Stępień: Istnieje pokusa wprowadzenia stanu wyjątkowego. To najczarniejszy scenariusz, trzeba się przed nim bronić

Jeśli władza nie będzie mogła przeprowadzić wyborów i nie wprowadzi stanu klęski żywiołowej, to pozostaje pokusa wprowadzenia stanu wyjątkowego. To by był najczarniejszy scenariusz - ocenił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że obywatele "muszą się bronić, przebić ten balon strachu i nie pozwolić na jakiekolwiek zaskoczenie".

Mówił: polityka to hazard, wolnoamerykanka, tak jest zawsze. O co gra Jarosław Gowin?

- To jest partia, w której dzisiaj odnajduję się bardzo dobrze - przekonywał Jarosław Gowin, gdy był w rządzie Donalda Tuska. Trzy lata później, gdy po zmianie władzy wchodził do gabinetu PiS, przekonywał: - Wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca w Platformie Obywatelskiej po paru pierwszych miesiącach. Jak zmieniał partie, poglądy i sojusze? O tym opowiada Cyprian Jopek, reporter "Czarno na białym".

"Jeżeli otrzymamy instrumenty i odpowiednią wiedzę, to jesteśmy w stanie to zadanie wykonać"

Otrzymaliśmy zamówienie ze strony państwa na dostarczanie pakietów wyborczych w głosowaniu w wyborach na prezydenta i to zadanie trzeba zrealizować. Traktuję to jako odbiegające od zwykłego standardu usług pocztowych, ale mieszczące się w profilu poczty - powiedział Bogumił Nowicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej. Odniósł się do głosowania korespondencyjnego w zaplanowanych na maj wyborach, które przewiduje procedowania obecnie w parlamencie ustawa.

"Senat uczyni wszystko, by wybory odbyły się w sposób zgodny z konstytucją"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, że "Senat uczyni wszystko, by wybory, które mają być świętem demokracji, odbyły się w sposób zgodny z konstytucją". Marszałek wyraził również uznanie dla polonijnych lekarzy, pielęgniarek, ratowników i całego personelu medycznego walczącego z epidemią.

"W tej najdziwniejszej prezydenckiej kampanii we wszechświecie czeka nas kilka niespodzianek"

Załóżmy, że w wyniku tych przekręconych wyborów, po wybitnie niesprawiedliwej kampanii, jednak Andrzej Duda nie zdobywa 50 procent głosów, ktoś z opozycji przechodzi do drugiej tury, to co wtedy mówimy: bojkot czy słuchajcie, jesteśmy o jeden spacer do lokalu wyborczego albo wysłanie jednej koperty od pożegnania Andrzeja Dudy? Co wtedy robimy? - pytał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tomasz Lis. Zdaniem Jarosława Kurskiego, jest to "bardzo mała prawdopodobna sytuacja". - Ja uważam, że 10 maja tych wyborów nie będzie - dodał.

Human Rights Watch krytykuje zmiany w polskim prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydenta

To, co obserwujemy teraz wokół wyborów prezydenckich, to strategia wprowadzania zamieszania i dzielenia społeczeństwa, która przez ostatnie cztery lata wykorzystywana była do osłabiania systemu sądownictwa - ocenił rzecznik Human Rights Watch Philippe Dam w rozmowie z TVN24. Organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka opublikowała apel, by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne.

Kaczyński w 2011 roku: Wybory są kontrolowane przez opozycję. To norma demokratyczna

Wybory muszą być kontrolowane przez opozycję - mówił Jarosław Kaczyński w 2011 roku. Wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości podpisał się pod deklaracją utworzenia tak zwanego Korpusu Ochrony Wyborów. W ramach tego miała powstać grupa 25 tysięcy mężów stanu, którzy podczas wyborów będą obecni we wszystkich komisjach wyborczych. Wybory wygrała wtedy Platforma Obywatelska.

Co, jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych nie wejdzie w życie? "Na razie zakładamy, że wejdzie"

Fakt, że ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych nie weszła jeszcze w życie, jest argumentem właściwie potwierdzającym zasadność wydania przez prezesa Rady Ministrów decyzji - mówił w czwartek w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Chodzi o wydanie polecenia Poczcie Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowania wyborów korespondencyjnych, w tym druku tak zwanych pakietów wyborczych choć ustawa jest wciąż w Senacie.