Najnowsze

Najnowsze

NOP na wykładzie Baumana. Już 23 osoby z zarzutami

Zarzuty zakłócenia spokoju i porządku usłyszały kolejne cztery osoby, które tydzień temu miały przeszkodzić w wykładzie prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Po dotychczasowych zatrzymaniach policji przed sądem staną 23 osoby.

Noworodek w gdańskim oknie życia

To pierwsze dziecko pozostawione w oknie życia w Archidiecezji Gdańskiej. Dziewczynka była umyta i ubrana, obok niej leżało mleko i pieluszki. O sprawie informuje Radio Gdańsk.

Gowin przed konwencją: Rząd zbyt często proponuje recepty socjaldemokratyczne

- Pan premier jest zbyt przywiązany do formuły ciepłej wody w kranie, a Polska potrzebuje dziś głębokich, dobrych zmian. Uważam też, że powinniśmy wrócić do naszych korzeni wolnorynkowych - powiedział Jarosław Gowin tuż przed kongresem PO, na którym mają zostać zatwierdzone zmiany w statucie partii. Gowin będzie kontrkandydatem Donalda Tuska w wyborach na szefa PO.

"Padną ważne słowa i o Śląsku, i o PO". "Platforma odgrodziła się płotem. Czas na zmiany"

- Dziś padną ważne słowa i o Śląsku, i o PO - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, zapowiadając sobotni kongres Platformy w Chorzowie, na którym ustalone zostaną zasady wyboru szefa partii. Kilkanaście kilometrów dalej, w Sosnowcu, o godz. 10.30 rozpoczął się z kolei kongres PiS, na którym członkowie partii wybiorą przewodniczącego. - To jest kongres, który wzmocni i przedłuży mandat Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedział rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.

Kurski: Po 20 latach w ławach sejmowych są te same twarze

W niedzielę w Krakowie odbędzie się kongres Solidarnej Polski. Delegaci i goście będą mówić o potrzebie zmian w funkcjonowaniu państwa. - Polska polityka jest zasklepiona. Po 20 latach w sejmowych ławach widzimy te same twarze - mówił w sobotę we "Wstajesz i wakacje" Jacek Kurski.

Dolnośląski "Dziki Zachód"

Całe zastępy szabrowników, uliczna przestępczość, zrujnowane kamienice, konflikty między Sowietami a Polakami i mnóstwo niepewności. Tak wyglądał tuż po zakończeniu wojny "Dziki Zachód" Polski, czyli stolica Dolnego Śląska.

"Perełka" na dnie Bałtyku

Kolejny skarb na dnie Bałtyku. Naukowcy z Gdańska odkryli, a muzealnicy z Krakowa chcą mieć u siebie amerykański samolot typu Douglas A-20. Przeleżał pod wodą niemal 70 lat, a mimo to jest w nie najgorszym stanie. Oczywiście trzeba go wyremontować, ale najpierw - co trudniejsze i kosztowniejsze - trzeba go z dna Bałtyku podnieść. Gdy to wszystko się uda, radość z oglądania maszyny będzie wielka. Bo to zaledwie 13-sty zachowany na świecie Douglas A 20.

Zalew przetestowany jako awaryjne lądowisko

Z jednej strony Okęcie, z drugiej Modlin. Pomiędzy nimi miasto i wielka woda, czyli Zalew Zegrzyński. Gdyby wydarzyła się tragedia i samolot musiałby awaryjnie lądować, może śmiało próbować usiąść na wodzie zalewu. Bo nasze służby, po piątkowych bardzo efektownych ćwiczeniach, są do takiego scenariusza przygotowane.

Nowa nadzieja dla Chorwacji

Piękne widoki, ale też poważne zmartwienia. Chorwacja, niestety w poważnym kryzysie, wchodzi do Unii Europejskiej i oby jej to pomogło. Połowa młodych ludzi nie ma pracy, upadają stocznie, kwitnie korupcja. Cała nadzieja w unijnej pomocy i turystach, bo to z nich głównie żyją Chorwaci. Już od paru lat robią co mogą, by podróżowanie po ich kraju było przyjazne, ale po pierwszym lipca turyści zyskają jeszcze więcej.

Walka o prawo do bycia kierowcą

Prowadzenie samochodu - niby nic, czynność w Europie mocno pospolita, także wśród pań. Ale w Arabii Saudyjskiej kobieta może za to trafić do więzienia. Dziewięć dni za kratami spędziła Manal, saudyjska aktywistka, mimo że tamtejszy kodeks nie zakazuje paniom chwytania za kółko. Tak silnie działa utraty obyczaj. Manal nadal z tym walczy i podaje czysto pragmatyczne a nie ideologiczne powody.

Bolesna spuścizna - gen ślepoty

Członkowie pewnej amerykańskiej rodziny ślepną jeden po drugim, bo mają gen, który powoduje rzadką odmianę dystrofii siatkówki. Z pomocą przychodzą genetycy i ich skomplikowane programy modyfikacji genów. Rodzina Jacksonów została takim programem objęta i jest szansa, że zły gen da się zmienić. W Polsce podobne programy też powstają, ale problem leży gdzie indziej. Nie badamy się genetycznie, nie wiemy więc co naprawiać.

Tajemnicza zamiana próbek krwi. Policja kryje samorządowców?

Lokalni politycy, jazda po pijanemu i podmienione próbki krwi. W tej historii pewne jest, że któryś z legionowskich policjantów złamał prawo i zniszczył dowody, aby "kryć" samorządowców. Pomimo ponad roku dochodzenia winnego nie znaleziono. Nie udało się też skazać polityków, którzy po wyjściu z samochodów mieli ledwo stać na nogach.

Masz Androida? Miej się na baczności przed nowym wirusem

Użytkownicy systemu Android powinni się mieć na baczności. W sieci rozprzestrzenił się fałszywy program antywirusowy, atakujący ich urządzenia. Jak informują eksperci firmy Symantec zajmującej się produkcją oprogramowania antywirusowego, wirus po zainstalowaniu blokuje dostęp do urządzenia.

Gorzki spadek: gen ślepoty

Tą chorobą, która prowadzi do ślepoty, nie można się zarazić. Człowiek się z nią rodzi, bo winny jest wadliwy gen przekazywany z pokolenia na pokolenie. Świadomość obarczania swoich dzieci i wnuków takim "spadkiem" to ciężkie doświadczenie.