Z chlewni na prezydencki fotel

Egzotyczni kandydaci na prezydenta to nie tylko polska domena. Ukraińskie media donoszą, że do kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich przymierza się nikomu nieznana pracownica chlewni.

Francuskim piratom odetną internet

Internetowi piraci nie będą mieli łatwego życia we Francji. Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło ustawę, która pozwala na pozbawienie dostępu do internetu osób ściągających z sieci nielegalne pliki. Ustawa ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Nastoletni rasiści do więzienia

Członkowie moskiewskiego gangu nastoletnich rasistów zostali skazani na kary wieloletniego więzienia. Sąd uznał ich winnym brutalnych ataków na obcokrajowców, które miały miejsce w Moskwie w 2008 roku.

"W sprawie pokoju trzeba zrobić więcej"

Postęp jest, ale trzeba zrobić więcej - tak obecną sytuację na Bliskim Wschodzie ocenił Barack Obama. Amerykański prezydent spotkał się w Nowym jorku z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Francuska mleczna droga

Francuscy rolnicy nie składają broni i nadal protestują przeciwko niskim cenom skupu mleka. Różnymi sposobami. Ostatni z nich to rozdanie w centrum Paryża 22 tys. litrów mleka. Chętnych nie brakowało - przed cysterną na placu Republiki ustawiła się pokaźnych rozmiarów kolejka.

Spadł samolot, siedem ofiar

Co najmniej siedem osób zginęło w katastrofie samolotu irańskich sił zbrojnych. Do wypadku doszło podczas parady wojskowej z okazji rocznicy wybuchu wojny iracko-irańskiej z lat 1980-88.

"Zmierzamy do niedowracalnej katastrofy"

Amerykański prezydent Barack Obama nie ma wątpliwości: walka ze zmianami klimatycznymi jest konieczna. Jego zdaniem, brak szybkiej i jednomyślnej reakcji w tej sprawie może doprowadzić do "nieodwracalnej katastrofy". O swoich obawach Obama mówił na klimatycznym szczycie światowych przywódców w Nowym Jorku.

Martwy wieloryb w porcie

Morskie fale zniosły do belgijskiego portu w Antwerpii martwego wieloryba. O wstrząsającym znalezisku poinformowały służby ochrony cywilnej w tym mieście.

Specnaz ratował zięcia generała?

Rosyjskie media obwiniają dowódcę wojsk powietrznodesantowych, generała Władimira Szamanowa o wykorzystywanie stanowisko do załatwiania prywatnych spraw. Wojskowy m.in. wysłał oddziały specnazu do ochrony fabryki należącej do swego zięcia. Resort obrony Szmanowem się już zainteresował i jego szef, Anatolij Sierdiukow zarządził służbowe dochodzenie.

"Więcej żołnierzy to żadne wyjście"

Amerykanie uważają, że aby wygrać wojnę z talibami w Afganistanie konieczne jest zwiększenie liczby żołnierzy międzynarodowych oddziałów. Zupełnie odmiennego zdania są afgańscy policjanci z kilku szczególnie niebezpiecznych regionów tego kraju.

Pani prokurator płaci grzywnę za sprzątaczkę

Brytyjska prokurator generalna Patricia Scotland została ukarana za zatrudnienie sprzątaczki "na czarno". Do pracy przyjęła imigrantkę, która nie miała zezwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii. Scotland, mimo apeli opozycji, nie zamierza ustąpić jednak ze stanowiska.

Iran: mamy wirówki nowej generacji

Iran dysponuje własnymi wirówkami nowej generacji - zakomunikował we wtorek nowy szef irańskiego Urzędu ds. Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Agencja IRNA, która cytuje słowa Salehiego, zaznacza, iż wirówki, wykorzystywane w procesie wzbogacania uranu, przechodzą obecnie ostatnie testy.

"Obama bez zaangażowania, traci potencjał"

Obecna administracja USA, tak jak i poprzednia, nie uznaje Europy za wartą "poważnej dyplomacji". Traktuje ją tylko jako pretekst i scenerię do mówienia o wzniosłych sprawach z przeszłości – tak „Washington Post” krytykuje politykę Baracka Obamy. Dodaje, że w sprawie tarczy nie było dyplomacji - oznajmiono decyzje, które już zapadły.

Pomyłka przy in vitro - kobieta odda dziecko

40-letnia Amerykanka w 35. tygodniu ciąży postanowiła oddać dziecko, które nosi, jego rodzicom biologicznym, kiedy dowiedziała się, że przy zapłodnieniu in vitro popełniono pomyłkę - pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Merkel może rządzić z liberałami

Ostatnie sondaże przed niedzielnymi wyborami w Niemczech. Według najnowszego badania - blok chadeckich partii CDU i CSU oraz liberalna partia FDP zdobędą razem wystarczającą liczbę głosów w wyborach i będą mogły stworzyć koalicję rządzącą w Niemczech.

Biskupi Irlandii popierają traktat

Episkopat Irlandii odcina się od "wprowadzających w błąd, nieprawdziwych i nieodnoszących się do meritum traktatu" materiałów propagandowych, kolportowanych przez przeciwników UE w budynkach kościelnych. Biskupi twierdzą, że nie namawiają przy tym do głosowania ani na tak, ani na nie – ale komentatorzy ocenili to inaczej.

16 tysięcy ofiar wojny domowej

Pod naciskiem ONZ Nepal przygotowuje raport o ofiarach 10 lat krwawej wojny domowej, zakończonej zaledwie trzy lata temu. Na razie z raportu wynika, że podczas walki między maoistycznymi rebeliantami a siłami rządowym zabito ponad 16 274 ludzi.

Obetną rękę, nim naciśnie na spust

Kolejne pogróżki z ust prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. Na defiladzie ostrzegł, iż "irańskie siły zbrojne obetną rękę każdemu agresorowi, zanim zdąży nacisnąć na spust karabinu". Podczas imprezy doszło do wypadku – rozbił się jeden z samolotów. Nieznany jest los pilotów.

Kilkuset imigrantów wyrzuconych z obozu

Francuska policja zatrzymała kilkuset imigrantów, w tym 132 małoletnich, podczas likwidacji nielegalnego obozowiska w porcie Calais. Doszło do przepychanek z obrońcami praw człowieka. Akcję na żywo pokazywały stacje telewizyjne. W "dżungli", jak nazywane było miejsce, na możliwość nielegalnego wyjazdu do Wielkiej Brytanii czekały setki imigrantów, głównie z Afganistanu, Iranu i Pakistanu.

Opieka społeczna sprzedała 266 dzieci

Zabierali dzieci matkom i sprzedawali je jako sieroty. W Wietnamie rozpoczął się proces 16 pracowników domów opieki i wiejskich ośrodków zdrowia, oskarżonych o handel żywym towarem. Grupa, działająca od 2005 roku, miała sprzedać poza granice kraju co najmniej 266 dzieci.

Juszczenko: NATO i niepodległość to synonimy

Niepodległość Ukrainy bezpośrednio związana jest z jej ewentualnym członkostwem w NATO - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, występując w Council of Foreign Relations (CFR) w Nowym Jorku.

Woda wyrwała dziecko z ramion ojca

Zalany stan Georgia w Stanach Zjednoczonych. Zginęło co najmniej pięć osób, w kilkunastu hrabstwach ogłoszono stan wyjątkowy. Pod wodą znalazły się dziesiątki dróg, zniszczonych jest wiele domów. Zalane obszary przeszukują ratownicy.

Oficer skazany za szpiegostwo

Były oficer amerykańskich sił powietrznych stanął przed sądem w Alexandrii w stanie Wirginia, oskarżony o przekazanie tajnych informacji agentowi wywiadu chińskiego – pisze agencja Associated Press.

Wynagrodzić afronty wizami

Komentator "New York Timesa" Roger Cohen zasugerował, aby niejako zrekompensować Polsce rezygnację przez Waszyngton z budowy tarczy antyrakietowej na jej terytorium, m.in. znosząc wizy amerykańskie dla Polaków udających się do USA.

Polskie służby współpracowały z terrorystą?

"Carlos" lub "Szakal" - jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, w latach 70. i 80. potajemnie przyjeżdżał do Polski. Reporterzy "Superwizjera" TVN dotarli do tajnych dokumentów, z których wynika, że w 1981 roku - tuż przed zamachem na Radio Wolna Europa - "Szakal" potajemnie przyjechał do Warszawy. W stolicy spotkał się z oficerem polskiego kontrwywiadu. Wojskowy do pomocy w przygotowaniu ataku na RWE się jednak nie przyznaje.

Obalony prezydent powrócił

Prezydent Hondurasu Manuel Zelaya wrócił do kraju prawie trzy miesiące po tym, gdy został obalony w zamachu stanu, i to pomimo ryzyka aresztowania - poinformował w poniedziałek jego doradca.

Rezygnacja z tarczy - na co liczy Obama?

Prezydent USA Barack Obama ma nadzieję, że rezygnacja z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej ułatwi rozmowy z Rosją na temat rozbrojenia nuklearnego - pisze w poniedziałek dziennik "Washington Post". Jego nadzieje zdają się potwierdzać, bo w poniedziałek wznowiono w Genewie rozmowy na temat nowej wersji układu START.

Miedwiediew prześwietli szwajcarskie banki

Rosja zastrzega sobie prawo zwracania się do władz szwajcarskich w kwestii wpłat bankowych obywateli rosyjskich - oświadczył prezydent Dmitrij Miedwiediew na konferencji prasowej w Bernie po rozmowach z przedstawicielami władz szwajcarskich.

Juszczenko: Ukrainę czeka trudny czas

W Europie może dojść do podobnego scenariusza, jak podczas zeszłorocznego konfliktu Rosji z Gruzją - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko agencji Bloomberg.