Kosiniak-Kamysz: mój sztab stał się sztabem pomocy Polakom

Przeprowadzenie wyborów 10 maja byłoby moralnie niegodne, a prawnie nielegalne - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że nie wycofuje się z kampanii, a jego sztab "stał się sztabem pomocy Polakom".

Grodzki: prezydent chyba nie widzi, co się dzieje w kraju

Ludzie chodzą do sklepu ze strachem, dezynfekują się. Jeżeli ktoś uważa, że to jest normalne życie, to chyba nie był jako incognito na ulicy od dawna - powiedział we wtorek w "Jeden na jeden" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że "jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności".

Jerzy Stuhr: Sparzyłem się na władzy. W nic już jej nie uwierzę

W stanie wojennym przynajmniej wiedziałem, że wzięli nas wszystkich za gardło. A tutaj jeszcze się udaje, że to dla naszego dobra - powiedział aktor i reżyser profesor Jerzy Stuhr w "Faktach po Faktach" w TVN24, odnosząc się do forsowanego przez władzę niezmienionego terminu wyborów prezydenckich w warunkach epidemii. Jego syn - Maciej Stuhr - powiedział, że nie pójdzie w maju zagłosować, bo "życie mu miłe".

Kidawa-Błońska: jeśli wybory nie zostaną przełożone, będę namawiała kandydatów do wycofania się

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła we wtorek, że jeśli wybory prezydenckie nie zostaną przełożone, a będą znani już wszyscy kandydaci, będzie namawiała kontrkandydatów Andrzeja Dudy do wycofania się. - Te wybory nie mogą narażać życia Polaków - podkreśliła. - Nikt rozsądny i przyzwoity nie może narażać życia ludzkiego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów prezydenckich"

Uważam, że w obecnej sytuacji przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest niemożliwe. Nie wiem, jak można próbować organizować wybory w takiej sytuacji, narażając naszych seniorów, uczestników komisji wyborczych - argumentował w "Rozmowie Piaseckiego" prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że "Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów prezydenckich".

Nie chcą przygotowywać lokalu do wyborów prezydenckich. Z powodu epidemii koronawirusa

Jedna z wrocławskich rad osiedla wycofuje się z przygotowania swojej siedziby na potrzeby lokalu wyborczego podczas wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja. Powód? Epidemia koronawirusa. Pismo w tej sprawie rada wysłała już do przewodniczącego Miejskiego Biura Wyborczego. I zastrzega: jeśli mimo wszystko lokal wyborczy zostanie wyznaczony w naszej siedzibie, to nie będziemy niczego utrudniać.

"To cyniczna kalkulacja, która zakończy się klęską"

- PiS i obóz rządzący nie kierują się przesłankami racjonalnymi, troską o zdrowie i życie obywateli, tylko przede wszystkim kalkulacją polityczną - powiedział w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Odniósł się w ten sposób do kwestii organizacji wyborów prezydenckich w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Podstawą zmiany daty wyborów musiałaby być sytuacja wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego - zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Kaczyński: wybory powinny się odbyć 10 maja. "To prezydent najwięcej ryzykuje"

Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli ten najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane - powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ocenił też, że kampania trwa, a na braku bezpośredniego kontaktu z wyborcami najwięcej traci Andrzej Duda.

Co z przesunięciem wyborów? "Państwo musiałoby przestać sobie radzić, funkcjonując w normalnym trybie"

W obowiązującym porządku prawnym wybory mogą być przesunięte w sytuacji wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Są trzy stany nadzwyczajne: stan klęski żywiołowej, stan wyjątkowy i stan wojenny - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że "te ustawy, które wprowadzają każdy z tych stanów, uruchamia się w sytuacjach takich, kiedy państwo nie może normalnie funkcjonować".

Budka: nie wyobrażam sobie, żeby politycy myśleli teraz o wyborach. Bielan: nie ma dobrego rozwiązania

Stan wyjątkowy można wprowadzić w sytuacji, w której zagrożenie epidemią będzie tego wymagać, a nie jako wytrych po to, żeby przesunąć datę wyborów – tak w "Kropce nad i" Adam Bielan, rzecznik kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, odniósł się do propozycji odłożenia zaplanowanego na maj głosowania. - Nie wyobrażam sobie, żeby odpowiedzialni politycy myśleli teraz o wyborach - oświadczył szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

"Kampania prezydencka jest zawirusowana"

Zaufanie do instytucji władzy może dzięki temu przykremu przypadkowi wzrosnąć - oceniła w programie "Rozmowa Piaseckiego. Kampania 2020" politolożka Ewa Marciniak, mówiąc o wpływie zagrożenia koronawirusem na życie polityczne, w tym kampanię wyborczą.

"Nie będę organizował dużych spotkań"

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego podjął decyzję, że nie będzie organizował dużych wydarzeń w związku ze swoją kampanią prezydencką. -To są spotkania, na które przychodzą setki osób. Nie chcę narażać ludzi, którzy przychodzą na te spotkania - powiedział.

"Napięcie w ośrodkach obozu Zjednoczonej Prawicy było realne, negocjacje trwały do samego końca"

Wrzucanie takiej ustawy na biurko prezydenta już w lutym, na początku kampanii, było w poprzek logiki i strategii kampanii - stwierdził w programie "Rozmowa Piaseckiego. Kampania 2020" w TVN24 były rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Mówił, jak podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy przyznającej prawie dwa miliardy złotych mediom państwowym może wpłynąć na jego kampanię. Dodał, że "prezydent nie miał w tej sytuacji dobrych rozwiązań".