"Ida" nie jest naszym przodkiem

Nazywa się Ida, ma 47 mln lat - i od niedawna uważana była za jednego z najstarszych znanych przodków człowieka. Teraz okazuje się, że owszem, pewne pokrewieństwo z nami występuje - ale nie należy ona do naszej grupy, bo reprezentuje bardziej prymitywne ssaki naczelne.

Turcy dostają wsparcie ws. ludobójstwa

Dzień po krytykowanej przez Turcję decyzji komisji amerykańskiej Izby Reprezentantów o uznaniu masakry Ormian w 1915 r. za ludobójstwo, Ankara otrzymała mocne wsparcie od swojego sojusznika - Azerbejdżanu.

Bandera nie będzie Bohaterem Ukrainy

Przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze w styczniu prezydent Wiktor Juszczenko przyznał tytuł Bohatera Ukrainy. Jego następca Wiktor Janukowycz, który nigdy nie ukrywał niechęci dla reprezentowanej przez Banderę części ukraińskiej historii, zapowiada, że odbierze tytuł zamordowanemu 51 lat temu Ukraińcowi.

"Wszystkie drogi prowadzą do Moskwy"

- Moja prezydentura jest szansą na otwarcie nowej karty w relacjach z Rosją - oświadczył Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Moskwie, do której, jak żartobliwie podkreślił "prowadzą wszystkie drogi".

Ranni na Wzgórzu Świątynnym

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w gwałtownych starciach między izraelską policją i Palestyńczykami we wschodniej Jerozolimie.

"Rosja nie zaatakuje NATO"

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen uspokaja Europę Środkową, że ostatnie zbrojeniowe zakupy Rosji we Francji nie są wymierzone w żadnego z członków NATO. Tyle, że największe obawy w związku z kupnem nowoczesnym okrętów Mistral ma kraj, który członkiem NATO nie jest.

Gaz i kamienie przed parlamentem

Grecki parlament zastanawiał się jak walczyć z gigantycznym kryzysem, a w tym samym czasie przed budynkiem parlamentu związkowcy walczyli z policją. Starciami zakończyła się manifestacja przeciwko oszczędnościowym zakusom rządu.

Patrioty nie tylko w Polsce

Po Polsce także Rumunia przyjmie u siebie amerykańskie rakiety Patriot. Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył, że jego kraj w ramach nowego projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej przyjmie trzy baterie rakiet po osiem wyrzutni pocisków każda.

Opozycja szuka oparcia w Moskwie

Nino Burdżanadze, niegdyś sojuszniczka prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego a dziś jego zagorzała przeciwniczka, szuka kontaktów w Moskwie. W czwartek spotkała się z premierem Władimirem Putinem, a w piątek przyjął ją szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Wszystkie luksusy Kimów

Wille, luksusowe samochody, pozłacana broń - każdy kaprys liderów Korei Północnej musiał zostać spełniony. O wszystkim opowiedział wojskowy, który przez dwie dekady robił na Zachodzie zakupy dla koreańskich przywódców i spełniał ich zachcianki.

Ksiądz: Znieśmy celibat

Celibat musi zostać zniesiony - tak uważa kontrowersyjny szwajcarski duchowny Hans Kueng. Swoją opinią podzielił się w artykule o skandalach pedofilii wśród duchowieństwa.

"Tazed". Film o zabitym Polaku

Życie i śmierć Roberta Dziekańskiego, Polaka, który zginął porażony paralizatorem na lotnisku w Vancouver, staną się kanwą filmu - informują kanadyjskie media. Tragiczne zdarzenie sprzed dwóch lat zostało uwiecznione na amatorskich zdjęciach.

Kwiaty dla Stalina

Wieńce i kwiaty pojawiły się w piątek na grobie Józefa Stalina. 57. rocznicę śmierci dyktatora uczcili stronnicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Lód uwięził 50 promów. Zaczyna się uwalnianie

Z lodów zamarzniętego Morza Bałtyckiego udało się uwolnić pasażerski prom Amorella, na pokładzie którego znajdowało się około 1000 osób. W czwartek u wschodnich wybrzeży Szwecji zostało zablokowanych w sumie aż 50 jednostek.

Memoriał: Katyń to pół wieku kłamstw

Akta śledztwa Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 r. powinny zostać odtajnione - uważa stowarzyszenie Memoriał i w specjalnym oświadczeniu apeluje w tej sprawie do rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Gigantyczna fala uderza - zobacz amatorski film

Moment uderzenia gigantycznej fali w statek Louis Majesty uchwycił jeden z pasażerów. Na amatorskim nagraniu widać, jak woda wdziera się do restauracji znajdującej się na liniowcu. Do zdarzenia doszło na Morzu Śródziemnym. 2 osoby zginęły, a 14 zostało rannych.

"Wyjął broń, zaczął strzelać, twarz bez emocji"

Jedna osoba nie żyje, dwie kolejne są ranne - to bilans strzelaniny, do której doszło w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Departamentu Obrony USA. Strzały padły na stacji metra przy budynku w czwartek wieczorem. Postrzeleni zostali dwaj policjanci, ofiara to napastnik.

Na Haiti nowe ofiary. Teraz deszcze

Haiti jeszcze nie zapomniało o trzęsieniu ziemi, a już musi liczyć nowe ofiary - tym razem ludzi zabitych przez ulewne deszcze i powodzie. W ciągu ostatniego tygodnia na wyspie zginęło przez nie 17 osób, a trzy uznaje się za zaginione.

USA: 150 aresztowanych studentów

Amerykańscy studenci powiedzieli dość i postanowili w dosadny sposób wyrazić swoje niezadowolenie z powodu cięć budżetowych na edukację i rosnącym kosztom opłat za studia. W całym kraju doszło do protestów. Finał? Starcia z policją i ponad 150 aresztowanych studentów.

Prezydent- elekt w Moskwie. "To będzie zwrot"

Najpierw Bruksela teraz Moskwa - Wiktor Janukowycz leci dziś w drugą oficjalną podróż zagraniczną. W stolicy Rosji ma się spotkać z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem. Nowy prezydent Ukrainy jest przekonany, że jego wizyta będzie "nagłym zwrotem na lepsze" w relacjach ukraińsko-rosyjskich. Moskwa przywita Janukowycza chłodniej niż początkowo się spodziewano. Dlaczego?

Amerykanie za "ludobójstwem". Ormianie się cieszą

Rząd armeński "docenia" decyzję Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, która, wbrew apelom administracji Baracka Obamy, uznała masowe mordy na Ormianach przez Turków w czasie I Wojny Światowej za "ludobójstwo". Ankara rezolucję już potępiła.

W Chile żałoba i kolejne wstrząsy

Chile wciąż się trzęsie. Nowy, kolejny już wstrząs wtórny po trzęsieniu ziemi z 27 lutego, miał siłę 6,3 stopnia w skali Richtera. Odnotowano go na północy kraju, prawie dwa tysiące kilometrów na północ od epicentrum sobotniego trzęsienia ziemi. Od niedzieli w Chile obowiązywać będzie trzydniowa żałoba narodowa.

Politycy Kongresu za "ludobójstwem Ormian"

Na nic zdały się naciski Białego Domu. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów przyjęła rezolucję nazywającą masakrę Ormian z 1915 r. "ludobójstwem". W odpowiedzi Turcja odwołała z Waszyngtonu swojego ambasadora.

Wydadzą nam Szweda? "Nie widzę przeszkód"

Anders H. podejrzewany o zlecenie kradzieży napisu "Arbeit macht frei" już w piątek może usłyszeć, że zostanie wydany Polakom. Ostateczną decyzję podejmie szwedzki sąd, ale prokurator Agneta Hilding Qvarnstroem uważa, że będzie to czysta formalność.

Policja szybciej zidentyfikuje podejrzanych

Policja w Anglii i Walii będzie miała nowe urządzenia, które mają ułatwić jej pracę. To przenośne skanery odcisków palców, które mają umożliwić ustalenie tożsamości podejrzanego już w trakcie zatrzymania na ulicy.

Muzułmanki nie poleciały. Nie chciały do skanera

Gdy na wielu lotniskach instalowano skanery ciała, podnosiły się głosy, że mogą one naruszać godność pasażerów. Do tej pory jednak nie odnotowano przypadków, gdy ktoś odmówił poddania się prześwietleniu. W czwartek podano, że taki przypadek miał jednak miejsce.

Izrael nie uznaje Izraelczyków

W Izraelu nie ma Izraelczyków. Są Żydzi, Arabowie, Rosjanie i 131 innych grup narodowościowych. O to, żeby do grona narodowości w Izraelu dołączyli "Izraelczycy" walczy przed sądem grupa intelektualistów.

Świąteczny zamachowiec nie miał szans?

Czy Umar Faruk Abdulmutallab, który w Boże Narodzenie chciał wysadzić lecącego do USA Airbusa A330, nie miał szans na zrealizowanie swojej misji? Eksperci BBC twierdzą, że nie.

W Afganistanie "mogliśmy zrobić więcej"

- Wszyscy musimy przyznać, że mogliśmy zrobić więcej - oświadczył kończący misję w Afganistanie specjalny przedstawiciel ONZ Kai Eide. Norweg przyznał, że miał nadzieję uczynić więcej podczas swej dwuletniej kadencji.