FalSTART? Rakietowy problem Baracka Obamy

Nowy "przyjazny" rozdział w historii relacji Rosja-Zachód ogłoszony na niedawnym szczycie NATO rychło może dobiec kresu. Jeśli republikanie zablokują w Senacie USA ratyfikację układu START o redukcji arsenałów atomowych, pogrzebią politykę "resetu" Obamy. Moskwa żąda szybkiej ratyfikacji, a Biały Dom desperacko broni "ukochanego dziecka" polityki zagranicznej prezydenta.

"Pierwszy raz od dekad Polska jest graczem"

- Polska nigdy nie była bezpieczniejsza, bogatsza, lepiej postrzegana na świecie, niż jest dzisiaj - pisze brytyjski "The Economist". Zdaniem dziennikarzy po raz pierwszy od wielu dekad nasz kraj jest graczem, a nie pionkiem w stosunkach międzynarodowych. Według Brytyjczyków, że po raz pierwszy w historii mamy jednocześnie dobre stosunki z Niemcami, Rosją i USA.

Wznowią poszukiwania czarnych skrzynek Airbusa

Francuzi zadecydowali o wznowieniu poszukiwań czarnych skrzynek Airbusa 330 Air France, który spadł do Atlantyku w 2009 roku. Pomimo szeroko zakrojonej akcji, w której wziął udział między innymi francuski okręt podwodny, dotychczas nie udało się ich zlokalizować.

FSB zamordowało pielęgniarki Czerwonego Krzyża?

- Agenci FSB zamordowali sześć pielęgniarek Czerwonego Krzyża - twierdzi były major rosyjskich służb specjalnych Aleksiej Potjomikn. Do zbrodni miało dojść 14 lat temu podczas wojny w Czeczenii. Kreml do tej pory utrzymywał, że zabójstwa dopuścili się czeczeńscy bojownicy.

Łukaszenka "bardziej niż rozczarowany" Unią

- Czasami w ogóle nie rozumiemy, czego chce UE - oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Białoruski przywódca stwierdził, że generalnie jest "bardziej niż rozczarowany" postawą Unii Europejskiej wobec Białorusi.

Ekshumacja szczątków ofiar z Gibraltaru

2 grudnia odbędzie się ekshumacja szczątków trzech ofiar katastrofy lotniczej na Gibraltarze, pochowanych na polskim cmentarzu wojskowym w Newark. W katastrofie 4 lipca 1943 r. zginął premier i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski.

Obywatelu, co czyni cię szczęśliwym?

Brytyjski rząd chce się dowiedzieć co czyni obywateli Wielkiej Brytanii szczęśliwymi. W tym celu rozpoczęto ogólnonarodowy sondaż. Na podstawie odpowiedzi władze chcą stworzyć narzędzie do mierzenia tego jak dobrze żyje się Brytyjczykom.

Wielka Brytania już nie ma lotniskowców

Ostatni brytyjski lotniskowiec zakończył aktywną służbę. Także tego samego dnia dobiegła końca historia słynnego samolotu Harrier w barwach brytyjskiego lotnictwa. Wycofanie ze służby lotniskowca HMS "Ark Royal" i jego samolotów pokładowych, to skutek cięć budżetowych wprowadzonych przez rząd Davida Camerona.

Studenci okupują Koloseum i Krzywą Wieżę

Włoscy studenci okupują rzymskie Koloseum i Krzywą Wieżę w Pizie. Młodzi ludzie protestują w ten sposób przeciwko polityce rządu Silvio Berlusconiego wobec szkolnictwa wyższego. Manifestacje i protesty trwają drugi dzień z rzędu w kilku miastach Włoch.

Z ukraińską demokracją źle, z reformami lepiej

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji dał wyraz swojemu zaniepokojeniu "sygnałami erozji demokracji" na Ukrainie, ale jednocześnie chwali Kijów za wiele pozytywnych przemian, zwłaszcza w sferze gospodarki. W tym samym czasie kilkanaście tysięcy ukraińskich przedsiębiorców demonstruje na ulicach Kijowa przeciwko nowemu kodeksowi podatkowemu

Atak zimy zaskoczył Brytyjczyków

Zima zaskoczyła mieszkańców, a zwłaszcza drogowców, Wysp Brytyjskich. Temperatura spadła poniżej zera i spadł najwcześniejszy od 17 lat śnieg. Z powodu białego puchu na drogach w wielu miejscach powstały korki. Na północy kraju 60 szkół zamknięto albo ograniczono ich działalność.

Koreańczycy o krok od wojny, której nikt nie chce

Wypalone jądrowym atakiem centrum Seulu, miliony Koreańczyków z Północy usiłujących dostać się do Władywostoku i Pekinu, Chińczycy i Amerykanie obserwujący się z wieżyczek swoich czołgów – tak mógłby wyglądać krajobraz na Półwyspie Koreańskim, gdyby ostatnie incydenty na Morzu Żółtym doprowadziły do wojny na pełną skalę. Mógłby, ale prawdopodobnie nie będzie, bo nikomu w regionie na wojnie nie zależy.

Dymisja za słaby odwet

Południowokoreański minister obrony Kim Te Jung ponownie podał się do dymisji. Uczynił to w reakcji na liczne głosy krytykujące postępowanie Ministerstwa Obrony podczas północnokoreańskiego ostrzału wyspy Yeonpyeong we wtorek. Jego oponenci twierdzą, że należało o wiele mocniej odpowiedzieć na ostrzał z północy.

Superwirus do kupienia na czarnym rynku

Superwirus komputerowy Stuxnet dostępny jest na czarnym rynku i może wpaść w ręce terrorystów, wyrządzając wymierne szkody gospodarce - twierdzi brytyjska telewizja Sky. Wirus został wykorzystany do sparaliżowania irańskiego programu nuklearnego.

NATO przejedzie przez Rosję

Rosja zezwoli NATO na tranzyt przez swoje terytorium pojazdów opancerzonych dla sił międzynarodowych w Afganistanie - deklarację taką złożył w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Rosyjski minister sprawiedliwości w Polsce

Minister Sprawiedliwości Rosji odwiedzi Polskę. Aleksander Konowałow przyjął zaproszenie polskiego szefa resortu sprawiedliwości Aleksandra Konowałowa - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Joanna Dębek.

Dali mu koniak z psychotropami?

Naukowiec Igor Sutiagin oskarżył rosyjskie władze o stosowanie wobec niego środków psychotropowych podczas przesłuchań w więzieniu. Sutiagin został skazany w Rosji za szpiegostwo, a następnie zwolniony w ramach wymiany szpiegów między Rosją a USA.

Watykan "ogranicza wolność"

Po krytyce, jakiej Watykan poddał w środę chiński tzw. Kościół Patriotyczny, Chiny oskarżyły Watykan o "ograniczanie wolności" religijnej. Pekin podkreślił, że oficjalny Kościół katolicki całkowicie niezależnie wybiera swoich biskupów.

80 prostytutek na szczycie NATO

Seksualny skandal na szczycie państw NATO w Lizbonie. Jak donosi portugalska prasa, delegaci z Gruzji i Armenii urządzili w hotelu huczną imprezę. Wśród zaproszonych gości miało być 80 prostytutek.

Jedli surowe mewy, przeżyli 50 dni na oceanie

Niezwykłą odyseję przeżyła trójka nastolatków z Nowej Zelandii. Zaginęli na morzu i przez blisko dwa miesiące uznawano ich za zaginionych. Odnaleziono ich żywych - okazało się, że życie uratowały im mewy. Łapali je i zjadali na surowo.

Manewry Korei i USA. "Jasna wiadomość dla Północy"

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej oświadczyło, że wspólne wojskowe ćwiczenia ze Stanami Zjednoczonymi będą "jasnym przesłaniem" do Północy. Zaniepokojenie manewrami, których początek zaplanowano na niedzielę, wyraził sojusznik Północy - Chiny.

Pościg zakończony na hydrancie

Widowiskowy pościg w Kalifornii. Policja ścigała uciekającego vanem włamywacza. Ten stracił panowanie nad autem i wylądował na hydrancie.

Discovery uziemiony

Start wahadłowca Discovery do ostatniego lotu orbitalnego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został odroczony co najmniej do połowy grudnia - poinformowali w przedstawiciele agencji NASA.

Uliczna bitwa w slumsach Rio de Janeiro

Brazylijska policja przeprowadziła w środę kolejną, zakrojoną na szeroką skalę, operację przeciwko przestępczym gangom w dzielnicach nędzy Rio de Janeiro, które pozostają pod ich całkowitą kontrolą. Podczas starć z przestępcami 14 osób poniosło śmierć. Policja zatrzymała 25 bandytów. Dwóch policjantów zostało niegroźnie rannych.

Phenian ostrzega: Będą prowokacje - będą ataki

Koreańskie państwa przestały do siebie strzelać, nie przestały jednak grozić. Phenian ostrzegł, że będą nowe ataki, jeśli Południe "posunie się znów do militarnych prowokacji". Seul natomiast zapowiedział wzmocnienie obrony swojego zachodniego wybrzeża.

Premier obiecuje śledztwo ws. tragedii w kopalni

Premier Nowej Zelandii John Key obiecał przeprowadzenie dokładnego śledztwa w celu ustalenia przyczyn i okoliczności śmierci 29 górników w kopalni Pike River, niedaleko miejscowości Greymouth.

WikiLeaks ujawni sekrety amerykańskiej dyplomacji

Już niedługo portal WikiLeaks zaatakuje ponownie. Według agencji Reutera, strona ma wkrótce opublikować tajne depesze dyplomatyczne USA. A w nich zarzuty korupcyjne wobec rządów i przywódców obcych państw.

"Młot" republikanów skazany za przekręty

Były przywódca większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Tom DeLay, został w środę uznany przez sąd w Teksasie za winnego dokonywania nielegalnych operacji finansowych i udziału w przestępczym spisku.