Dalajlama: Chińska armia morduje w czasie igrzysk

Przywódca duchowy Tybetańczyków oskarżył chińską armię o otwarcie ognia do tłumu w czasie protestu we wschodnim Tybecie 18 sierpnia. "Le Monde", który zamieścił wywiad z Dalajlamą, podał liczbę 140 zabitych.

Pierwsze zwycięstwo Karadżicia

Pozytywnie rozpatrzono prośbę byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadzicia, który zażądał aby wykluczyć ze składu sędziowskiego Holendra Alphonsa Oriego. Jego zdaniem, sędzia, który brał już udział w podobnym procesie innego z przywódców Serbów bośniackich, będzie stronniczy.

Tymoszenko ma największe wpływy

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zajęła pierwsze miejsce w opublikowanym w czwartek rankingu 100 najbardziej wpływowych osób w kraju. Prezydent Wiktor Juszczenko - w pierwszej piątce, ale pokonany przez szefową ukraińskiego rządu.

Rosja nie zamyka drzwi przed NATO

Szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, powiedział w czwartek, że relacje Moskwy z Sojuszem Północnoatlantyckim zależą od tego ostatniego. - Wszystko zależy nie od nas, lecz od tych, którzy decydują o priorytetach Sojuszu - mówił rosyjski minister.

"Pawilon zamienił się w jedną wielką kostnicę"

Mieszkańcy Madrytu i stolicy Katalonii, Barcelony, pięciominutową ciszą uczcili ofiary środowej katastrofy lotniczej. Ten najtragiczniejszy od 25 lat wypadek przeżyło jedynie 19 osób z ponad 170. Obecnie trwa identyfikacja zwłok. Według wstępnych informacji konsulatu RP, wśród ofiar nie ma Polaków.

Pakistan: dziesiątki zabitych i rannych

Do podwójnego zamachu, w którym zginęło co najmniej 57 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, przyznały się pakistańskie grupy talibów. - Widziałem kawałki ciał zwisające z drzew - opisuje świadek dramatu w pakistańskim mieście Wah.

Niemcy piszą o "nowym froncie wschodnim"

Niemcy piszą o "nowym froncie na wschodzie", zimnej wojnie, podziałach w NATO i wątpliwym bezpieczeństwie. Brytyjczycy są bardziej wstrzemięźliwi, a Litwini popierają polską decyzję. Europejska prasa komentuje podpisane przez Polskę i USA porozumienie o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej.

Stan rannego żołnierza - lepszy

Stan zdrowia jedynego polskiego żołnierza ocalałego z prawdopodobnego zamachu w Afganistanie lekarze oceniają jako lepszy niż w środę. Żołnierz przeszedł operację. W środę samochód, którym jechało czterech polskich żołnierzy wpadł na minę. Trzech żołnierzy zginęło, jeden został ranny.

"Polacy wybrali gruzińskie wino zamiast rosyjskiego gazu"

- Toasty za powodzenie i skuteczność tarczy wznoszono gruzińskim winem - podsumowuje amerykańsko-polskie porozumienie o tarczy rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej". Rosyjska prasa ocenia, że umowa popsuje i tak nienajlepsze stosunki Warszawy z Moskwą.

Saakaszwili: Rosjanie kpią sobie ze świata

Rosjanie faktycznie opuszczają niektóre gruzińskie miasta - przyznaje prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili - ale dodaje, że jednocześnie rosyjskie wojska nasilają działania w innych regionach jego kraju. - Rosjanie kpią sobie ze świata - mówi Saakaszwili. Z kolei Waszyngton ujawnia, że ostrzegał Tbilisi przed konfliktem z Rosją.

Atak na tureckich policjantów

Ośmiu tureckich policjantów i trzech żołnierzy zostało rannych w eksplozji przydrożnej bomby w Izmirze na zachodzie Turcji. Nikt na razie nie przyznał się do zamachu.

Papież pojedzie do Chin?

W stosunkach zależnego od komunistycznych władz chińskiego kościoła z Watykanem widać "stałą poprawę", mówi jeden z prorządowych chińskich biskupów z tzw. Kościoła Patriotycznego i wyraża nadzieję, że Benedykt XVI niedługo odwiedzi Pekin.

USA dadzą nam rabat na patrioty?

Jest szansa na 10-proc. rabat przy zakupie rakiet typu Patriot - informuje "Rzeczpospolita". Dotychczas USA oferowały je nam za miliard dolarów, teraz cena może być znacznie niższa.

McCain na tak, Obama sceptyczny

Kandydat Republikanów John McCain i Demokratów Barack Obama nie mówią jednym głosem w sprawie tarczy antyrakietowej. Różnicy zdań między nimi nie zmieniło nawet podpisanie w Warszawie umowy o instalacji tarczy w Polsce.

Polonusi apelują do Busha

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Frank Spula zaapelował do prezydenta George'a W. Busha, aby Ameryka przyszła Polsce z pomocą w razie spełnienia przez Rosję pogróżek wobec Warszawy, związanych z tarczą antyrakietową.

153 osoby zginęły w katastrofie lotniczej

Liczba ofiar katastrofy hiszpańskiego samolotu startującego z lotniska w Madrycie to 153 osoby - podał hiszpański rząd. Tylko 19 osób przeżyło katastrofę na lotnisku Barajas - powiedziała hiszpańska minister rozwoju Magdalena Alvarez. Na pokładzie piętnastoletniego samolotu było 166 pasażerów i 9 członków załogi. Samolot pasażerski linii Spanair podczas startu wypadł z pasa i stanął w płomieniach.

Kongres waha się ws. tarczy

Droga do rozmieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony w Polsce może być jeszcze daleka. Kongres USA, pod kontrolą Demokratów, pozostaje sceptyczny wobec tarczy. - Jeśli chodzi o rozpoczęcie jej budowy w Polsce, mówimy: nie - oświadczyła kongresmenka Helen Tauscher, przewodnicząca podkomisji Izby Reprezentantów nadzorującej program obrony antyrakietowej.

Rosyjska reakcja na tarczę

Rosja reaguje na amerykańsko-polskie porozumienie ws. tarczy. Na razie słownie. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiada, że Rosja odpowie nie tylko drogą protestów dyplomatycznych.

Czarna seria samolotów serii MD-80

Katastrofa w Madrycie to już kolejny w ostatnich latach wypadek z udziałem samolotu serii MD-80. W marcu i kwietniu tego roku kontrola bezpieczeństwa zmusiła linie American Airlines do wstrzymania lotów całej floty maszyn tego typu. Wcześniej doszło do serii tragicznych wypadków samolotów MD-80.

Pierwsze podwodne muzeum świata

Zabytki egipskie z epoki faraonów, relikty przeszłości z czasów grecko-rzymskich, statki zatopionej floty Napoleona... Wszystko to będzie można podziwiać w pierwszym na świecie podwodnym muzeum, jakie powstanie w Aleksandrii.

Polska w czołówce medialnych doniesień

Relacja z uroczystości podpisania amerykańsko-polskiego porozumienia ws. tarczy antyrakietowej obiegła cały świat. Słowa premiera Donalda Tuska tłumaczono na angielski, niemiecki, rosyjski i arabski. Już są pierwsze reakcje. Szef niemieckiej SPD, koalicjanta partii kanclerz Angeli Merkel, mówi, że rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce podnosi ryzyko rozpoczęcia nowego wyścigu zbrojeń. Zadowolenia nie kryje za to Praga.

Największe katastrofy lotnicze w historii

583 ofiar - to żniwo najtragiczniejszej w skutkach katastrofy samolotu w historii. Mimo że statystycznie transport lotniczy należy do najbezpieczniejszych, jednak dramatyczne wypadki wciąż się zdarzają się. Przypominamy największe katastrofy lotnicze.

McCain prowadzi w sondażu prezydenckim!

Gwałtowny zwrot w preferencjach wyborczych Amerykanów. Republikański senator z Arizony John McCain wysuwa się na prowadzenie. Jego główny rywal, senator Barack Obama z Partii Demokratycznej, traci do niego pięć punktów procentowych - pokazują wyniki ostatniego sondażu przeprowadzonego przez amerykański ośrodek badania opinii publicznej Zogby International i agencję Reuters.

Pomoc dla ofiar wojny na Kaukazie

Wiele organizacji humanitarnych na świecie włącza się do pomocy ofiarom wojny na Kaukazie. Czerwony Krzyż, po wielokrotnych staraniach uzyskał już dostęp do Osetii Płd. Natomiast Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej w czwartek wyjeżdża do Gruzji.

Moskwa straszy wznowieniem ofensywy przeciwko Gruzji

Zbrojone przez NATO Tbilisi planuje przeprowadzenie kolejnego ataku - twierdzi zastępca sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji. Generał Anatolij Nogowicyn zapowiedział, że rosyjscy wojskowi zaproponują decydentom politycznym na Kremlu "konkretne, adekwatne kroki, których celem będzie neutralizacja takiego zagrożenia".

Japonki rodzą dzieci swoim... córkom

W ciele kobiety umieszczono embrion utworzony z jajeczka pobranego od jej córki, która jest pozbawiona macicy. To kolejny taki przypadek w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do tej pory matkami zastępczymi zostało osiem kobiet - cztery z nich zaszły w ciążę dla swoich córek, pozostałe wyświadczyły taka niezwykłą "przysługę" swojemu rodzeństwu.

Czechy - 40 lat po okupacji

Noc z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W Czechosłowacji trwa Praska Wiosna, czyli walka o demokratyzację ustroju komunistycznego. Inwazja wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii tłumi jednak tę nadzieję. 40 lat po tym wydarzeniu nie ma już Czechosłowacji, ale Czesi tamtego dramatu nie zapomnieli.

Benedykt XVI modli się za Polaków

Papież nie zapomina o rodakach swojego wielkiego poprzednika. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo, Benedykt XVI zwrócił się do ofiar niedawnych huraganów, które nawiedziły nasz kraj. Powiedział po polsku, że modli się w intencji poszkodowanych.