Chińczycy podrabiają BMW?

Menedżerowie niemieckiego giganta motoryzacyjnego BMW zarzucają chińskiemu producentowi Shuanghuan, że jego samochód jest zbyt podobny do modelu BMW X5. Niemcy żądają wstrzymania produkcji.

Irak: zginął przywódca sunnitów

W zamachu bombowym zginął w czwartek szejk Abdul Sattar Abu Risha - przywódca irackich sunnitów, znany ze sprzeciwu wobec działań Al-Kaidy. Bombę podłożono na poboczu drogi niedaleko Ramadi, gdzie Abu Risha mieszkał.

Zubkow po Putinie

- Jeśli coś osiągnę na stanowisku premiera, to niewykluczone, że tak się stanie - powiedział Wiktor Zubkow zapytany, czy będzie kandydować na prezydenta. Rosyjscy komentatorzy różnią się w ocenach środowych zmian na szczytach władzy w Moskwie.

Polscy kibole znów narozrabiali na Litwie

Nie mają Litwini szczęścia do polskich pseudo-kibiców. W lipcu podczas meczu Pucharu Intertoto chuligani z Warszawy zdemolowali stadion Vetry Wilno. We wtorek drodze na mecz z Finlandią Polacy grasowali w okolicach Pasvalis, miasta położonego na północy kraju.

10 ofiar linczu w Indiach

10 osób pobili na śmierć wieśniacy z dystryktu Vaishali w Indiach. Dokonali oni samosądu na 11 mężczyznach, których podejrzewali kradzież. Jedyny ocalony został przewieziony do szpitala.

Ciche ludobójstwo w Etiopii?

Rebelianci z etiopskiego regionu Ogaden ostrzegają przed "afrykańskim ludobójstwem" i apelują do Narodów Zjednoczonych, by uważniej przyjrzały się sytuacji w Etiopii. Oskarżają rząd i premiera Melesa Zenawiego o zbrodnie wojenne.

"Cicha rewolta w Kościele"

Rzymski dziennik "La Repubblica" pisze o "klimacie cichej rewolty" w Kościele katolickim po jednej z decyzji Benedykta XVI .

Maszynka do eutanazji

Wystarczy nacisnąć guzik. Śmierć następuje błyskawicznie - mówi dr Roger Kusch, wynalazca urządzenia do eutanazji. Kusch przedstawił ostatnio urządzenie pensjonariuszom domu starców w Hamburgu.

Bestia przed sądem

W Moskwie rusza proces Aleksandra Piczuszkina oskarżonego o dokonanie 49 morderstw. On sam twierdzi, że ma na sumieniu ponad 60 ofiar. Jak sam mówi, chciał zabić 64 osoby - tyle, ile jest pól na szachownicy.

Gotowi na Ramadan

Jest to szczególny czas nie tylko dla wyznawców Koranu. W rejonach napięć w krajach islamskich rośnie ryzyko zamachów. Dowódcy polskiego kontyngentu zapewniają, że polska misja w Afganistanie jest gotowa na każdą ewentualność.

Senat USA tnie wydatki na tarczę

O 85 mln dolarów Senacka Komisja Rozdziału Środków Budżetowych zmniejszyła w środę wieczorem (czasu USA) zaplanowane przez administrację fundusze na budowę systemu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Indonezja: strach przed tsunami

Po kolejnych czwartkowych trzęsieniach ziemi indonezyjska agencja sejsmologiczna ponawiała ostrzeżenia o fali tsunami. Podobny alert ogłosiła japońska agencja meteorologiczna dla czterech krajów - Indonezji, Australii, Indii i Sri Lanki.

Nie będzie już sępów i goryli?

Być może już niedługo na Ziemi nie będzie można spotkać goryla równinnego, orangutana sumatrzańskiego czy sępa azjatyckiego - wymarciem zagrożonych jest ponad 16 tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Indonezja: Pierwsze ofiary trzęsienia ziemi

Co najmniej 6 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych na skutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę Indonezję. Wstrząsy powracają co jakiś czas, a władze kraju ponowiły ostrzeżenie przed tsunami.

USA zbombardują Iran?

Główny negocjator ds. nuklearnych Iranu Ali Laridżani zapowiedział, że jego kraj nie zrezygnuje z prac nad wzbogacaniem uranu. W odpowiedzi Stany Zjednoczone zastanawiają się nad zbombardowaniem irańkich instalacji nuklearnych.

Rosyjski rząd podał się do dymisji

Kilka godzin po dymisji gabinetu Michaiła Fradkowa poznaliśmy jego prawdopodobnego następcę. Władimir Putin zgłosił kandydaturę Wiktora Zubkowa, szefa Federalnej Agencji ds. Nadzoru Finansowego, na premiera.

Co czwarty ssak zagrożony wyginięciem

Specjaliści z organizacji ekologicznej World Conservation Union (IUCN) ostrzegają, że około 16 tys. gatunków grozi wyginięcie w najbliższej przyszłości. Co trzeci gatunek płazów i co czwarty ssaków jest zagrożony.

Prokuratura nie zajmie się śmiercią dziennikarza

"Wynik skłonności samobójczych" - taka jest zdaniem moskiewskiej prokuratury przyczyna zagadkowej śmierci znanego dziennikarza Iwana Safronowa. Jego koledzy z opiniotwórczego "Kommiersanta" uważają jednak, że Safronow zginął z własnej woli.

Bush ogłosi redukcję wojsk

W czwartek wieczorem prezydent USA George W. Bush w telewizyjnym przemówieniu ogłosi wycofanie z Iraku 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy - przyznają przedstawiciele Białego Domu.

Wściekli wyborcy podpalili dom burmistrza

W Polsce wybory dopiero się zbliżają a w Gwatemali właśnie się zakończyły. Mimo, że tylko samorządowe to i tak przyniosły sporo emocji. Niezadowoleni z reelekcji swojego burmistrz mieszkańcy gminy Palin podpalili jego dom.

Internauci szukają Fossetta

Tysiące ludzi z całego świata dołączają się do poszukiwań zaginionego ponad tydzień temu milionera, poszukiwacza przygód i pilota - Steva Fossetta. Czynią to za pomocą swoich komputerów.

Premier Japonii rezygnuje

Dramatyczny spadek poparcia, zamieszanie wokół misji w Afganistanie i Iraku oraz korupcja w rządzie - to główne powody, dla których konserwatysta Shinzo Abe zrezygnował z kierowania japońskim rządem.

Ciemność widzę, ciemność

Mieszkańcy Ameryki Południowej mogli obserwować zaćmienie słońca, tym razem tylko częściowe. To niecodzienne zjawisko można było oglądać między innymi w Chile i Argentynie.

Nowy rok.. 2000

Siedem lat dłużej na nowe tysiąclecie musieli czekać mieszkańcy Etiopii. W nocy z wtorku na środę w stolicy kraju Addis Abbeba hucznie obchodzono nowy rok... 2000.

Paragwaj płonie

Potężne pożary w Paragwaju. W gaszeniu ognia bierze udział ponad 800 strażaków i żołnierzy. Prezydent kraju poprosił o pomoc sąsiadującą Brazylię, Argentynę, oraz Chile.

Półkwartę piwa, please

Brytyjczycy nadal mogą cieszyć się ze swojej odmienności i z ironicznym uśmiechem obserwować obcokrajowców, którzy borykają się z ich półkwartami, pintami, milami, funtami, uncjami, calami, stopami i jardami. Komisja Europejska zgodziła się na zachowanie tradycyjnego brytyjskiego systemu miar.