

Polska naruszyła europejską konwencję, ograniczając swojej obywatelce dostęp do pełnej dokumentacji na jej temat, zgromadzonej w Instytucie Pamięci Narodowej - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

PiS: Wygasić poselski mandat Koseckiego

PiS domaga się wygaszenia mandatu posła PO Romana Koseckiego w związku z objęciem przez niego funkcji wiceprezesa PZPN. Zdaniem posłów tej partii, wymaga tego ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Prezydent i premier z "mocnym przekazem" w Brukseli

Prezydent Bronisław Komorowski razem z żoną rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Belgii. Prezydent spotka się m.in. z królem Albertem II, premierem Elio Di Rupo, a także szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. W Brukseli będzie także premier Donald Tusk, który weźmie udział w spotkaniu grupy tzw. przyjaciół polityki spójności, czyli przywódców państw europejskich, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę.