Kidawa-Błońska: w tak zorganizowanych wyborach nie wezmę udziału

W wyborach korespondencyjnych 10 maja nie wezmę udziału - powiedziała kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, odpowiadając na pytania, czy zrezygnuje ze startu w wyborach, jeśli ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 roku wejdzie w życie.

"Rejestr PESEL nie pokrywa się jeden do jednego ze spisami wyborców"

Jeżeli dowiadujemy się, że Ministerstwo Cyfryzacji przekazało Poczcie Polskiej rejestr PESEL, który rzekomo miałby służyć do dostarczenia pakietów wyborczych, to spieszę z informacją, że rejestr PESEL nie pokrywa się jeden do jednego ze spisami wyborców - mówił w TVN24 Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wskazał, że te rejestry "nie są ze sobą kompatybilne".

OBWE o wyborach korespondencyjnych w Polsce. Treść analizy w tłumaczeniu

Ustawa dotycząca wyborów korespondencyjnych w Polsce wymaga znaczących zmian, by stała się zgodna z zaleceniami OBWE oraz innymi międzynarodowymi standardami demokratycznych wyborów – napisało w analizie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poniżej prezentujemy tłumaczenie treści analizy.

Poczta Polska ma już dane wyborców. Przekazało je Ministerstwo Cyfryzacji

Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej - poinformowało biuro prasowe resortu. Są one potrzebne do przeprowadzenia zaplanowanych na maj korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Resort dodał, że zwrócił się o "przekazanie oświadczenia o usunięciu danych i ich wszystkich kopii" po wykorzystaniu ich do przeprowadzenia głosowania.

Matczak: to nie święto demokracji, tylko jej upadek

Rzucamy się na głęboką wodę. Próbujemy przygotować wybory korespondencyjne dla 30 milionów Polaków w ciągu miesiąca - zauważył w TVN24 prof. Marcin Matczak, który komentował przygotowania rządu do wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej mimo, że ustawa w tej sprawie nie została jeszcze uchwalona. Sytuację te ocenił jako "polityczne science-fiction".

"Prezydent zachowuje się, jakby nie chciał oddać raz zdobytej władzy"

Prezydent za wszelką cenę chce sobie zagwarantować kolejną kadencje - przekonywał w TVN24 szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. - Czy tak zachowuje się głowa państwa? - pytał. W "Faktach po Faktach" mówił o ponad dwugodzinnym spotkaniu Jarosława Gowina z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej tego dnia Budka wraz z innymi przedstawicielami Platformy także spotkali się z szefem Porozumienia. Strony rozmawiały o zbliżających się wyborach prezydenckich.

Prezydent Lublina: podjąłem decyzję, że nie przekażę danych Poczcie Polskiej

- Nie należy obciążać samorządów za brak rzeczywistych działań rządu, które uczynią te wybory zgodnymi z prawem - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w programie "Tak jest" na antenie TVN24. Dodał, że podjął decyzję o nieprzekazaniu spisów wyborców Poczcie Polskiej. Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że wniosek poczty spełnia kryteria ustawowe, jest legalny i uprawnia do przekazania danych.

Gowin i posłowie Porozumienia po spotkaniu z prezydentem

Posłowie Porozumienia i lider tego ugrupowania Jarosław Gowin przez ponad dwie godziny rozmawiali w poniedziałek po południu z prezydentem. Zaproszenie na spotkanie wystosował Andrzej Duda. - Każde spotkanie z panem prezydentem wzbogaca - mówił jeszcze przed rozmowami wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz z Porozumienia. Wcześniej tego dnia Gowin spotkał się także z kierownictwem Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawiał o wyborach prezydenckich.

Sąd Najwyższy o ustawie w sprawie wyborów korespondencyjnych. "Nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych"

"Kreuje system wyborczy niespełniający postulatu powszechności wyborów prezydenckich", "narusza tajność i bezpośredniość głosowania", "ingeruje w konstytucyjną istotę wyborów" - tak o projekcie ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych pisze Sąd Najwyższy. W poniedziałek wydał opinię, w której ocenił, że podczas uchwalania ustawy "doszło do szeregu naruszeń" i "nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych".

"Nie po to PiS robi pocztyliadę, żeby Andrzej Duda nie wygrał w pierwszej turze"

Podjąłem decyzję, że jeśli nic się nie zmieni, to po raz pierwszy nie będę uczestniczył w wyborach na urząd prezydenta, bo uważam, że to nie są wybory. Skoro zamiast urny wyborczej oferuje mi się skrzynkę pocztową, to uważam, że każdy, kto uczestniczy w tej farsie, chcąc nie chcąc, ją legitymizuje i autoryzuje jawny szwindel - powiedział w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł SLD i były premier Leszek Miller.

"Nikt nie będzie traktował poważnie prezydenta wybranego w ten sposób"

Na te wybory będą patrzeć wszyscy obywatele, politycy, również ci na świecie. To, co się w nich stanie, jeśli się odbędą i ktokolwiek zostanie wybrany, będzie na arenie międzynarodowej zdelegitymizowanym prezydentem - podkreślił w "Debacie Faktów: kiedy wybory?" profesor Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS. - Prawo przestało być prawem, prawem stała się korzyść polityczna. Jeżeli coś jest korzystne dla władzy, to to się staje prawem. Organizuje się wybory na podstawie ustawy, która jeszcze nie jest prawem - dodał profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Debata Faktów: kiedy wybory?". Czy powinny się odbywać w czasach pandemii?

W programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" zaproszeni goście rozmawiają o sytuacji związanej z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Czy powinny się odbywać w czasach pandemii? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców?