Polska w czołówce medialnych doniesień

Relacja z uroczystości podpisania amerykańsko-polskiego porozumienia ws. tarczy antyrakietowej obiegła cały świat. Słowa premiera Donalda Tuska tłumaczono na angielski, niemiecki, rosyjski i arabski. Już są pierwsze reakcje. Szef niemieckiej SPD, koalicjanta partii kanclerz Angeli Merkel, mówi, że rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce podnosi ryzyko rozpoczęcia nowego wyścigu zbrojeń. Zadowolenia nie kryje za to Praga.

Największe katastrofy lotnicze w historii

583 ofiar - to żniwo najtragiczniejszej w skutkach katastrofy samolotu w historii. Mimo że statystycznie transport lotniczy należy do najbezpieczniejszych, jednak dramatyczne wypadki wciąż się zdarzają się. Przypominamy największe katastrofy lotnicze.

McCain prowadzi w sondażu prezydenckim!

Gwałtowny zwrot w preferencjach wyborczych Amerykanów. Republikański senator z Arizony John McCain wysuwa się na prowadzenie. Jego główny rywal, senator Barack Obama z Partii Demokratycznej, traci do niego pięć punktów procentowych - pokazują wyniki ostatniego sondażu przeprowadzonego przez amerykański ośrodek badania opinii publicznej Zogby International i agencję Reuters.

Pomoc dla ofiar wojny na Kaukazie

Wiele organizacji humanitarnych na świecie włącza się do pomocy ofiarom wojny na Kaukazie. Czerwony Krzyż, po wielokrotnych staraniach uzyskał już dostęp do Osetii Płd. Natomiast Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej w czwartek wyjeżdża do Gruzji.

Moskwa straszy wznowieniem ofensywy przeciwko Gruzji

Zbrojone przez NATO Tbilisi planuje przeprowadzenie kolejnego ataku - twierdzi zastępca sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji. Generał Anatolij Nogowicyn zapowiedział, że rosyjscy wojskowi zaproponują decydentom politycznym na Kremlu "konkretne, adekwatne kroki, których celem będzie neutralizacja takiego zagrożenia".

Japonki rodzą dzieci swoim... córkom

W ciele kobiety umieszczono embrion utworzony z jajeczka pobranego od jej córki, która jest pozbawiona macicy. To kolejny taki przypadek w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do tej pory matkami zastępczymi zostało osiem kobiet - cztery z nich zaszły w ciążę dla swoich córek, pozostałe wyświadczyły taka niezwykłą "przysługę" swojemu rodzeństwu.

Czechy - 40 lat po okupacji

Noc z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W Czechosłowacji trwa Praska Wiosna, czyli walka o demokratyzację ustroju komunistycznego. Inwazja wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii tłumi jednak tę nadzieję. 40 lat po tym wydarzeniu nie ma już Czechosłowacji, ale Czesi tamtego dramatu nie zapomnieli.

Benedykt XVI modli się za Polaków

Papież nie zapomina o rodakach swojego wielkiego poprzednika. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo, Benedykt XVI zwrócił się do ofiar niedawnych huraganów, które nawiedziły nasz kraj. Powiedział po polsku, że modli się w intencji poszkodowanych.

Umowa ws. tarczy podpisana

W obecności prezydenta, premiera i marszałków parlamentu szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podpisał z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice umowę o budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Londyn murem za Gruzinami

Brytyjski rząd jest "w pełni solidarny" z Gruzinami - zapewniał w Tbilisi szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband. Brytyjczyk zjawił się w Gruzji bezpośrednio po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Seria zamachów w Algierii

Dzień po krwawym zamachu na wschód od Algieru, w którym zginęły 43 osoby, w Algierii znów wybuchły bomby. W miejscowości Bouira zginęło co najmniej 11 osób, a 31 zostało rannych.

Somalijscy piraci coraz groźniejsi

Dla somalijskich piratów nawet ładunek oleju palmowego jest wystarczająco kuszący. U wybrzeży Afryki porwali właśnie malezyjski tankowiec płynący z olejem do Europy.

Kontrakt Beatlesów idzie pod młotek

Ten kontrakt wart jest co najmniej pół miliona funtów, choć podpisany został 46 lat temu. Mowa o pierwszym kontrakcie zespołu The Beatles - dokument wkrótce pójdzie pod młotek.

USA toną w tłuszczu

Stanom Zjednoczonym grozi katastrofa zdrowotna - do 2015 roku trzech na czterech Amerykanów będzie otyłych lub będzie miało nadwagę.

Gruzja: zabójstwa, gwałty, niszczenie domów

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Gruzji, zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni i obietnicą złożoną przez prezydenta Miedwiediewa - powiedział wicedyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Matthew Bryza. Są doniesienia o brutalnym postępowaniu rosyjskich wojsk na zajętych terenach.

Karadżić żąda zmiany sędziów

Radovan Karadżić, były przywódca bośniackich Serbów, sądzony przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, zażądał zmiany sędziów uczestniczących we wstępnej rozprawie. Oświadczył, że jeden z nich brał udział w podobnych procesach i może nie być obiektywny.

Parlament w ogniu

Co najmniej 13 osób zostało rannych w pożarze egipskiego parlamentu jaki wybuchł we wtorek Kairze.

Miedwiediew: wycofamy się do 22 sierpnia

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że Rosja do 22 sierpnia wycofa swoje siły w Gruzji na pozycje określone w porozumieniu o zawieszeniu broni.

Rodziny ofiar dostaną po 15,1 tys. dolarów

Firma budowlana odpowiedzialna za katastrofę pociągu w czeskiej Studence zapowiada odszkodowania dla ofiar wypadku. Rodziny, które straciły swoich bliskich dostaną po 250 tys. koron czeskich (15,1 tys. dolarów), pozostałe wypłaty będą uzależnione od stopnia poniesionych obrażeń.

"Polityka Putina z czasów sowieckiego imperium"

Rosję za działania wojenne w Gruzji skrytykowała już połowa świata. Teraz premiera Władimira Putina ostro krytykuje rosyjska opozycja, zarzucając mu prowadzenie "agresywnej" polityki zagranicznej przypominającej czasy imperium sowieckiego.

Stosunki NATO-Rosja zamrożone

Sojusz Północnoatlantycki zgodził się powołać do życia Komisję NATO-Gruzja, zaś zamroził prace w działającej od 2002 roku Radzie NATO-Rosja. - Nasze relacje z Federacją Rosyjską nie mogą pozostać w dotychczasowym kształcie - mówił szef Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer na konferencji prasowej w Brukseli.

"NATO próbuje wybielić przestępczy reżim"

Moskwa niezadowolona ze stanowiska NATO ws. konfliktu kaukaskiego. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uznał, że Sojusz próbuje ocalić "przestępczy reżim" w Tbilisi.

"Żyjące dziewice" idą do szkoły

Dziewczynki, które zgodnie z nepalską tradycją są zabierane z domów i umieszczane w świątyniach jako wcielenia bogini Taledźu, będą miały prawo do opieki medycznej i podstawowego wykształcenia. Dziś rano zdecydował o tym Sąd Najwyższy Nepalu.

Kouchner: Unia rozczarowana Rosją

- Unia Europejska może podjąć kroki, jeśli Rosja - wbrew obietnicy - nie wycofa wojsk z Gruzji - ostrzegł we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, którego kraj przewodniczy obecnie UE.

"Żałosne groźby Rosji"

Jaap de Hoop Scheffer uznał jako "żałosne" groźby Moskwy wysuwane w związku ze zgodą polskiego rządu na instalację amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Jako Sekretarz Generalny czuję się w obowiązku stanąć po stronie Polski - mówił na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu NATO w sprawie konfliktu kaukaskiego.

Postawa Rosji w Gruzji "ładna" i "mądra"

Mimo ostatnich drobnych nieporozumień na linii Rosja-Białoruś stosunki między tymi państwami pozostają bardzo dobre. Dmitrij Miedwiediew i Alaksander Łukaszenka podjęli decyzję o podpisaniu jeszcze w tym roku porozumienia o utworzeniu wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej. Natomiast prezydent Białorusi nazwał postawę Rosji w Gruzji "ładną" i "mądrą".

Rosja: zielone światło dla niezależnych obserwatorów

- Rosja zgodziła się na wysłanie do Gruzji w trybie pilnym 20 nieuzbrojonych obserwatorów wojskowych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformował Alexander Stubb, minister spraw zagranicznych Finlandii, która rotacyjnie przewodniczy OBWE.

Raj znika pod wodą

Już niedługo na mapie świata może być o jedno państwo mniej. Tuvalu - małe wyspiarskie miasteczko na Oceanie Spokojnym - tonie. Kraje południowego Pacyfiku zaapelowały we wtorek do wspólnoty międzynarodowej z prośbą o pomoc.

Dobry lekarz lubi gry wideo

Chirurdzy, którzy przed wejściem na salę operacyjną przynajmniej trzy godziny grali w gry wideo, popełnili o 37 procent błędów mniej, niż ich koledzy, którzy nie grali. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Iowa zebrali dowody na związek między grami wideo a sprawnością lekarzy.