Prezydent "poświęcił ludzi chorych na rzecz dobra partii politycznej"

Kandydaci na prezydenta: Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak skrytykowali decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy abonamentowej. Zarzucili prezydentowi między innymi niesamodzielność i tchórzostwo. - Gdy decydował się los ludzi chorych, ludzi potrzebujących, którym trzeba było ratować życie, prezydent poświęcił ich na rzecz dobra partii politycznej - powiedział w sobotę Biedroń.

Kosiniak-Kamysz: niewykluczony wniosek o przesunięcie terminu wyborów

Jeżeliby się rozwijał wirus bardzo szybko, tak jak we Włoszech - mówił w "Jeden na jeden" prezes PSL i kandydat w wyborach prezydenckich - może należałoby przesunąć termin wyborów prezydenckich w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dodał, że wniosek w tej sprawie jest "niewykluczony". Mówił również o oczekiwaniu na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, na którego biurku czeka ustawa o dofinansowaniu mediów państwowych.

Prezydent: to nie jest rola pierwszej damy

Nie jest rolą pierwszej damy prowadzenie twardej polityki, od tego jest jej mąż, który został wybrany na urząd prezydenta - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wskazywał, że jego żona Agata Kornhauser-Duda zajmuje się "miękką polityką" - działalnością charytatywną i edukacyjną.

"Weszliśmy w bezpośrednią dyskusję z Andrzejem Dudą, a o to chodzi"

Jeżeli od razu politycy Prawa i Sprawiedliwości uznają, że słowa o Adrianie i wiszeniu na klamce u prezesa to są słowa o prezydencie Andrzeju Dudzie, to najlepiej świadczy o tym, jaką prezydenturę on prowadzi - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego. Kampania 2020" Magdalena Sobkowiak, szefowa sztabu kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza.

"Jeżeli cokolwiek wstało w Polsce z kolan, to wstały ceny" 

- Pan prezydent ma problem z rosnącymi cenami, ponieważ rządy Prawa i Sprawiedliwości - poza wszystkimi innymi złymi rzeczami, które po sobie zostawią, zostawią również wysoką inflację - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska), odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej cen produktów spożywczych. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), odniósł się z kolei do aktywności Agaty Kornhauser-Dudy i przekonywał, że "pokazała przez pięć lat, że można być znakomitą pierwszą damą".

"Widziałem przerażenie prezydenta Dudy. Coś, czego przez długi czas nie widziałem"

Prezydent Andrzej Duda nie jest w stanie zwołać Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o którą apeluje od wielu tygodni wiele środowisk w sprawie koronawirusa, bo boi się krytyki opozycji, boi się, że popełni jakiś błąd i zostanie zbesztany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł i kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

Spychalski: Kosiniak-Kamysz to pierwszy tęczowy prezes PSL

Władysław Kosiniak-Kamysz, który przez wiele lat był popychadłem Donalda Tuska, lekko się zagalopował - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, który komentował sobotnią konwencję kandydata ludowców na prezydenta. Ten mówił między innymi, że "nie pozwoli zrobić z siebie Adriana".

Decyzja prezydenta w sprawie posiedzenia Sejmu "nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą"

Prezydent podjął decyzję, że najlepszym miejscem, w którym będzie wszystko widać, w którym będzie można debatować, będą kluby mogły przedstawić stanowisko, jest właśnie posiedzenie Sejmu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Tłumaczył w ten sposób prośbę prezydenta, który o zwołanie posiedzenia Sejmu poprosił marszałek Izby.

Jak wypadli kandydaci na "pierwszych małżonków"? "Wsparcie w kampanii, jeśli nie dojdzie do wpadki"

Pojawienie się najbliższych jest wsparciem w kampanii, jeśli nie dojdzie do wpadki - ocenił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Wraz z drugim gościem programu Markiem Migalskim komentowali pojawienie się na sobotnich konwencjach wyborczych kandydatów na "pierwszych małżonków" - Pauliny Kosiniak-Kamysz i Jana Kidawy-Błońskiego. - Remis - uznał Migalski.

"Nic, co dane nie będzie odebrane"

To, co było w ostatnich latach dumą Polaków zostało bezpardonowo podeptane. Atak na konstytucję własnego państwa, niszczenie trójpodziału władzy dla przykrycia własnych, ciemnych interesów, cenzura w teatrach, muzeach, kłamstwa i manipulacje, państwo jako prywatny folwark - mówiła podczas sobotniej konwencji wyborczej kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Przedstawiła także propozycje dotyczące między innymi polityki społecznej i klimatycznej.

"To nie była zwykła stłuczka, nie zderzyłem się z samochodem. Zderzyłem się z władzą"

- Dostałem list od pani premier. Było w nim napisane, że wszyscy są równi wobec prawa, mają te same prawa i obowiązki. Uwierzyłem w to - mówił na konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Sebastian Kościelnik, który w lutym 2017 roku uczestniczył w wypadku z limuzyną ówczesnej premier Beaty Szydło. - To nie była zwykła stłuczka, nie zderzyłem się z samochodem. Zderzyłem się z władzą - dodał.

Hołownia: nie mam kompetencji politycznych, ale wykazałem, że mam kompetencje w działaniu

- Chcę zmienić to, na co do tej pory patrzyłem jako obserwator, żeby to, co do tej pory kojarzyło się z kłamstwem, bagnem, pustymi obietnicami, zaczęło się znowu kojarzyć ze służbą, prawdą - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Przekonywał, że aby wystartować w wyborach musiał "postawić na szali wszystko", w przeciwieństwie do konkurentów. Dodał, że "chociaż nie ma kompetencji politycznych, to wykazał, że ma kompetencje w działaniu".

Gdzie Kidawa-Błońska nie dotrze, tam innych poślą

Wszędzie tam, gdzie w ramach kampanii nie dotrze Małgorzata Kidawa-Błońska, będą parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, którzy będą prezentować jej program - o takim ustaleniu zarządu Platformy Obywatelskiej poinformował w środę dziennikarzy rzecznik partii Jan Grabiec.

"Stał za tym ważny interes państwowy". Bielan o ujawnieniu materiałów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym

Atakowano Centralne Biuro Antykorupcyjne za to, że rzekomo nie było podstaw do akcji przeciwko panu Kwaśniewskiemu - powiedział w "Kropce nad i" rzecznik sztabu starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, europoseł PiS Adam Bielan (Porozumienie). Komentował ujawnienie przez CBA materiałów ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - Stał za tym ważny interes państwowy - przekonywał.

"Jeżeli ktoś jest zbyt przekonany o swoim zwycięstwie, to jest to dość łatwa droga do porażki"

Sytuacja, o której mówił pan prezes Kaczyński w wywiadzie, jest oczywiście sytuacją hipotetyczną - powiedział w "Tak jest" Radosław Fogiel członek sztabu wyborczego ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy i wicerzecznik PiS. Komentował w ten sposób słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że jego partia będzie kontynuowała realizację programu wyborczego "nawet z opozycyjnym prezydentem". Monika Wielichowska z KO oceniła, że "początek kampanii Andrzeja Dudy jest kiepski".

"Naprawdę trudnym zadaniem będzie rozklejenie pana prezydenta z jego macierzystą partią"

Stawka jest tak wysoka, że nie ma słabych rywali, ale to Małgorzata Kidawa-Błońska wejdzie do drugiej tury - przekonywał w TVN24 Michał Gramatyka, dyrektor organizacyjny sztabu kandydatki Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Ocenił też, komentując kampanię Andrzeja Dudy, że "trudnym zadaniem będzie rozklejenie pana prezydenta z jego macierzystą partią".

Poseł Porozumienia: szefowa kampanii prezydenta stoi za poprawkami do nowelizacji ustaw sądowych

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło stoi za naszymi poprawkami do ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk (Porozumienie). Dodał, że "projekty, które mogłyby jakkolwiek zachwiać jednością Zjednoczonej Prawicy czy otworzyć dyskusje wewnątrz obozu nie będą przedstawiane w czasie kampanii Andrzeja Dudy".

Kaczyński: będziemy kontynuowali realizację programu nawet z opozycyjnym prezydentem

Porażka w majowych wyborach zakończyłaby możliwość dokonywania śmiałych zmian, ale nadal umożliwiałaby sprawowanie władzy - stwierdził w wywiadzie w tygodniku "Gazeta Polska" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednocześnie dodał, że jego partia będzie kontynuowała realizację programu wyborczego "nawet z opozycyjnym prezydentem". "Nie ma na pewno mowy o żadnych przyspieszonych wyborach" - zapewnił.

"Ja bym radził prezydentowi Dudzie, aby kierował się zasadą mojego byłego szefa"

Prezydent Andrzej Duda nie ma tego, co jest esencją tego urzędu - suwerenności - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski. Jego zdaniem główna kontrkandydatka Dudy - Małgorzata Kidawa-Błońska to "ktoś, kto naprawdę podejmuje decyzje w interesie kraju i jest bezpiecznikiem w systemie konstytucyjnym".

"Andrzej Duda udowodnił, ze liczy się i porozumiewa tylko z jednym środowiskiem"

W momencie, kiedy obejmuje się najwyższy urząd w państwie, powinno się być apolitycznym prezydentem wszystkich Polaków - podkreślał w Sejmie Piotr Zgorzelski (PSL), który komentował obecność Andrzeja Dudy w wyjazdowym spotkaniu klubu parlamentarnego PiS. Borys Budka (PO) mówił, iż "spotkanie pokazało, że jest to prezydent jednej opcji". Stanisław Karczewski (PiS) tłumaczył, że "taka jest praktyka".

Andrzej Duda na klubowych obradach PiS. "To formuła właściwa dla demokracji"

Nie jest rzeczą nadzwyczajną, że prezydent rozmawia z większością parlamentarną. To jest oczywiście formuła absolutnie normalna, właściwa dla demokracji. Żadnej nadzwyczajnej historii w tym nie widzę - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha, odnosząc się do udziału Andrzeja Dudy w wyjazdowym spotkaniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, współtworzącej klub PiS, zauważył, że przyjazd prezydenta nie odbył się "pod osłoną nocy, po cichu, żeby nikt nie widział".