Rosja dała Chavezowi 4 mld dol. na broń

Cztery miliardy dolarów - taką kwotę, według Hugo Chaveza pożyczyła Rosja Wenezueli na zakup broni. Kredyt został udzielony podczas wizyty wenezuelskiego prezydenta w minionym miesiącu w Moskwie.

Połowę antybiotyków zjadają zwierzęta

Blisko połowa antybiotyków wyprodukowanych w Chinach trafia do paszy dla zwierząt - donosi "China Daily". Jedzenie mięsa zwierząt faszerowanych profilaktycznie lekami prowadzi do uodpornienia na antybiotyki, szkodzi też zwierzętom - ostrzegają eksperci.

Niedzielę poświęcą Irlandii

W niedzielę w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro poświęcone pomocy finansowej dla Irlandii - poinformowały w sobotę źródła zbliżone do resortu finansów Francji.

W Egipcie bez zmian?

Egipt wybiera nowy parlament. Wielkich zmian raczej nie będzie - rządząca Partia Narodowo-Demokratyczna prezydenta Hosniego Mubaraka najpewniej utrzyma władzę. Opozycja - zdelegalizowane Bractwo Muzułmańskie, oskarża władze o nękanie i zamiar sfałszowania wyborów.

Dwa lata, trzecie wybory

Po raz trzeci w ciągu zaledwie dwóch lat mieszkańcy Mołdawii wybierają nowy parlament. Wybory były konieczne, bo od kwietnia 2009 roku parlament nie jest w stanie wybrać szefa państwa ani utworzyć efektywnego i stabilnego rządu.

Rządy ostrzegają media. Kiedy wybuchnie bomba?

Wydłuża się lista państw, które z niepokojem oczekują kolejnej publikacji WikiLeaks, która może okazać się prawdziwym huraganem. Tym razem portal może przedstawić - według szacunków różnych mediów - nawet trzy miliony tajnych dokumentów. Kiedy dokładnie materiały ujrzą światło dzienne, nie wiadomo. Część serwisów informacyjnych wymienia niedzielę, inne konkretnej daty nie podają wcale.

Lawiny zabiły cztery osoby

Cztery osoby zginęły w sobotę we Włoszech w rezultacie zejścia lawin. W tak tragiczny sposób rozpoczął się sezon zimowych wycieczek górskich.

Tysiące protestujących na ulicach Budapesztu i Dublina

Około 10 tys. przeciwników zmian w systemie emerytalnym, wprowadzanym przez centroprawicowy rząd, protestowało w sobotę w Budapeszcie. Mają one ograniczyć środki prywatnych funduszy ubezpieczeniowych. W Dublinie nawet 50 tys. ludzi wyległo na ulice. Ci z kolei nie godzą się na zapowiedziane przez rząd Irlandii oszczędności budżetowe.

Porwany polityk nadal więziony

Uprowadzony w maju znany meksykański polityk Diego Fernandez de Cevallos, został wypuszczony na wolność - podał w sobotę dziennik "El Universal". Kilka godzin później informację tę zdementował rządowy urzędnik.

Premier Hiszpanii próbuje uspokoić Europę

Europa obserwuje Hiszpanię i - jak zauważają media - próbuje wywierać presję, a premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero uspokaja: - Gabinet obniży deficyt budżetowy, wprowadzając plan oszczędnościowy - oświadczył w sobotę. Słowa te były odpowiedzią na obawy, że jego kraj może wkrótce potrzebować pomocy finansowej, jaką przyznano Grecji i Irlandii.

ZPB nie zmieni nazwy

Zdelegalizowany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi nie podejmie prób rejestracji organizacji pod inną nazwą - zadecydowała w sobotę jego Rada Naczelna. O możliwości zarejestrowania kierowanego przez Andżelikę Orechwo ZPB pod inną nazwą wspomniał prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla polskich mediów.

Phenian oskarża Seul o używanie ludzkich tarcz

Jeśli prawdą jest, że podczas ostrzału południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong zginęli cywile, to ich śmierć jest "godna pożałowania" - poinformowała w sobotę oficjalna północnokoreańska KCNA. Jednocześnie to samo źródło oskarżyło Seul o używanie ludzkich tarcz. Także w sobotę do Korei Połudnowej przyleciał wysłannik Chin, by rozmawiać o skomplikowanej sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Papież do Japończyka o Hiroszimie i Nagasaki

Papież Benedykt XVI zaapelował o kontynuowanie wysiłków na rzecz rozbrojenia nuklearnego. W swoim wystąpieniu skierowanym do nowego ambasadora Japonii w Watykanie Hidekazu Jamaguchiego wspomniał o tragedii Hiroszimy i Nagasaki, zniszczonych przez Amerykanów w 1945 roku.

Dowódca atomowego okrętu podwodnego za burtą

Pod jego dowództwem brytyjski atomowy okręt podwodny Astute osiadł na wybrzeżu wyspy Skye w północno-zachodniej Szkocji. Komandor porucznik Andrew Coles, bo o nim mowa, został zwolniony ze stanowiska - podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Mea culpa Rosji"

Przełom, "mea culpa Rosji" - tak włoska prasa pisze w sobotę o uchwale Dumy Państwowej. W piątek izba niższa parlamentu w Moskwie uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Według gazet, to ważny krok ku zbliżeniu między Rosją a Polską.

Co trzeci Chińczyk bije swoją żonę

- 34,7 proc. Chińczyków stosuje przemoc wobec swoich żon – wynika z badań ekspertów. Podczas konferencji w Pekinie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet prawnicy wezwali do uchwalenia ustawy chroniącej prawa kobiet w Chinach.

"Niezwykle twarda uchwała"

Jako "niezwykle twardą" określa w sobotę dziennik "Kommiersant" piątkową uchwałę Dumy Państwowej, w której izba niższa parlamentu Rosji uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

Próba zamachu przy choince

Amerykańskie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę zdetonowania samochodu z ładunkiem wybuchowym podczas dorocznej inauguracji drzewka bożonarodzeniowego w Portland (stan Oregon) - poinformowały władze USA. Aresztowano 19-latka, na którego FBI przygotowała zasadzkę.

Tunel, a w nim 17 ton marihuany

W podziemnym tunelu biegnącym pod granicą Meksyku i USA znaleziono 17 ton marihuany. Obiekt odkryto po stronie meksykańskiej w Tijuanie, na północy kraju, przy granicy z Kalifornią - poinformowały w piątek meksykańska armia i amerykańska policja.

Puste krzesło dla Liu Xiaobo

Puste krzesło zamiast noblisty. Tak ma wyglądać wręczenie nagrody 10 grudnia w Oslo dla tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Wymowny symbol zniknie, jeśli żona otrzyma zezwolenia władz w Pekinie na wyjazd do Oslo - zapowiadają Norwedzy

Wojna Rzymu z Watykanem

W Rzymie narasta spór lokalnych władz z Watykanem o ogromną budowę, która częściowo zasłoni bazylikę świętego Pawła za Murami. Na należącym do Watykanu terenie przy papieskiej bazylice wznoszony jest gmach ośrodka badań należący do watykańskiego szpitala.

Udany start rakiety Ariane

Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w piątek na orbitę okołziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowało europejskie konsorcjum Arianespace.

USA chcą od Chin presji na Korei Płd.

Chiny powinny wywrzeć większą presję na Koreę Płn. by skłonić ją do zmiany agresywnego zachowania. Takie słowa padły z ust dowódcy sił zbrojnych USA, admirała Michaela Mulllena podczas piątkowego wywiadu dla CNN.

Berlusconi wysprząta Neapol

Miasto tonie w śmieciach. Ale może zostać wysprzątane w dwa tygodnie - oświadczył premier Włoch Silvio Berlusconi po obejrzeniu zasypanego stertami śmieci Neapolu. Na ulicach leży tam blisko 3 tysiące ton niewywiezionych odpadków.

Ciudad Juarez. Miasto widmo

Najniebezpieczniejsze miasto Meksyku Ciudad Juarez pustoszeje. W mieście, w którym w tym roku zamordowano ponad 2.700 osób: od stycznia 2009 roku uciekło 230.000 mieszkańców, połowa nielegalnie do USA.

Były policjant groził, że zabije Obamę

"Gdybym miał możliwość postawienia Obamy pod ścianą, zastrzeliłbym go" powiedział pielęgniarce aresztowany przez Secret Service były policjant i strażak, 77-letni Michael Stephen Bowden. Groźby kierowane wobec prezydenta są w USA karalne. Można za nie dostać nawet 5 lat więzienia.

Nie jadą na Nobla. Brak czasu

Tylko jeden ze 140 Chińczyków zaproszonych na ceremonię wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla potwierdził swoją obecność z Norwegii. To efekt zamykania aktywistów w aresztach domowych - donoszą media. Nie będzie też na pewno reprezentantów sześciu państw.

USA ostrzegają sojuszników przed Wikileaks

Administracja USA ostrzegła kilka sojuszniczych państw, że tajne materiały, których ujawnienie w czasie weekendu zapowiedział portal internetowy Wikileaks, mogą zawierać informacje szkodzące stosunkom USA z tymi krajami.

20 milionów dol. za życie górników

Koszty ratowania górników uwięzionych przez ponad 60 dni w kopalni San Jose na północy Chile, sięgnęły 20 mln dolarów - poinformował w piątek rząd chilijski.