"Gdyby powstał taki precedens, to mamy sytuację, w której wolne wybory już na zawsze będą zagrożone"

Jeżeli wybory 10 maja się nie odbędą, a wiadomo, że się nie odbędą, to znaczy, że w ogóle nie może być wyborów prezydenckich w Polsce - ocenił doktor Mikołaj Małecki, karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, opisując obecny stan prawny w kraju. Jak dodał, "jedyne, co można zrobić zgodnie z konstytucją, to formalne wprowadzić stan nadzwyczajny". Wskazał też, że zapowiedź skierowania przez Elżbietę Witek pytania do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesunięcia daty wyborów może doprowadzić do bardzo groźnego precedensu.

"Prawnego znaczenia to stanowisko Trybunału nie będzie miało"

Wyjaśnił w TVN24 konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski. Jak zauważył, w sprawie majowego terminu głosowania "znaleźliśmy się w sytuacji, w której mamy wyłącznie do czynienia z wyborem pomiędzy jednym rozwiązaniem niezgodnym z konstytucją a drugim rozwiązaniem niezgodnym z konstytucją".

Z czym zmierzy się komisja wyborcza? Senator Borowski pokazał eksperyment z nożykiem i stoperem

Za chwilę włączę stoper i przeprowadzę tę całą operację na państwa oczach - oświadczył senator Marek Borowski (KO), przystępując do prezentowania na posiedzeniu izby, jak ma wglądać liczenie głosów według ustawy dotyczącej wyborów korespondencyjnych, którą forsuje PiS. Wspomógł się specjalnym nożykiem do przecinania kopert. Czynność ta zajęła mu ponad 1,5 minuty na jeden głos.

Rzeczniczka Poczty Polskiej: nie wysyłamy pakietów, czekamy na ustawę

Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani - powiedziała we wtorek TVN24 rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. Przekazała, że instytucja czeka na decyzję w sprawie ustawy dotyczącej przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, która wciąż jest w Senacie. Dodała, że na doręczenie tak zwanych pakietów wyborczych poczta potrzebuje trzech dni.

"Konkretne warunki brzegowe". Eksperci Fundacji Batorego wskazują, jak przeprowadzić wybory zgodnie z prawem

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, przywrócenie uprawnień Państwowej Komisji Wyborczej, monitoring lokali i wyborczych skrzynek nadawczych - to niektóre z "warunków brzegowych", jakie wskazuje Fundacja Batorego w kontekście przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zdaniem Zespół Ekspertów Wyborczych fundacji muszą one zostać spełnione, aby proces wyborczy w czasie epidemii był zgodny z prawem.

Senator z Porozumienia przeciw wnioskowi PiS. "To nie była pomyłka"

Senator Józef Zając (Porozumienie) we wtorek zagłosował przeciw wnioskowi PiS o zmianę trybu prac Senatu - z hybrydowego na stacjonarny. - To nie była pomyłka - zapewnił senator. - Nie było moją intencją, aby posiedzenie izby zostało przeciągnięte - dodał. Michał Kamiński (Koalicja Polska-PSL) zwrócił uwagę, że większość senacka powiększyła się. - Skoro w Senacie mamy większą większość, niż mieliśmy, to oznacza, że ta większość w Sejmie też już na pewno jest po stronie opozycji - komentował wicemarszałek Senatu.

Donald Tusk o wyborach: był kiedyś taki dowcip...

Czym się różni "demokracja na Białorusi" od "europejskiej"? Będący odpowiedzią na to pytanie dowcip przytoczył w mediach społecznościowych szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Były polski premier w swym wpisie wskazał między innymi na niepewność, "czy i kiedy będą wybory".

"Będą musieli opuścić Zjednoczoną Prawicę"

Jeśli posłowie Porozumienia zagłosują w Sejmie przeciw ustawie o głosowaniu korespondencyjnym będą musieli opuścić klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczoną Prawicę - zapowiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

"Poczta Polska nie rozpoczęła dystrybucji pakietów wyborczych"

Rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek poinformowała TVN24, że instytucja nie rozpoczęła dystrybucji tzw. pakietów wyborczych. Jak przekazała, mają one być roznoszone przez dwuosobowe zespoły. Ustawa dotycząca przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej jest wciąż w Senacie.

Posłowie Porozumienia poza klubem PiS? "Naturalna kolej rzeczy, gdy koalicjant nie wywiązuje się z umowy"

01:59

Wpisywanie się w narrację opozycji to działanie na niekorzyść Polski, ale też obozu, do którego się należy - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Jan Kanthak (Solidarna Polska, klub PiS). Tak zareagował na możliwość głosowania posłów z Porozumienia przeciwko ustawie o wyborach korespondencyjnych. - Widzimy kryzys w obozie władzy - skomentował Krzysztof Śmiszek (Lewica).

"Zakładam, że prezydent zrobi to, co mu każe prezes Jarosław Kaczyński"

Jeśli uprze się prezes Jarosław Kaczyński i nikt nie będzie miał odwagi powiedzieć: "proszę nie brnąć w to szaleństwo", to może się odbyć jakieś głosowanie - mówił w "Tak jest" o majowych wyborach prezydenckich poseł PSL-Kukiz'15 Stanisław Tyszka. - Trzeba szukać rozwiązań, które umożliwią przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie - ocenił poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Grodzki: mam wrażenie, że do rządzących dotarło, że wybory nie mogą się odbyć 10 maja

W poniedziałek w Senacie odbywają się dalsze prace nad ustawą w sprawie głosowania korespondencyjnego. Zajmują się tym na wspólnym posiedzeniu trzy senackie komisje. - Mam wrażenie, że do rządzących dotarło, że z przyczyn konstytucyjnych, logistycznych, epidemiologicznych, organizacyjnych, te wybory nie mogą się odbyć 10 maja i się nie odbędą - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Dymisja prezydenta w pewnej mierze zapewniłaby normalne wybory w przyszłości"

Nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich w maju czy bliskim terminie, któraś z tych fundamentalnych zasad dotyczących wyborów będzie naruszona - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego i jego były rzecznik Michał Laskowski. Jednocześnie wskazywał, że możliwością na zgodne z prawem przesunięcie terminu wyborów jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej lub dymisja prezydenta Andrzeja Dudy.

Sasin: wybory 10 maja trudne do zrealizowania

Termin wyborów prezydenckich 10 maja jest raczej trudny do zrealizowania – powiedział w programie "Gość Radia ZET" minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, nie jest możliwe przygotowanie tego procesu w ciągu kilku dniu.