ETA chce pokoju

Baskijska organizacja zbrojna ETA deklaruje: jesteśmy podjąć nowe wysiłki mające na celu pokojowe kontynuowanie walki o niepodległość Kraju Basków. O nowym komunikacie ugrupowania poinformował baskijski dziennik Gara.

Świętowali niepodległość pod ziemią

Chile świętuje niepodległość swojego kraju. 200 lat temu kraj wyzwolił się spod hiszpańskiego jarzma. Niepodległość kraju świętowali również górnicy, którzy od początku sierpnia są uwięzieni 700 metrów pod ziemią.

Barak jedzie do USA

Izraelski minister obrony Ehud Barak wybiera się w niedzielę z pięciodniową wizytą do Waszyngtonu. Jaki jest cel tej podróży? To rozmowy z wysokiej rangi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

40 gangsterów porwało dziewięciu policjantów

Dwóch policjantów zginęło, a siedmiu uznano za zaginionych po tym, jak policja wpadła w zasadzkę w stanie Guerrero w południowym Meksyku - poinformowali w sobotę przedstawiciele policji.

Ludzie wracają do Groznego

Za sprawą przyjazdu Ahmeda Zakajewa do Polski i gorącej atmosfery wokół jego zatrzymania, głośno zrobiło się o Czeczenii. Jak dziś wygląda sytuacja w tym państwie i jak kraj podnosi się z ruiny po ostatnim konflikcie z Rosją?

"Wzruszające" spotkanie papieża z ofiarami

Spotkanie Benedykta XVI z ofiarami księży-pedofilów było "wzruszające" - poinformował w Londynie watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Papież przez pół godziny rozmawiał w sobotę w nuncjaturze apostolskiej z 4 kobietami i mężczyzną w wieku 40-50 lat.

Sikorski: Polska poczuła siłę, dlatego otwarła się na Rosję

- Powód, dla którego stać nas na taką politykę wobec Rosji wynika z tego, że my się Rosji mniej boimy - mówi w programie "Horyzont" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak wskazuje, zmiana w naszym myśleniu zbiegła się ze zmianą w polityce zagranicznej Rosji, gdy tamtejsi politycy zdali sobie sprawę, że "nie da się szacunku zbudować na gazie i ropie". W ocenie Sikorskiego Polska nie tylko dobrze radzi sobie politycznie ze wschodnim sąsiadem, ale też awansowała do pierwszej ligi w polityce wewnątrzeuropeskiej.

Papież podzielił Londyn

- Nie lękajcie się w pełni zawierzyć Chrystusowi - mówił Benedykt XVI do młodzieży w londyńskim Hyde Parku. Papieża entuzjastycznie powitano na modlitewnym czuwaniu z udziałem ok. 80 tys. wiernych. Jednak nie cały Londyn był tak przychylny papieżowi. W sobotę doszło również do marszu przeciwko wizycie Benedykta XVI, w którym udział wzięli m.in. ateiści, geje, feministki i zwolennicy wyświęcania kobiet.

Ofiary księży-pedofilów "cierpią jak męczennicy"

"Zbrodnią nie do opisania" nazwał Benedykt XVI skandal pedofilii w Kościele. W homilii w katedrze Westminsterskiej w Londynie papież porównał to, przez co przeszły ofiary księży-pedofili, do cierpień męczenników. Po mszy spotkał się też z pięciorgiem dawnych ofiar księży-pedofilów.

"Wystawa o wypędzeniach nie będzie relatywizować historii"

- Wystawa w przyszłym berlińskim muzeum poświęconym wysiedleniom Niemców nie będzie relatywizowała historii - zapewnił dyrektor odpowiedzialnej za przygotowanie ekspozycji fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" Manfred Kittel. Podczas zakończonej w sobotę w Berlinie międzynarodowej konferencji historycznej przedstawił on pierwszy zarys koncepcji wystawy w przyszłym muzeum, wokół którego już obecnie narosło wiele kontrowersji.

Atom? Nein, danke!

Sto tysięcy demonstrantów krzyknęło NEIN dla atomu w stolicy Niemiec. Protestowali przeciwko rządowym planom przedłużenia życia elektrowni atomowych średnio 12 lat. Popierani przez największe partie lewicowe protestujący odcięli rządową dzielnicę Berlina, otaczając ją żywym łańcuchem z ludzi.

Piją piwo już od dwustu lat

W Monachium w sobotę już po raz dwusetny rozpoczęło się największe i najbardziej popularne święto piwa na świecie - Oktoberfest. Potrwa przez najbliższe dwa tygodnie, a przez ten czas w 15 wielkich namiotach kilka milionów ludzi wypije hektolitry złotego płynu. W tym roku jednak po raz pierwszy nie będą mogli przy tym zapalić papierosa.

Głosowanie w cieniu rakiet

To była trudna wyborcza sobota w Afganistanie. Co piąty lokal wyborczy w ogóle nie został otwarty, a w atakach talibów w całym kraju zginęło co najmniej dziesięć osób, a 20 zostało rannych. Po południu czasu polskiego zakończyło się głosowanie w wyborach Zgromadzenia Narodowego (Wolesi Dżirga), niższej izby parlamentu Afganistanu.

Pan minister ma już męża

- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle poślubił swojego wieloletniego partnera Michaela Mronza - poinformował rzecznik liberalnej partii FDP Wulf Oehme, potwierdzając doniesienia sobotnich mediów. Ślubu w piątek wieczorem udzielił nadburmistrz Bonn Juergen Nimptsch.

Steinbach żałuje słów o Bartoszewskim, ale...

- Żałuję moich wypowiedzi na temat pana Bartoszewskiego, które w Polsce i Niemczech wywołały tyle poruszenia i wycofuję je - powiedziała w wywiadzie prasowym przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach. W czwartek w rozmowie z telewizją ARD, stwierdziła, że "Bartoszewski ma zły charakter".

Papież zagrożony? "Alarm medialny"

- Incydent w Londynie nie jest prawdziwym zagrożeniem - ocenił zatrzymanie sześciu mężczyzn podejrzewanych o zamiar dokonania zamachu na papieża były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Dzisiaj Benedykt XVI ma spotkać się z brytyjskimi politykami.

Mnisi wyleczą Cię z depresji

Gimnastyka wyobraźni, medytacja i sesje relaksacyjne - to wszystko proponują tynieccy benedyktyni osobom cierpiącym na depresję i ich rodzinom. O warsztatach, które właśnie rozpoczęły się w Opactwie Benedyktynów pisze "Dziennik Polski".

Książę William na ratunek helikopterem

Książę William za sterami helikoptera ratunkowego. Najstarszy syn księcia Karola i księżnej Diany ukończył specjalistyczny kurs pilotażu i otrzymał już licencję.

Policja zatrzymała fałszywe papamobile

Brytyjska policja najpierw zatrzymała, a później zakazała posługiwania się fałszywym papamobile podczas pobytu Banedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Na taki pomysł reklamy wpadła jedna z miejscowych firm bukmacherskich.

Chciał dać bombę atomową Wenezueli

Naukowiec pracujący niegdyś w w Laboratorium Narodowym w Los Alamos oraz jego żona zostali oskarżeni przez władze USA o próbę sprzedaży tajemnic broni atomowej osobie o której myśleli, że jest przedstawicielem rządu Wenezueli - podało ministerstwo sprawiedliwości USA.

Wyrzucają pieniądze przy urnach

W sobotę Słowacy idą do urn. W referendum odpowiedzą na pytania dotyczące polityki państwa, m.in. ograniczenia immunitetu deputowanych czy likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Choć nasi południowi sąsiedzi chcą większości proponowanych zmian, istnieją poważne obawy, że ze względu na niską frekwencję plebiscyt będzie nieważny.

Palin znów chce na prezydenta?

Była republikańska kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin, idolka prawicy, przybyła w piątek do stanu Iowa, co wzbudziło spekulacje, że zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2012 r.

Zobaczymy Jowisza na niebie

Po raz pierwszy od 1963 roku Jowisz zbliży się na rekordowo małą odległość od Ziemi. Jak poinformowała NASA, będzie to miało miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.

Ataki rakietowe na otwarcie wyborów

W sobotę odbędą się w Afganistanie wybory do Zgromadzenia Narodowego (Wolesi Dżirga), niższej izby parlamentu, uważane za test stabilności władzy w kraju. Jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych doszło do ataków rakietowych na Kabul i Dżalalabad.

Niecodzienne wewnętrzne śledztwo w policji

Policja prowadzi niecodzienne śledztwo ws. gangu obcinaczy palców - donosi "Rzeczpospolita". Sprawa jest o tyle niezwykła, że doniesienie złożył sam komendant główny policji gen. Andrzej Matejuk, a także ze względu na kaliber podejrzeń.

Milinkiewicz nie wystartuje

Białoruski opozycjonista Alaksandr Milinkiewicz oświadczył, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich, które odbędą się 19 grudnia. Głównym powodem tej decyzji ma być brak zmian w ordynacji wyborczej i niedostateczna integracja opozycji. - Nie ma wyborów, a jest tylko kampania wyborcza - tłumaczy w wywiadzie dla telewizji Biesłat.

Koparka dotarła do uwięzionych górników

Jedna z koparek, które od ponad pół miesiąca drążą szyb ewakuacyjny dla górników uwięzionych w kopalni w Chile, dotarła w piątek do pomieszczenia, do którego mogą mieć oni dostęp. Kolejnym etapem ma być poszerzanie szybu tak, aby można było wyciągnąć uwięzionych.

Planowali zamach? Zatrzymano szóstą osobę

Brytyjska policja zatrzymała szóstego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego w Londynie podczas wizyty papieża Benedykta XVI. Wcześniej aresztowano pięć osób - ulicznych sprzątaczy z Afryki Północnej. Papieska wizyta nie została przerwana, ale funkcjonariusze rozszerzają prowadzoną operacje antyterrorystyczną.

"Sąd musi pamiętać o decyzji Brytyjczyków"

- To polski sąd zdecyduje, czy dojdzie do ekstradycji Ahmeda Zakajewa do Rosji. Podejmując decyzję, powinien uwzględnić fakt, że czeczeński polityk dostał w 2003 roku status uchodźcy w Wielkiej Brytanii - oświadczyła w piątek Komisja Europejska.

"Religia nie może być spychana na margines"

- W cywilizowanym społeczeństwie religia nie może być spychana na margines, lecz musi być obecna w życiu społecznym i uczestniczyć w publicznej debacie - powiedział papież Benedykt XVI podczas przemówienia w siedzibie brytyjskiego parlamentu. Poruszył kwestie współzależności rozumu i religii, racjonalizmu i religijnej wiary.