Tysiące ofiar, piraci i głód

838 zabitych cywili i 1329 rannych od początku czerwca, a od 2007 r. prawie 9,5 tys. ofiar - tragiczny bilans najnowszej fazy wojny domowej w Somalii nadal rośnie.

Koniec Pomarańczowych

Ukraińska prozachodnia "pomarańczowa koalicja" partii prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko formalnie już nie istnieje. Jeśli obie partie ponownie się nie zejdą, Ukrainę czekają nowe wybory parlamentarne.

Kim Dzong Il mierzy w USA

Korea Północna przeprowadziła próbę rakiety dalekiego zasięgu, która może uderzyć w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Rakieta, prawdopodobnie Taepodong-2, ma zasięg 6700 km.

Rebelianci nacierają na koncerny paliwowe

Po poniedziałkowym ataku na platformę wiertniczą Shella, nigeryjscy rebelianci znów uderzyli. Shell tym razem stracił ropociąg, a Chevron odparł atak na swoje pole naftowe. Wojna z firmami naftowymi trwa w Nigerii już czwarty dzień.

Krokodyle głowy na poznańskim lotnisku

Co można przywieźć jako pamiątkę z podróży? Na przykład 14 zasuszonych krokodylich głów. Polskiego turystę wiozącego niezwykły bagaż zatrzymali na lotnisku w Poznaniu celnicy.

"Saakaszwili głupio sprowokował Rosję"

Rosja jest Ameryce potrzebna, a Gruzini są sami sobie winni, bo głupio dali Moskwie powód do interwencji w Osetii Południowej - to analiza sytuacji po wojnie na Kaukazie w wykonaniu byłych republikańskich sekretarzy stanu. Tylko Demokratka Madeleine Albright stanęła w obronie Tbilisi.

Kobieta-zamachowiec zabiła 22 osoby

Co najmniej 22 osoby zginęły a 35 zostało rannych w samobójczym zamachu kobiety w irackiej prowincji Dilaja - poinformowały źródła wojskowe. Większość ofiar to policjanci. Wcześniej w Bagdadzie w dwóch eksplozjach samochodów-pułapek zginęło 10 osób.

Obama i McCain: "wybór między życiem i śmiercią"

- Te wybory to wybór między życiem i śmiercią, wybór, który sprawi, że my, Amerykanie, przestaniemy się czuć zażenowani przed światem - mówi Woody Allen w ekskluzywnym wywiadzie dla Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Światowej sławy reżyser w rozmowie z reporterką "Faktów" ujawnił swoje wyborcze preferencje - zdecydowanie stawia na Obamę.

Węgrzy: zielone światło dla rozszerzenia NATO

Węgry zostały pierwszym krajem, który ratyfikował przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego Albanii i Chorwacji. Zgodę na to wyraziło w poniedziałek węgierskie Zgromadzenie Narodowe.

Ławrow: Gruzja łamie porozumienie pokojowe

Wzajemnych oskarżeń w konflikcie Gruzja-Rosja nie ma końca. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oskarżył prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego o łamanie zaproponowanego przez UE i podpisanego w Moskwie i Tbilisi porozumienia pokojowego.

Pobili Polaka na śmierć

25-letni Polak, Piotr Bielicki został pobity na śmierć w sobotę wieczorem w mieście Peterborough w Anglii. Zaatakowano go, gdy wracał do domu z barbecue.

Więźniowie podpalili zakład karny

Bunt więźniów w meksykańskim mieście Tijuana. Nad zakładem karnym unoszą się słupy dymu, a przed więziennymi budynkami do rozkazu na szturm czekają setki agentów i żołnierzy.

Lubisz piknik? Płać podatek!

Podatek "piknikowy" od jednorazowych talerzyków zostanie wprowadzony w 2009 roku, aby zmniejszyć produkcję odpadów - ogłosił w poniedziałek francuski minister stanu do spraw zrównoważonego rozwoju Jean-Louis Borloo.

Rosja wystąpi z Rady Europy?

Konstantin Kosaczow, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej nie wykluczył w poniedziałek, że Rosja wystąpi z Rady Europy. RE skupia prawie wszystkie europejskie państwa i zajmuje się ochroną praw człowieka i demokracji.

Pozwalał znęcać się nad Serbami, posiedzi 3 lata

Były dowódca armii bośniackiej, Rasim Delić został skazany na trzy lata więzienia przez oenzetowski Trybunał Karny ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii, za dopuszczenie do okrutnego traktowania bośniackich Serbów.

Unia wysyła misję do Gruzji

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej przyjęli mandat 200-osobowej misji obserwacyjnej, która 1 października zostanie wysłana do Gruzji. Pojawienie się unijnych obserwatorów zakłada jeden z punktów planu Miedwiediew-Sarkozy.

Unia zniesie sankcje dla Białorusi?

Państwa UE zgodziły się w poniedziałek, że należy rozpocząć prace nad złagodzeniem sankcji wobec Białorusi. Zastrzegły, że decyzje zapadną dopiero po wyborach 28 września - donoszą źródła dyplomatyczne z Brukseli.

Matka oskarżonego wyniesiona z sali

W Brukseli rozpoczął się proces Polaka Adama G., starszego z domniemanych zabójców młodego Belga, który został zamordowany przed dwoma laty, na dworcu kolejowym w stolicy Belgii.

Zobacz żołnierzy gotowych na Czad

Polski Kontyngent Wojskowy w Czadzie osiągnął pełną gotowość operacyjną - podało w poniedziałek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. W tym afrykańskim kraju stacjonuje 400 Polaków, którzy zajmą się m.in. ochroną uchodźców z Darfuru.

Ostatni zbrodniarz nazistowski odpowie za mordy

W Monachium rozpoczął się proces 90-letniego Josefa Scheungrabera, oskarżonego o mordy na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. Zdaniem komentatorów, może to być ostatni w Niemczech proces w sprawie zbrodni popełnionych przed ponad 60 laty, bo większość nazistowskich zbrodniarzy już nie żyje.

Australijczycy skazują potencjalnych terrorystów

Australijski sąd uznał za terrorystów sześciu muzułmanów, w tym jednego duchownego. Chociaż nie przeprowadzili żadnego zamachu, prokuratorzy zarzucali im, że chcieli zaangażować się w "brutalny dżihad".

USA: nikt do nas nie strzelał

Pentagon zdementował w poniedziałek informacje, że wojska pakistańskie otworzyły ogień do dwóch wojskowych amerykańskich helikopterów, gdy te przekroczyły granicę i wleciały nad terytorium Pakistanu z Afganistanu.

Szef NATO nie akceptuje porozumienia z Rosją

Zawarte za pośrednictwem Unii Europejskiej porozumienie z Rosją w sprawie Gruzji jest "nie do przyjęcia", bo oznacza zbyt duże ustępstwa wobec Moskwy - uważa sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Jaruzelski - "najprzyzwoitszy z przywódców"

Przed sądem stanął najprzyzwoitszy z przywódców dawnych krajów socjalistycznych – tak rosyjski dziennik „Wiedomosti” komentuje rozpoczęty w piątek w Warszawie proces generała Wojciecha Jaruzelskiego i innych autorów stanu wojennego.

Mugabe podzielił się władzą

Rządząca partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego i główna opozycyjna partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) podpisały porozumienie o podziale władzy, które ma szanse zakończyć trwający od pół roku kryzys polityczny.

Miliony euro i polscy policjanci do Gruzji

500 mln euro - tyle proponuje Komisja Europejska z budżetu UE przeznaczyć na wsparcie gruzińskiej stabilności i wzrostu gospodarczego w latach 2008-10. Szef polskiej dyplomacji z kolei deklaruje gotowość wysłania do Gruzji polskich policjantów.

Wyjedź na nocny patrol z polskimi żołnierzami

Środek nocy, Sharana, Afganistan. 200-tysięczne miasto tonie w mroku i wydaje się opustoszałe. Przy uważnym spojrzeniu widać jednak, ciemne sylwetki ludzi, uważnie obserwujących polskich żołnierzy. A oni, żeby przeżyć, muszą być czujni. Na ten nocny patrol zabrali reportera TVN24 Tomasza Kanika.

Szwagier byłego premiera nowym szefem rządu?

Pogrążoną od tygodni w kryzysie Tajlandię czeka jeszcze większy chaos, przewidują komentatorzy. Nowym premierem ma zostać bowiem szwagier obalonego przed dwoma laty premiera Thaksina Shinawatry.

Dzieci umierają po chińskim mleku

Dwoje chińskich dzieci zmarło, a blisko 1,2 tys. jest chorych po spożyciu produkowanego w Chinach mleka w proszku. Produkt został skażony melaminą - toksyną, która spowodowała w zeszłym roku śmierć i chorobę tysięcy zwierząt domowych w USA.