Zostań specjalistą od inwigilacji

Jeśli chcesz zostać specem od inwigilacji wystarczy, że już od najbliższego roku akademickiego rozpoczniesz naukę w City University w Londynie. To właśnie ta uczelnia, jako pierwsza na świecie, wprowadza do swego programu nauczania magisterskie studia poświęcone inwigilacji.

Prezydent zawetował ordynację wyborczą

Prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow zawetował w środę ordynację wyborczą, która podnosi z 4 do 8 proc. próg wyborczy w wyborach parlamentarnych dla koalicji - poinformowało jego biuro prasowe. Jak uzasadniono takie zmiany są niedopuszczalne tuż przed zbliżającym się głosowaniem.

Mołdawia przelicza głosy

W Mołdawii rozpoczęto powtórne liczenie głosów oddanych w wyborach parlamentarnych 5 kwietnia. Opozycja, która oskarża rząd o sfałszowanie wyborów, w ponownym przeliczeniu jednak nie bierze udziału - z własnej woli.

Sprzedaż dobytku Jacksona wstrzymana

Nie dojdzie do wyprzedaży dobytku Michaela Jacksona. Król pop porozumiał się z domem aukcyjnym, a ten wycofał się z przeprowadzenia kontrowersyjnej aukcji. Oznacza to, że m.in. rękawiczka wysadzana kryształami z teledysku "Billie Jean", Rolls-Royce czy prywatna zastawa stołowa Jacksona nie trafią do kolekcjonerów.

Kamieniami w afgańskie emancypantki

Protestowały przeciwko nowemu, restrykcyjnemu muzułmańskiemu prawu - ale jedyne co uzyskały, to grad kamieni. Około trzystu afgańskich kobiet zostało zaatakowanych w Kabulu.

Iran gotowy do rozmów

We wtorek amerykańska prasa napisała, że Zachód rozważa ustąpienie Iranowi w kwestii atomowej. W środę ustami prezydenta Mahmuda Ahmadineżada "Iran z zadowoleniem powitał dialog z mocarstwami światowymi, pod warunkiem, że podstawą tego dialogu będzie sprawiedliwość i wzajemne poszanowanie".

Groźny duchowny na wolności

Dwa lata temu Abdul Aziz trafił pod klucz za przewodzenie buntowi radykalnych muzułmanów, który kosztował życie ponad sto osób. W środę pakistański Sąd Najwyższy nakazał wypuszczenie go za kaucją.

Wódz nie żyje, ale cukierki są

Chociaż od jego śmierci minęło 15 lat, Koreańczycy z komunistycznej Północy nadal obchodzą urodziny "wiecznego prezydenta" Kim Ir Sena. Z tej okazji są nawet cukierki.

Zamachowiec z Bombaju pozbawiony adwokata

Zaledwie kilkanaście minut trwała pierwsza rozprawa w procesie jedynego zamachowca zatrzymanego po ubiegłorocznym krwawym ataku na Bombaj. Sąd uznał, że obrończyni zamachowca nie może pełnić swoich obowiązków.

Miedwiediew wbija szpilę w Putina

- Demokracja nie może być przeciwstawiana dobrobytowi - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w pierwszym wywiadzie prasowym, jakiego udzielił. Nie bez znaczenia jest też to, komu tego pierwszego wywiadu udzielił: opozycyjnej "Nowej Gaziecie".

Nacjonaliści przeciwko premierowi

Drugi dzień zwolennicy węgierskiej radykalnej prawicy protestują na ulicach Budapesztu przeciwko nowemu szefowi rządu. W starciach z policją są ranni.

Najstarszy aktor porno

Wesołe jest życie staruszka. Udowodnił to 75-letni Shigeo Tokuda - jeden z najstarszych, aktywnych aktorów filmów dla dorosłych.

Policjant zawieszony za pobicie demonstrantki

Policjant uderza w twarz kobietę, a następnie bije ją pałką po nogach – takie nagranie z demonstracji przed szczytem G20 w Londynie ujawniono na portalu YouTube. Funkcjonariusz został już zidentyfikowany i zawieszony przez Scotland Yard.

Kochankowie publicznie rozstrzelani

Afgańscy talibowie rozstrzelali w prowincji Nimruz kobietę i mężczyznę za to, że byli kochankami. Egzekucję musiała oglądać cała wieś.

Hawaje się zatrzęsły

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło część hawajskiej wyspy Big Island. Nie ma informacji o zniszczeniach, ani zagrożeniu tsunami.

Trzynastolatek napadł na bank

30 lat więzienia dla trzynastoletniego chłopca - tyle grozi młodocianemu sprawcy napadu na bank w Peorii, w amerykańskim stanie Illinois. Przyłapany w na gorącym uczynku, groził kasjerowi pistoletem.

Piraci znów biją w Amerykanów

Kolejny incydent u wybrzeży Somalii. Tym razem piraci przypuścili atak na statek Liberty Sun, pływający pod amerykańską banderą. Nie udało im się jednak wejść na pokład - informuje CNN.

Podejrzany o zbrodnie wojenne znów wolny

Agenci imigracyjni wyprowadzili go z domu. Miał trafić do Monachium, gdzie czeka go proces o zbrodnie wojenne. Ale nie trafi, przynajmniej na razie. Sąd apelacyjny wstrzymał bowiem decyzję o deportacji 89-letniego Johna Demjaniuka, nazywanego "Iwanem Groźnym". Oskarżanemu o zbrodnie wojenne mężczyźnie zagwarantowano pobyt w USA.

Abruzja powstanie z gruzów za 12 miliardów euro

12 miliardów euro ma kosztować odbudowa zniszczonej przez trzęsienie ziemi Abruzji - ogłosił minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni. To pierwsza konkretna liczba podana przez rząd i obrazująca skalę szkód w regionie. Wcześniej premier Silvio Berlusconi mówił jedynie, że potrzeba będzie na ten cel "wiele miliardów euro".

Alkoholiku, lecz się, bo nie dostaniesz zasiłku!

Pijesz, unikasz leczenia, zapomnij o świadczeniach socjalnych - tak w skrócie wygląda najnowsza rządowa propozycja walki z alkoholizmem wśród Brytyjczyków. Opozycja krytykuje, ale sama nie ma pomysłu na narodowy odwyk.

Kim "niepotrzebnie" wyrzucał inspektorów

Reżim Kim Dzong Ila zerwał wszelkie kontakty z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i nakazał jej inspektorom natychmiastowy wyjazd z Korei. - To niepotrzebna reakcja, mamy nadzieję przedyskutować tę sprawę z Koreą Płn. - to pojednawczy komentarz sekretarz stanu USA, Hillary Clinton.

Najpierw kataklizm, teraz mafia?

Zniszczonej przez trzęsienie ziemi włoskiej Abruzji zagraża mafia - ostrzegają władze. Okazją do zrobienia interesów przez przestępców może być wielomilionowy projekt odbudowy zdewastowanego regionu.

Cieplej na linii Łukaszenka - katolicy

Na linii Kościół katolicki - Białoruś coraz cieplej. Podczas spotkania Aleksander Łukaszenka zapewnił metropolitę mińsko-mohylewskiego abp Tadeusza Kondrusiewicza o docenianiu przez państwo białoruskie misji Kościoła katolickiego. Arcypiskup w odpowiedzi stwierdził, że między państwem a Kościołem rzymskokatolickim na Białorusi "istnieje zrozumienie".

"Tak" dla uranu w Iranie

Rząd Stanów Zjednoczonych i kraje europejskie będą rozmawiać z Iranem, nawet gdy ten nie przerwie procesu wzbogacania uranu. O odstąpieniu od dotychczas stawianego warunku dalszych rozmów, powołując się na anonimowe źródła w administracji prezydenta Baracka Obamy i w rządach państw europejskich, poinformował we wtorek "New York Times".

Węgry mają nowego premiera

Węgierski parlament zatwierdził we wtorek bezpartyjnego, 41-letniego Gordona Bajnaia na stanowisku premiera, którego kandydaturę zaproponowała rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP). Bajnai pełnił wcześniej funkcję ministra finansów. Na stanowisku szefa rządu zastąpił Ferenca Gyurscany'ego. Decyzja jednoizbowego parlamentu Węgier wchodzi w życie bezzwłocznie.

Gruzja znów protestuje

Kilka tysięcy osób manifestowało we wtorek przed budynkiem parlamentu w Tbilisi, domagając się ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. Protesty przeciwko szefowi gruzińskiego rządku trwają już od czwartku, gdy pod jego siedzibą pojawiły się pierwsze namioty z koczującymi manifestantami.

Szastali danymi internautów?

Wielka Brytania może odpowiedzieć za tolerowanie wycieków danych internautów. Komisja Europejska oskarżyła państwo o nieposzanowanie ochrony informacji dotyczących działalności obywateli w sieci.

Psychiatra dostał milion na grę komputerową

Amerykański psychiatra wpadł na oryginalny pomysł, żeby potencjał drzemiący w elektronicznej rozrywce wykorzystać inaczej, niż tylko do wirtualnej eksterminacji obcych z kosmosu tudzież nazistów. Chce stworzyć wciągającą grę, która będzie narzędziem profilaktyki antynarkotykowej. I dostał na to milion dolarów.

Tajlandia: aresztowania opozycji

Tajlandzki sąd wydał we wtorek nakaz aresztowania 13 liderów opozycji i przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatry. To reakcja na wielodniowe, antyrządowe protesty w stolicy kraju, Bangkoku.