Zła jakość powietrza w stolicy. We mgle osiadły szkodliwe pyły

Mgła i smog w Warszawie
Smog w Warszawie we wtorkowy poranek
Źródło: TVN24

Mglisty poranek w stolicy sprzyja powstawaniu smogu. Dane z Warszawskiego Indeksu Powietrza wskazują, że w wielu miejscach na terenie miasta przekroczone zostały normy stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 oraz PM1 w powietrzu.

We wtorek rano Warszawę spowija mgła. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Mazowsza ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów. Ostrzeżenie będzie w mocy do godziny 10. Taka pogoda sprzyja smogowi, ponieważ szkodliwe pyły osiadają w tworzących mgłę kroplach wody.

Pomiary prowadzone w ramach Warszawskiego Indeksu Powietrza wskazują, że najgorzej we wtorkowy poranek jest w rejonie czujników w następujących lokalizacjach: Szwoleżerów 5 w Śródmieściu, Radzymińska 227 i Wacława Tokarza 2 na Targówku, Stefana Żeromskiego 22/28 na Bielanach i Zachodzącego Słońca 25 na Bemowie.

W tych miejscach jakość powietrza określana jest jako zła (kolor czerwony). Oznacza to, że "osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu". "Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego" - podano na stronie WIP.

W pozostałych częściach miasta jakość powietrza określana jest jako dostateczna (kolor pomarańczowy) lub umiarkowana (kolor żółty). Tu również przekroczone są dopuszczalne wartości stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1 w powietrzu.

Smog w Warszawie - dane pomiarowe z 25 lutego
Smog w Warszawie - dane pomiarowe z 25 lutego
Źródło: Warszawski Indeks Powietrza

Warszawski Indeks Powietrza

Dane pochodzą z Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP), czyli wskaźnika wyrażającego przybliżony stopień zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami dla mieszkańców.

"Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem" - podaje ratusz.

Dane pochodzą ze stacji referencyjnych oraz ponad 160 czujników na terenie Warszawy.

Stacja referencyjna przy ulicy Grochowskiej
Stacja referencyjna przy ulicy Grochowskiej
Źródło: Urząd Miasta Warszawy
Czytaj także: