Trybunał broni niewiernych organistów

- Kościół katolicki nie może automatycznie zwalniać swych pracowników, którzy dopuścili się zdrady małżeńskiej - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka i unieważnił wyrzucenie za to z pracy pewnego organisty w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia).

Kobiety bronią Afganistanu, ale zza biurka

Armia Afganistanu po raz pierwszy od dziesięcioleci ma w swych szeregach kobiety ze stopniami oficerskimi. 29 pań ukończyło w czwartek kurs w Ośrodku Szkoleniowym Armii w Kabulu. Kobiety nie będą jednak wysyłane do walki z rebeliantami, przewidziano dla nich głównie "pracę administracyjną".

Tornada opuszczą Afganistan

- Z Afganistanu zostanie wycofanych wszystkie stacjonujące tam samoloty Tornado - poinformowało niemieckie ministerstwo obrony. Sześć samolotów tego typu prowadziło na afgańskim niebie misje rozpoznawcze na potrzeby NATO. W zamian Niemcy chcą wysłać dodatkowych żołnierzy.

Sposób na irański atom? Wirus

Jeden z najbardziej złożonych wirusów komputerowych, jakiego kiedykolwiek odkryto, miał prawdopodobnie za zadanie sabotować kluczową infrastrukturę przemysłową Iranu. Eksperci w rozmowie z BBC wskazują, że stworzenie takiego programu jest poza zasięgiem indywidualnych hakerów i musiało być przedsięwzięciem jakiegoś państwa.

"Negacjonizm to dziecko nazizmu"

- Jak długo negacjonista David Irving będzie nadużywał naszej tolerancji? - zapytała włoska historyk Anna Foa na łamach dziennika "Avvenire" w komentarzu na temat zorganizowanej przez niego odpłatnej wycieczki do hitlerowskich obozów śmierci w Polsce.

Watykan walczy o dobre imię

Watykan walczy w obronie swojego banku IOR. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi, w liście do brytyjskiego dziennika "Financial Times" zapewnił o woli "pełnej przejrzystości" operacji prowadzonych przez instytucję finansową, oraz o zaufaniu do jego kierownictwa, objętego śledztwem.

Czwarty zamach na wiceprezydenta

W nocy ze środy na czwartek ostrzelano z granatnika dom wiceprezydenta Abchazji Aleksandra Ankwaba. Polityk ucierpiał podczas ataku. Jak podały miejscowe władze, ma poranione ręce i nogi.

Unijni komisarze z podwójną pensją

17 byłych unijnych komisarzy nadal dostaje część swoich dawnych pensji co najmniej w wysokości 96 tys. euro rocznie, choć wielu ma już posady w biznesie lub polityce - pisze w czwartek "Financial Times Deutschland". I wymienia w tym kontekście m.in. Danutę Huebner.

Wrak nie wraca, ale wpuszczą polskich ekspertów

Wrak tupolewa, który rozbił się w kwietniu pod Smoleńskiem, nie może zostać przekazany Polsce do czasu zakończenia w Rosji dochodzenia w sprawie katastrofy, bo jest dowodem w sprawie - poinformowało w czwartek źródło w rosyjskich organach ścigania. Szczątki samolotu nie wrócą do kraju, za to polscy eksperci pojadą na miejsce katastrofy smoleńskiej. Według Kancelarii Premiera, archeolodzy będą na miejscu już 30 września.

Rosyjscy szpiedzy "to mit"

"Wymysły mediów" i "mity" - takimi słowami ustępujący ambasador Rosji w Pradze Aleksiej Fiedotow skomentował doniesienia o działalności rosyjskich szpiegów w Czechach. W ostatnim czasie krajem naszych południowych sąsiadów wstrząsnęła afera szpiegowska z udziałem rosyjskich agentów.

Milicjanci zastrzelili milicjantów

Milicjanci otworzyli w Dagestanie ogień do samochodu, który nie zatrzymał się na punkcie kontrolnym. Zginęły trzy osoby, w tym dwóch milicjantów, którzy jechali samochodem. Nie byli na służbie.

Al-Kaida ostrzega Paryż

Al-Kaida, a dokładnie jej odłam działający w Maghrebie, ostrzega Francuzów. Bojownicy przestrzegli przed podejmowaniem działań mających na celu uwolnienie pięciu francuskich zakładników porwanych w Nigrze.

Walczą o życie grindwali

Wolontariusze starają się utrzymać przy życiu 24 grindwali, które w środę zostały znalezione na plaży w Nowej Zelandii. Całe stado, które zostało wyrzucone na brzeg, liczyło ponad 70 zwierząt.

Kilka głosów od pełnego zwycięstwa

Szwedzki urząd wyborczy podał w środę późnym wieczorem wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych zawierające głosy oddane za granicą. Jak się okazuje, rządzącej koalicji zabrakło dwóch mandatów, by mieć większość w Riksdagu. O tym wyniku mogło przesądzić tylko kilka głosów.

Francja nie jeździ

W środę wieczorem rozpoczął się 24-godzinny strajk pracowników kolei. Dlaczego protestują? Bo nie podoba im się rządowa reforma emerytalna. Oprócz połączeń międzynarodowych, niemal wszystkie rodzaje pociągów jeżdżą bardzo nieregularnie.

Amerykańskie koncerny wypromują Polskę?

Przedstawiciele takich gigantów jak Chevron czy Exxon obiecały promować w USA polską gospodarkę - to pokłosie spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z członkami nowo powstałej Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.

Skrzynka piwa zamiast mandatu

Austriacki policjant chciał zażartować z innego policjanta. Na nieszczęście 28-latka, sprawa przybrała bardzo niemiły dla niego obrót. Został skazany przez sąd na grzywnę w wysokości 7200 euro. Wszystko zaczęło się od źle zaparkowanego samochodu.

Piraci porwali tylko Francuzów

- Piraci w motorówkach zaatakowali francuski statek dostawczy na szelfowym złożu naftowym u wybrzeży Nigerii i uprowadzili trzech Francuzów z kompanii Bourbon - poinformowała firma. Na pokładzie pozostało 13 innych członków załogi. Nikt z nich nie ucierpiał.

Cofnęli Paris Hilton z granicy

Paris Hilton przyleciała we wtorek do Japonii, ale na granicy spotkała się z odmową wpuszczenia jej na terytorium kraju. Ostatecznie dzień poźniej musiała polecieć z powrotem do USA. Japońskie władze nie zezwalają na wjazd do kraju osób, które otrzymały sądowy wyrok. Nawet w zawieszeniu.

Tarcza antyrakietowa z Rosją?

- NATO i Rosja powinny zacieśnić współpracę w dziedzinie obrony przeciwrakietowej - oświadczyła Hillary Clinton podczas spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady NATO-Rosja. Zdaniem sekretarz stanu USA należy "zbadać sposoby połączenia systemów wczesnego ostrzegania."

Podejrzenia o terroryzm - nietrafne

Brytyjczyka somalijskiego pochodzenia, którego w niedzielę zatrzymano na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w związku z podejrzeniem o terroryzm, zwolniono bez stawiania zarzutów. O decyzji poinformowała holenderska prokuratura.

Rosja zostawia Iran na lodzie

Rosja zdecydowała, że nie dostarczy Iranowi rakiet obrony powietrznej S-300 - oświadczył w środę szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Nikołaj Makarow. Jego wypowiedź została poparta oficjalnym dekretem wydanym przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

W Polsce żyje się lepiej niż na Wyspach

Polska znalazła się na czwartym miejscu, za Francją, Hiszpanią i Danią, w rankingu jakości życia w dziesięciu państwach Unii Europejskiej. Zaskakujące wyniki badania opublikował w środę brytyjski portal uSwitch. Stawkę zamykają Wielka Brytania i Irlandia.

Palestyńczyk zastrzelony. Policja w meczecie

W Jerozolimie rozpętały się zamieszki pomiędzy Palestyńczykami a izraelską policją. Przyczyną wybuchu przemocy było zastrzelenie przez izraelskiego ochroniarza młodego Araba i zranienie dwóch innych. Okoliczności zajścia pozostają niejasne.

Zasypany w tunelu, który wykopał na plaży

23-letni Niemiec miał wizję. Na teneryfskiej plaży chciał stworzyć tunel. Niestety głęboki na trzy metry wykop, w którym znajdował się mężczyzna został gwałtownie zasypany przez osuwający się piasek. Na ratunek musieli pospieszyć strażacy.

Dowiemy się więcej o Katyniu

Prokuratura generalna Rosji w czwartek przekaże Polsce 20 nowych tomów akt śledztwa ws. Katynia, poinformował PAP powołując się na źródło w prokuraturze Federacji Rosyjskiej. W Moskwie ciągle trwa praca nad odtajnieniem i udostępnieniem większej liczby dokumentów związanych z zbrodnią Katyńską.

Zwłoki Polki w walizce

Zwłoki 24-letniej Polki zapakowane do walizki odnaleziono w angielskim mieście Burton. Dziewczynę poszukiwano od 20 lipca, kiedy jej bliscy zgłosili zaginięcie. Polka przyjechała do Wielkiej Brytanii zaledwie dwa tygodnie wcześniej.

Odgryzł czubek palca. Posiedzi 20 miesięcy

Na 20 miesięcy więzienia skazał holenderski sąd mężczyznę, który na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odgryzł czubek palca funkcjonariuszowi służby granicznej. Skazany musi też zapłacić poszkodowanemu 1,5 tys. euro.

Pani europoseł dziecko nie przeszkadza

Jedna z włoskich europarlmentarzystek pojawiła się na sali obrad w Strasbourgu w nietypowym towarzystwie. Włoszka brała udział w pracach zgromadzenia z małym dzieckiem w specjalnie zawiązanej chuście. Maluch spokojnie spał, podczas gdy wokół niego tworzono unijne prawo.