Najnowsze

Najnowsze

"Umorzono z powodu niewykrycia sprawców"

Śledztwo umorzono "wobec niewykrycia sprawców nieostrożnego użycia broni", śledztwo umorzono "wobec niestwierdzenia przestępstwa", przyjęto wersję samobójstwa, pobicia dokonali nieznani sprawcy... Wprowadzona przez stan wojenny "praworządność" nadzorowana przez milicję i SB doprowadziła do śmierci co najmniej kilkudziesięciu ludzi. Ginęli opozycjoniści, księża, ale i zupełnie przypadkowi ludzie, którzy stanęli na drodze władzy ludowej.

Hergen niesie do Polski powiewy do 100 km/h

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. Niesie on ze sobą dwa fronty, przez które w Polsce wzrośnie gradient i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo.

Wałęsa: To wielka zbrodnia

To wielka zbrodnia, rozbito jedność narodu - powiedział były prezydent Lech Wałęsa odnosząc się do 30. rocznicy stanu wojennego. Jego zdaniem, to trzeba rozliczyć historycznie i politycznie.

"Wy jak Titanic będziecie zmierzać ku katastrofie"

To w londyńskim City są spekulanci, którzy wepchnęli Europę w kryzys, a teraz nie chcą regulacji - mówił we wtorek podczas debaty w PE przewodniczący socjalistów Martin Schulz. Szef liberałów Guy Verhofstadt nie przemawiał po angielsku, bo to teraz "nieodpowiedni" język. Wcześniej szef KE mówił, że mimo weta Brytyjczyków "kraje powiedziały, że chcą więcej Europy", zaś szef eurosceptyków pokusił się o analogię do Titanica.

"Został zakatowany, 50 minut trzymali go w karetce"

Został zakatowany. Prawie 50 minut trzymali go w karetce i debatowali gdzie zawieść do MSWiA czy do szpitala miejskiego. Nic nam nie powiedziano - mówi Teresa Majchrzak, której syn Piotr został zakatowany w stanie wojennym w 1982 r. przez ZOMO na ul. Fredry w Poznaniu.

Iran osądzi 15 "amerykańskich i syjonistycznych szpiegów"

Irańska oficjalna agencja IRNA poinformowała we wtorek o wydaniu aktów oskarżenia przeciwko 15 "amerykańskim i syjonistycznym" szpiegom. Cytuje naczelnego prokuratora Teheranu Abbasa Dżafariego Dolatabadiego, według którego prowadzili oni działalność przeciwko Iranowi.

Dlaczego zmarła 14-latka? Sekcja nie wyjaśniła

Wciąż nieznane są przyczyny śmierci 14-latki, której ciało znaleziono w niedzielę rano, po imprezie w domu we wsi Jeglin pod Piszem (warmińsko-mazurskie). Sekcja zwłok nie wyjaśniła przyczyn zgonu dziewczyny. W związku z tym prokuratura zwolniła zatrzymanych w tej sprawie trzech chłopaków, współuczestników imprezy. Nikomu też nie przedstawiono zarzutów.

Zachodnia prasa po 13 grudnia: Niemcy kontra reszta świata

To, że wydarzenia grudnia 1981 r. zdominowały, dosłownie, doniesienia w prasie zachodniej, to wie wielu Polaków. Wszystkie liczące się dzienniki czy tygodniki wydawane w wolnym świecie obszernie analizowały wprowadzenie i przebieg pierwszych tygodni stanu wojennego w Polsce oraz międzynarodowe konsekwencje zdławienia ruchu "Solidarność".

Burmistrz powołuje PUPA i parodiuje Jaruzelskiego

Przebrany za komunistycznego generała, wiceburmistrz Białołęki Piotr Jaworski ogłosił stan wyjątkowy dla warszawskich "kierowców i kierowczyń". Parodiując przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, zapowiedział powołanie PUPA - Powszechnej Unii Przepełnionych Arterii.

Więzienie za wypadek na stoku

Sąd w Zakopanem skazał narciarkę na pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku na stoku, w którym 8-latek złamał rękę. Dodatkowo, sąd orzekł 8 tys. zł zadośćuczynienia i publikację treści wyroku w "Tygodniku Podhalańskim" - pisze Gazeta Wyborcza.

Polska Angelina Jolie w areszcie

Agnieszka O., nazywana polską "Angeliną Jolie", trafiła do łódzkiego aresztu. Powód? Od ponad dwóch miesięcy była poszukiwana listem gończym. Chodzi o narkotyki - pisze "Super Express".

Zderzenie śmigłowców w USA

Dwa helikoptery typu OH-58 Kiowa zderzyły się na zalesionym terenie na poligonie w bazie Joint Base-Lewis McChord w stanie Waszyngton. W katastrofie zginęli czterej amerykańscy żołnierze.

"Zastukał do drzwi. Potem pytał, co z tego będzie"

W więzieniu na Białołęce, gdzie był internowany, prezydent Bronisław Komorowski dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego. - To było zło. Polskie nadzieje na zmiany zostały zahamowane - ocenił prezydent wydarzenia sprzed 30 lat.

"Niektóre czołgi kończyły w rowie, bo kierowca zasnął"

Godzina szósta rano 13 grudnia 1981 roku. Do jednostek wojskowych w całej Polsce dociera sygnał o rozpoczęciu stanu "W". Gdy cywile jeszcze śpią, dziesiątki tysięcy żołnierzy i tysiące pojazdów pancernych ruszają w marsz do dużych miast. Pozostaną tam przez wiele tygodni.

Arłukowicz stanie przed sejmową komisją zdrowia

Nadal nie wiadomo, czy pacjenci będą w całości płacić za leki refundowane. Trwa spór pomiędzy Naczelną Radą Lekarską a Ministerstwem Zdrowia w związku z rozporządzeniem dot. zasad wypisywania recept. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz będzie jutro tłumaczył się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Państwo groteski i strachu zbudowane na gazie

Na gruzach Związku Radzieckiego powstało jedne z bardziej tajemniczych państw świata – izolowane i z groteskową a zarazem autorytarną władzą wielce przypomina swoich poprzedników środkowoazjatyckich sprzed setek lat. Od państw średniowiecznych chanów różni Turkmenistan jednak jeden znaczący szczegół – bajeczne bogactwo gazu.

"Znaczek Solidarności Nicholson trzymał jak relikwię"

- Wszędzie na świecie "Solidarność" miała wielkie poparcie. Znaczek, który Jack Nicholson dostał ode mnie, w czasie stanu wojennego trzymał jak relikwię - opowiadał na antenie TVN24 fotograf, Jerzy Kośnik, który utrwalił na kliszach m.in. pierwsze dni stanu wojennego. - Uświadomiłem sobie, że na moich oczach dzieje się historia - podkreślił.

Przesłuchania ws. katastrofy Tu-154 "bardzo interesujące"

- To bardzo bogaty materiał dowodowy. Będziemy musieli go szczegółowo przeanalizować i skonfrontować z dotychczas zgromadzonym - tak o przesłuchaniach osób, które brały udział w certyfikowaniu lotniska w Smoleńsku przed przyjęciem samolotów z Polski 7 i 10 kwietnia 2010 roku mówił prokurator wojskowy major Jarosław Sej. W ramach kolejnych czynności procesowych polscy prokuratorzy i biegli, zajmujący się katastrofą smoleńską, pracują obecnie w Moskwie.

"Oddał życie za wolną Polskę"

Z okazji 30. rocznicy stanu wojennego szef MSZ Radosław Sikorski złożył kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. - Oddał życie za wolną Polskę - mówił o kapelanie "Solidarności", zamordowanym przez SB, minister spraw zagranicznych.

Junta zezwala noblistce na start

Rządząca Birmą wojskowa junta zezwoliła Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (NLD) na start w uzupełniających wyborach parlamentarnych. Do tego opozycyjnego ugrupowania należy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.

Al-Kaida pokazała porwanych cudzoziemców

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej zdjęcia pięciu cudzoziemców uprowadzonych pod koniec listopada w Mali, w Afryce Zachodniej. Jak poinformował Reuters, na zdjęciach zakładnicy otoczeni są przez zamaskowanych mężczyzn trzymających karabiny.

Byli PiSowcy zbudują partię

Łączenie sił na polskiej prawicy trwa. Na przełomie stycznia i lutego ze sceny politycznej zniknie nazwa Solidarna Polska. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", powstać ma nowe ugrupowanie, utworzone przez byłych działaczy PiS związanych ze Zbigniewem Ziobrą oraz Prawicę Rzeczypospolitej, kierowaną przez Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu.

Psychodeliczny gekon jednym z 208 nowych gatunków

Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

Unijny komisarz odwiedził Tymoszenko w więzieniu

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele odwiedził przebywającą w areszcie skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko - podała we wtorek ukraińska stacja telewizyjna 1 plus 1. Także we wtorek w Kijowie Sąd Apelacyjny przystąpi do rozpatrzenia odwołania od wyroku Tymoszenko.

ONZ: W Syrii zabito ponad pięć tysięcy osób

Ponad pięć tysięcy osób zginęło, a 14 tysięcy aresztowano podczas powstania przeciwko władzom w Syrii - poinformowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay. Według niej do ościennych krajów uciekło ponad 12 tys. osób.

Pogrzeb Villas 19 grudnia

Pogrzeb Violetty Villas odbędzie się 19 grudnia w Warszawie. Artystka zostanie pochowana na Powązkach.

Tam Lady GaGa zaplanowała karierę

Koncert Jingle Ball w Nowym Jorku jest coroczną tradycją w Stanach Zjednoczonych. Sięga czasów, kiedy Lady GaGa była małą dziewczynką i słuchając innych artystów powiedziała swojej mamie, że chce zostać piosenkarką. W tym roku także nie zabrakło gwiazd, wystąpili m. in. Kelly Clarkson, David Guetta czy LMFAO.

NIK: System e-administracji padł

Z 28 projektów informatyzacji polskiej administracji sprawnie działa tylko 5 - wynika z kontroli NIK. W nieskoordynowanych projektach utopiono setki milionów złotych. Teraz trzeba wydać kolejne 6 mld zł, by zadziałało to, co miało już funkcjonować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".