Oficjalnie: uchwała o jedności i zaufaniu. Nieoficjalnie: "bardzo mocna krytyka działań Jarosława Gowina"

Na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zarządu krajowego Porozumienia mocno skrytykowane zostały działania lidera ugrupowania - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. - Padło wiele męskich słów, ale umówiliśmy się, że na zewnątrz nie będziemy o tym mówić - przekazał jeden z polityków ugrupowania. Jednocześnie jednogłośnie podjęto uchwałę między innymi o "jedności Zjednoczonej Prawicy oraz pełnym zaufaniu dla działań prezesa Jarosława Gowina".

Kiedy poznamy termin wyborów? "Muszę się nad tym zastanowić"

W przewidzianym do tego okresie 14 dni z pewnością ogłoszę nowy termin wyborów - zapewniła w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Po wydaniu uchwały dotyczącej wyborów prezydenckich przez Państwową Komisję Wyborczą zobowiązuje ją do tego prawo. Dopytywana, czy wykorzysta cały przewidziany na to czas, stwierdziła, że "musi się nad tym zastanowić".

"Trudno jest otwierać gospodarkę, a zamykać lokale wyborcze. Każdy wyborca będzie decydował sam"

Chciałbym, żebyśmy potraktowali projekt Zjednoczonej Prawicy jako okazję do nowego otwarcia w polskiej polityce - powiedział wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. - Trudno jest dzisiaj otwierać gospodarkę, a jednocześnie zamykać lokale wyborcze - dodał. Wiceprzewodniczący klubu Lewica Krzysztof Śmiszek pytał: - Kto odwołał wczorajsze wybory? Kto jest odpowiedzialny za to, że wczoraj wszystkie komisje wyborcze zostały zamknięte? Jeśli mamy robić nowe otwarcie, to powinniśmy powiedzieć obywatelom kto zawalił.

"Zmiany dotyczące wyborów uwzględniają rolę Państwowej Komisji Wyborczej"

Wybory prezydenckie 28 czerwca to jest data, która pozwala na przygotowanie legislacyjne i faktyczną kampanię, tak żeby już żaden z kandydatów nie mógł powiedzieć, że nie mógł prowadzić kampanii wyborczej - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Zdaniem posła KO Marka Sowy, wybory tego dnia nie mogą się odbyć.

Koalicja Obywatelska chce zmiany Kodeksu wyborczego. Proponuje mieszany tryb głosowania

- Przedkładamy projekt, w którym proponujemy, aby wybory odbyły się w trybie mieszanym - żeby można było głosować zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Poinformował, że jego klub złoży projekt ustawy o zmianie Kodeksu wyborczego. - Chcemy przede wszystkim, żeby to PKW organizowała wybory, a nie rząd z nieudolnym ministrem Sasinem - dodał.

Gowin: wybory mogłyby się odbyć 28 czerwca lub w lipcu. "Najwłaściwsza formuła głosowania to formuła hybrydowa"

Prezes Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi propozycje zmian legislacyjnych dotyczące noweli ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Jego zdaniem, najwłaściwsza formuła głosowania to będzie formuła hybrydowa, "a więc głosować korespondencyjnie będziemy na wniosek". Odnosząc się do terminu wyborów, wskazywał, że mogłyby się odbyć 28 czerwca, ale to zależy od tempa prac w parlamencie.

Dudek: prezes PiS może teraz decydować, czy lepsze jest szybkie zwycięstwo Dudy, czy większość rządowa

Prezes Kaczyński może w tym momencie ważyć to, czy bardziej mu zależy na przeforsowaniu reelekcji Andrzeja Dudy 23 maja, czy też stabilna większość rządowa jest dla niego ważniejsza - mówił w "Kropce nad i" profesor Antoni Dudek. W TVN24 odniósł się do wyborów prezydenckich i podjętej w ich sprawie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. - Każda hipoteza jest możliwa - mówił drugi gość programu, Aleksander Smolar, komentując możliwą nową datę wyborów.

Hermeliński: Bardzo dobre rozstrzygnięcie PKW. Jestem spokojniejszy

Liczę na to, że teraz uda się przygotować dobre prawo, które będzie podstawą do tych wyborów prezydenckich - powiedział Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, komentując uchwałę PKW dotyczącą wyborów prezydenckich. Podkreślił, że skoro wybory będą zorganizowane na nowo, "musi być też otwarcie drogi dla nowych kandydatów".

Przewodniczący PKW: Komisja zakończyła dzisiaj proces wyborczy. Trzeba rozpisać nowe wybory

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła formułę, iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja, co przy braku kandydatów lub przy jednym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów - poinformował w niedzielę wieczorem przewodniczący Sylwester Marciniak. Dlatego - jak dodał - sprawozdanie PKW nie trafi do Sądu Najwyższego. Wskazał, że PKW "zakończyła dzisiaj proces wyborczy" i rozpisać należy nowe wybory. Marszałek Sejmu dostanie 14 dni na ogłoszenie ich terminu.

Kiedy zagłosujemy? Kto odpowiada za wyborczy chaos? "Debata Faktów"

Goście programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" rozmawiają w niedzielny wieczór o przyszłości wyboru głowy państwa. Kiedy i w jaki sposób Polacy będą mogli wybrać prezydenta? Czy znajdą się odpowiedzialni za wyborczy chaos? Jakie głosowanie będzie bezpieczne w czasie pandemii COVID-19? W tvn24.pl trwa relacja "na żywo".

Kiedy wybory? "Na stole jest drugi wariant"

Frakcja, którą jedni chcą nazywać radykałami, inni lojalistami, zaczęła przeć do wyborów 23 maja. Na stole jest jeszcze drugi wariant - mówił w niedzielę w "Loży Prasowej" dziennikarz Andrzej Stankiewicz z Onetu.