Najnowsze

Najnowsze

Wałbrzych skarży nocną prohibicję

Część mieszkańców Wałbrzycha złożyła w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście. Zdaniem wnioskodawców uchwała łamie prawa obywatelskie.

Zielone światło dla "poznańskiego metra"

Wielkopolski Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie całej trasy tramwajowej na Franowo. Nie ma już ryzyka, że "poznańskie metro" zostanie zamknięte 1 stycznia.

Koleje Śląskie oddadzą część połączeń

Koleje Śląskie podpiszą umowę z Przewozami Regionalnymi, oddając im obsługę pięciu największych linii łączących Śląsk z sąsiednimi województwami. Decyzję w tej sprawie podjął w czwartek zarząd Województwa Śląskiego.

Kierowca czeka na wyrok za zabójstwo pasażerki

Dobiega końca proces sądowy w sprawie zabicia 21-letniej studentki. Oskarżony - kierowca autobusu – przyznał się do zbrodni i wyraził żal, z powodu tego, co zrobił. Sąd zamknął właśnie przewód i zadecydował, że wyrok zostanie ogłoszony na początku przyszłego tygodnia.

Raport ws. Tymoszenko. Poważne uchybienia, ale proces nie był polityczny

W raporcie zamówionym przez władze Ukrainy amerykańscy prawnicy ustalili, że w czasie zeszłorocznego procesu doszło do poważnych naruszeń praw przysługujących byłej premier Julii Tymoszenko. Nie ma jednak podstaw, by sądzić, że jej proces był polityczny. Raport powstał już we wrześniu, ale Ukraina wstrzymywała jego publikację.

Oskarżeni za protesty przeciwko ACTA

- Cztery osoby, zatrzymane w Poznaniu podczas jednego z protestów przeciwko ACTA w styczniu 2012, zostały oskarżone o udział w zamieszkach - poinformował zastępca prokuratora rejonowego Prokuratury Poznań Grunwald i Jeżyce Piotr Kotlarski. Grożą im nawet 3 lata więzienia.

Zarzuty dla gangu przemytników

Prokuratura w Poznaniu zakończyła śledztwo w sprawie gangu, który przemycał papierosy do krajów Europy Zachodniej. Siedmiu osobom grozi po pięć lat więzienia.

PiS przeciwko przedawnieniu przestępstw PRL

PiS chce, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną ustawę, na mocy której ustalono pięcioletni termin przedawnienia karalności przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy PRL. - W imię prawa i sprawiedliwości - argumentował w czwartek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Szukają najstarszej corolli na Pomorzu

Stać na nie było tylko najbogatszych, bo kosztowały tyle co trzy mieszkania. Rozchodziły się jednak na pniu. Gdy większość mieszkańców PRL-u marzyła najwyżej o małym fiacie, toyota corolla była bowiem rarytasem. Strumyczek luksusowych wówczas aut sączył się do Polski przez Gdańsk. Miłośnicy marki szukają najstarszego egzemplarza, który trafił w ten sposób do kraju.

"Św. Mikołaj" w mikołajki napadł na lombard

Wodzisławscy policjanci poszukują sprawców napadu na lombard. Jeden z nich miał na sobie strój św. Mikołaja. Bandyci obezwładnili pracownicę, zabrali gotówkę i złotą biżuterię - wszystko warte 240 tys. złotych i uciekli.

Drugi dzień i druga bitwa w ukraińskiej Radzie Najwyższej

Drugiego dnia działalności nowej Rady Najwyższej Ukrainy deputowani wybrali szefa parlamentu, którym został Wołodymyr Rybak z rządzącej Partii Regionów. Przed czwartkowym głosowaniem na sali obrad doszło do starć między opozycją a przedstawicielami większości.

Zachodnie media: Koniec złudzeń. Phenian groźniejszy niż Teheran

Próba rakietowa Korei Północnej powinna rozwiać wszelkie złudzenia, że jej nowy lider, kształcony w Szwajcarii Kim Dzong Un, jest bardziej ugodowy i otwarty na współpracę ze społecznością międzynarodową niż jego ojciec - piszą w czwartek zachodnie dzienniki. "Korea jest bardziej niż Teheran zaawansowana w pracach nad pociskami balistycznymi" - stwierdza "Financial Times".

Atak na obraz na Jasnej Górze, Ruch Palikota wstawia się za sprawcą

Rzucił w kierunku tego bohomazu, ale go nie uszkodził - w taki sposób Ruch Palikota broni mężczyzny, który rzucił żarówkami wypełnionymi farbą w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i został aresztowany. Politycy RP chcą za niego poręczyć. Tymczasem prokuratura skierowała do sądu wniosek o skierowanie Jerzego D. na miesięczną obserwację sądowo-psychiatryczną.

"To był w jakimś sensie koniec świata"

Mam nadzieję, że płynąca z 13 grudnia lekcja, by już nigdy Polak nie celował do drugiego Polaka z karabinu, nie wymierzał mu ciosu pałką i nie odbierał mu nadziei, jest dla nas najważniejsza - powiedział premier Donald Tusk we wspomnieniu w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Pielęgniarka powieszona na szalu. Znalezione "trzy notatki"

Śmierć brytyjskiej pielęgniarki, która odebrała telefon od prezenterów australijskiego radia udających Elżbietę II i księcia Karola i pytających o zdrowie księżnej Kate, najprawdopodobniej była samobójstwem - wynika z ustaleń policji i koronera.

13 grudnia w Gdańsku. Razem, ale osobno

O północy z 12 na 13 grudnia ponad 100 osób uczciło rocznicę stanu wojennego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Pojawiła się "Solidarność", kibice Lechii, Młodzi Demokraci i Stowarzyszenie "Godność". I było spokojnie.

Prezes kolei skłamał? Będzie donos do prokuratury

Marszałek województwa śląskiego zapowiedział złożenie pozwu do prokuratury przeciwko byłemu już prezesowi Kolei Śląskich. Ten podał się do dymisji po tym, gdy okazało się, że złożył fałszywe tzw. oświadczenie o niekaralności. Władze obiecują też, że od soboty sytuacja na torach wróci do normy.

Rosja: Asad traci kontrolę nad Syrią

Reżim w Damaszku traci w coraz większym stopniu kontrolę nad krajem - przyznał w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow dodając, że "niestety" wkrótce może się okazać, że opozycja przejmie władzę w Syrii. To pierwsze tak jasne stwierdzenie Rosji w tej kwestii - podaje Reuters.

Jaruzelski w przyszłym tygodniu wyjdzie ze szpitala

Po "wyrównaniu zaburzeń hematologicznych" Wojciech Jaruzelski zostanie wypisany do domu, prawdopodobnie w następnym tygodniu - poinformował dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie generał trafił w środę.

Prezydent wrócił do "swojego" aresztu

Tej rocznicy nie należy świętować, ale należy o niej pamiętać i uczynić z niej przedmiot głębokiej refleksji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed aresztem na warszawskiej Białołęce podczas obchodów 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Chiński samolot nad Senkaku. Japończycy poderwali F-15

Chiński samolot patrolowy znalazł się w czwartek w przestrzeni powietrznej nad spornymi wyspami Senkaku (chiń. Diaoyu), które są administrowane przez Japonię. W trybie alarmowym zostały poderwane japońskie myśliwce F-15 - poinformował rząd w Tokio.

Pijani udawali policjantów i zatrzymywali do kontroli

Dwóch mieszkańców Niechlowa, którzy podszywali się pod funkcjonariuszy, teraz odpowie przed sądem. - Tłumaczyli, że zatrzymywali kierowców do kontroli, bo chcieli ich zdyscyplinować - informuje legnicka prokuratura, która teraz skierowała do sądu akt oskarżenia. Żartownisiom grożą nawet 2 lata więzienia.