Gruzja: Rosjanie prowadzą operację w Abchazji

Kolejny punkt zapalny konfliktu na Kaukazie. Gruzińskie MSW poinformowało, że Rosja rozpoczęła operację wojskową w kontrolowanej przez Gruzję części wąwozu Kodori. Wcześniej prezydent separatystycznej Abchazji Siergiej Bagapsz ogłosił mobilizację rezerwistów i poinformował o wysłaniu 1000 żołnierzy na sporny teren.

Kolejny ranny Polak wraca z Czech do domu

Kolejna osoba, ranna w wypadku kolejowym pod Studenką, opuściła czeski szpital. Nadal hospitalizowanych jest jeszcze troje Polaków. Ustalono już tożsamość wszystkich śmiertelnych ofiar. Dwie, niezidentyfikowane dotąd, osoby to Czeszki.

Papież apeluje o pokój

- Moim życzeniem jest, by skończyły się natychmiast działania militarne - mówił o konflikcie w Gruzji papież Benedykt XVI w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Modlił się także za objętych konfliktem "prawosławnych braci".

Cyklon zabił dziesiątki osób

Co najmniej 78 osób zabił w Wietnamie cyklon Kammuri oraz następujące po nim powodzie i błotne lawiny. Wiele osób uznanych jest za zaginione.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Konflikt w Gruzji, śmierć Aleksandra Sołżenicyna oraz oskarżenie Francji o udział w ludobójstwie przez władze Rwandzie - to najważniejsze zagraniczne tematy, o których pisaliśmy w ostatnim tygodniu w tvn24.pl.

Rosja otwiera drugi front w Abchazji

Kolejny akt rosyjsko-gruzińskiego konfliktu: bomby spadają na lotnisko wojskowe w stolicy Gruzji Tbilisi, a także na wąwóz Kodori - ostatni skrawek Abchazji kontrolowany przez Gruzinów. Jak twierdzi strona gruzińska, Rosjanie przygotowują 10 tysięcy żołnierzy do ataku o świcie. Rosyjskie oddziały wylądowały w Abchazji

Rosyjski generał ranny w Osetii

Dowódca rosyjskich wojsk wspomagających oddziały separatystów w Południowej Osetii, generał-lejtnant Anatolij Chruliew, został postrzelony w czasie wymiany ognia z siłami gruzińskimi - donosi rosyjska telewizja Wiesti 24. Jak dodaje - obrażenia generała są lekkie.

Władimir Putin: To ludobójstwo

Premier Rosji prosto z Pekinu pojechał do Osetii Północnej - rosyjskiego regionu sąsiadującego z Osetią Południową. Tam wygłosił najostrzejsze oskarżenia pod adresem Gruzinów i ich działań w Osetii. - To, co tam się dzieje to ludobójstwo - powiedział wieczorem. Wcześniej stwierdził, że "przywódcy Gruzji uciekli się do bardzo agresywnych działań".

Chiny: Wybuchy w prowincji Sinkiang

Co najmniej dwie osoby zginęły w nocy z soboty na niedzielę w kilku eksplozjach, do których doszło w Sinkiangu (Xinjiang), regionie autonomicznym na północnym zachodzie Chin - poinformowały chińskie oficjalne media. Słyszano też sporadyczne strzały.

Rada Bezpieczeństwa ONZ bez ustaleń

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się ponownie na posiedzeniu poświęconym eskalacji konfliktu w Osetii Południowej. Spotkanie znów zakończyło się bez konkretnych ustaleń, mimo powszechnej opinii o konieczności wstrzymania działań wojennych. - Opinie zbytnio się rozjechały - powiedział Reuterowi jeden z uczestników obrad.

Sarkozy interweniuje w sprawie Osetii

Przewodząca Unii Europejskiej Francja wezwała Rosję do akceptacji gruzińskich próśb o zaprzestanie działań zbrojnych w Południowej Osetii i ogłoszenie rozejmu. "Działania wojskowe Rosji na terytorium Gruzji mogą wywrzeć wpływ na stosunki z Unią Europejską" - oświadczyła w sobotę późnym wieczorem Francja.

Ciosek: Ograniczyć działania zbrojne do terenu Osetii

- Najistotniejsza sprawa to powstrzymanie rozszerzania się wojny na całą Gruzję. Jeśli działania wojenne ograniczą się tylko do terytorium Osetii i Abchazji, Rosja nie zajmie całego terytorium i nie przejmie rządów, to konflikt będzie można rozwiązać przy stole negocjacyjnym - ocenił w "Magazynie 24 godziny" Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie.

Mediatorzy jadą do Gruzji

Świat zareagował na wydarzenia w Kaukazie. Delegacja Unii Europejskiej, USA, NATO oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jedzie w sobotę wieczorem do Gruzji, by podjąć próbę mediacji w konflikcie wokół Osetii Południowej.

Gruzja wprowadza stan wojenny

Parlament zatwierdził dekret prezydenta mówiący o wprowadzeniu stanu wojennego w Gruzji. Przepisy wchodzą w życie 9 sierpnia i będą obowiązywały przez 15 dni. Wcześniej gruziński prezydent Micheil Saakaszwili powiedział, że Rosja przeprowadziła na Gruzję inwazję "na pełną skalę".

Czesi podnoszą pociąg po katastrofie

Czesi zaczęli usuwać wraki wagonów pociągu, który rozbił się w piątek niedaleko Ostrawy. Wcześniej policja zabroniła jakichkolwiek prac, do czasu dokonania odpowiednich pomiarów.

Abchazja włącza się w konflikt?

Separatyści ze zbuntowanej gruzińskiej republiki - Abchazji - podjęli akcję zbrojną w kontrolowanym przez Tbilisi, spornym wąwozie Kodori. Wcześniej agencje podały informację, że rosyjskie samoloty zbombardowały ten region.

Czy Rosja upokorzy Zachód?

Jeśli Rosja bombami „zmusi do pokoju” Gruzję, będzie to klęska nie tylko Gruzinów. To będzie punkt zwrotny w historii byłego ZSRR po 1991 roku. Moskwa udowodni, że to ona panuje na obszarze postsowieckim. Porażka wiernego sojusznika USA, jakim jest Gruzja, pokaże bezsilność Zachodu.

Gruzja pod bombami

Rosyjskie samoloty kontynuują naloty na Gruzję. Jest wielu zabitych wśród cywilów. Armia gruzińska prawdopodobnie straciła Cchinwali.

Plac Tiananmen w tybetańskich flagach

Pięciu działaczy na rzecz praw człowieka, wznosząc okrzyki "wolny Tybet", owinęło się flagami tybetańskimi i położyło się na Placu Tiananmen w Pekinie. To kolejna już próba podczas Igrzysk, zamanifestowania solidarności z uciskanymi mieszkańcami "Dachu Świata".

Amerykański turysta zamordowany w Pekinie

Amerykański turysta został zamordowany w sobotę w Pekinie - taką informację podała chińska agencja Xinhgua. Zabójstwa miał dokonać Chińczyk, który po ataku popełnił samobójstwo.

"Mamy katastrofę humanitarną"

Co najmniej 30 tysięcy uchodźców uciekło do Rosji - podają źródła moskiewskie. - W rzeczywistości mamy katastrofę humanitarną - powiedział rosyjski wicepremier Siergiej Sobianin. W konflikcie zginęło już co najmniej 1,5 tysiąca ludzi. Organizacje broniące praw człowieka wzywają do natychmiastowego przerwania działań wojennych.

W katastrofie pociągu zginęła Polka

Polka ofiarą katastrofy kolejowej, do której doszło w piątek pod Ostrawą w Czechach - potwierdza konsul generalny RP w Ostrawie Jerzy Kronhold. W sumie w wypadku pociągu relacji Kraków - Praga zginęło siedem osób, a 67 zostało rannych, w tym 13 ciężko. Wśród poszkodowanych jest 10 Polaków. Pięcioro nadal przebywa w czeskich szpitalach.

ONZ bezradna wobec konfliktu w Gruzji

Fiaskiem zakończyło się specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Osetii Południowej. Sprzeciw Rosji spowodował, że Rada nie przyjęła deklaracji wzywającej do przywrócenia status quo sprzed eskalacji przemocy.

Negocjator na ambasadora

Witold Waszczykowski, dotychczasowy główny negocjator z USA ws. tarczy antyrakieowej, zostanie wysłany na placówkę dyplomatyczną, najprawdopodobniej do Egiptu. Jego obowiązki przejął Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, który w "Magazynie 24 Godziny" opowiadał o powodach swojej decyzji.

Zhakowana Gruzja

Nie działały gruzińskie strony internetowe, hakerzy w niewybredny sposób zaatakowali witrynę gruzińskiego MSZ. Nowoczesna wojna ma swoją nową twarz - cybertwarz.

Kandydat na prezydenta zdradzał żonę

John Edwards, były kandydat na kandydata Demokratów do urzędu prezydenta USA, przyznał się do romansu. Amerykanów oburza fakt, że żona, którą zdradzał choruje na raka.

USA do Rosji: wycofajcie się!

Rosja powinna zaprzestać ataków na Gruzję i wycofać się z jej terytorium, oświadczyła amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Tymczasem dyplomacja NATO pracuje pełną parą, by zapobiec dalszym walkom w Osetii Południowej. Ale o wojskowym zaangażowaniu Sojuszu nie ma mowy.

Podpalił się w proteście przeciwko polityce Chin

8 sierpnia w Dniu Solidarności z Tybetem, na całym świecie odbyły się antychińskie demonstracje. Do tragicznego zdarzenia doszło w Turcji, gdzie przed chińską ambasadą jeden z protestujących oblał się benzyną i podpalił.